Jump to content

Zgomote la rulare


j0ke
 Share

Postare recomandată

@l1v3: Am observat saptamana asta ca daca iau viraj dreapta zgomotul nu se mai aude. deci ii rulmentul dreapta spate (cred). ce sa fac, sa il schimb numai pe cel de pe dreapta sau si pe ala de pe stanga. Hristos a Inviat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    15

  • bamse

    12

  • georgebz

    12

  • lupo_bv

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

am mers weekendul asta vreo 1400km cu masina din semnatura. Dupa vreo 900cand am plecat spre Bucuresti ,am observat treptat in vreo 50km ca a aparut un zgomot in timpul rularii.

Incepe sa se auda de la vreo 30-40km/h, se aude parca mai tare pe la vreo 70 si nu dispare nici la 180.

Seamana cu zgomotul motorului unui motor la relanti care merge aproape de masina.:angry: un fel de vajait.

Am incercat si sa accelere/decelerez, sa scot din viteza, am lasat pe liber, am franat. din pacate zgomotul nu dispare, dar din fericire performantele masinii nu sunt afectate(putere motor/frane). cand plec de pe loc zgomotul nu e prezent, iar cand virez nu se modifica.

Pare sa fie produs de vant dupa cum suna, dar tinand cont ca apare de la viteza destul de mica, ma gandesc ca ar putea fi si alta cauza.

As tinde sa cred ca este produs de anvelope, dar am jantele si gumele actuale pe masina de aproximativ 5000km si pana acum zgomotul nu era prezent.

Este posibil sa fie vreun rulment sau ceva pe la directie?? daca da incep sa faca asa brusc si fara sa isi mai revina?

Zgomotul a aparut din senin in timpul rularii, fara sa franez brusc sau sa dau in vreo groapa.

Daca a mai patit cineva asa ceva, astept sugestii :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

zgomotul acesta se aude ca un suierat de aer? pt ca eu am patit asa ceva si era de la furtunul de cauciuc de la haion portbagaj,acela prin care trec firele pt stopuri,inchiderea de la portbagaj.furtunul era rupt si aerul de afara intra prin acea ruptura si mergea prin plafonul masinii.era un suierat deranjant.dar la mine nu se auzea numai de la 100 km/h in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica orice parte a masinii care poate opune rezistenta aerului...la mine aveam un zgomot ciudat in sarcina,pt care am deschis un topic.La indicatia unui coleg de pe forum am verificat aparatorile de noroi si scutul de sub masina si am observat ca zgomotul provenea de la o aparatoare de noroi iesita din cleme si suruburi nestranse.Inca nu am apucat sa schimb clemele care au disparut dar am strans suruburile si sunetul nu a mai aparut cu aceiasi intensitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu... pe la 30-40 km/h incepea sa se auda un huruit/vajait in partea dreapta-fata, daca lasam masina sa mearga la ralanti nu se auzea nimic. S-a dovedit a fi rulmentul. Ca sa iti poti face o idee, ridica masina pe cric si incearca sa ii verifici jocul sau mergi la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Si eu tot cu un zgomot am probleme...Am un golf 4, 1.6, 16v din 2003. Am schimbat de curand distributia (am parcurs deja cam 1000 de km cu ea). Cand motorul e rece, toate bune. dar dupa ce se incalzeste im momentul in care debraiez in special in vitezele mici, 1-a, 2-a am un harjait si cloncanit in acelasi timp. Mai exact din a3a in a2a se aude si chiar dupa ce accelerez putin, pana in 2500 turatii. Dar repet asta se intampla exculsiv cand motorul e cald. daca merg cu ea putin nu se intmpla nimic...dar daca trec de 100 km, in momentul in care ajung din nou la vitezele inferioare se aude schiar destul de rau. Atept un semn de la voi poate a mai avut cineva problema asta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dj-alexz

si eu am avut aceeeasi problema ca si tine, cand ajungeam la viteza 30km incepea sa se auda un zgomot (zgomotul se auze pe spate) care era mai puternic cu cat aceleram. dupa vreo 1-2 saptamani de cand a aparut zgomotul respectiv am observat ca atunci cand luam viraj dreapta nu se mai auze si am ajuns la concluzi ca rulmentul dreapta spate ii dus. ieri am fost la service si am schimbat rulmentul care a venit cu tot cu butuc si acum nu se mai aude absolut nimik.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. S-a dovedit a fi altceva la mine. Am dat in doua randuri destul de sanatos cu burta de pamant...si din asta a rezultat desprinderea tobei. Se mai tinea doar on carligul din spate si in saxofon. Din asta rezulta cloncanitul atunci cand motorul era subturat. Rezolvat deci. Dar (oarecum off topic) mecanicul mi-a recomandat sa-mi pun scut de metal care sa acopere toata partea din fata, inclusiv baia de ulei. Mai mult se mai monteaza odata cu scutul si doua inaltatoare pe fata care ridic botul masinii cam cu 2 degete. Saptamana viitoare la inceput ma duc sa-l pun...Costul e cam mare, 1500 ron, dar sper sa ma fereasca da belele mai mari.

S-auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Claudiu, ma bucur ca ai rezolvat problema. Scuze ca nu ti-am raspuns in timp util, abia azi ti-am vazut mesajul. Cit a costat operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!Am cautat problema pe forum dar nu am gasit-o asa ca postez aici.Am un Golf 4 si de ieri dupa ce am mers pe un drum mai accidentat se aude un zanganit foarte puternic la bord in zona indicatoarelor de pe bord.Zgomotul se aude cand merg pe drum mai accidentat.Daca drumul este perfect nu se aude nimic.Initial am crezut ca se aude de la clama aceea de plastic care este intre volan si bord.Am vazut ca este putin slabita dar in mers am fixat-o sa vad daca se aude de la ea si zgomotul tot era.Are cineva idee de la ce ar putea sa fie?

post-29335-1218924767_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare dragi forumisti !

la masina din semnatura am schimbat bucse la brat, tijele antiruliu, flansele la amortizor, bucsele la bara stabilizatoare dar de astazi la rulare se aude un cranc pe dreapta fata de parca sta sa se rupa ceva ( amortizoarele nu sunt scurse si zic eu ar mai merge ceva timp iar arcurile sunt intregi ) nu se aude tot timpul dar cand se aude iti da senzatii tari ca sa spun asa.

curios pana astazi cand am schimbat din nou bucsele la bara stabilizatoare ( cele vechi au rezistat 1100 km) nu se auzea decat scart-scart dar acuma .............

daca aveti vreo idee va rog ajutati-ma luni intru in RAR si nu as vrea sa am surprize cu baietii buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Can se aude bataia cand treci peste denivelari, cand virezi etc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand trec peste denivelari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am am avut o bataie can trecm peste denivelari , am rezolvata schimband bieletele antiruliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am schimbat si pe astea sunt noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am un Golf 4 1.4 benzina si de vreo 2-3 luni se aude un zgomot ciudat cand plec de pe loc.Zgomotul se aude la vreo 15-20km/h cand accelerez indiferent ca sunt in a-1a sau a2a.Este ca un suierat scurt.Nuprea stiu cum sa il descriu pt ca nu seamana cu niciun zgomot cunoscut(rulmenti,placute,etc).Este ciudat ca se aude numai la 1-2 secunde la plecarea de pe loc,in rest nu se mai aude niciodata.Aveti idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

De curand am schimbat cauciucurile (am pus de vara), si de atunci am huruit de la ele. Interesant este ca anul trecut nu faceau zgomot. Stiti vreo solutie sa estompez acest zgomot? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ca sa vin in completare si eu, dupa ce depasesc 80 km/h incepe sa se auda un huruit enervant si destul de zgomotos care vine (din cate imi dau seama) din spate. Masina este luata din Germania in noiembrie anul trecut, si facea de cand am luat-o. Initial am crezut ca este de la cauciucuri care erau cam tocite, le-am schimbat cu altele noi, echilibrat roti, si degeaba sunetul la fel se aude. Tin sa precizez ca pe autostrada cand merg cu viteza sunetul incepe sa se auda de la 80 pana pe la 110-120 apoi dispare intre 120-140 si revine pana la 180 (mai mult nu am mers). Masina are instalat un sistem hands free pt. tel iar pe parbriz undeva in coltul din dreapta sus, exista o antena micuta. Credeti ca este posibil sa se auda de la dracia aia? Ca altfel am incercat sa le iau prin eliminare si am verificat rulmentii si eu zic ca nu sunt de la ei, jantele sunt in stare buna, discurile la fel, placutele de frana ok. Saptamana viitoare ma duc sa schimb 2 bucse in fata si fac geometria rotilor poate cine stie, o fi si de la asta.

PS: Incepe sa se mai auda cateodata si cand circul cu 60-70 dar foarte rar si pentru un scurt moment.

Aveti careva vreo idee? mai buna decat mecanicii care m-au pus sa schimb cauciucurile degeaba :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incearca sa desurubezi antena pt radio.la mine aia era cauza si tot asa se auzea la anumite viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut am si eu o problema am un golf 16 16v azd ,cand ajung la 100km se aude un fluierat ,are cineva ideie ce pote fi .mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce zona se aude ?

Ai avut probleme cu oglizile retrovizoare (lovituri, etc) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu un zgomot ciudat la rulare. E un huruit destul de pronuntat. Se pare ca nu e de la rulmenti pt ca i-am verificat. Cei de pe locurile din spate spun ca se aude ca din elicopter :) Eu din fata nu aud la fel de tare. Imi puteti da niste idei ce sa mai verific? Nu prea imi vine sa cred ca anvelopele fac asemenea zgomot. Ciudat e ca la viteza peste 80 km/h nu prea se mai aude.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vorba lui "copanu" ai incercat sa dai jos antena? Eu aveam o prb ceva asemanatoare, tot in spate se auzea un zgomot asurzitor, si am reusit sa o rup, pt ca nu vroia in ruptul capului sa se desurubeze (nici nu era originala). De atunci, liniste totala ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De trei zile a inceput sa se auda o zdranganitura ca si cand ar vibra ceva piesa din plastic in contact cu o alta piesa.

Se aude in fata bordului din dreptul soferului,atunci cand motorul este subturat si incerc sa accelerez finut,ce am putut depista este ca atunci cand apas frana chiar si un pic dispare,cineva mi-a spus ca este furtunul de sub capacul de servofrana.

Stie cineva care este capacul de servofrana si cum se da jos ?

Are cineva idee ce ar mai putea fi,daca cumva nu va fi acel furtun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!