Jump to content

Zgomote la rulare


j0ke
 Share

Postare recomandată

Pompa de servo (pret de dealer) este peste 1000 ron. Sper sa nu fie din pompa.

Multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    15

  • bamse

    12

  • georgebz

    12

  • lupo_bv

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

C o s m i n

Categoric trebuie sa incerci prima data cu o alta pompa. Poate au la vreun service. Ca nu ai de unde sti sigur ca e aia. Eu doar presupun, ca stiu ca asa era la alte masini care vajaiau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin_mo

Am uitat sa specific ca atunci cand este motorul rece, acest fenomen (zgomot) nu este prezent... :) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut de curand o problema asemanatoare si sincer sa fiu m-am cam speriat crezand ca este pompa.Dupa ce am fost la un atelier auto baietii de acolo mi-au spus din prima ca acel zgomot vine de la... roata din spate.Au desfacut si aveau dreptate: o placuta se tocise de tot si ajunsese sa frece fier pe fier.Au schimbat placuta si n-au mai fost probleme. Spun aici aceste lucruri pentru ca ,din masina, eram sigur ca zgomotul vine de undeva din fata si n-avea ce sa 'mugeasca' asa decat pompa servo.Dar uite ca omul se mai inseala...Sper ca si la tine sa fie tot asta.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema cand trec de 70km/h incepe sa se auda un zgomot ciudat ca un fel de huruit ,acest zgomot se aude si la viteza mai redusa dar nu asa tare.eu cred ca ar fi rulmentii de la rotile din spate ....va rog sa va dati si voi cu parerea ce ar putea fi.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o sa mi se spuna ca ma bag aiurea in seama parca vad. Totusi ca sa primesti raspunsurile pe care le astepti trebuie sa mai detaliezi. Zgomotele ciudate pe la 70 la ora pot avea o mie de cauze, printre care si rulmentii. Daca tu auzi undeva in spate. In orice caz, fii mai explicit.

Nu de alta dar ca sa nu mai fie atatea supozitii.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este nu am fost prea explicit dar nu stiu exact cum sa explic, zgomotul acesta nu il aveam inainte cu 1 saptamana se aude ca si cum masina nu ar fi antifonata...sa imi scuzati exprimarea.Sa zicem ca ar fi de la rulmenti atunci care ar fi simptomele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi ... in spate se aude zgomotul? Este huruit, sau cum se aude? Daca franezi se aude?Daca iei viraje se aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude un zgomot, aceleasi simptome, parca ar hurui rulmentii :biggrin:( Se poate sa fie deoarece masina e incaltata cu cauciucuri de iarna. Si in plus parca ar vibra un pic spatele, asa se comporta. A mea are si ceva batai in stanga spate cand trec peste gropi mici sau adanci, parca ar lipsi amortizorul pe stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi flansele de telescop ... sau bucsele de la punte. Sanatos ar fi un test de amortizoare. Insa huruitul mai mult ca sigur este de la cauciucurile de iarna, care sunt mult mai moi si mai zgrumturoase decat cele de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgomotul e direct proportional cu turatia rotii (peste 70-80km/h) si ai senzatioa ca mergi cu tramvaiul atunci 99% sunt rulmentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt centrate rotile? daca nu, ar putea fi asta motivul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruitul nu are teraba cu echilibratul rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare de und vine un huruit cand iau viraj cam de la 40 km/h la stanga???? huruitul se aude din dreapta fata. Am schimbat recent rulmentul din dreapta , ar mai trebui sa schimb flansele dar chiar de la ele sa faca asa?

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile cum sunt? Daca ai schimbat rulmentul nu ar trebui sa se auda. Sa nu fie cauciucurile deformate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un cauciuc cat de cat mai uzat (ala din dreapta), Simti ca si cum atinge huruie..ceva de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspunsuri ,eu am cauciucuri de vara pe roate rotile deci nu poate fi de la cauciucuri.Sunt aproape sigur ca este de la rulmenti luni merg la service sa vad exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ca ai cauciucuri de vara sau iarna, si cele de vara se deformeaza daca intri tare in curbe constant de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

Sunt un nou venit, intrat de curand in radul VW- istilor si probleme...

Am schimbat distrib la golfu meu (gIV - 115 cp, 2000, generation) si acum se aude un zgomot ciudat, un fel de suerat. ciudat e ca acest zgomot se aude dupa ce se incalzeste putin motorul si cred ca numai la relanti. Nu sh ce sa fac sau ce ar putea fi; o rola vagaboanta, pompa de apa, turbina, cati mecanici atatea pareri.

Mentionez faptul ca am tot citit topic-uri insa nu m-am dumirit.

Masina mergea ok inainte de operatie dar fiind achiz second am zis sa fiu sigur...

Ceva Sfaturi, pareri..idei?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat tot kitul de distributie?inclusiv pompa de apa?in principiu nu are voie sa se auda nici un fel de zgomot,nici la rece,nici la cald,e posibil sa nu-ti fi pus baietii toate piesele noi(role sau pompa apa),de aici si zgomotul,probabil doar cureaua e noua.trebuie mers si vberificat,de aia e bine de schimbat distributia la reprezentanta ptr a primi si garantia aferenta ca MESERIASI sunt pe toate strazile(unul mai bun decat altul),cu garantiile insa stau mai prost,de aici poti trage concluziile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributie e noua luata de la un mag numit promotor internationa l(cureaua e contitech, rola aia mica e ina facuta in slovenia iar aia mare - intinzatoare e facuta in japan iar pompa de apa nu stiu ce e) - cica distrib originala VW - . Mecanicu a pus ce i-am adus, e de incredere - si sa zicem se pricepe. deci...? Inainte nu facea asta stiu sigur; ma intreb daca are vreo legatura si cu turbina - se umbla la ea cand se schimba distrib?

E posibil sa fie si de la distributie, cum e noua, trebuie sa se rodeze putin cureaua, dar totusi mai degraba de la cureaua de transmisie si rolele aferente. Vezi aici cum poti depista http://vwforum.ro/index.php?showtopic=34579
Am sichimbat si cureaua si rola intinz de la alternator si nu asta e problema - am dat cureaua jos de la alternator si tot face asa ca...? inca astept pareri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la fel dupa schimbarea distributiei. Nu am reusit sa rezolv nici in ziua de astazi.. Unii spun ca e prea intinsa cureaua altii spun ca nu e asezata bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu prea isi da nimeni cu parerea.

Probabil ca nu e o problema des intalnita sau probabil ca nu s-a confruntat nimeni cu o astfel de problema si a si rezolvat-o.

Credeti ca ar putea fi de la vre-un furtun nefixat bine sau "deranjat" -zgomotul a aparut dupa schimbarea distributiei (nu e de la alternator sau curea etc.)????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!