Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

Intra mai greu, plasticul este mai dur. Se incepe de la un capat, poti pune o picatura de ulei sau vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, aparent problema cu apa in masina nu este una prea rara. Din cate vad sunt multe fix-uri dar as vrea sa stiu daca imi poate confirma cineva daca din cauza chederelor de la prag pot pati ce se vede in poza adaugata. Cand a plouat torential zilele astea s-a aducat undeva cam la 10cm de apa in masina in fata. Problema din poza este si la portierele din spate. Am curatat scurgerile de sub baterie si de sub pompa de servo. Acum problema ramane cu chederele si cu pragurel. Daca despart putin chederul de prag am foarte multa apa si pamant de la infiltratie (Presupun) imi poate da cineva un sfat daca ar trebui sa schimb chederele?

 

13282515_1357632834250571_755582493_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Dupa cum scrie in INTREG topicul, nu chederele sunt de vina ci garniturile de la dublura usilor. Masina ta e un caz tipic si clasic de infiltrare a apei in Passat (si nu numai). Fa cum au facut si colegii, inclusiv eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

deasupra filtrului de polen ar trebui sa am vreun capac?? am apa in masina si banuiesc ca se scurge de pe parbriz, direct in sistemul de ventilatie prin filtrul de polen...

arata ca in imagine

Unde-se-afla-filtru-de-polen-la-VW-Passat-B5.jpg

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai capacul ala mare peste baterie si tulumba de frana?

49929148Dqj.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am acel capac mare, dar apa se scurge printre parbriz si acea masca cu gaurele. am descoperit ca mi-ar lipsi un canal (atasat poza)

 

3B1819979.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact o poza cu streasina aia cautam acum. 

Da, aia trebuie sa existe acolo. Eventual o comanzi, ca e vreo 20-30 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.. o cumpar, desi nu inteleg cum e directionata apa pe acel canal. daca o montez, o sa fie trei sferturi sub parbriz.

cred ca de fapt apa intra printre grila cu gauri si parbriz pentru ca nu se etanseaza corect. o sa pun o coala A4 sa vad cat se uda cand ploua

asa arata acum

 

polen.JPG

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu exact daca vine sub baza parbrizului sau a grilei, dar are exact rolul de a devia apa de-acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capacul mare din partea dreapta e doar de design? eu am doar unul mic deasupra recipientului pentru lichid de servo

IMG_3377.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5 il are mai mic. Orice varianta ai, e doar design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub baza parbrizului vine plasticul acela. In poza parca este la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ca intreaba de capacul peste vasul servo.

Cel de peste baterie e o singura bucata, nu exista dreapta sau stanga.

Aaa, stai ca m-am prins. E vorba de capacul de VR5. Ala foarte rar spre deloc o sa-l intalnesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, laurentiun said:

da, am acel capac mare, dar apa se scurge printre parbriz si acea masca cu gaurele. am descoperit ca mi-ar lipsi un canal (atasat poza)

 

3B1819979.jpg

Intradevar, de capacul peste vasul servo intreba colegul, dar eu spuneam de plasticul din poza asta, ca pare ca este la locul lui. Am crezut ca poza este facuta pe masina lui. Ulucul asta nu se vede decat cu grila de sub sergatoare scoasa. Dar in poza parca se vad lateralele care coboara pe suportul filtrului.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza cu filtrul de polen in care marginea de plastic este rupta, este facuta de mine. Si cealalta cu capacul mic peste rezervorul de lichid de servo. Am comandat acel canal de scurgere care ar trebui sa incapa peste filtrul de polen.. sper sa il pot monta

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, laurentiun said:

peste filtrul de particule.. 

filtrul de polen...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un final sper ca am rezolvat si eu problema infiltrarii apei in masina. Asa cum am spus suspectam parbrizul dezlipit si asa a si fost , era dezlipit la mijloc in partea de jos  si pe ambii stalpi lateral. Parbrizul a fost inlaturat , curatata zona si relipit la un centru de parbrize din oras. De atunci a plouat, am condus pe ploaie, am fost la spalatorie si deocamdata nu mai am apa sub mocheta, sper sa fi scapat de problema ca e destul de enervanta, din cauza asta era sa am nevoie de un nou modul confort, mi s-a oxidat la mufe si chiar s-au rupt doi pini, dar am reusit sa-l repar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai scapat si de papusa de pe picior intre timp, banuiesc. :D

Multi nu acorda importanta traditiei service-ului ce inlocuieste parbrizul. Alearga unde-i mai ieftin si uite ce se poate intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.10.2016 at 11:36, laurentiun a scris:

da, am acel capac mare, dar apa se scurge printre parbriz si acea masca cu gaurele. am descoperit ca mi-ar lipsi un canal (atasat poza)

 

3B1819979.jpg

Am si eu o nedumerire, unde vine montat piesa (jgheabul) asta, peste filtul de polen....pote urca cineva o poza cu el montat sa imi dau si eu seama sau un cod produs???
Multumesc anticipat!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel plastic vine montat peste filtrul de polen, se poate vedea doar daca grila de la baza parbrizului e inlaturata. Carcasa filtrului de polen are pe laterale, in exterior doua locasuri unde intra acel plastic, poate reusesti sa bagi mana si sa le simti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa.. deci se monteaza paralel cu parbrizul. credeam ca perpendicular ca sa se scurga apa in jos spre fata masinii. L-am comandat.. o sa pun poze dupa ce il montez

teoretic asa ar trebui sa arate

pollenfilter007.jpg

Modificat de laurentiun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, paralel, am cautat ceva poze pe "goagle" dar n-am gasit ceva edificator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laurentiun multumesc frumos pentru edificare, am dat o fuga la masina sa vad daca il am montat si eu, dupa ce am pipait desupra filtului  am costatat ca este la locul lui...am incercat sa fac si o poza dar nu am avut cum, NU se vede nimic din cauza plasticului ce vine sub bratele stergator!
Se vede dor putin din el... https://photos.google.com/album/AF1QipNC_By4_zH0SedcqGm1zYxR-aqpmvXYlO0DqA1g

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai pentru ce.. poza nu este accesibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU pot urca direct pe forum ca sunt prea mari si trebuie redimensionate, iar site-ul plici.ro unde urcam eu pozele a crapat....poate acum merge ca l-am facut public. 

https://goo.gl/photos/8syZEaVp95k68q5M9

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!