Jump to content

Display BC - linii verticale lipsa


B-52-JGP
 Share

Postare recomandată

imi poate explica si mie cineva cum se reseteaza bord comp ca sa nu imi mai apara service ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    21

  • C o s m i n

    19

  • B-52-JGP

    17

  • RO-VW

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 months later...

salut,am un prieten care are un audi A4 1,6,2001,si are probleme cu bordu.Prpblema este car vrea sasi schimbe clusterul,dar nu cunosc pe cineva prin zona care sa recodeze noul cluster,poate cineva sa-mi recomande pe cineva din zona caransebesului,care poate sa faca toata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor si La multi ani!

Intreb aici deoarece stiu ca nu sunt la sectiunea golf, dar acolo nu s-a obosit nimeni sa-mi dea osolutie.Am BC cu maxidot, si as vrea sa imi afiseze in partea de sus frecventa radioului(un BETA).Exista ceva setari sau cabluri care trebuie trase? Clusterul este 1JX 920 846C unde X este 0 sau 5 nu imi amintesc.Multumesc celor ce se vor sa dea o mina de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai nevoie de niste fire in plus, intre cluster si radio.

Insa in cele mai multe cazuri, nu exista nici pinii corespunzatori in mufa radio-ului. In aceste cazuri, trebuie inlocuit si Beta..

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Cosmin, fii bun si uita-te putin la postul #60 unde am pus o poza si legaturile respective.Despre aia e vorba? E vorba de pinii 19 si 20 din mufa albastra?

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite conexiuniele mufei de la Gamma th_gamapinout.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare Florin, eu vorbeam de pinii 19 si 20 din mufa albastra de la IC.Stiu ca trebuie trase 3 fire de la mufa mica din mijloc si anume: Clock, Data si Enable!

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu doar de cele 3 fire corespunzatoare pinilor Clock, Data si Enable.

N-am studiat foarte atent asta. Am gasit cele 3 fire in mufa rosie din mijloc.

In plus, codarea corespunzatoare a clusterului.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

max4ever trimite-mi un PM cu VIN-ul tau, sa ne uitam pe schema, si iti dau pinout-ul mufei care te intereseaza.

Are dreptate Cosmin, o sa trebuieasca sa faci o recodare a clusterului - e foarte usor, trebuie doar sa ai VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As dori sa va intreb, oare nu este accesibil o schema si logica de decodare a integratului?

Ma gandesc la o inlocuire totala a electronicii. Display blank eu cred ca exista de cumparat de orice dimensiune dot sau chiar cristale lichide, iar integratul s-ar putea inlocui cu un microcontroler.

Delirez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de greu de modificat...merita doar daca esti pasionat. Si eu ma gandeam la o astfel de modificare, chiar sa montam un afisaj full color, care sa permita afisarea unei grafici mai avansate.

Ceva de genul asta

pe care sa afiseze si fucntiile BC-ului, eventual camera cand merg inapoi...

Complicaciune mare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Complicat, complicat, dar fara a cunoaste ce semnale primeste acel display e si mai complicat.

Are cineva o documentatie in privinta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Rog moderatorii sa ma scuze si sa posteze in alta parte comentariul meu daca nu se incadreaza in topicul acesta. De ceva timp am cautat in toate topicurile de pe forum si nu am gasit o solutie la problema mea. Cum se poate scoate praful care intra intre geam si ceasurile de la bord pe langa butoanele de resetare km si reglare ceas? Cel putin la mine s-a strans undeva in partea de jos dar in soare se observa ca a inceput sa se depuna si pe displayul computerului de bord. Culmea este ca interiorul meu este mai mereu curat dar a inceput sa ma streseze praful asta depus in interiorul ceasurilor de bord. Nu stiu daca acele butoane de reglaj se pot scoate, daca se scot atunci ar fi usor sa curat praful depus, altfel nu am idee. Astept parerile voastre.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa scoti clusterul afara din bord si sa il desfaci. Existe detalii pe forum in aria DIY la golf 4 daca nu ma lasa memoria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa cum zice colegul - demontezi capacul de sub bord - prins in 4 torx-uri, dupa care desfaci jaluzeaua care e prinsa si ea tot in 4 torx-uri. Astfel ajungi la cele 2 torx-uri care fixeaza clusterul. Le desfaci, scoti mufele si extragi clusterul. Pe spatele lui, ai 2 torx-uri mici si niste cleme. Le desfaci si iese geamul cu o parte din carcasa. Cu o carpa moale, faci curatenie pe acolo. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti inspira si de aici.

Dupa ce ai demontat si fata de la cluster, eventual te folosesti de un compresor de aer pentru a indeparta tot praful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am si eu aceeasi problema cu displayul la masina cand e cald afara nu se mai vede.

Care este cauza? Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Display obosit.

Remediere: alt display.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Se poate cumpara separat?se schimba usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Sunt colegi pe forum care schimba. Vezi prin ariile comerciale.

E cineva chiar din Timisoara, parca.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Display obosit.

Remediere: alt display.

Multumesc.

Se poate cumpara separat?se schimba usor?

Numai daca ai maxidot - afisaj mare. La minidot (afisaj jumatate), nu se gaseste afisaj, pt schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru informatii,deci solutia ar fi inlocuire complecta a clusterlui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai minidot, da. Cumperi unul SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!