Jump to content

intretinere parti cromate


alexserb2000
 Share

Postare recomandată

dragi tovarasi va anunt ca uitindu-ma pe flat4ever am descoperit un articol despre cum sa-ti intretrii partile cromate ale masinii...aia aveau o ceva special cu care dadeau si iesea aproape nou

consultind oferta de la noi ghici ce am gasit:

Chrome Cleaner

aici la instructiuni scrie asa: indeparteaza urmele de rugina, protejeaza impotriva oxidarii:

am si achizitionat o sticluta si am sa o testez simbata sa vaz ce iese...da cred ca depinde si cit de ruginite sunt partile cromate ca daca au gausi nu prea mai are ce sa faca....vom vedea :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge foarte bine si cu pasta de lustruit vopseaua :lol: .. e vreo 100.000 :ok: ... dureaza destul de mult operatia :salut: da' merita :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragi tovarasi va anunt ca uitindu-ma pe flat4ever am descoperit un articol despre cum sa-ti intretrii partile cromate ale masinii...aia aveau o ceva special cu care dadeau si iesea aproape nou

consultind oferta de la noi ghici ce am gasit:

Chrome Cleaner

aici la instructiuni scrie asa: indeparteaza urmele de rugina, protejeaza impotriva oxidarii:

am si achizitionat o sticluta si am sa o testez simbata sa vaz ce iese...da cred ca depinde si cit de ruginite sunt partile cromate ca daca au gausi nu prea mai are ce sa faca....vom vedea :salut:

Unde ai gasit Chrome Cleaner si cat a costat? M-ar interesa si pe mine pt intretinere/protectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut io la Augsburg un flaconel cu solutzie de curatzat partile cromate. Am uitat pretul (destul de mare), eu mi-am cumparat un tub cu solutie de intretinere a partilor de cauciuc, inclusiv chedere. Cred ca, dupa miros, e o banala glicerina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este Motip....cred ca se gaseste prin benzinarii....este in jur de 150-200 mii

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneti voi aici merge la fier cromat, dar cu piesele de zamac care au inceput sa corodeze pe sub crom ce le facem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Ati gasit ceva pe care l-ati folosit si ati fost multumiti dupa aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da : piese noi .....orice ai folosi nici o piesa nu o sa mai arate ca noua....incercam si noi sa mai dregem situatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul asta mai exista odata. Poate ar trebui refolosit cel vechi. (ziceam si eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
este Motip....cred ca se gaseste prin benzinarii....este in jur de 150-200 mii

:pirat:

Am cumparat o solutie Motip, dar este pt. curatarea jantelor de aliaj sau otel. Era singura pe care am gasit-o in Carrefour parca.

Am dat cu ea pe cromul de pe triunghiul din dreapta, unde aparuse o pata de rugina...dar nu m-a impresionat eficienta solutiei.

Am luat eu altceva, mai exista si o alta solutie Motip?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

parerea mea e ca daca a aparut rugina atunci singura solutie anti-rugina e " cromare din nou " :salut: costa cam 1k - 2 bari :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cu ea pe cromul de pe triunghiul din dreapta, unde aparuse o pata de rugina...dar nu m-a impresionat eficienta solutiei.

Daca apare un strat de oxid peste crom, inseamna ca a ruginit pe dedesubt, si ar trebui o recromare - dar poti merge cu ea asa la nesfarsit, curatand periodic oxidul. Eu fac asta de 3 ani :)

Curatarea se face cu TIX obisnuit, de vase, aplicat cu o perie de radacina(nu de sarma!!) si apoi cu pasta de dinti. Rezultatele sunt sclipitoare, la propriu...

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cif (sau ceva similar de spalat vesela) + apa calda + un burete mai aspru (sau partea aspra a unui burete de bucatarie) + antrenament la spalarea vaselor = rezultate maxime (verificate de mine la curatzarea unui inel de far, care mai avea si ceva vopsea pe el). Urmatorul proiect: capacele de rotzi. Evident, totul trebuie uscat in cel mai scurt timp posibil, cu un prosop absorbant si un uscator de par.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate astea sunt bune daca obiectul trebuie lustruit sau curatat de murdarie. Daca are urme de oxidare inseamna ca stratul de crom este deteriorat si frecand nu faceti decat sa lustruiti fierul de dedesubt. La prima vedere arata super, dar zona respectiva va oxida din nou.

Referitor la piesele cromate la diverse ateliere si care dupa un timp au ruginit, asta este rezultatul lucrului de mantuiala.

O cromare ca la carte se face asa:

dupa decaparea si inlaturarea tuturor urmelor de oxid, crom vechi, etc, piesa trebuie lustruita la perie. Apoi se cupreaza, peste stratul de cupru se nicheleaza si la sfarsit se cromeaza si se lustruieste cu pasta la roata de pasla.

Sunt interesat de cum se reconditioneaza piesele cromate din zamac. Dupa cum stiti, acestea oxideaza in puncte. In punctele respective cromul se umfla iar dedesubt este oxid care odata indepartat lasa in urma lui o gaura. Daca recromam piesa aceasta va iesi plina de "cratere".

Deci, stie cineva cum se astupa gaurile pt ca piesa sa poata fi cromata din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat de cum se reconditioneaza piesele cromate din zamac. Dupa cum stiti, acestea oxideaza in puncte. In punctele respective cromul se umfla iar dedesubt este oxid care odata indepartat lasa in urma lui o gaura. Daca recromam piesa aceasta va iesi plina de "cratere".

Deci, stie cineva cum se astupa gaurile pt ca piesa sa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut am gasit un articol pe net in care zicea ca piesele cromate se pot curata de rugina si in acelasi timp da luciu la ele cu ... Coca-cola.Zicea ca se ia o bucata de folie de staniol, se inbiba bine in Cola si apoi se freaca piesa cromata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am gasit un articol pe net in care zicea ca piesele cromate se pot curata de rugina si in acelasi timp da luciu la ele cu ... Coca-cola.Zicea ca se ia o bucata de folie de staniol, se inbiba bine in Cola si apoi se freaca piesa cromata!

sa-mi ierti indrazneala dar cum imbibi tu o bucata de folie de staniol in coca cola??? aia nu absoarbe deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai omu a fost explicit: "bine", nu?

Sau poate inbiba inseamna altceva :beer: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forumist tacut

:beer: Am vazut o tigaie curatzata cu Coca-Cola de un prieten care vroia sa ma convinga sa nu mai beau cola; fara bancuri... inainte de a sta 3 zile in cola, tigaia era compromisa; dupa asta era ca noua.

Aku... staniol imbibat cu ceva (orice) n-am vazut in viata mea si nici nu cred ca am sa vad; numai daca vrei sa exploatezi alte proprietati ale colei si staniolului - adik sa lipesti staniolul de piesa cu coca-cola ca sa imitzi cromul :mop: ... (numa' sa nu fie light ca s-ar putea sa nu fie la fel de lipicioasa :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... poate a vrut sa spuna ca se dizolva putin staniol in acid fosforic

- adik sa lipesti staniolul de piesa cu coca-cola ca sa imitzi cromul :beer: ... (numa' sa nu fie light ca s-ar putea sa nu fie la fel de lipicioasa :mop: )

Asa avea masinutza noastra 'tunate' toate partile cromate de la vechiul proprietar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' nu stiu ce sa zic dar astea mi se par din revista " Femeia vesela " la pagina " cum se scot petele de cafea de pe canapeaua din sufragerie cu marar si patrunjel" . Eu am luat un spray LM 40 de care am fost foarte multumit curata partile cromate brici si e si bun degripant mi s-a parut mai bun decat WD 40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fine, imbibat sau neinbibat ideea era ca se pot curata suprafetele cromate cu cola si cu staniol!

In loc sa luati ideea principala si sa va folositi de ea voi va legati de poezii...

A dat cineva cu lac de vopsea peste bari sau capace dupa ce au fost cromate, dar cromate calumea, la uzina nu dat cu spray! Are vreun farmec sa mai dau cu lac sau nu? Mutumesc si nu mai fiti si voi asa de rai ca sunt si eu nou pe aciulea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!