Jump to content

Martor "ABS" aprins


francisc
 Share

Postare recomandată

am citit si celalalt topic dar nimic concret...multumesc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da interesanta traducere,maine o sa dau jos pompa abs si o sa vad exact care este cauza...sper sa fie din cablaje problema si nu din ecm abs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc dm.Florin un DIY super ..ma ajuta mult ,acum trebui sa ma inarmez cu rabdare si sa gasesc un garaj pentru demontare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot adapta un alt modul? al meu are cod 6Q0 907 379 D am gasit ceva de genu numai ca ala este cu H la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de adaptat, codat - da, se poate face - trebuie verificat ce unitate e compatibila cu a ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

aceiasi problema cu abs am si eu , am scanat si mi-a dat urmatoarele erori :

 

01314 - engine control module -79-10- please check fault codes-intermittent

00301-abs return flow pump (v39) 35-00--

18057-powertrain data bus: missing message from abs controller p1649-35-00--

 

  am gasit siguranta rupta din capacul ce acopera bateria este de 40 amperi 

vreau sa zic ca le multumesc la colegi pentru postari , ca altfel poate schimbam pompa de abs , maine dimineata ma duc sa o inlocuiesc

revin cu detalii daca sa rezolvat problema

Modificat de saymon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am promis sa va zic , problema sa rezolvat era din siguranta aia de tabla , am luat-o din reprezentanta skoda , pretul de achizitie a fost de 14 ron

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am  o problema am curatat clapeta de acceleratie toate bune , cand am zis sa ai fac o adaptare la clapeta m-ia aparut eroare la abs dar in bord nu mi s-a aprins martoru  de la abs care ar fi cauza ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. martorul se aprindea inainte, la contact ?  daca nu - inseamna ca e o problema acolo.... e acoperit, etc.

2. posteaza eroarea asa cum apare ea, la scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu imi mai apare eroarea pe vag-com , cand pun contactul se aprinde martorul in bord si dupa 3-4 secunde se stinge din bord 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e ok.... monitorizeaza in timp - daca mai apare, vezi daca a stocat vreo eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa pun vag-com pe masina sa vad daca e vreo eroare ceva stocata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

 

Mi s-a aprins si mie in bord martoul ABS, m-am uitat la siguranta 6 si pare sa nu fie arsa, o sa o desfac totusi sa vad daca nu cumva e plesnita pe dedesubt. Dar la pozitia 4 nu am nicio siguranta de rezerva, ca alti colegi.

 

Ma puteti indruma de unde pot cumpara 2-3 siguranta de 40A si 50A sa am de rezerva?

 

Asta pare sa fie ok?

 

http://reperautotrans.ro/sigurante-auto-patrate-cu-mufa-plata-40a-l-30mm-capac-plat-rpr-1365?search=sigurante&page=4

 

sau asta?

 

http://www.adelaida.ro/siguranta-auto-40a-32v-midival-40a.html

 

sau asta

 

http://www.star-europlast.ro/siguranta-midival-40-a-p-1039.html?zenid=67cf9e33054244ae3c83dc40c692122d

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul se aprinde din 101 motive, siguranta e doar unul dintre ele. fa o diagnoza si pe urma vezi ce e de facut mai departe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sudsemnatule, de la orice magazin de piese auto pe comanda, daca nu o au .

Codul sigurantelor: N10424903 (50A),  N10424904 (80A), N10424905 (110A), N10424907 (175A).

Cele 3 sigurante pe care le-ai prezentat, nu cred ca vor intra in locas, deoarece au pe mijloc plasticaraiul care la una este prea inalt, la cealalta prea lat....vei intelege exact de ce nu intra si plasticul, cand o vei demonta pe a ta sa verifici.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Carmina. Am gasit una cu 5 RON, ultima pe care o aveau la AL Padrino. Foarte sensibila mi se pare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat si nu trimite semnal senzorul dreapta spate, o sa desfac roata spate sa vad ce e acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablaj/conectica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu problema cu problema asta.am schimbat senzoru si tot degeaba ce mai trb sa fac??

post-144942-0-86350600-1418053829_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu problema asta ??? :)

 

verifica instalatia electrica de la modulul de ABS pana la senzorul respectiv, asa ce incepe cam orice verificare. Nu schimbi din prima piesa, mai ales cand ai eroare de genul asta (circuit intrerupt, scurt la masa, scurt la plus)

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00287

 

ai o problema ca nu citesc toti senzorii aceeasi viteaza, poate avea multe cauze

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00597

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! Am si eu o problema cu martorul abs. Imi sta aprins de cateva zile si am inceput cu:

-verificat sigurantele- toate intacte.

-verificat senzorii de turatie si aici problema...pe partea stanga spate,se pare ca s-a ros senzorul de rulmentul de la butuc. Nu am cu ce sa-i fac o diagnoza, dar s-a mai intalnit cineva cu situatia asta? Ar fi destul sa-i schimb senzorul sau trebuie sa-i schimb si butucul? Mutuumesc antucipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi fara o diagnoza, de unde sa stim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea are cum sa frece senzorul pe rulment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!