Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

steuergerat antwortet nicht = Unitatea de control nu răspunde

Nici nu mai este necesare citirea logurilor. Din mesajul de mai sus se subintelege ca modulul confort a fost afectat iremediabil

 

9a1gjt.jpg

 

In final am achizitionat altul, care dupa adaptari, s-a dovedit a fi perfect functional.

 

P.S. dar de ce buzerul sesiseaza sau nu poztiile ramase aprinse ? (Toate sw,de la usi functioneaza perfect)

Modificat de Rudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar, acela nu mai comunica cu calculatoarele de usi.

 

vezi daca iti merge switch-ul de la usa soferului - daca se aprinde lampa de sub usa .... e posibil sa ai probleme la switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!!

 

  Am scris si eu undeva mai sus cum ca sa dus si la mine modulul de confort...Motorasele sunt ok le-am verificat cu un + si - de la baterie.  Ce mi-a venit mie in cap, as vrea sa imi spune-ti daca ar fi posibil pana gasesc un modul.

  La manerul cu, comenzile geamuri de la usa sofer am mufa aceea lunga care intra in el cu multe fire. As vrea sa stiu daca pot duce un +12v (de undeva de la reglarea oglinzilor sa zicem ) la firele din mufa care ar comanda geamul meu pe deschis inchis, sa duc + si - 12v, iar atunci cand comand sus -jos sa imi actioneze + si - 12v care le-am dus eu, sa nu mai depind de modul. Am masurat si modulul daca e bulit nu mai da 12 v sau cat trebuie ca sa imi deschida geamul, geamurile. 

  Eposibil sa fac treaba asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este posibil, fara alte modificari hardware....iti trebuie o comanda de putere, ca nu rezista butoanele de pe comanda ta. Cu relee, etc....

 

un modul confort modelul tau, cred ca este in jurul la 150 lei.... parerea mea e ca nu merita sa faci improvizatii, la banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate dar crede-ma ca nu gasesc. Mi sa spus sa incerc alt modul cu alt cod pentru ca modulul meu nu s-ar mai gasi cu, codul asta ci alt cod, dar imi este frica sa incerc pentru ca deja era sa o patesc. E imposibil sa nu gasesc un modul la fel, dar docamdata nimic. As da si 300lei pe el, mam saturat.... :banghead:   Si asta oricum era o solutie de moment...Dar asta e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod este al tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul la modul este: 3B0 959 798  am gasit unul cu 797 la sfarsit si am sperat ca o sa mearga. Nu a mers!!! De la butoane nu este, am probat alte butoane, intradevar de la un passat cu volan pe dr dar oricum trebuiau sa mearga. Iar motorasele le-am probat pe direct si sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica alimentarile modulului confort, alimentarile motoraselor de usa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat absolut tot. Am scos modulul, nu avea nimic in cutia in care e, un singur fir din una din cele 2 mufe ale modulului era oxidat putin, l-am curatat tot, mai erau cateva fire cu mucegai de ala verde :D pacolo pe sub mocheta dar le-am refacut la loc. Am zis ca acuma tre sa mearga, am pus tot la loc si nimic, Apoi am citit paremise ca tot paici ca modulul ar avea sanse sa isi revina cu un reflow, am facut si chestia asta (nu e prima data cand fac). Nimic, la fel!!! Concluzia e ca cel mai probabil e dus modulul sau mi-a spus cineva ca ar putea fi butoanele de comanda, dar nu prea cred.

 Gasisem un modul identic la cineva din Constanta am vorbit cu el a spus ca o sa ma sune a doua zi sa imi zica pretul....am dat eu un msg nu a raspuns nici nu a mai sunat....neserios!!!

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau, in consola cu butoane, ai si controlerul.... de aceea, poate sa fie probleme si de acolo, cateodata. Nu e cazul, ca tu ai verificat deja acest aspect, din cate am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am probat alte comenzi de la un passat identic dar cu volan pe dr. (cu volan pe st nu am gasit), ar fi trebuit sa mearga, inversate geamurile dar trebuia sa mearga daca era el de vina.Nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand sunt posesor de vw passat cu 4 geamuri electrice si inchidere centralizata originala din fabrica si am descoperit  urmatoarele defectiuni : luminile din plafoniera si usa  nu functioneaza ,inchiderea centralizata din cheie nu merge ,doar din cheie ,usa portbagaj nu se inchide din cheie .spitiera parbriz nefunctionala .am tot citit pe forum despre acest modul de confort ca ar fi problema defectiunilor mele ,si ca schimbarea acestuia ar fi ideala pentru a rezolva defectiunile aparute ......daca am inteles bn dupa montarea unui nou modul acesta ar trebui reprogramat la un service autorizat ,sau se mai poate reprograma cu ajutorul cheilor daca detii 2 chei.,,,astept parerile voastre si confirmarea ca am inteles corect cum sta treaba cu modulul de confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca sunt bune, vezi daca se poate accesa cu tester-ul - in functie de erori - desfa si verifica cablajul lui, verifica sa nu fie apa acolo, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu aici:

 

se descria undeva posibilitatea activarii deschiderii selective din telecomanda. Asta insa daca ai aceasta optiune - la mine se poate activa doar deschiderea usii sofer (la a doua apasare nu deschide si restul usilor).

 

Intrebare: se poate gasi o solutie pentru a avea optiunea deschidere selectiva din telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai o scanare sa vad PN-ul la modulul tau.... ? daca e 97-98, trebuie vazut ce modul ai tu.

 

la 1J0 959 799xx, merge.... din pacate tu nu-l ai pe acesta, care s-a montat din 1999....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand intru in posesia log-ului o sa-l postez. :)

Ca principiu, nu prea m-am lamurit daca se poate pune un modul de la un model mai nou, cu mai multe functii si ce implica asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuirea modului presupune automat alte multe modificari. Plug and play nu poti pune alt modul - doar codul tau exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este.

 

trebuie modificat instalatia, montate motorase de geamuri cu calculatoare de usi, alt modul de butoane geamuri, etc... e ceva de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, complicat - ma gandeam la o resoftare sau... ma rog, ceva de genul.

 

 

Multumesc mult. :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna.Am si eu o problema cu un passat combi 2001 cu modulul de comfort.La masina nu ii mergeau geamurile fata din buton.(pe spate are macara manuala).Verificat toate firele,apa nu este la modul,schimbat alt modul cu aceasi serie doar ca la final are terminatia E si pe masina avea la final A.NU ma pot conecta cu niciun tester pe modul comfort.Ce as putea sa mai verific??Sa fie si al 2-lea modul defect?Verificat fire din mufa modul pana in mufa de diagnoza obd,firele au continuitate..nu mai stiu ce sa verific.Cu al 2-lea modul merge inchiderea din butuc si geamurile coboara daca tin intr o parte cheia,dar nu merg geamurile din buton si sa inchid masina din telecomanda.Orice sfat e binevenit!Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. este posibil si asta.... sa fie defect.

 

verifica sigurantele 6 si 14. verifica alimentarile din modulului confort.

 

altfel, ai de verificat si cu alte ceasuri, etc.

 

modulele trebuie sa fie cu 1C0 959 799

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut, colegii!

 

Am un amic, si dupa ploile de acu' 2 saptamani ia intrat apa in masina..pe mocheta soferului apa efectiv baltea..ulterior nu s-au mai aprins becurile de la portierele fata si nici cele din plafoniera, apoi nici martorul tiuitor din bord pt respectivele portiere. apoi nici nu mai putea incuia din telecomanda, si multe altele...tot in acea perioada sa aprins si martorul motor, cel galben.

 

Atasez un log, poate ma ajutati cu interpretarea lui..

 

Multumesc!

log 2.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fane, ce legatura are taica cu Passat B5.... vad ca vb de un Audi A4 B6 sau B7....

 

revenim - vezi senzorul de presiune de la freon - acolo are probleme - vezi cablajul, daca e ok, inlocuieste senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa precizez, florin, scz...a4 b6...

de la senzorul ala sa fie martorul motor aprins?

 

p.s. mai frumos e aranjat forumul nostru...poate totusi voi primi ajutor aici, ca acolo nu gasesc un topic adecvat situatiei...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!