Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

Sunt yale de stanga si pe masini de Anglia....care merg - au butuc pt cheie.....ca asta te intereseaza.

Cauta la colegii care dezmembreaza - poate sa fie de la mai multe masinii, produse de VAG - Passat B5, Golf 4, Seat Leon....etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si un alt modul confort.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu inca ceva: pe cutia modului confort de la masina apare seria 1 CO 959799 A. La o scurta cautare pe net nu am gasit modul cu acesta serie, in schimb am gasit cu seria 1 CO 959799 B. E vreo diferenta intre ele? Mentionez ca pe testarul mesterului meu, la scanarea modului aparea o serie de genul 1 CO 959799 (b).

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cate mufe are modulul tau. Trebuie sa cumperi altul cu tot atatea mufe, ca sa nu stai sa faci alte adaptari hardware.

Cauta dupa cod, si vezi ce functii suporta fiecare modul. Acum, ele se pot programa sa execute functiile, cu VDS Pro. Nu am aici Etka sa ma uit ce stie fiecare modul - poate te ajuta un coleg care are acum disponibil sau iti scriu eu, mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de pe masina are trei mufe, insa din masina in el intra doua mufe.

Astept functiile modulelor mai tarziu cand ai timp Florin.

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si un alt modul confort.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu inca ceva: pe cutia modului confort de la masina apare seria 1 CO 959799 A. La o scurta cautare pe net nu am gasit modul cu acesta serie, in schimb am gasit cu seria 1 CO 959799 B. E vreo diferenta intre ele? Mentionez ca pe testarul mesterului meu, la scanarea modului aparea o serie de genul 1 CO 959799 (b).

Multam!

Vezi ca nu e o ci 0 si9 mai are 3 cifre ca terminatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria cred ca am vazut-o bine Al Bundy! Am atasat si o poza ( nu prea clara ) cu modulul meu.

Am verificat inca odata firele din usa ( manul ), am verificat si pinii de la calculatorul din usa si nici un raspuns: tot aprins martorul usa deschisa. Toate duc spre modul.

Am gasit module cu seriile 1 CO 959799 AH, 1 CO 959799 B si al meu cred ca este 1 CO 959799 A.

post-87270-0-23378500-1314097528_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general optiunile se pot modifica....deci nu e stres - vb de alarma, senzori volumetrici, tipul de goarna....etc. Recomand sa il cumperi de la cineva de pe langa tine, ca sa il si probezi. Daca iti face tot asa, ii platesti "deranjul" ...dar nu ramai cu un modul de rezerva.....

Important e sa iti corespunda la nr de mufe - ca sa nu stai sa modifici. Tu ai varianta cu 4 geamuri electrice, full electric ?

P.S. ....adicatele codul piesei e 1C0(cifra 0) 959 799A si nu 1CO(litera "o") 959 799A

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este full. Este o varianta mai simpla: geamuri fata, inchidere din cheie ( alarma montat dupa ) si singura mea nelamurire este cu incazirea in scaune daca are legatura cu modulul. Am vb la Ramnicul Sarat la dezmembrari si ma lasa sa le probez la fata locului. Ce ar trebui sa probez la masina sa vad daca modului este bun si corespunde cu masina mea?

am uitat sa mai spun ceva.

modulele pe care le-am gasit sunt cu doua mufe tot de skoda ocatavia 1. Al meu este cu trei, dar din masina in el intra noar doua ( o intrare in modul ramane libera ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intra doar doua, e ok cu doua.

Incalzirea scaunelor nu are legatura cu modulul confort.

sa probezi sa mearga geamurile, inchiderea, luminile la plafoniera si sa inregistreze telecomenzile - trebuie sa ai Vag Com cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telecomenzile sunt de la alarma ( after market ).

inchiderea centralizata din fabrica este din cheie, direct in broasca ( clasic ca la cielo ).

Mai este nevoie de Vag-Com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. Doar daca avea cheie briceag OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. ....adicatele codul piesei e 1C0(cifra 0) 959 799A si nu 1CO(litera "o") 959 799A

Asta vroiam si eu sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai....eu i-am explicat ce i-ai scris tu...ca am avut senzatia ca nu a inteles ce ai vrut sa zici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles ca este vorba de 0 ( cifra ) nu de o ( litera ), dar explicati-mi si mie altceva ce ma depaseste.

Astazi am defacut partea inferioara a bordului sa ajung la modul. Am scos cele doua mufe si surpriza, martorul usa deschisa tot aprins. Este normal asa ceva?

Mentionez ca am verificat celelalte functiuni si am costatat urmatoarele:

- plafoniera nu mergea;

- becurile din usi nu mergeau;

- inchiderea centralizata actionata din interior, inchidea usile din fata fara spate si portbagaj;

- geamurile nu mergeau;

Incep sa ma panichez! sincer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ceva montat pe masina aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am o alarma. Unul dintre electricieni a spus ca a scos o mufa din modulul de alarma si ca n-ar fi din ea si ca ar fi totul in regula. cand mi-am bagat nasul in portiera am vazut fire de la alarma legate in firele din portiera stanga.

Martorul usa ( stanga fata ) ramane mereu aprins in urmatoarele situatii:

- broasca stanga deconectata;

- modul confort deconectat;

- calculator usa stanga deconectat;

- am resetat si modului confort prin scoaterea bateriei si sigurantelor;

- am verificat firele din usa stanga si pana in bord la doi electricieni si eu cat am reusit si nu pare nimic in neregula;

toate astea le-am verificat si eu.

Sa mai incerc si la alarma. Trebuie sa scot alimentarea din modului alarma?

In situatia in care am scos modulul confort si martorul a ramas aprins, este posibil sa fie modulul confort defect? La scanarea modului confort se vedea ceva de genul ca nu este codat ( cred )!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-cand scoti mufele din confort si din yala - nu mai trebuia sa ai aprins martorul de usa....ca nu mai avea ce sa il aprinda.

-da, scoate sigurantele de la alimentarea alarmei si vezi daca tot sta aprins martorul - daca se stinge, pune tot la loc, mai putin alarma, si vezi cum se comporta martorul.

-cel mai uzual, alarma e legata la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos si sigurantele alarmei si..nimic, aceeasi problema.

mai am o singura alternativa. vazand ca in momentul in care am scos modulul confort si inca functiona inchiderea centralizata pe usile din fata ( ciudat nu ! ), am desfacut usa stanga ca poate sa fie de acolo. am scos mufa calculatorului usa stnga fata si martor tot aprins. nu am reusit sa scot mufa din broasca. Spuneti-mi si mie cum sa scot mufa din broasca? ca nu vreau sa stric si altceva.

dupa ce incert toare variantele, ce ma sfatuiti? sa merg la reprezentanta Skoda in Focsani ( singurul loc unde nu am fost ) sau stiti voi un meserias ( electrician ) bun in bucuresti pe gama VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. dar, dupa ce ai deconectat alarma, inchiderea mai functiona ?

2. Da, ceva e amestecat la tine......

3. impingi de mufa si apesi pe siguranta, dupa care tragi de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probleme la usa de la sofer , usa dreapta spate si porbagaju. Am desfacut toate usile de la masina si am vrificat yalele la usi crezand ca de acolo e buba dar nu este de acolo si nu stiu de unde ar putea fi . Am luat yala de la usa stanga fata si am vrificat-o la usa dreapta fata functioneaza foarte bine singura chestia ce am observat (si aici apare o nelamurire ) ca daca scot mufa din motoras cu vag com imi arata ca nu comunica sa fie devina motorasu adica partea electronica din el? Se gaseste separat? Rog pe cei care s-au izbit de aceasta problema sa ma ajute!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facute verificari suplimentare la tine. Eu banuiesc ceva probleme pe cablaj sau cluster - CAN.... deoarece, cu toate mufele scoase - din usi, modul confort, tot asa iti face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu urmatoarea problema

cand deschid usa sofer plafoniera incepe sa clipeasca,azi nu s-au mai deschis usile spate si portbagajul

si nu functionau nici geamurile electrice.in momentul cand deschid orice usa pe afisaj computer imi apare mesajul "portbagaj deschis:chiar daca prtbagajul este inchis.am verificat modulul comfort,curat lacrima dar cand clipeste plafoniera se aude pe placa modulului un releu ca cel de semnalizare(-o cutiuta din tabla de inox patrata-)

la scanare imi da urmatoarele erori:

01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)

49-10 - No Communications - Intermittent

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

27-10 - Implausible Signal

multumesc si astept sfaturile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca urmeaza sa cumperi un alt modul confort......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa se duca modulul chiar daca nu a intrat apa la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e posibil. La Golf se duc...si ei le au sus, in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!