Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

la 150.000-170.000 se schimba. nu cedeaza pana atunci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea a fost schimbată la 180.000 km, deci rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un WV Golf VII, motor 1.6 TDI, la cati km se schimba prima distributie( recomandat in carte)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

180.000 este o cifra Safe.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, cere schimbare ?

Masina este o skoda octavia 2 vRS 2008 BMN, 126.000km, distributia este cea de fabrica,  multumesc

Modificat de daniix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e cureaua de transmisie.

Daca e din 2008 distributia ar trebui inlocuita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de acolo ar proveni sunetul, nu ? Ma gandeam sa o schimb dupa iarna, dar mi e sa nu cedeze intre timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuita cureaua de accesorii/transmisie ,nu costa mai mult de 50-60 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul cred ca este de la intinzatorul curelei de accesorii.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

As vrea sa imi cumpar piesele pentru distributie (6 ani, 163.000 km) si cum nu ma pricep foarte bine, as vrea sa intreb inainte sa fac prostii. :)

Am intrat pe un site auto (sperand in kharma mea :) ), folosind codul motor (CFGB) si la variantele de cumparare a componentelor distributiei, ei zic asa ca in poza.

As vrea sa cumpar distributia completa, inclusiv cu pompa de apa, dar am doua maini stangi si pricepere deloc. :)

Nelamurirea mea este: optiunea "set curea distributie + pompa apa" le contine si pe celelalte doua de sub ea, adica "set curea distributie" si "set role curea distributie"? Sau trebuie sa cumpar toate cele 3 pozitii?

Restul (adica curea, rola de intindere, rola de ghidare si surubul de fulie), m-am prins ca trebuie sa le cumpar pe toate. :)

Va multumesc mult!

Distributie Skoda Superb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, contine tot. Apasa pe fiecare in parte si vezi ce contine.

Prima optiune este tot ce-ti trebuie: curea, role si pompa de apa.

A doua optiune este: curea plus role si (cumperi pompa separat).

A treia optiune este: role (cumperi curea si pompa separat).

Modificat de MyCherry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca cumpar asta din poza (asta imi da la prima optiune - "set curea distributie cu pompa apa"), este tot ce imi trebuie pentru a schimba distributia?

Am mai citit si despre o curea de accesorii, care ar fi bine sa fie schimbata cand faci distributia - cu aia ce mai e?

Vreau sa fac revizia, distributia si ce mai trebuie, ca sa pot sta linistit alaturi de purcelul de Craciun...

Multumesc de info. :)

Distributie Skoda Superb final.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e tot kit-ul.

Citat:

Restul (adica curea, rola de intindere, rola de ghidare si surubul de fulie), m-am prins ca trebuie sa le cumpar pe toate. :)

Astea :P

Modificat de MyCherry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare!

La un Golf V 1.9 TDI, an fabricatie 2007, cod motor BLS cu DPF, la cati km se schimba distributia?

Multumesc

Modificat de arisch
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa an fabricatie 2007 se schimba la 150000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea fiind 2007, deci ma incadrez. Oricum, mai mult de 90.000 n-o las. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As schimba-o urgent , cat ar fi totusi a trecut de 10 ani, nu as risca motorul pentru o curea. Eu am schimbat la 55K. si nu imi pare rau,  vechimea  m a obligat.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 111k,la 105k s-a verificat distributia nici macar scrisul nu era sters,1.9tdi BXE unic propietar.

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea are 130kkm si 5 ani ,a fost demontata/montata de 4 ori...in curand ii vine randul...cureaua este skf a.m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

A schimbat careva distributia la golf 7 1.6 tdi 105 cp? Tot cer oferte de la magazine de piese auto si cea mai mare nelamurire o am referitor la poma de apa,unii zic ca vine doar pe original altii ca vine obligatoriu cu senzor,pe site-uri de pe internet am gasit ceva de la Hepu(este ok?).Cat despre distributie ma gandesc la cea pe Continental sau INA,voi ce parere aveti?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.01.2018 at 22:13, calin.g a scris:

As schimba-o urgent , cat ar fi totusi a trecut de 10 ani, nu as risca motorul pentru o curea. Eu am schimbat la 55K. si nu imi pare rau,  vechimea  m a obligat.

Pai nu, a fost schimbata anul trecut. Voiam sa stiu informativ, cand o voi face din nou. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!