Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

RadulescuRomulus

intrebare catre cei cu experienta:

- la masina mea - CBAB - producatorul zice schimb distributie la 180k km; o schimb mai repede de km astia si ii pun kit Conti+Hepu => aceasta a doua distributie la cati km ar trebui sa o schimb?

   Teoretic, la 180k km. Insa din experienta mecanicilor de aici, ce raspuns are intrebarea mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un kit Ina neamţul mi—a zis 2ani, km cît încape...

La tine o fi 60 sau 90k km :)

Apropos de branduri: Febi ce mărci ambalează?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! O lamurire caut : este bun kit-ul asta de distributie post-90439-0-53491800-1398758661_thumb.p si pompa asta se apa post-90439-0-30464400-1398758705_thumb.p pentru masina din semnatura. Va multumesc anticipat! Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vi se pare ca arata aceasta distributie? Mai merge 15k km ? E cureaua originala . http://imgur.com/a/FkNSQ#0

Intreb din punct de vedere vizual, e 2011 masina si nu are numarul de km pentru schimb, doar m-am uitat de curiozitate.

Modificat de ursutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare catre cei cu experienta:

- la masina mea - CBAB - producatorul zice schimb distributie la 180k km; o schimb mai repede de km astia si ii pun kit Conti+Hepu => aceasta a doua distributie la cati km ar trebui sa o schimb?

   Teoretic, la 180k km. Insa din experienta mecanicilor de aici, ce raspuns are intrebarea mea?

 daca vrei sa fii sigur ca nu se intampla ceva cu ea, schimb-o la 150.000 km. Eu personal am vazut destule duse la 180.000 sau 210.000 si nu s-au rupt sau role blocate, etc

 

Cum vi se pare ca arata aceasta distributie? Mai merge 15k km ? E cureaua originala . http://imgur.com/a/FkNSQ#0

Intreb din punct de vedere vizual, e 2011 masina si nu are numarul de km pentru schimb, doar m-am uitat de curiozitate.

merge linistita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia OE la masina mea JETTA 2007 , 1.9 TDI , 77 Kw,cod motor BLS la 11.01.2011 - 97.400 km ..nu mai stiam dupa cine sa ma iau...unii ziceau ca max 90.000...alti 120.000 km...pt linistea mea am schimbat-o la 97.400 km. Am pus kit continental + pompa apa INA..acum am 159.400....intrebare :

 

Kit-ul asta aftermarket la cat se schimba.....mecanicul a zis cand la montat max 60.000 km sau 4 ani. Altii zic 90.000 km sau 4 ani....nici nu mai stiu ce sa cred...

La dimineata o sa dau capacul de la distributie jos si o fac cateva poze...

 

Multumesc anticipat de sfaturi si pareri

Modificat de DMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez si pozele cu distributia la 62.000 KM 

 

http://postimg.org/image/4c1w5mzx7/

http://postimg.org/image/abpn9akpn/

http://postimg.org/image/f05n4h9wb/

http://postimg.org/image/uht586gd7/

 

pozele sunt facute cu telefonul mobil. Curea arata bine " live"...chiar mai bine decat ma asteptam ...rolele nu suiera..pompa nu pierde apa...

 

Deci cat e bine sa mergi cu distributia schimbata pe alt producator decat cea originala....60.000 km sau 90.000 KM  ???

Modificat de DMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat-o de curând,mecanicul a spus că merge până la 90,dar e bine să o schimb în jur de 60 /70,deci cam toti recomandă la fel.a ta arată inca bine.baftă şi drumuri fără "gropi". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba la intervalul mentionat de producator. Astea sunt din folclor ca se schimba mai repede

Daca piesele sunt de firma (Continental , Gates , Dayco), au acelasi interval ca si cele OE.

La pompa de apa e discutabil, dar 100.000 km ar trebui sa tina cam toate (Hepu, graf, Airtex)

 

Probabil mai sunt si altele bune, dar vorbim de mainstream....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

ok, sunt din folclor.

mai am o intrebare, sursa tot folclor / ateliere service [ca acolo a luat nastere folclorul auto] = VW / MB, BMW ar avea planuri service diferite pt europa de vest si de est. [adica km si timpi diferiti pt schimb distributie, ulei, filtre, etc]. True or False?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

False!

 

Ori True din folclor!

 

In curand si la uleiuri vom trece la ulei de vara si  de iarna....

 

Un alt lucru din folclor : trebuie sa fii atent daca e vorba de km sau mile terestre, deoarece unii nu fac acesta diferenta, si al dracului 60000 mile terestre  sunt exact 90000 km

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aci pe acest topic câteva persoane la care sa rupt cureaua la nici 70,curea conti,deci nici eu nu ştiu ce să mai înţeleg şi pe cine să cred,mecanicii au interes clar să mergem la ei cât mai des,dar până la urma,rămâne la mintea noastră cât să tragem de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca la orice piesa mai sensibila, si la distributie conteaza cine si cum o monteaza.

curea intinsa prea tare/ curea prea slaba, role neschimbate / montate descentrat (am intalnit) , etc

 

Da, exista planuri diferite de service pentru Est sau pentru Vest. Dar sunt niste diferente normale. 

Astfel in tarile cu autostrazi unde masinile fac 25-30-50.000 km pe an, e logic ca au setat interval de service mai lung, sa nu stea omul la fiecare 3-4 luni cu masina la revizie.

De asemenea riscul sa pice un pivot, bucsa, etc este muuuult mai mic. Pana la urma si asta intra in cadrul unui plan de service normal (se face verificare si la trenul de rulare, frane, etc)

Distributiile nu se schimba diferit, DESI echivalarea kilometrilor cu orele de functionare ar trebui aplicata... ca la capitolul asta inca stam prost. In 10 ore de functionare facem cam 60-70% din kilometrii pe care ii face o masina estica in acelasi interval de timp.  Plus accelerari, frane de motor, etc ce se pot contabiliza la uzura unei curele de distributie.

 

la fel, este si o componenta financiara la mijloc. Un interval de revizie de 2 ani sau 30.000 km ( sau chair 50.000 in cazul anumitor modele BMW) suna bine dpdv financiar pentru un viitor client de VW sau BMW....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CONCLUZIE !

 

Am sa merg pana la 90.000 km...avand in vedere 3 lucruri : 

 

1) cel mai important : cureaua arata inca foarte bine, apa nu pierde,  rolele nu fluiera...nu suiera

2) Kitul este cumparat personal de mine din Belgia si  cand l-am cumparat avea 2 luni de cand era produs...deci era proaspat fabricat ! Nu a stat nu mai stiu cati ani                 prin depozite si apoi vandut

3) am sa verific cureaua la fiecare revizie...cca 10.000 km

 

Am sa va tin la curent....apropo...am intrebat in Belgia de unde am cumparat Kitul ,cat pot sa merg cu distributia....a zis asa : 120.000 Km sau max 5-6 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu aceeasi problema, trebuie sa schimb distributia.

 

Problema e ca mecanicul la care merg de ceva timp si imi face revizia, mi-a zis ca ma costa 18 milioane una noua + 3 milioane manopera = 2100 lei ... am zis sa nu ma arunc repede sa o cumpar si sa mai intreb si pe altcineva ... Ce parere aveti ? 

 

L-am intrebat daca imi poate schimba doar rolele sau cureaua si mi-a zis ca nu se poate ... Iar pe aftermarket mi-a zis ca pretul e undeva la 1200 lei ptr una noua

 

 

Am parcurs 114.000 km cu ea, si motorizarea este pe benzina ... scuze ca am postat pe 2 topic-uri diferite

Modificat de geone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

salut,

 

mecanicul tau e cam scump.

 

eu am schimbat distributia, dupa o perioada de travaliu de 2-3 luni.

pus kit conti, hepu si intinzator ina [litens] si curea conti. piesele m-au ajuns cam 7-800ron + 200ron manopera [tarif subsidiat]

Masina a facut 5 ani pe 23 martie si 155.800 km. Daca e sa tin masina inca 5 ani [nu de alta, dar e DSG si HL cu dotari] si nu-mi va face figuri DPF-ul sau cutia, urmatoarea distributie o schimb la 4-5 ani sau 120k - 140k km.

 

Evident, mecanicul la care am mers, mi-a zis "musai sa o schimbi la 60k km" ca aici e Ro. Nu m-am pus in gura cu el ca... nu am studii necesare si e alergic la ce se spune pe forumuri.

 

Masina, dupa schimbul distributiei, se aude la fel, consuma la fel si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  e alergic la ce se spune pe forumuri.

 

deoarece datorita forumului se pot evita mecanicii  prost pregatiti!!

 

Multumim Dragos, Multumim VWForum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

mecanicul tau e cam scump.

 

eu am schimbat distributia, dupa o perioada de travaliu de 2-3 luni.

pus kit conti, hepu si intinzator ina [litens] si curea conti. piesele m-au ajuns cam 7-800ron + 200ron manopera [tarif subsidiat]

Masina a facut 5 ani pe 23 martie si 155.800 km. Daca e sa tin masina inca 5 ani [nu de alta, dar e DSG si HL cu dotari] si nu-mi va face figuri DPF-ul sau cutia, urmatoarea distributie o schimb la 4-5 ani sau 120k - 140k km.

 

Evident, mecanicul la care am mers, mi-a zis "musai sa o schimbi la 60k km" ca aici e Ro. Nu m-am pus in gura cu el ca... nu am studii necesare si e alergic la ce se spune pe forumuri.

 

Masina, dupa schimbul distributiei, se aude la fel, consuma la fel si sunt multumit.

 

Spre asta as opta si eu, probabil ca mecanicul se referea la piese originale ? Altfel nu imi explic cum a ajuns la suma aia ... 

 

Poti sa imi recomanzi un site de incredere de unde as putea comanda piesele, sau trebuie sa ma duc la un service si sa mi le comande ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

site-uri pt comanda pieselor sunt multe. Si sunt si pe forum, la sectiunea aferenta, destui vanzatori de incredere.

 

ca site-uri pot recomanda:

ingaraj.ro

onauto.ro

epiesa.ro [cel mai ieftinache]

autokarma.ro

 

  Sau poti merge la service-ul unde vei face schimbul de distributie si ei iti vor comanda piesele, insa nu uita sa ceri cost pe fiecare reper si separat manopera, ca sa faci comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GEONE

ce cod de motor ai la Polo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin Afemei

Buna seara,

Atunci când schimb distribuția de câți litri am nevoie de G13?

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

3 litri concentrat sau 6 litri diluat .

de ce G13 si nu G12 ? (pentru masina din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin Afemei

G13 este succesorul lui G12, asta din ce am mai citit, nu mai exista G12, iar cei de la reprezentanta mi-au recomandat G13 pentru auto din semnătură. 

Merci fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

de gasit ,se gaseste peste tot G12 (poate nu in reprezentante) ,dar a folosi G13 in G4 mi se pare o irosire de bani (comparand preturile de pe net).

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!