Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

poate ne spui si noua secretul cum se verifica vizual starea semeringului si starea rulmentului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spunea dom mecanic şi mulţi de pe acest topic dacă-l citeşti cap coadă,că:dacă nu are joc şi nu are scurgeri,nu are rugină,mai merge o tura,aşa am citit aşa mia spus şi mie mecanicul când am schimbat distribuţia,acum 2 sap,deci nu daţi cu parul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 nu dam nici cu parul , dorim doar sa invatam si noi de la cei mai invatati...

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa imi aduc aminte la ce cod de motor poti vedea pompa de apa fara a demonta cureaua de transmisie,fulie,intinzator,carcasa inferioara...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. de la ce producator sunt pompele de apa din kiturile contitech?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot sunt cunoscarori prin topicul asta si cam toata lumea isi da cu parerea indiferent de cunostinte sau nu (avis amatorilor),am primit un telefon de la un client cu un passat BKP 150.000 km,care a patit beleaua:curea de distributie rupta.Masina figureaza ca la 70.000 km a avut distributia (sau numai cureaua din cauza vechimi 4-5 ani)schimbata la Porsche.

Astept sa vedem ce consecinte a avut intamplarea.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi,

Am inteles corect ca la 70000km cureaua de distributie a fost schimbata, datorita vechimii in ani, si celelante componente ale distributiei au fost lasate in continuare pana la implinirea Km necesari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush sa iti spun exact,omul mi-a spus ca la 70.000 km a schimbat distributia la Porsche din cauza vechimii.Ca au schimbata aia doar cureaua sau tot setul...nush sa spun exact.O sa-i spun sa aduca piesele vechi daca poate sa vedem care a fost cauza exacta.

Mi-a dat comanda de set de distributie si pompa apa si asteapta vesti de la mecanic...sper sa scape doar cu schimbarea distributiei fara alte daune prin motor (supape,tacheti,culbutori).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte important, ptr cei care incerca sa faca o mica economie, sa postezi aceste informatii, dar cred ca este destul de complicat sa scoti de la cei de la Porsche  adevarul curat..,,speram.

 

Cat despre daune!?!? greu de spus, sau sa apunem asa daca cureaua s-a rupt cand mototul nu se invartea atunci sigur nu are strambat nimic...dar cam greu de imaginat aceasta ipoteza,  daca cureaua s-a rupt in timpul mersului eu personal asi face cel putin, dupa montarea distributiei, un test al compresiei in toti cei 4 cilindri astfel incat sa poti identifica/exclude o eventuala defectiune la nivelul valvelor.

 

O zi buna Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligat cureaua s-a rupt in timpul mersului :lol: ..cum draq sa se rupa o curea stand pe loc cu motorul oprit .

Sa vorbesc cu asta sa imi aduca piesele scoase de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia acum o saptamana masina avea 105k  , daca sunteti curiosi de stare curelei o sa postez 2 3 poze. 

Dupa parerea mea 5 ani pentru curea e prea mult, m-am convins eu cand am vazut-o.

Modificat de Dragos-Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa-ti spunem ca suntem curiosi ? :D

da suntem ,de asta e topicul .pune pozele . :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana asta am avut 2 masini cu cureaua rupta,passatul mentionat mai sus si o toyota rav.

La toyota piesele au costat 1400 lei (set distributie,pompa apa,garnitura chiulasa originala r1,2 curele auxiliare,filtru ulei,victor rainz de baie,garnituri de admisie si evacuare).

Asemeni clientul si-a achizitionat din alta sursa 16 supape (motor de 2 litri diesel) si rectificarea chiuloasei a costat 500 lei.Una peste alta cu manopera undeva la 4000-4500 lei toata distractia din cauza unui posesor de masina indolent care a fost atentionat cu 2 luni in urma sa schimbe distributia pt ca este destul de uzata cureaua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSCN2180.jpg

 

DSCN2181.jpg

 

 

DSCN2182.jpg

 

DSCN2183.jpg 

Cam asta e :D

DSCN2188.jpg

image hostingSi poza cu KM ... :) 1200lei + 200 lei manopera

Modificat de Dragos-Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazand crapaturile alea pe curea (presupun ca e aia din fabrica) cred ca si vw cumpara de la "chineji" in ultimul timp  :D

:tuktuk: cum e in carte !? 180Kkm fara limita de timp !? :D

vazusei crapaturile alea sau ai avut un "feeling" de-ai schimbat-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trecut ceva timp de cand am schimbat distributia.

Imi poate spune cineva, enumera mai precis ce trebuie sa schimb, pe langa kit, pompa de apa, antigel ?

Kit-ul ce trebuie sa contina ? Pe langa kit mai trebuie schimbate role, mai exista alte role?

Este vorba de un polo 1.9 TDI din 2006.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte e 180k sau 210k sau 5 ani. Dar va spun sincer ca eu nu ma joc cu asa ceva , daca nu fac multi km schimb distributia la 4 ani. Se poate vedea in poze cum arata in 5 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Fara a sustine schimbarea la timp sau amanarea ei, am observat 2 lucruri:

- cazul lui Gabi: nu era cureaua originala, pusa de fabrica. Teoretic, era una schimbata [asta bineinteles daca acea curea e vinovata de rupere]

- Dragos, pune o scanare si pt "necredinciosi" cu mentiunea din carte ref la intervale de km sau timp de schimbare a distributiei [si care ti s-ar aplica motorului tau]. Cureaua din pozele tale este... un mare morcov in partile intime ale unora [:D ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 162000 de km. Sa schimb doar cureaua sau si rolele si pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu.

Si mi-am dat singur raspuns:

- dupa Pasti, pana de 1 Mai, schimb toata distributia

[am 5 ani, 153k km si o mare ... frica]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romulus cauta KIt ContiTech  are tot ce iti trebuie de la curea, role , prezon, piulita, pompa de apa.

 

In general recunosti aceste kituri  (CT 1028 WP7) prin terminatia WP7 ,  CT vine de la ContiTech, 1028 este nr specific tipului motor,  WP  este prescurtarea de la Pompa de Apa, si 7 semnifica ca in kit sunt 7 componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia acum o saptamana masina avea 105k  , daca sunteti curiosi de stare curelei o sa postez 2 3 poze. 

Dupa parerea mea 5 ani pentru curea e prea mult, m-am convins eu cand am vazut-o.

 

la CR nu am vazut nicio curea rupta si majoritatea le-au schimbat la peste 160.000 km. De regula la intervalul specificat, 180.000 km.

Cureaua aia inca arata bine. Structura ei nu era slabita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de kilometri la noi ...cum e vorba de ani ca acel cauciuc imbatraneste si e normal. Acum fiecare schimba cum vrea si cand vrea , eu am aratat cureaua veche dupa 5 ani si 105k . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!