Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

Problema rezolvata! Am fost ieri la service(al 3-lea, primele 2 nu m-ai primit ca au zis ca nu se ocupa cu asa ceva) unde reparatia a durat intre 1h-1h jumate, mult chin la desfacerea capitonajului de pe interior cu haionul inchis, insa sunt fericit ca s-a rezolvat. Problema a fost ca imi ruginise butucul probabil de la apa care se ridica in spatele masinii pe ploaie sau de la spalatorii. Nu a fost devoie sa desfaca nimic altceva, putin spray degripant si cam asta a fost. Manopera a fist 60 ron.

Modificat de Marius
Fara reclama.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu firele rupte la BORA. Masina e din 2000., eu o am de 3 ani jumate si s-au intrerupt firele sub luneta, langa balamaua portbagajului.... am scos cablajul in totalitate (din spatele banchetei de la mufaj pana la mufele de la motorasele portbagajului) pentru a putea face o lipitura cat mai buna cu aparatul de lipit si am descoperit ca 3 fire mai fusesera reparate o data. Durata 4,5 ore cu multa migala :)

daca aveti ceva dificultati va ajut, da-ti-mi PM ca nu urmaresc discutia

Sper sa nu se mai rupa firele inlocuite :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum le-ai inlocuit. Trebuie ca lipitura sa nu fie in zona unde firele se indoaie odata cu portbagajul, deci trebuie inlocuit cam 30-30 cm de fir, si nu se fac lipituri cu fludor, doar se rasucesc capetele unul de altul, sau pentru pretentiosi se pun papuci de conectare, din aia acre se strang pe fir cu cleste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor ......hristos a inviat! am si eu aceiasi problema.... s-aintepenit portbagajul si nu mai pot sa "lucrez" la el,decat rabatand bancheta.daca stiti vre-un remediu astept cu cea mai mare placere.va salut cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire legata de problemele ce pot aparea la portbagaj. :( Alaltaieri am fost si am spalat masina si dupa ce am spalat-o i-am rugat pe baietii de la spalatorie sa-mi stearga si marginile portierelor si a portbagajului pe interior. Cand au ajuns la portbagaj, pauza. Nu a vrut sa se deschida. :vaidecapulmeu: Am pus urechea langa portbagaj, ca sa vad daca se aude actuatorul, insa nu se auzea. Am zis ca asta e, s-a stricat actuatorul. :( Insa, cand am ajuns acasa, am incercat din nou SI A MERS. :blink: Am repetat treaba asta de vreo 10 ori si de fiecare data s-a deschis fara probleme.

Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu vreo idee sau cu vreun sfat. E cumva pe duca actuatorul ?

Multumesc mult. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand au ajuns la portbagaj, pauza. Nu a vrut sa se deschida. :blah: Am pus urechea langa portbagaj, ca sa vad daca se aude actuatorul, insa nu se auzea. Am zis ca asta e, s-a stricat actuatorul. :)) Insa, cand am ajuns acasa, am incercat din nou SI A MERS.

Sfatul este sa desfaci capitonajul si cu el desfacut sa dai cu apa multa in zona sa vezi pe unde se prelinge in interior , etansezi cu mastic si gata . In mod sigur asta a fost , apa patrunsa , care practic fura tensiune si nu mai lucra mecanismul . Cu cit intirzii mai mult este mai rau , fiindca apa plus praful din aer au sa faca o mizga care va rezista mai mult timp si din ce in ce mai umeda pina cedeaza mecanismul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Depinde cum le-ai inlocuit. Trebuie ca lipitura sa nu fie in zona unde firele se indoaie odata cu portbagajul, deci trebuie inlocuit cam 30-30 cm de fir, si nu se fac lipituri cu fludor, doar se rasucesc capetele unul de altul, sau pentru pretentiosi se pun papuci de conectare, din aia acre se strang pe fir cu cleste.

eu am scos tot cablajul si am facut lipitura...de ce spui ca nu se face lipitura?

Am si eu o nelamurire legata de problemele ce pot aparea la portbagaj. :( Alaltaieri am fost si am spalat masina si dupa ce am spalat-o i-am rugat pe baietii de la spalatorie sa-mi stearga si marginile portierelor si a portbagajului pe interior. Cand au ajuns la portbagaj, pauza. Nu a vrut sa se deschida. :) Am pus urechea langa portbagaj, ca sa vad daca se aude actuatorul, insa nu se auzea. Am zis ca asta e, s-a stricat actuatorul. :( Insa, cand am ajuns acasa, am incercat din nou SI A MERS. :D Am repetat treaba asta de vreo 10 ori si de fiecare data s-a deschis fara probleme.

Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu vreo idee sau cu vreun sfat. E cumva pe duca actuatorul ?

Multumesc mult. :)

la fel am patit si eu ca tine... nu s-a deschis din buton, l-am deschis cu cheia dupa care a inceput sa mearga, am zis ca o fi un caz izolat, iar peste doua spatamani nu s-a mai deschis deloc.... cel mai bine verifici cablajul, la mine de acolo a fost problema erau firele rupte dar mai faceau contact :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEoarece de la vibratii se rupe langa lipitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie
DEoarece de la vibratii se rupe langa lipitura.

cum se desface frate butucul de la haion la variant ca m-am chinuit azi vreo 2 ore sa-l desfac ca sa-l curat ca nu merge sa -l deschid cu cheia si nu am reusit,si in plus am rupt si piesa din poza,care face legatura intre butuc si tija care duce la broasca

stiti pe unde as putea gasi asa ceva?

http://img338.imageshack.us/content_round....3/dsc02743u.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme cu lumina de la numar aveam si eu iar azi le-am rezolvat multumita indicatiilor de pe forum. La mine s-a rupt un fir iar altele 3 urmau aceeasi cale...timp de lucru maxim 15 min :rolleyes: Bafta

post-20359-1271950436_thumb.jpg

post-20359-1271950439_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legaturile nu se fac acolo unde firul este supus la indoituri ci 10-15 cm mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

cine imi poate da un sfat cum sa pun butucul de la haion inapoi?s-a dat foarte greu jos si acu e imposibil sa il pun inapoi si am zgariat haionul proaspat vopsit:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mai multe amanunte, eventual niste fotografii concludente, respectiv unde te-ai impotmolit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit ,,,dupa ce am belit jumate din haion si am rupt un suport de la butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o nelamurire legata de problemele ce pot aparea la portbagaj. Alaltaieri am fost si am spalat masina si dupa ce am spalat-o i-am rugat pe baietii de la spalatorie sa-mi stearga si marginile portierelor si a portbagajului pe interior. Cand au ajuns la portbagaj, pauza. Nu a vrut sa se deschida. :vaidecapulmeu: Am pus urechea langa portbagaj, ca sa vad daca se aude actuatorul, insa nu se auzea. Am zis ca asta e, s-a stricat actuatorul. Insa, cand am ajuns acasa, am incercat din nou SI A MERS. Am repetat treaba asta de vreo 10 ori si de fiecare data s-a deschis fara probleme.Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu vreo idee sau cu vreun sfat. E cumva pe duca actuatorul ?Multumesc mult.

Asta scriam cam acum 1 an. :) Pana acum vreo saptamana portbagajul a mers perfect. Insa, de vreo saptamana incoace nu mai vrea sa se deschida si pace (decat din cheie).

La scanare imi da urmatoarea eroare:

Address 46 -------------------------------------------------------

Controller: 1J0 959 799 Q

Component: 2H Zentral-SG Komf. 0001

Coding: 04097

Shop #: WSC 01317

1 Fault Found:

01141 - Luggage Compartment Unlocking Switch (E165)

27-00 - Implausible Signal

Ce ar trebui sa verific mai intai, cablajul sau switch-ul ? Multumesc mult. :icon_thumright:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Forum-isti, am si eu un necaz la bora mea. Astazi am montat o alarma after-market cu inchidere, dupa montaj constat ca nu se mai deschide portbagajul in mod normal ci doar cu cheia din butuc:(... am scos mufa de la modulu proaspat montat si am folosit modulu original si tot nu isi revine portbagajul, inchiderea montata functioneaza perfect , ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat sa o scot la capat? Va rog mult de tot...masina nu e folosita prea mult..abia a trecut de 30000 de km, dar are ceva ani(din '99) deci mie greu sa cred ca a cedat cablajul de la portbagaj, iar la o verificare vizuala nu am fire arse pe instalatia portbagajului sau sigurante arse in panoul cu sigurante...:(

Modificat de veroliub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am si eu o problema la portbagaj.In seara asta am deschis portbagaju sa iau ceva din interior si cand sa il inchid,surpriza...nu se mai inchidea.Am incercat sa il trantesc,sa ma apas pe el si nimic.Dupa mai multe incercari s-a inchis.L-am deschis din nou...la fel a facut si abia dupa vreo 3-4 minute si multe izbituri am reusit sa il inchid.Tin sa precizez ca portbagaju se incuie,se descuie fara probleme,actuatorul merge si el fara probleme.Ce imi recomandati,ce as putea sa fac ca e prima data cand ma lovesc de chestia asta.Va multumesc,stima.

Modificat de Ovidiu007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca broasca lucreaza mecanic cum trebuie. cumva face figuri daca vrei sa-l inchizi imediat dupa ce l-ai deschis?sau chiar daca l-ai deschis si stai cu el sa zicem 10 secunde, tot face figuri?

demonteaza capitonajul si greseaza tijele de la mecanism. se depune calamina in timp si este posibil sa nu faca cursa completa.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema.Nu cum ma asteptam eu...dar sa rezolvat.Cand am desfacut dimineata broasca de la portbagaj a cazut 2 arculete din ea,am vazut ca broasca e nituita si nu am mai stat pe ganduri,m-am dus la un magazin de piese auto si am dat comanda(155 lei),ajunge maine dimineata la ora 10,dupa care sa o montez.Final fericit zic eu :) Toata stima si multumesc KELU pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

Si eu ma confrunt cu aceste probleme. La inceput nu se deschidea portbagajul acum nu se mai inchide. Mecanic este exclus pentru ca fostul propietar (neamtu) a fost pe cale sa fie pradat de hoti si au cam f...t broasca - nu pot baga cheia. Nu se mai aude ca ar merge actuatorul, deci or e dus ori cabluri intrerupte (nici lumina in portbagaj nu mai am - de ceva mai multa vreme). Ma confrunt insa cu o alta problema - nu reusesc sa scot "yala" ma rog ansamblul intreg- cel de care tragi sa deschizi portbagajul; am desfacut cele 3 suruburi insa nu iese - am vazut ca broasca are un soi de clema - insa nu sunt sigur cum si daca scot acea clema rezolv ceva.

deci.. ceva idei?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. vin si io cu o problema. la masina din profil s-a blocat usa de la portbagaj. nu se mai deschide nici centralizat si nici cu cheia.de fapt cu cheia nu s-a deschis niciodata. ce pot sa fac ca sa remediez problema tinand cont de faptul ca singurul mijloc de a intra in portbagaj e pe la bancheta din spate. se poate desface plasticul de pe usa din portbagaj ca sa ajung la mecanism? si daca da cum si apoi ce urmeaza? mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ramas blocat...trebuie prin interior sa dai jos capitonajul si sa actionezi broasca manual(merge) si apoi vezi daca lucreaza actuatorul, daca da vezi daca vine tensiune pe fire, daca nu vine tensiune verifica firele in mansonul de cauciuc intre caroserie si hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam. da mai am o intrebare. cum dau jos capitonaju.ai vreo poza ceva, vreo schema.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in capitonaj ai doua fante care le folosesti sa bagi mana cand vrei sa inchizi,ok? acolo ai doua suruburi stea.le desfaci, si incepi sa tragi apoi de plastic de unde se imbina cu stalpii albi. trage tare, nu te speria, o sa iasa destul de greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!