Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

Mda. Si eu am avut o problema cu portbagajul in sensul ca nu-mi afisa in bord cand e deschis si cand nu, un fir de la switch era intrerupt.

N-am reusit sa montez la loc nici acum mansonul de cauciuc care protejeaza cablurile. La capete are niste cadre de plastic cu cleme si nu prea ai cum sa scoti mansonul cu cadru cu tot ci doar sa-l scoti de pe cadru. A reusit cineva sa scoata cadrele alea din cleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am si eu o intrebare: cum se desface capitonajul portbagajului la golf4 hatchback? eu am gasit doar 2 suruburi, bagate in manarele de care tragi ca sa il inchizi. le-am desfacut pe acelea dar mai departe nu am stiut ce sa fac si mi-a fost teama sa trag prea tare de el ca sa nu il rup. Stiu ca e posibil sa fie prins in ceva "clips-uri" insa nu m-am riscat.

ok treaba cu desfacutul protectiei de plastic dupa darea celor 2 suruburi jos - infige bine mainile in locasuri, cele doua, pentru maini, si trege spre tine...mi a luat mult dar functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aiurea, si cate cleme ai reusit sa rupi asa? Nu asa se face, se incepe de la un colt si tot asa un cate una.

Vezi ca inveti gresit lumea , si e din 2008 postul ala.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine s-a rupt arcul de la broasca masinii.

am pus un elastic si merge ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru si eu in clubul vostru :vaidecapulmeu:

De cateva saptamani imi tot face probleme deschiderea portbagajului, in sensul ca uneori sedeschide, alteori nu.

Nici din telecomanda , nici din cheie.

cateodata se deschide fara pbm, cateodata numai daca apas tare pe hayon odata cu deschiderea din telecomanda, cateodata nici in ruptu' capului. Trebuie sa scot ce am in portbagaj prin spate daca rabatez bancheta. E frustrant. :))

NU intotdeauna cupleza motorul ...

Din cheie nu poate fi vorba sa il deschid pentru ca, am tone de mizerie in yala si nu intra cheia decat maxim 1 cm in yala. Am incercat sa curat cu wd40 yala, dar nimic.

ce poate fi?avand in vedere sporadicitatea cu care apare problema?

O sa incerc sa dau jos ornamentul de la portbagaj (daca reusesc sa il deschod - acum nu merge.

Daca nu mai pot deschide portbagajul , cum se poate scoate ornamentul si debloca, pentru a face reparatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Masina ta e break sau hatchback? La break intri in portbagaj...si fortezi plasticul in partea de sus...langa luneta, bagi mana si tragi de tija ce deschide portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e hatchback, se poate rabata abncheta din spate si ai acces la portbagaj,

Azi, de exemplu, numai asa am unblat la portbagaj...nu pot deschide in ruptu' capului portbagaju'!

Cred ca e celebrul 'actuator' - nu se aude actionand...

Cum supararea sa il deschid???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Dezsurubezi suruburile din maner si tragi cu grija de capitonaj. Dupaia actionezi manual mecanismul si vezi care e problema, desi as verifica il locul tau inainte si flexibilele alea de la balamale, poate sunt cablurile uzate/roase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa ma descurc..incerc sa fac operatia azi, sunt curios daca o sa iasa irnamentul daca portbagajul este inchis. O sa revin cu rezultatele lucrarii si diagnosticul problemei de indata ce imi dau seama care e adevarata piesa defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata!

Am rezolvat problema!

Era blocat mecanismul de deschidere a portbagajului. Actuatorul se auzea ca functioneaza, dar nu debloca mecanismul.

Portbagajul a ramas blocat pe pozitia inchis , asa ca trebuia sa ma descurc din interiorul masinii.

Prima data am Rabatat bancheta din spate, am dat jos capacul de pe portbagaj, am desfacut suruburile de la manerele de pe ornamentele hayonului,

apoi am tras cu putere moderata de ornamentul negru al hayonului, din partea de sus. In acest fel au iesit clemele ornamentului negru din interiorul hayonului si am putut indeparta ornamentul de hayon asa incat sa imi intre mana pana la mecanismul broastei, pe care l-am deblocat. (si cu ajutorul cuiva din afara care a actionat clapeta.)Asa am deschis portbagajul.Am tot inchis si deschis cu telecomanda masina, pana mi-am dat seama care e problema, am sprey-at mecanismul din belsug cu WD 40, si acum totul merge ok.

Am bagat WD40 si in yala, pana am curatat-o asa incat acum intra cheia pana la capat, dar de deschis usa tot nu o deschide. Parca nu ar fi cheia potrivita... :icon_thumright:

Iata cum arata mecanismul de deschidere a portbagajului la VW Golf 4 hatchback:

post-4660-1249114052_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Ca sa se deschida si cu cheia nu este de ajuns doar sa intre. Asa aveam si eu la mine: intra dar nu se invartea. A trebuit sa scot butucul si sa il desfac bucati pentru ca era oxidat/depus pe el si era intepenit. Acum merge. Inecarca si tu sa il desfaci bucati si sa il cureti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.

U sunt familiarizat cu termenii tehnici si cu denumirea pieselor, asa ca scuzati exprimarea.

Piesa nr.2 din poza lui zoli bsp de pe pagina 1 a avut si la mine o problema.(simptomatologia a aparut tot datorita prelingerii lichidului de spalat luneta...)

Am fost la cativa electricieni auto cu ea si toti au zis ca nu se poate repara, trebuie cumparata alta.

Prin magazinele din Arad prin care am intrebat de pret am primit oferte de la 107 la 170 lei.

Intr-un final am intrat la Quark motors (VW) unde am avut surpriza placuta sa il gasesc cu 95 lei (deci cade mitul ca la dealer e mai scump...). u-l aveau pe stoc, dar au zis ca il primesc a doua zi.

Nu l-am comandat pentru ca mi-a trecut prin cap ca u se poate sa fie atat de complicat incat sa nu poata fi reparat (dar e mai simplu sa inlocuiesti ...).

Merg acasa, iau o surubelnita si fortez un pic carcasa si o desfac.

post-10815-1258548270_thumb.jpg

treaba e simpla:

piesa 3 are un lamela spiralata care aduce in pozitia apropiata (a) capul 6 (Pozitia de repaus). Cand actionam intrerupatorul din manerul haionului, se inchide circuitul si primeste curent motorasul 1 care invarte prin rotita dintata 1b rotita dintata 2b a piesei 2. Aceasta are o tija cu filet care impinge capul 6 inspre pozitia departe (d) si apoi prin niste parghii va deschide broasca. Dupa 1-2 secunde capul 6 este dus din nou in pozitia a de lamela spiralata a piesei 3 s.a.m.d.

post-10815-1258548288_thumb.jpg

Care a fost problema la mine:

motorasul 1 functioneaza perfect; lamela 3 in schimb nu mai rasucea piesa 2b ca sa o aduca in pozitie de repaus si atunci capul 6 ramanea blocat in pozitia d.(capul piesei 2 are o cursa limitata ). Rezolvarea a fost refacerea portiunii rosii (din schema de mai sus) care actioneaza piesa 2b din cealalta poza.

Si acuma portbagajul se inchide si se deschide ca inainte.

Deci cei amatori de mesterit pot incerca singuri sa castige aprox 100 lei in 30-60 minute.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asta e problema si la m,ine, doar ca nu mai prinde nicicum tija lamela. Se invarte si "pierde" partea rosie. Cum ai reusit sa o prinzi bine, sa stea si la tensiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am indoit-o cu un patent cu varf subtire.

Ai grija cand montezi ansamblul sa tensionezi arcul (rotindu-l cu mana) ca sa revina in pozitia de repaus dupa ce il actioneaza motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oricum se tensioneaza cand actioneaza motorasul.

Problema e alta: varful axului scapa arcul. Ar trebui sa-l prind cumva sa nu mai scape si atunci s-ar tensiona destul de mult incat sa traga tija inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerci sa lungesti portiunea rosie. Prinzi cu patentul mai dinauntru si il indoi astfel incat sa se mai lungeasca acea portiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare.... sthie careva unde gasesc de cumparat mecanismul de inchidere de la portbagaj....si cam la ce pretz?va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce anume te referi cand spui mecanism de inchidere? ;)

80557157.th.png

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia aia 2 este o boala la golfuri. dar stati linistiti ca e numai 100 ron. deci nu este o prblema chiar atat de mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana la urma m-am dat batut. Am cumparat un motoras nou. 3B0 959 781 C 95.34 lei cu TVA la Midocar. Eu l-am luat de la PBN pentru ca imi era mai in drum, si m-a costat ~ 100,60. Sunt mai linistit acum, stiind ca am motoras nou. Acum mai ramane de rezolvat stergatorul care invarte duza deodata cu bratul. L-am desfacut dar nu cred ca am sanse sa gasesc ceva serios sa pun acolo. Cred ca comand Kit-ul de reparatie sau imi iau alt motoras. Sa vad care e mai ieftin. Kit-ul e pe la 180 RON (cam mult) sau 31,20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cazul meu: Bora Berlina.

Problema 1: Din cheie (briceag) cand descui masina nu-mi permite sa deschid portbagajul, dar daca incerc manual sa rotesc cheia in yala e ok, se deschide. Deci pot deschide portbagajul numai daca bag cheia in yala, in rest e blocat. De cateva luni este asa, iar la un moment dat si-a revenit, acum iar nu merge.

Problema 2: Iluminarea in portbagaj se aprinde doar cand deschid la un unghi de aprox. 20 grade, cand ridic mai sus usa portbagajului ... pauza, nu mai lumineaza.

Problema 3: Nu mai am lumina la numarul de inmatriculare. Din cate am observat aveam amandoua becuri arse (dubios amandoua odata). Am schimbat doar un bec (atat aveam de schimb) si de geaba tot nu se aprinde.

Dupa ce am dat jos capitonajul si am verificat instalatiile sumar, am observat ca totul arata foarte bine, ca nou, nici fir de praf, parca acum mi-a iesit portbagajul de pe linia de fabricatie.

Aceste 3 probleme au aparut intr-un timp relativ scurt .. cred ca aprox. 2 luni. Deocamdata dupa ce am mai citit si pe aici tind sa ajung la o concluzie: cablajul mi s-a perforat. Am sa revin si cu alte informatii zilele urmatoare cand desfac din nou portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Problema mea este urmatoare: daca am masina incuiata si incerc manerul de la portabagaj sa verific daca este inchis, in momentul cand deschid din telecomanda nu mi se mai deschide, trebuie sa bag cheia care si ea se invarte foarte greu. Am incercat cu un spray degripant dar nu m-a ajutat. Inca ceva, lumina din portbagaj nu se mai aprinde, inainte se aprinde din cand in cand si m-am gandit ca o fi de la vreun fir intrerupt. Stie careva o solutie? Mc anticipat!

Mentioneza ca am refacut toate firele de la haion, din 5 sau 6 cate erau doar unul abia se mai tinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, asa cum am spus in postul anterior, m-am apucat sa verific firele si ... surpriza, 4 fire din 6 erau rupte :icon_thumright:

asa ca am avut ajutor din partea unui vecin si le-am lipit la loc. Operatiunea nu am fotografiat-o, dar in mare ... am taiat si restul de fire, am tras aproape de tot mansonul de plastic si le-am legat si lipit, apoi cu un fel de plastic le-am acoperit (se incalzeste acel tub mic cu bricheta si se contracta perfect pe fir si legatura).

La final a aparut o mica problema ... mi s-a ars o siguranta (cea de la luminile de interior) si interesant ca nu mai mergea nici inchiderea centralizata. Dupa schimbarea sigurantei toate si-au revenit la normal si acum totul este perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasand la o parte lumina din portbagaj si faptul ca nu se deschidea decat cu cheia, astazi s-a produs inevitabilul: s-a intepenit butucul. Acum nu mai pot deschide nici cu cheia :blink: Am fost nevoit sa scot ceva din portbagaj rabatand bancheta!

Stie careva cum sa desfac butucul in conditiile in care nu se invarte cheia in el si nu pot deschide portbagajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!