Jump to content

Portbagaj - probleme


zoli_bsp
 Share

Postare recomandată

am patit si eu aceasi treaba...desfaci cele 2 surube tragi de plastic de preferinta prima data din partea de jos...il scoti tot din cleme apoi o sa fie destul de greu sa il scoti de la imbinarea cu partea superioara...este un arc mare pune pe el putin ulei si o sa is dea drumul...ca sa il deschizi parca trebuie sa apesi tija ce coboara din motoran in jos si cineva de afara sa traga de clanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal la fel ca tine am patit si eu e greu sa desfaci prin portbagaj daca nu imposibil pt ca nu ai cum sa bagi surubelnita pe acolo , sigura solutie e sa incerci sa dai cu spray si sa incerci cu cheia pe afara sa deschizi misca cheia in dreapta si stanga pana merge . bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o solutie si asta. Bagi degripant la greu, in butuc si, incet incet se deblocheaza. Asta daca nu are ceva sarit in ej, deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi prieteni. ma apuc de treaba. sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci zici ca e imposibil sa dai jos plasticul de pe haion?:)) eu ma facut operatiunea asta 1 luna si e destul de simpla, maxim 15 minute! bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna din nou.Revin cu o noua problema dupa cea cu broasca :) . Azi am spalat masina si cand am ajuns in fata blocului..surpriza..nu se mai deschide portbagaju.Dupa o jumatate de ora, am incercat iar sa il deschid si s-a deschis, dupa alta jumatate de ora cand sa il deschid, iar nu s-a mai deschis si deatunci...inchis a ramas.Dupa ce am citit threadu, am vazut ca problema ar fi actuatorul (pe care eu nu il mai aud bazaind pe acolo).Am incercat sa deschid cu cheia si nu se poate, trebuie maine sa intru prin interior,sa imi iau o lanterna :) si sa ma apuc de desurubat la capitonaj,iar de acolo nu stiu ce sa ii fac,cum sa il deschid.Sa ma apuc de tras de parghiile de acolo?Sa dau cu WD40 pe la parghii?Ori sunt fire intrerupte ori s-a dus actuatorul.Cine stie cat e unu nou?

Va multumesc si sunt deschis la orice idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai intr-adevar trebuie sa desfaci capitonajul pe interior daca nu mai vrea de nicio culoare pe exterior.dupa ce ai scos capitonajul vei vedea broasca care are o ureche de metal la capatul careia ai atasat fie un cablu care vine din actuator(daca e sedan), fie o tija metalica daca e variant. in fotografie de mai jos este o broasca de variant dar urechea e cam la fel si la sedan.ideea e ca de urechea incercuita cu galben trebuie sa impingi intr-o parte ca sa deschizi hayonul.este posibil sa trebuiasca sa scoti cablul de pe ureche ca sa poti actiona parghia. in foto 2(multumim userului care a postat-o :blah: ) ai un actuator desfacut.daca spui ca nu lucreaza verifica intai firele din mansonul dintre hayon si caroserie si apoi daca iti vine curent pe mufa actuatorului.si abia apoi daca ai curent decapseaza actuatorul, curata colectorul motorasului si rugina(daca ai) si fa-i proba.in poza cu motorasul, piesa 1 este prinsa in doua cleme, le desfaci usor si vei vedea colectorul.

L.E.- unul nou este aprox 120 ron

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce, dar nu au aparut pozele, asa ca revin cu ele

post-11532-0-50305700-1305523602_thumb.j

post-11532-0-40964400-1305523609_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc Kelu pentru informatii, iar in al 2 lea rand am rezolvat problema :) Dupa ce m-am chinuit sa desfac capitonajul din interiorul portbagajului,am tras putin de tija care venea dinspre actuator si s-a deschis portbagaju.Problema era de la firele din mansonul dintre hayon si caroserie.Actuatorul este bun.Am mers la un prieten electrician si m-a rezolvat in 10 min, treaba facuta excelent.Pentru cei care au aceeasi problema, procedati cum a descris Kelu.Multumesc inca o data...Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(pe mașina mea au apucat-o toate).

A venit vara, mult mult soare. Am parcat masina intr-o panta, deci probabil intra mult mai multa lumina in masina, ca atare, a inceput sa mi se exfolieze oglinda retrovizoare. Pe margini e exfoliata.

Imediat ce am constatat asta, am intors masina cu spatele catre partea cu soarele. Cand dau sa plec, ce sa vezi: nu mi se mai deschidea portbagajul. Am tot incercat, nimic. Am incercat sa bag cheia, dar probabil e plin de praf si mizerie acolo, n-am reusit nici macar 1cm sa o bag. Apoi am incercat sa fortez portbagajul, si s-a deschis. Dar acum cand il deschid face un clank/zgomot mult mai pronuntat, ca si cand nu (mai) e prins ceva pe acolo.

Stie cineva ce ar putea fi?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doua intrebari am si eu in lagatura cu portbagajul:

1. Cand deschid portbagajul nu mi se mai aprinde becul din portbagaj asta de vreo 2 ani, becul este bun; sa fie ceva switch ca si la portiera?

2. Dupa ce ies de la spalatorie daca insist foarte tare pe haion cu jetul, senzorul de haion deschis imi ramane aprins vreo 1 ora pana se usuca ceva pe acolo, dar in rest nu imi merge senzorul niciodata chiar daca ii deschis haionul.

Ceva sfaturi, cum desfac sau ceva poze multumesc tare mult!

Modificat de tazan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este dus switch-ul din broasca de la hayon. se poate adapta ca cel de la portiera pentru ca original nu se gaseste decat cu tot cu broasca, aprox 150 ron. adaptezi unul aftermarket cu lamela si job done!!! :icon_thumright:

uite foto

post-11532-0-20408000-1306829305_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar cel original are 2 trepte,asta din poza e doar cu una?

Cand inchizi haionul pe prima treapta se stinge becul din portbagaj dar te atentioneaza in bord,cand il inchizi de tot se stinge si din bord,se mai poate face la fel sa functioneze?

Modificat de nemet_tt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, becul va ramane aprins si la prima treapta odata cu martorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma intrerupatorul e cu doua trepte? sau unul ca si in poza este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrerupatorul original e cu doua trepte acesta e cu una singura ,dar este ok ce nu face este ca nu stinge lumina din portbagaj cand il inchizi pe prima treapta,unde cel original o stinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut am o problema de un an jumate , nu mai merge deschiderea electrica a portbagajului , doar cu cheia,l-am desfacut acuatorul primea curent, dar era ars motorasul, am pus un acuator simplu de centralizata l am adaptat a mers cateva minute ok. Acuatorul in mod normal primeste curent aprox. 3 secunde dupa care nu mai primeste pentru a reveni inapoi bratul, am pus aparatul pe alimentarea acuatorului si am observat ca din mai multe deschideri repetate la unele nu mai decupleaza dupa 3 secunde (deci alimenteaza acuatorul cu 12 v fara oprire pana cand il arde). Am verificat releul si e ok, problema e banuiesc din calculatorul de bord care temporizeaza alimentarea acuatorului pt 3 secunde) Ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul confort comanda actuatorul de pe hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat firele din mansonul de cauciuc care face legatura intre hayon si caroserie? verifica cu atentie in ambele parti si vezi daca sunt intrerupte sau fac atingere intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Am si eu o nelamurire legata de problemele ce pot aparea la portbagaj. Alaltaieri am fost si am spalat masina si dupa ce am spalat-o i-am rugat pe baietii de la spalatorie sa-mi stearga si marginile portierelor si a portbagajului pe interior. Cand au ajuns la portbagaj, pauza. Nu a vrut sa se deschida. Am pus urechea langa portbagaj, ca sa vad daca se aude actuatorul, insa nu se auzea. Am zis ca asta e, s-a stricat actuatorul. Insa, cand am ajuns acasa, am incercat din nou SI A MERS. Am repetat treaba asta de vreo 10 ori si de fiecare data s-a deschis fara probleme.Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu vreo idee sau cu vreun sfat. E cumva pe duca actuatorul ?Multumesc mult.

Asta scriam cam acum 1 an. Pana acum vreo saptamana portbagajul a mers perfect. Insa, de vreo saptamana incoace nu mai vrea sa se deschida si pace (decat din cheie).La scanare imi da urmatoarea eroare:

Address 46 -------------------------------------------------------

Controller: 1J0 959 799 Q

Component: 2H Zentral-SG Komf. 0001

Coding: 04097 Shop #: WSC 01317

1 Fault Found:01141 - Luggage Compartment Unlocking Switch (E165)

27-00 - Implausible Signal

Ce ar trebui sa verific mai intai, cablajul sau switch-ul ? Multumesc mult.

Revin dupa 4 luni (am vrut sa fiu sigur ca nu vor mai fi probleme) cu o rezolvare la problema mea. :) Pur si simplu, am cumparat un WD-40 si am dat in iala de la portbagaj cat am considerat eu ca este suficient. N-am mai avut nici o problema de atunci cu deschisul portbagajului si nici o eroare legata de switch-ul acestuia. :D

Sper sa foloseasca si altora aceasta informatie. Numai bine. :icon_thumright:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca la tine, switch-ul era doar un pic oxidat - pe spate e cu totul alta treaba, decat la usi. Switch-ul are 3 "sine" pe care gliseaza si face contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am sa postez aici, deoarece nu vreau sa deschid un topic pentru problema mea minora :)

Ieri am zis sa mai fac si eu curat in portbagaj. Am incercat sa scot tavita aia de metal din portbagaj, care se gaseste in spatele rotii de rezerva.

Aceasta tavita are prindere IMBUS cu suruburi normare sau de plstic ? Mie imi par a fi din pastic. Am tot invartit de ele cu cheie IMBUS dar par a se invarti in gol. Am tot tras usor de aceste suruburi si de tavita, dar nu prea tare de frica sa nu le rup.

Cum scot si eu tava asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o protectie de cauciuc (cea de langa balama in care trec cabluri) ciupita/rupta.pot sa gasesc de cumparat acea protectie si sa o schimb?e mult de demontat?ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balama la usa sau la hayon ? La usa merge mai usor - mufa e pe stalp, o deconectezi, scoti mansonul si il inlocuiesti. La haion e mai neplacut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da la haion este :( cea din partea soferului este rupa(se vad firele) iar cealalta da semne de imbatranire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!