Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Nu stiu ce sa mai zic,doar lam intrebat de doua ori si iam si explicat ca ar trebui sa fie doar o bucsa,dar raspunsul lui era acelasi.

E si am mai fost si la SKODA pe calea sagului si acolo acelasi raspuns.

Nu stiu ce sa mai cred :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat bucse pentru fata, 54ron ambele, la Scorpion galati, or fi originale :D ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp mi-am gasit bucse pentru bara stabilizatoare ce urmeaza maine sa le schimb eu,sper sa reusesc.

Bucsele sunt cu sant pe mijloc si sunt marca BIRTH italy.

As vrea sa stiu daca a pus cineva aceasta marca si cum se comporta ele in timp,pretul lor fiind de 38 de ron amandoau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign

am intrebat un batran mecanic despre scartaiala bucselor si mi-a raspuns razand ca, daca sunt puse asa cum scrie in talon, indiferent de marca ele vor avea o viata linistita daca in momentul montarii vor fi pansate cu putina ceara de albine.

Asa o fi? ma gandesc ca tre sa le schim si eu in toamna asta si nu stiu ce sa fac. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o rugaminte catre cine poate sa ma ajute: am nevoie de bridele de metal pentru bucsele de bara stabilizatoare, insa e vorba de cele fara "coama" cele drepte ca sa zic asa, care se puneau pe masina pana in 2002, pentru ca dupa anul repspectiv, parca, s-au pus cele cu coama.

Eu am niste bucse powerflex de 19 mm care sunt fara coama si nu le pot pune pe masia din semnatura...daca are cineva o brida din aceasta macar temporar sa fac o copie...:icon_thumright:

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu la brida respectiva. Am posibilitatea sa mi se faca o copie exacta a unor piese metalice de complexitate destul de mare. Bridele astea de duplicat sunt floare la ureche pentru cine mi le face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat un batran mecanic despre scartaiala bucselor si mi-a raspuns razand ca, daca sunt puse asa cum scrie in talon, indiferent de marca ele vor avea o viata linistita daca in momentul montarii vor fi pansate cu putina ceara de albine.

Asa o fi? ma gandesc ca tre sa le schim si eu in toamna asta si nu stiu ce sa fac. :(

Incearca vaselina grafitata eu numai asa le montez :Driver:

Am o rugaminte catre cine poate sa ma ajute: am nevoie de bridele de metal pentru bucsele de bara stabilizatoare, insa e vorba de cele fara "coama" cele drepte ca sa zic asa, care se puneau pe masina pana in 2002, pentru ca dupa anul repspectiv, parca, s-au pus cele cu coama.

Eu am niste bucse powerflex de 19 mm care sunt fara coama si nu le pot pune pe masia din semnatura...daca are cineva o brida din aceasta macar temporar sa fac o copie...:)

multam

cred ca am eu asa ceva o sa ma uit miine si fac o poza si un desen tehnic :icon_thumright: .dar mai bine pui bucse originale vw .iti spun din proprie experienta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de ajutor si de sfat, am pus originale si la mine tin fix un an de zile, dupa care trebuie musai schimbate ca incep sa scartzaie. Am achizitionat bucsele astea Powerflex si sper ca ele sa ma tina, daca nu lifetime cum se lauda ei macar 2 ani...

Multam mult daca faci desenul tehnic, ca sa il dau la facut ar fi perfect !!!

(astea Powerflex au venit in cutie si cu vaselina 300 parca pe care sa o dai la greu pe ele)

Modificat de alec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am pus si eu azi bucse bara stabilizatoare, originale. Le-am luat de la Sandra, au costat 28 de lei bucata si 36 de lei o brida (a fost necesara si schimbarea bridelor, eu avand modelul fara cocoasa pe mijloc in original). Desi sunt doua coduri diferite, pentru diametre diferite ale barelor, la mine s-a nimerit din prima, fara masurare cu sublerul :) Mai exact, am primit bucse pentru bara de 23 mm.

Ce sa spun, alta viata, nu mai scartaie nimic. Sa vedem acum si cat vor rezista.

P.S. Am si eu o intrebare : de ce pe ambalajele pieselor originale scrie tara unde se duc (Rumanien)? Nu sunt paranoic, sunt doar curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am gasit Febi 23 lei buc. Ce parere aveti ? Trebuie unse cu vaselina la montare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste cateva pagini in urma.. si ai sa vezi cum zic alti colegi ca bucsele febi fix 2 saptamani tin...

apoi iar incepe sa trancane masina.

si eu trebuie sa schimb bucsele pe fata... dar nu am de gand sa desfac toata ziua masina, asa ca am sa caut originale daca gasesc.

mai ales ca la operatiuni asa minore le fac singur cu mana mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare, in topicul asta, din cate am citit eu, majoritatea merg pe varianta originala , pt ca nu e asa mare diferenta de pret, dar e mare diferenta de calitate! sfatul meu e, cu toate ca ma repet, e sa mergi pe originale. febi o sa-ti "scartie" din nou in scurt timp! bafta

scuze: a postat mai repede soila si nu am observat!

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la Radauti neoriginale la 12 lei bucata si originale la 26 ron bucata.

Am comandat neoriginale dar daca sunt Febi nu le iau si o sa dau comanda de originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta voi merge pe cele originale, dar nu m-am lamurit daca trebuie unse cu vaselina indiferent de care or fi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina doar daca este grafitata sau ceva de genul.

O solutie foarte buna parca am citit pe un DIY ca e sa fie unse cu crema de spalat vase care evident ca nu ataca materialul bucselor pentru ca vaselina ar avea efect negativ asupra cauciucului din care sunt facute bucsele.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele originale, cel putin, au un fel de talc pe ele. nu le ungi cu nimic! chiar daca nu au talcul respectiv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus bucşi de la SWAG de aproape 1,5 ani şi nu mai am probleme, la montaj nu am pus vaselină dar m-am chinuit un pic să le montez la locul lor. Bucşile de la SWAG le-am luat de la reprezentanţă, dar menţionez că nu era mare diferenţă de preţ cu cele FEBI luate de la orice magazin de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) mai nou la reprezentanta se aduce si aftermarket? sau tot timpul a fost asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La Golful lui taica-meu am pus aftermarket 8 lei una si spre surprinderea mea, au 9 luni si ni au nicio problema. Mentionez ca am dat cu gel de dus pentru montare... sa alunece mai bine :D solutie testata si de altii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mi-am cumparat si eu bucsele pentru bara stabilizatoare... 10 lei bucata, tipul de la care cumpar mereu piese si pentru T5 si pentru golf zice ca sunt cele mai bune... il cred pe cuvant, am vrut sa mi le pun azi, dar avand in vedere ca e sarbatoare cu, cruce rosie.. o las pe weekend :(

sper sa fie potrivite... sa nu-mi mai trebuiasca bride sau alte chestii... omul a zis ca exact din astea si-a pus si el la golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate se vede din poza, sunt varianta cu cocoasa! acum depinde ce varianta ai tu pe masina! daca nu ai varianta cu cocoasa trebuie sa iti cumperi si bridele de prindere ca sa le montezi pe cele din poza!

Si mai e un aspect, dimensiunea barii stabilizatoare, 21, 22 si 23 parca! trebuie sa ghicesti si partea asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana nu ma apuc de treaba nu am de unde sti nici grosimea si nici tipul bucsei..

oricum i-am si zis omului, daca nu sunt bune i le aduc inapoi..

am mai returnat piese pe cele bune, cand nu se potriveau..

sambata voi vedea ce si cum, m-am grabit sa le cumpar, dar am zis ca intai ma duc sa ma interesez si eventual sa dau comanda.. dar aveau pe stoc in magazin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe masina SWAG (la 10 lei/bucata), sunt montate de vreun an sau asa ceva si nu au facut niciun fel de figuri. Masina circula minim 15k km pe an si nu pe drumuri din cele mai bune :)

E bine sa masurati inainte bara stabilizatoare, cu sublerul, ca sa le comandati pe cele care se potrivesc. Bridele de obicei nu se schimba. Alea cu cocoasa cred ca sunt de 23 mm. Eu le-am luat de la Autokarma si mi-a dat exact de care a fost nevoie, de 23 mm

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

marius ai punctat exact ce am vrut sa spun:

-se masoara cu sublerul bara apoi se cumpara,

-daca se cumpara bucse cu cocosa se ia cu brida.

Dar vreau sa fac o mica concluzie: este bine sa fie un lubrefiant acolo, macar la montare.Corect, fiindca si bucsele de la bara spate au lubrefiant la montare in fabrica.Dar intrebarea carea e cel mai bun lubrefiant, fiindca acolo avem doua componente: metal si cauciuc.

Din umilele mele cunostinte intre metal si cauciuc se pune ceara.Deci eu le as unge cu ceara.

Cred ca datorita faptului ca spal masina cu sampon cu ceara, de aceea nici nu scartie bucsele mele.Au 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!