Jump to content

Harta Gps


Eto
 Share

Postare recomandată

Va salut. Am cautat pe search dar nu am gasit. Uitati care e problema. Am un GPS de vreo 2 ani si cand mi l-am cumparat aveam harta de 2006 pe el. Acuma ca suntem in 2007 au aparut si multe autostrazi (in strainatate nu la noi :), de exemplu autostrada M35 care leaga Debrecen de M3, pe GPS nu este. Am ajuns pe ea pentru ca stiam drumul si gpsul imi arata ca merg pe campie :P. A fost un caz fericit pt ca stiam drumul dar pt restul Europei? Poate sa ma lamureasca careva daca a aparut harta pe 2007? Si daca se poate face update la GPS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Osi

    5

  • myllenyum

    4

  • hbogdan

    4

  • krazyeone

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rumplestilskin

In primul rand trebuie sa specifici ce program de navigatie ai instalat pe device. Fiecare are hartile lui proprii. Probabil ca ai IGo. Vezi ca e o arie dedicata in ICE Security. Acolo gasesti multe informatii. Succese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am IGO. Scz am uitat sa zic asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general apar harti noi in fiecare an,uneori fabricantul iti ofera posibilitatea sa faci un "upgrade" gratuit dar de cele mai multe ori trebuie sa platesti pt ele. Cel mai simplu este sa verifici pe site-ul producatorului. Sau o cautare atenta pe internet,vei fi surprins de cate lucruri poti gasii acolo :) Pe de alta parte o harta noua nu inseamnna neaparat ca va avea toate autostrazile sau drumurile noi, totul depinde de cat de recenta este harta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iGO si MioMap hartile sunt comune si au aparut versiuni 01.2007 pentru multe din tari, inclusiv Romania.

Inca un link extern folositor, pe langa cel dat de OviDU, a fost pentru mine http://www.gsmsupport.biz/forum/index.php .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I_am_Stealth

Am o intrebare si eu, un GPS ieftin care are si hartile Europei imi puteti recomanda? M-a intrebat un sofer de tir roman si nu am stiut sa il sfatuiesc ca un compromis bun intre pret si calitate... Packetele de limba romana se pot downloada gratuit de undeva de pe net? se pot instala ulterior cu usurinta pe orice model? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata,magazinele Metro vand un GPS Mio la vreo 8 milione de lei. In general orice GPS care ruleaza IGo,Mio map sau MyGuyde au harti de calitate buna,pt Europa, inclusiv Estul Europei si Romania. Este indicat sa-l cumpere din Romania pentru ca asa e sigur ca are si pachetul de limba romana. El poate fi adaugat si dupa aceea dar nu cred ca sunt mult mai ieftine afara. Se gasesc multe locuri pe internet de unde se pot obtine kit-uri de instalare si harti. Mai sunt modele GPS care ruleaza alte programe de navigatie si se pot adapta ulterior la Igo sau Miomap dar e putin mai complicat. Recomand ceva care are MioMap de la inceput ,e mult mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am IGO. Scz am uitat sa zic asta.

daca ai harta "originala" poti intra pe http://www.gpsmore.ro/ si acolo ai rubrica ACTUALIZARE de unde iei ultima versiune - cred ca in dec.2006 au facut-o !

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima harta ro e 2007.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

... dar este cam slabuta din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SLABUTA?????!!!!

Momentan dupa hartile de la RO.AD (doar pentru romania) sunt cele mai detaliate harti pentru europa de est. Nu vei gasi harti mai detaliate. Uita-te mi atent si vei vedea ca nu e chiar asa de slab detaliata.... Eu sunt de parere ca sunt destul de bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va intreb dc exista diferente sesizabile (adica imbunatatiri ) intre iGO 2006 si iGO 2007 (upgrade-ul), in ceea ce priveste harta Romaaniei?

Merci

Modificat de Aries
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista imbunatatiri.... Poti sa iti faci upgrade-ul de pe pagina lor si din cate stiu e gratuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la "iGO My Way 2006 Plus" (aparut pe 11 ianuarie 2007), atunci exista imbunatatiri (foarte semnificative) in ce priveste harta Romaniei, fata de versiunea anterioara din 2006.

Apgreidul din 28 martie 2007 (iGO 2007), nu aduce insa nimic nou in privinta hartii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
de exemplu autostrada M35 care leaga Debrecen de M3, pe GPS nu este.

Nu cred ca exista portiunea asta pe nici o harta care nu e online. Hartile pe 2007 apar pe la sfirsitul lui 2006, iar M35 a fost data in folosinta in primavara lui 2007. Ai rabdare pina apar hartile pe 2008 ca sa ai si aceasta portiune de autostrada inclusa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Au aparut 2 harti noi ale Romaniei, Romania_2007.04_070516.fbl si Romania_2007.04_070524.fbl

Harta are deja 14 Mb ceea ce este un lucru imbucurator

iGO My Way 2006 Plus a ajuns la versiunea 10 april 2007

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant site-ul care l-ai pus... am incarcat in pc acel "Megaupload" dar la cit IT stiu eu... ma uit la el.

Nu stiu sa fac download... daca ai putin timp si bunavointa sa ma indrume cineva... desi stiu ca deja cer prea mult...

Oricum mersi anticipat ptr. eventualele sfaturi... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@do_it: Instaleaza-ti toolbar-ul Megaupload (ai un buton in josul paginii) pentru a nu depinde de numarul de sloturi de download alocate Romaniei. Apoi intra din nou pe link-ul respectiv si-ti va apare altfel pagina: apare scris cu MEGAUPLOAD si in dreapta este o casuta de editare in care bagi codul si apesi butonul "Download". Salveaza fisierul pe disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut 2 harti noi ale Romaniei, Romania_2007.04_070516.fbl si Romania_2007.04_070524.fbl

Harta are deja 14 Mb ceea ce este un lucru imbucurator

iGO My Way 2006 Plus a ajuns la versiunea 10 april 2007

Bafta

Harta Rom 2405 am testat-o in TM si pot spune ca e cea mai buna de pana acum. Are sensurile noi, are pana si stradutele prin parcare la Mall, are modificarea la intersectia Torontal - Miresei, are chiar si 95% din stradutele din cartierul de case din Dumbravita, chiar daca respectivele strazi nu sunt asfaltate, apar frumos cu maro si numele strazii, nu te mai arata pe camp cand esti acolo. :icon_thumright:

Modificat de cocomic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit cineva care da detalii de noua harta, ma bucur sa aud ca are ceva imbunatatiri, credeam ca sizeul consta doar in adaugarea caroiajului

Exista insa si o problema, minora as putea spune eu, litoralul este foarte departe de statiuni cel mai probabil de la base map

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imbunatatiri semnificative si in Maramures pe noua harta.

In Baia Mare sumedenie de PDI-uri, chiar magazine recent aparute (Real, Praktiker).

Apare corect (fata de versiunile anterioare) drumul spre Tirgu Lapus, drumul spre Sighet pe varianta Cavnic, si toate drumurile forestiere pe care am umblat.

N-am gasit nici o eroare pina acum. E de nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrurile se misca repede in ultimul timp. Ultima harta este "Romania_2007.04_070612.fbl". Updatata de iGO ieri sau alaltaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!