Jump to content

Zgomot De Rulare


Vizitator
 Share

Postare recomandată

..sunt probabil si mai zgomotoase - cel putin asa e in cazul Dunlop-urilor SP Sport 01 DSST - sunt mai zgomotoase decat cele non-DSST (DSST = Dunlop Self-Supporting Technology = runflat). Ca fapt divers, cei de la BMW stiu ca-si mai echipeaza masinile cu Dunlop SP Sport 01 DSST.

Cred ca mai economic este sa-ti iei de la un dealer SEAT o roata de rezerva, de dimensiuni reduse (asta incape in locasul special din portbagaj) - si 4 anvelope normale (bineinteles, astea 4 de acolo de unde-ti convine :drunken: ).

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cei care aveti Bridgestone Turanza cum vi se par? Mie mi se pare cam marisor zgomotul pe care il transmit inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot Bridgestone Turanza si de cand am trecut de la jante tabla pe 16' cu J 6,5 la jante aliaj pe 16' cu J 7,0 parca este mai mult zgomot in habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ceva vreme am parte de un nou zgomot - un fel de bataie sau fal-fal-fal-.., parca pe la 80-110km/h e zona in care se aude cel mai bine; geometria am facut-o, am mutat si rotile din spate pe fata (si viceversa)(cei de la service-ul de roti imi ziceau ca anvelopele de pe fata nu se mai prezinta asa bine ca planeitate&stuff - uzura neuniforma - LE) - "bataia" tot acolo e. Tocmai ce mi-am luat astazi un set nou de anvelope (Dunlop SP Sport 01) si maine merg sa le inlocuiesc pe cele vechi (Pirelli P7, 29000km), sper sa scap de zgomotul cu pricina. Chiar, a mai avut cineva vreo problema cu anvelopele pina acum?

Eu. Aceleasi cauciucuri, acelasi nr. de km, aceeasi problema.

Existand o singura metoda de rezolvare, m-am hotarat sa mai astept putin si sa schimb cauciucurile cu unele de iarma. Dupa 2 sapt de cautari si comparatii recomand Dunlop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea, incearca si o (re)echilibrare, poate scapi macar toamna asta de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Bridgestone Turanza pe Altea cand am cumparat-o. Erau terminate si le-am schimbat cu un set Nokian de iarna (nu am inca altele disponibile). Zgomotul in habitaclu s-a marit putin, dar tinuta de drum este cu totul alta. Sper sa nu le tocesc prea mult pana la iarna.

Oricum, am Altea de cateva zile si sunt uimit de tinuta ei de drum. Mult peste vw G4 pe care l-am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana acum vad ca doar AIX a scapat de zgomot cu

Dunlop Profil SP Sport 01

Te rugam sa ne dai detalii complete despre model ex: 205/55/R16 91H vara/iarna/mixt

Daca mai e cineva care a scapat de zgomotele de rulare, e invitat la detalii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu mi-am luat in vara (de vara..) DUNLOP SP SPORT 01 205/55 R16 91W - si nu am mai avut probleme; initial intentionam sa-mi schimb doar doua anvelope, insa tot cu Pirelli P7 - si cum in Bucuresti am gasit modelul asta la preturi destul de mari(~370 lei/anvelopa), am preferat sa dau 250 lei(/buc.) pe Dunlop-urile de mai sus si sa le schimb pe toate cele 4. Week-end-ul asta tocmai ce am trecut la cele de iarna - iar daca la trecerea de la Pirelli P7 la Michelin Pilot Alpin PA2 nu am remarcat mare diferenta de zgomot, acum de la Dunlop SP Sport 01 la Michelin PA2 chiar se simte. E clar ca Dunlop-urile SP Sport 01 sunt mai silentioase (chiar mai confortabile, as zice) decat Pirelli P7-urile insa uneori mi s-au parut ceva mai slabe la capitolul performanta decat Pirelli P7 (insa le-as cumpara din nou, daca s-ar repeta situatia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pt detalii,

Saptamana aceasta o sa comand si eu 205/55/R16 91W Dunlop Sp Sport 01 si o sa va spun cum sunt dupa ce le montez. Comand de vara ca in cazul meu nu se justifica cele de iarna (f putin km pe timp de iarna).

Momentan am cauciucurile originale 205/55/R16 91V Goodyear Eagle NCT 5 (si 47.000km cu ele). Scot un zgomot destul de aiurea ("fal-fal") intre 60-120km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbatb jantele. Am avut de tabla 6,5J 16" si acum am Enzo 7j 16". Aceleasi anvelope de iarna Nokian. Zgomotul in habitaclu s-a marit substantial. Ce-mi recomadati? Ma gandeam la o geometrie in prima faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Corneliu

Ai pus aceleasi pneuri pe jante mai late(de la latimea de 6,5J la 7J), e un rezultat logic, normal;pneurile au fost rulate pe o suprafata mai ingusta iar acum de-odata calca pe marginile lor si e normal sa fie mai zgomotoase, acum ruleaza si pe o suprafata mai putin tocita.Exemplu:1 inch=2,54 cm,in cazul tau 0,5 inch deci 1,27 cm cu atat s-a marit suprafata de rulare in latime a pneurilor.

Daca inainte nu erau asa zgomotoase iti recomand sa nu faci nimic,astepta sa se toceasca de tot iar la urmatorul set nou de pneuri poti face ceva cu o noua geometrie, daca tot asa zgomotoase sunt.Daca tu de curand ai luat vreo groapa sau vreo bordura mare cu masina poti face o noua reglare de geometrie altfel arunci doar banii pe fereastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Si eu ma gandeam la varianta ca anvelopa ruleaza acum pe o suprafata putin mai mare decat inainte si se aceea zgomotul amplificat. Volanul este perfect drept si nu trage deloc stanga/dreapta, deci geometria poate sa fie buna. Inainte aveam ET50, acum am ET35. Nu am echilibrat inca rotile, de aceea o voi face cat de curand, dar nu cred ca se va modifica situatia. Oricum, anvelopele de iarna sunt ceva mai zgomotoase in general, asa ca astept cu nerabdare primavara pentru un set nou de anvelope de vara. Atunci e momentul adevarului. Atasez si o poza cu masina proaspat incaltata de iarna:

post-7016-1226403530_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi ploua in Constanta de rupe. Am observat ca am un mai mare zgomot in habotaclu decat cand afara este uscat.

Rial Campo 16' cu Bridgestine Turanza de vara.

Sesizabil bine de tot. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!