Jump to content

Zgomot De Rulare


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Nu stiu cum e la voi dar la mine de cand mi-am pus iarasi cauciucurile de vara(Uniroyal Rallye 550) am o galagie in masina de-mi vine sa ma duc cu tramvaiul la lucru! :)) Cu pneurile de iarna(Uniroyal MS plus 55) nu am absolut nimic.Trebuie sa specific ca pneurile nu sunt deformate in nici un fel,nu sunt tocite pe o anumita parte deci optic nu au nimic. :) Mai am un profil de 4-5 mm si oricum pana in iarna se tocesc de tot.Am fost in service si am intrebat care ar pute fi cauza,nu mia putut nimeni da un raspuns multumitor dar mi s-a zis ca de anul trecut Seat a dat noi unghiuri de fuga(cadere si directie) pt. Altea.Galagia asta am oservat-o deja anul trecut dar nu era asa tare,este prezenta la orice viteza incepand de la 5-10 km/h.Cel mai rau face la 40-50 km/h si la 80-90 km/h iar la franare se simt pur si simplu crampoanele.Galagia este prezenta atat pe axa din fata cat si pe axa din spate.Mi s-a verificat masina si e totul OK dar dupa unghiurile vechi.Acum va intreb si pe voi:mai are cineva probleme de genul asta?Nu stiu ce sa fac,sa-mi reglez masina dupa unghiurile noi,ca doar nu lea scos Seat degeaba sau sa astept pana la anu si sa-mi cumpar alte cauciucuri de alta firma?Inca ceva:problema asta nu am mai avut-o pana acum la nici una din fostele mele masini,stiu ca exista cauciucuri mai linistite si mai galagioase dar chiar deea merg cu Uniroyal de mai bine de 6-7 ani si mai stiu ca in general pneurile de vara sunt mai zgomotoase decat cele de iarna.Astept idei si sugestii din partea voastra.Ciao!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgomotul este exagerat de puternic, verifica intai rulmentii (ridici masina pe cric fara frana de mana sau bagat in viteza, o asiguri sa nu plece de pe loc si invarti rotile cu putere una cate una). Daca nu e de la rulmenti, e posibil sa ai prea multa presiune in roti sau cauciucurile sa fie imbatranite. de curiozitate, de cati ani ai aceste cauciucuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KLF

De la rulmenti nu este cu siguranta pt. ca deja am fost cu masina in service si a fost totul perfect,in plus prob. cu rulmentii am mai avut la ultima masina si stiu cum fac mai ales in curbe iar la mine zgomotul e tot timpul si in linie dreapta;aer in pneuri pun in vara de regula 0,2 bar mai mult,deci in limita admisa as spune eu.Caucicurile le am din 2004,anul in care am cumparat masina si am facut cu ele,cat sa zic,in jur de 25000km iar in total vara+iarna 46000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI AM PATIT LA FEL CU UN SET DE PIRELLI SCORPION

MASINA E IN GARANTIE SI AM AM FOST SA VERIFIC DE UNDE PROVINE ZGOMOTUL

RASPUNSUL A FOST CA TOTUL E OK , AU VERIFICAT SI GEOMETRIA SI MI-AU ZIS CA POSIBIL DIN CAUZA CAUCIUCURILOR

LA MINE ZGOMOTUL DISPARE PESTE 100 KM/H

IN SCURT TIMP VOI SCHIMBA CAUCIUCURILE SI SA VEDEM DUPA

AI VREO SUGESTIE PENTRU NISTE ANVELOPE SUPER?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@roret: Scoate caps lock, ca mai iei un warn. :)

@alteacupra: De curiozitate, ce firma produce cauciucurile astea, ca n-am mai auzit de Uniroyal pana acum? Uite ca nu mai stiu exact in ce revista am vazut un test comparativ intre foarte multe marci de cauciucuri (peste 10) si erau diferente foarte mari atat intre performante, cat si intre zgomotele de rulare. Unele scoateau cu pana la 50-60% mai mult zgomot decat altele. Deci poate fi si de la cauciucul in sine, nu doar de la alte considerente tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alteacupra: De curiozitate, ce firma produce cauciucurile astea, ca n-am mai auzit de Uniroyal pana acum?

@TudorM: Americans have been driving with confidence on Uniroyal

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF TOPIC

http://www.conti-online.com/generator/www/...e/index_en.html

De cativa ani in coace Uniroyal apartine celor de la Continental.Am descoperit pneurile aste acum 6-7 ani,pana atunci avand experienta numai cu Pirelli si Firestone,am fost uimit sa vad cat de bune sunt pe ploaie si cat de linistite sunt!Mult mai linistite de cat Pirelli si Firestone(parerea mea) +pretul fair.

@KLF

Anul asta le mai tin,la 4-5 mm nu ma plang ma mai tin ele 3-4 luni,numai bine.Rulmentii nu sunt,i-am verificat si eu dar si in service pt. ca oricum e anormal sa ai asa o galagie cu astea de vara cand acum 15 min. cu cele de iarna nu era absolut nimic.Oricum va multumesc pt. sfaturile voastre. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu o intrebare,cine dintre voi are pe masina(Leon,Altea sau Toledo) pneuri Bridgestone RE50?Am am auzit ca nu s-ar "intelege" asa bine cu masinile noastre si incep si ele sa fac galagie dupa un anumit nr. de kilometri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine masina a venit cu pneuri Michelin Energy si sunt cam dezamagit, as fi preferat Bridgestone. Ale mele fac un zgomot infernal pe portiunea cu beton de pe A2. Dupa ce ajung pe portiunea cu asfalt se face liniste in masina, dar inainte... Sa te imbolnavesti nu alta! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine masina a venit cu pneuri Michelin Energy si sunt cam dezamagit, as fi preferat Bridgestone. Ale mele fac un zgomot infernal pe portiunea cu beton de pe A2. Dupa ce ajung pe portiunea cu asfalt se face liniste in masina, dar inainte... Sa te imbolnavesti nu alta! :P

Din cauza asfaltului.....adica placilor.Ai coborat vreodata sa vezi cum este facuta placa???Are f multe riduri....cica sa aiba mai mare aderenta....acum nu stiu cat de benefica este pentru pneuri.Eu am avut un vectra si aveam Pirelli de iarna si goodyear de vara....si cand mergeam pe acea portiune suierau ambele tipuri.

roret........Referitor la Pirelli Scorpion(nu stiu ce tip ai),dar stiu ca sunt mai mult pentru off-road.....si din cauza zimtilor mari este posibil sa faca zgomot pe asfalt.

Modificat de AndreiFR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine masina a venit cu pneuri Michelin Energy si sunt cam dezamagit, as fi preferat Bridgestone. Ale mele fac un zgomot infernal pe portiunea cu beton de pe A2. Dupa ce ajung pe portiunea cu asfalt se face liniste in masina, dar inainte... Sa te imbolnavesti nu alta! :P

Stai linistit, ca toate pneurile faca galagie pe mizeria aia de portiune. Eu am Contintental EcoContact si tot asa fac - trebuie sa dau muzica la maxim ca sa nu mai aud. In plus, se aude foarte tare cand treci de la o placa la alta - cand treci peste rostul de dilatatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Cel mai rau face la 40-50 km/h si la 80-90 km/h iar la franare se simt pur si simplu crampoanele.Galagia este prezenta atat pe axa din fata cat si pe axa din spate"

100% pneuri deformate/imbatranite.

Aceeasi problema am avut-o la cele 3 masini precedente. Am invatat lectia si acum am 5 roti (nu anvelope) de iarna si 5 de vara. Peste iarna, cele de vara erau (la precedentele masii) pastrate in podul garajului si primavara incepea problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu noutati in cazul meu;s-a rezolvat problema:o noua echilibrare de roti a fost minunea care ma ajutat.Faza e ca masina mea a venit din fabrica cu rotile aiurea echilibrate deaia au aparut noi unghiuri pt. Altea,tinand cont ca Altea mea este una din primele modele,modelele mai noi au fost deja echilibrate dupa alte unghiuri,probabil Seat a descoperit greseala.La data cand eu am deschis acest topic cauciucurile erau optic in regula dar mai apoi,dupa o vreme am observat ca sunt pe interior mai tocite semn ca ceva nu e in ordine,mai ales pe axa de spate.Am facut o noua echilibrare si efectul a disparut DAR mecanicul mi-a spus ca daca merg mai departe cu aceleasi pneuri galagia va persista.Asa ca mi-am luat cauciucuri noi si VOILA nu mai am probleme.Am vrut sa scriu mai devreme dar am zis ca astept sa merg in concediu ca sa vad daca apare din nou acest zgomot de la cauciucuri.Am deja in jur de 5000 km cu pneurile noi si pana acum nici galagie nu mai am si nici tocite nu sunt mai mult pe vreo parte,sa le tina D-zeu tot asa! :salut:

Concluzia:Galagia venea de la crampoanele pneurilor din parte interioara a lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am aceeasi problema ... zgomotul infernal cauzat de cauciucuri ... eu am luat masina SH si la o testare amanuntita la reprezentanta Seat mi s-a spus ca de vina este unghiul de fuga (cauciucurile erau mancate pe interior)... am crezut ca masina a fost lovita insa dupa ce am citit topicurile despre altea/toledo mi-am dat seama ca este vorba de un defect din fabrica ... acum mi-am luat anvelope noi si sper sa scap de zgomot dupa montare ... Cu stima

Modificat de Pretender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un ford focus echipat cu BRIDGESTONE TURANZA ER300. aceeasi problema, zgomot infernal. cu Michelin Energy nu se mai aude nimic... vorbesc de drum pavat cu beton aspru.

anvelopele genereaza zgomotul, plus ca aderenta chiar pe drum uscat este foarte slaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bridgestone Turanza am si eu acum pe Toledo ... de maine o sa am Dunlop Sport ... sper sa fie mai putin galagioase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretender sa ne tii te rog la curent.Care Dunlop Sport,Maxx poate?Sau care?

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SP Sport 01

Modificat de Pretender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi anvelopele ... nu se mai aude nimic :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema cu zgomotul de rulare e generala la Bridgestone Turanza. Cele de 17 toli. Singura solutie e schimbare lor cu un alt brand. Pe varianta de 16 toli nu apare aceasta problema. Si pe un forum unguresc se plang baietii de anvelopele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Nu stiu cum e la voi dar la mine de cand mi-am pus iarasi cauciucurile de vara(Uniroyal Rallye 550) am o galagie in masina de-mi vine sa ma duc cu tramvaiul la lucru! :) Cu pneurile de iarna(Uniroyal MS plus 55) nu am absolut nimic.Trebuie sa sa ...

salut

eu tocmai mi-am luat masina din germania si am exact aceeasi problema. tot uniroyal rallye 550 am si eu. desi se vede ca mai au "carne" destula pe ele, am fost la un amic la un service de roti si mi-a spus ca am cauciucurile uzate inegal mai mult pe fata (un crampon mai mare, unul mai mic si tot asa). Ei spun ca ar putea fi de la amortizoare dar tot ei mi-su spus ca gumele de pe masina sunt din 2/2007. Acum sunt un pic in ceatza si am niste intrebari :

1. masina ta a venit cu cauciucuri uniroyale din fabrica de noua?

2. avand in vedere ca gumele sunt mai noi decat masina (este din 6/2006) crezi ca nu am dc sa-mi fac griji pt amortizoare?

3. la leon ar fi aceleasi probleme de geometrie cum ai avut si tu la altea?

danke

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum de n-am vazut pina acum topicul asta - asa ca adaug si aici ce-am scris pe alt topic - Zgomote, postarea aceasta

De ceva vreme am parte de un nou zgomot - un fel de bataie sau fal-fal-fal-.., parca pe la 80-110km/h e zona in care se aude cel mai bine; geometria am facut-o, am mutat si rotile din spate pe fata (si viceversa)(cei de la service-ul de roti imi ziceau ca anvelopele de pe fata nu se mai prezinta asa bine ca planeitate&stuff - uzura neuniforma - LE) - "bataia" tot acolo e. Tocmai ce mi-am luat astazi un set nou de anvelope (Dunlop SP Sport 01) si maine merg sa le inlocuiesc pe cele vechi (Pirelli P7, 29000km), sper sa scap de zgomotul cu pricina. Chiar, a mai avut cineva vreo problema cu anvelopele pina acum?

si aceasta :

Am pus Dunlop-urile astazi, "fal-fal-ul" a disparut - chiar par si mai silentioase decat P7-urile, sper sa nu fie mai slabe, la capitolul aderenta, comportament pe uscat/ud P7-urile mi s-au parut bune. Tinta mea: nici un zgomot. :)

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cumparati cauciucuri uitati-va si la zgomotul de rulare, sunt destule reviewuri pe internet. Cam asta am gasit pe cauciucuridirect, review la fiecare cauciuc in parte luat de pe tiretrack.com:

Uniroyal Rallye 550: http://www2.sicherbestellen.de/tests/39/Un...fentestcom.html

Dunlop Fast Response: http://www2.sicherbestellen.de/tests/39/Du...fentestcom.html

Se vede clar diferenta la noise level internal si external, Dunlop Fast Response sunt mult mai "tacute". Il puteti intreba pe Matrixu, el a luat aceste cauciucuri pe leonul lui la recomandarea mea, eu stiu ca e foarte multumit de ele.

A fost doar un exemplu comparatia cu Dunlop Fast Response, gasiti cam pentru orice model de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gsmatei

1-nu ,nu a venit cu aceste pneuri ci cu Pirelli P7

2-ti-am raspuns/scris deja de amorizoare aici dar cauza poate fi si de la o geometrie falsa,echilibrare etc etc.

3-s-ar putea fi aceeasi problema la geometrie ca la mine dar oricum cand pneurile sunt odata gresit uzate zgomotul persista si dupa o noua geometrie.

Mit Vergn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gsmatei

1-nu ,nu a venit cu aceste pneuri ci cu Pirelli P7

2-ti-am raspuns/scris deja de amorizoare aici dar cauza poate fi si de la o geometrie falsa,echilibrare etc etc.

3-s-ar putea fi aceeasi problema la geometrie ca la mine dar oricum cand pneurile sunt odata gresit uzate zgomotul persista si dupa o noua geometrie.

Mit Vergn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!