Jump to content

Senzori de parcare


SSorin
 Share

Postare recomandată

Am comandat thunder pk04. Astept cu interes sa vad cum functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CGeorgescu

    13

  • s_c

    13

  • alxrro

    13

  • andREI

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare,

am o problema cu senzorii de parcare spate la skoda O2. de la o lovitura, nu puternica, nu mai functioneaza. are cineva schema senzorilor si a demontarii barei din spate in caz ca hotarasc sa imi bag degetele?

senzorii nu s-au spart, bara nu are probleme si nu ii pot face pe casco.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Zicea cineva mai sus ca senzorii sunt pentru neexperimentati. Cei pe fata, da sunt de acord. Insa in spate poti avea vreun stalp de-ala la inaltimea barii pe mijlocul masinii si alte fel de fel de obstacole. Nici eu nu prea ma folosesc asa des de ei, mai ales sa ma uit sa vad ce si cum. Ma multumesc cu ce vad eu in oglinda si cu sunetul pe care-l scoate chestia aia cand am vreun obstacol.

E o aberatie sa zici ca nu se vopsesc senzorii! sunt magnetici, daca dai cu vopsea pe ei n-au nicio treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am un Seat Leon 1,9 TDI cu senzori originali din fabrica. Am zgariat spoilerul spate si l-am am dus masina la vopsit. Dupa ce la vopsit am constatat ca la mersul inapoi merge in continu, chiar daca este sau nu obstacol. La vopsit senzorii au fost scosi pentru ca difera un pic nuanta si acest lucru mi la confirmat si vopsitorul. De la ce sa fie? Din alte forumuri am inteles ca acest sistem are o cutie de conexiuni, da nu am gasito. Stie careva unde se afla cutia de conexiuni si din ce cauza are simptomele astea? MS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a incercat cineva care are deja senzori din fabrica (in spate) sa isi monteze senzori aditionali in bara din fata + modul de PDC din 2010 si sa-i lege la RNS-E ca sa afiseze distanta in mod vizual in spate si in fata ?

Mai exact cam ca aici:

pspna.jpg

De unde as putea lua senzori d-astia pentru bara din fata si modul de pdc din 2010 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am (ne)norocul sa am un Scirocco de un an de zile, timp in care am reusit sa dau cu spatele intr-un stalp, un gard si un bustean (toate 3 incidente minore). Asa incat mi-a incoltit in minte ideea ca daca se iveste ocazia, sa schimb bara fara senzori cu una cu senzori, originala, pt a putea vedea pe ecran distanta (nu vreau senzori aftermarket). Cu ocazia reviziei am pus problema unui electrician de la PBN, care mi-a spus ca n-are nici cea mai vaga idee daca se poate. Problemele ar fi 3:

1. senzorii sunt controlati de un computer separat (eu credeam ca pur si simplu se activeaza functia de senzori de parcare la computerul de bord); n-a stiut sa-mi zica daca odata montat computerul pt parcare, acesta va fi "vazut" de cel principal

2. fiind service VW, n-au voie sa monteze decat cablaje originale, pe care nu se stie daca VW le livreaza

3. din cate imi dau eu seama, pretul

Aveti idee daca ce vreau eu e realizabil/ a mai incercat cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE poate, ai nevoie de bara cu gauri de senzori, senzorii in sine, cablajul senzorilor, unitatea de senzori din portbagaj, si trebuie facute cateva legaturi electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reformulez, nu cred ca am fost suficient de clar.

Daca voi fi nevoit sa schimb bara spate din cauza vreunui accident, sa zicem ca imi comand bara noua CU senzori inclusi, cablaje si acel computer din portbagaj. Cum pot avea certitudinea ca imi permite calculatorul de bord sa activez functia de parking cu afisaj pe ecran? Nu am avut ocazia sa folosesc VAG-COM, se poate verifica cu el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE HU ai pe masina? RCD510 si RNS510 stie sa afiseze optic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare,

B8-ul pe care il detin are calculator de senzori de parcare cu urmatorul cod : 8K0 919 475 H - 4 sensors, graphical support, rear view camera support.

Am vrut sa ii activez ilustratia pentru a imi arata pe MMI distanta fata de obiectele din vecinatate si nu am putut.

Atasez si poze cu pasii urmati si eroarea data.

Imi poate spune cineva cu ce am gresit ?

post-82945-0-58856700-1324330066_thumb.p

post-82945-0-25526300-1324330073_thumb.p

post-82945-0-47985600-1324330080_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA nu prea e cum spui tu.

7x1 e doar rear park assist, 7x8 e ceea ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasisem pe net o lista cu coduri de calculatoare si ce fac acestea si de aia am zis sa imi activez si eu ilustratia pe MMI.

8K0 919 475 AA - 8 sensors, graphical support, rear view camera support
8K0 919 475 A - 8 sensors, graphical support
8K0 919 475 B - 4 sensors, no graphical support
8K0 919 475 C - 8 sensors, graphical support, rear view camera support
8K0 919 475 D - 4 sensors, no graphical support
8K0 919 475 E - 8 sensors, graphical support, rear view camera support
8K0 919 475 H - 4 sensors, graphical support, rear view camera support
8K0 919 475 R - 8 sensors, graphical support, rear view camera support

Dupa ce mi-ai raspuns mi-am dat seama ca cel mai usor era sa ma uit si in cartea service sa vad dupa PR codes.

Multumesc pentru raspunsul promt

LE: acum m-am uitat in cartea service si intr-adevar apare acolo un 7X1 din pacate ...

Modificat de GeorgeGXG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am achizitionat de curand un passat din 2008 break...are senzori de parcare fata spate din fabrica...cand cuplez senzorii unul din fata stanga o ia razna fara sa detecteze nimic..ce ii pot face?cum il pot scoate afara?mentionez ca am pus diagnoza si nu aparea nici o eroare de la senzori..multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu apare eroare, vezi in blocurile de masura acre din ei are perioada de oscilatie mai mare sau mai mica decat a celorlalti, asa vezi care e defect, Si tot cu diagnoza vezi care nu masoara deloc. Trebuie data bara jos ca sa schimbi senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si toate chestiile astea tot din diagnoza le fac nu?cat ar costa un senzor daca e defect?mai are momente cand isi revine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. Un senzor nou este 70 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai simplu să iei un senzor electromagnetic aftermarket cu afişaj http://www.parkingdynamics.co.uk/ - Parking Dynamics PD1 Vision. Afişajul se poate monta oriunde în maşină şi foloseşte numai 2 conexiuni electrice, + şi - de la becul de marşarier. Are calculatorul său, complet independent.

Eu am montat acest tip de senzor fiindcă nu am vrut găuri în bară. Funcţionează perfect.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok acest sistem insa conteaza foarte mult sa-l montezi corespunzator sa nu"bata" in jos sau in sus. calibrarea lui este totul. INSA si aici se aplica aceeasi regula ca si la kiturile xenon.ai noroc sa nimeresti marfa buna e ok, ai ghinion, iti blestemi soarta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am citit topicul, dar nu am gasit raspunsul la intrebarea mea: cum se inlocuieste senzorul OEM la bara din spate? Am gasit cum se cauta care senzor nu functioneaza...cel din stanga mijloc nu emite acele semnale cand pun in marche-arierre...astfel ca am cumparat unul original (82,5 euro  :banghead: ) si vreau sa-l montez eu...cred ca nu este mare filozofie, dar conteaza sa nu rup ceva. Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut buzud!
daca ai fi pus tu si niste poze ...cu firul de plus si pe unde ai tras firul de la display

Modificat de Valentin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe mine m-ar interesa o solutie simpla numai pentru avertizarea acustica la mers cu spatele.

 

Nu am probleme cu obstacolele imobile pentru ca ele stau acolo unde le-am vazut prima data.

Ma incurca mai mult pietonii care apar de niciunde (dupa ce m-am asigurat temeinic in toate directiile) si considera ca in spatele unei masini care da cu spatele ei sunt in deplina siguranta.

Mai adaug ca unii se opresc in spate, pun jos sacosele si se pun pe taclale, altii au grija sa impinga intai caruciorul cu copilul in spatele masinii, etc.

Nu mai adaug si altele, fiecare le stiti.

 

Nu as vrea sa montez senzori, sa nu dea dependenta  :lol:

Vreau doar un avertizor care sa-i anunte ca se baga in spatele a ceva care calca. (as putea sa-i #@!!&*%%$#& eu, dar nu-i felul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Mihai.Nechifor

Vreau sa montez si eu un kit de senzori la un coleg pe o Octavia II insa vrea prima data sa ii vopseasca. Problema e ca nu scrie pe cutie daca sunt "vopsibili". Modelul e cel din poza, poate a montat vreun coleg si a si vopsit sa ne spuna daca detecteaza corect

post-26988-0-83436900-1375089084_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!