Jump to content

Tampon Motor - Trebuie Schimbat


Mitta
 Share

Postare recomandată

Stimati nemultumiti,

Ca viitor posesor de polo m-a cam speriat treaba aia cu tamponu'. Nu cunosc personalitatea juridica a forumului si nici daca forumul poate adresa in mod oficial scrisori, dar, in cazul in care exista probleme intalnite foarte des eu as zice ca s-ar putea lua niste masuri asa, macar informativ. Membrii forumului care au cat de cat habar (ma exclud din start) de tehnica si de existenta suparatoare a anumitor defectiuni similare, ar trebui sa intocmeasca o scrisorica pe care forumul (daca se poate) sa o adreseze reprezentantilor oficiali ai vw. Nu stiu daca ne va baga cineva in seama, dar pot ajuta forumul cu traducerea in limba germana a scrisorii si a corespondentei ulterioare (daca se va primi vreun raspuns), poate reusim sa o trimitem chiar in gradina lor, la mama lor acasa, in Germania.

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • constantinu

    19

  • Mitta

    17

  • Aditu

    17

  • dorneanucostel

    12

am fost azi la service...au verificat...si mi-au spus ca e mai ''elastic'' tamponul dar ca fac comanda si ca o sa-l schimbe.

nu a fost nici i problema. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ne zici si noua la ce service, in ce oras si daca pe cheltuiala ta sau in garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti mai sus ai sa vezi ca scrie negru pe alb!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mar83 eu iti recomand sa opresti la dealerul "tau" :offtopic: VW si sa intrebi de problema ta, mai mult ca sigur te vor ajuta (in garantie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine am programare ...sa schimb tamponul... :ceuameni:

s-au miscat f repede...dupa 4zile de la constatare m-au sunat ca a venit piesa si mi-au si facut programare.

acum ramane de vazut cum va fi dupa ce ies din sevice...(autoworld, cluj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la mine, tot la Autoworld. Am fost saptamana trecuta la revizia de un an, am mentionat problema si saptamana viitoare am programare sa schimbe tamponul, pe garantie. Nimic de reprosat pt. cei de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

POLO HAPPY, 1.2, 64CP luat in august 2006 de la PBN .. .tamponul se aude de la 6000km, acum am 20000km. De ceva vreme se aude si un scirtiit ciudat la trecerea peste denivelari. La revizia de 15k km baietii de la PBN mi-ai zis ca zgomotul (eu sustineam ca e tamponul) e de la ventilatorul de aer conditionat si ca degeaba il schimba ca tot o sa se auda si nu au vrut sa inlocuiasca tampoanele. Scirtiitul au zis ca e de la nush ce rulment care se blocase (?) si l-au inlocuit, dar dupa citiva km se aude la fel. Motorul mi se pare mai galagios decit in primele luni, iar consumul e destul de mare in oras, afara daca merg cu max 120km consumul e ok, 6-6.7 l/100km, insa la peste 120km/h consumul creste rau de tot. Una peste alta sint multumit de masinuta, mai am 1 an garantie si aproape de sf garantiei as vrea sa schimb tampoanele astea care dau batai de cap si poate si amortizorul stinga fata (cred ca el scirtii la denivelari). Oricum service-urile Porsche din buc. sint de tot kkt-ul si isi si bat joc de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. mitta : vw polo 1,4 tdi luata in oct 2006 ;

2. mocris: VW Polo 1.4 TDI luata in septembrie 2006.

3. Hazin

4. Constantinu

5. Bigu

6. Polo mat

7. cataboss

8. slv

9. ionel.d.2007

10. skandalouz

11. blowwind - asteptam concluzii ... :)

12. bogdan_a

13. pixi

14. titaniq

cam atat pana acum - mai asteptam

am fost si eu la revizie cu ea (revizia de 1 an) ca n-am facut decat 12 000 km

schimbat filtre aer si ulei - 5 litri de ulei ( atata intra ? ) 560ron

am pus problema cu tamponu - la ei tot nu se aude ... ( sa mai comentez ? )

am insistat - si parca au auzit intr-un final - culmea au crezut ca-s bieletele - le-au dat jos si au mai facut un test

prin gropi - iar se aude = da dom'le e tamponul de la motor

acuma care ? au tras de motor - concluzie tampon motor dreapta ( eu zic din ce aud eu, ca-i ala din stanga) da' de ce sa ma contrazic cu ei ...

l-au comandat = 3 sapt. ma anunta sa merg sa-l schimbe

am mai aflat - ca tot am pus intrebarea si n-a stiut nimeni sa raspunda -

intrebare: cum se inlocuieste tamponul motor - se scoate motorul ? sau doar se ridica un pic ?

raspuns: se ridica un pic si se inlocuieste tamponul

alte belele - (stiu ca-s off topic dar o sa le remarc)

- am un greieras in bord - destul de enervant - banuiesc masca de la panoul de control ca trag de ea si nu se mai aude - cica 2 zile trbuie sa stea masina ca sa desfaca bordul sa vada ce e in neregula ...

- indicatorul de combustibil cateodata o ia razna ba in sus ba in jos - dupa un timp ori isi revine ori se duce direct pe zero

culmea e ca si BC-ul zice ca mai am de mers 0 Km cand e indicatorul pe zero - la asta nu s-au uitat - am lasat-o pe alta data

revin ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca revii sa ma treci din nou in lista la pozitia 15 :)

Am mers 3000 km dupa ce au fost inlocuite tampoanele ce tin motorul si au inceput sa oboseasca si astea noi.

:beerchug:

Mi s-a intamplat si mie (o singura data) sa-mi arate gresit indicatorul de combustibil... acul la zero, martorul aprins, iar in rezervor aveam cam 15 litrii

Am avut un greieras nesuferit in bord pe care l-am depistat dupa ce am scos cd player-ul. Niste plastice se frecau si le-am dat cu vaselina sa se frece in tacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost cu masina la reprezentanta, cum am mai spus, au schimbat tamponul dar mi-au spus ca nu e ala, sa revin dupa o saptamana ca il schimba pe celalalt. Dupa 3 zile am vandut masina (nu din cauza tamponului, vroiam ceva mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poti sa ma pui si pe mine in lista 1.4 benzina din iunie 07. se aude zgomotul inca din prima suta de km doar ca eram prea incantat de noua masinuta si nu am dat importanta.dupa cate se auzeau la dacia mea din 81 asta era nesemnificativ. Se aude doar pe drumuri mai proaste,astept revizia de 15mii sa vedem ce zic cei de la service.oricum sunt dezamagit de ei . am mers cu 3 probleme la ei: 1 greieras in spate la priza

2usa sofer nu se inchidea "ermetic"

3zgomot motor in partea dreapta

nu sa rez nimic dupa ce a stat 3 zile la ei . astept revizia de 15 mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific si adaug la lista :

1. mitta

2. mocris

3. Hazin

4. Constantinu

5. Bigu

6. Polo mat

7. cataboss

8. slv

9. ionel.d.2007

10. skandalouz

11. blowwind

12. danezuVw :icon_thumright:

13. bogdan_a

14. pixi

15. titaniq

16. hazin

17. vio tm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca, cu reprezentantele nu functioneaza, poate sa ne ajute cineva cu un dealer de piese aftermarket? ma gandesc ca trebuie sa existe aceste tampoane si la alti producatori...si poate mult mai bune... parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POLO HAPPY, 1.2, 64CP luat in august 2006 de la PBN .. .tamponul se aude de la 6000km, acum am 20000km. De ceva vreme se aude si un scirtiit ciudat la trecerea peste denivelari. La revizia de 15k km baietii de la PBN mi-ai zis ca zgomotul (eu sustineam ca e tamponul) e de la ventilatorul de aer conditionat si ca degeaba il schimba ca tot o sa se auda si nu au vrut sa inlocuiasca tampoanele. Scirtiitul au zis ca e de la nush ce rulment care se blocase (?) si l-au inlocuit, dar dupa citiva km se aude la fel. Motorul mi se pare mai galagios decit in primele luni, iar consumul e destul de mare in oras, afara daca merg cu max 120km consumul e ok, 6-6.7 l/100km, insa la peste 120km/h consumul creste rau de tot. Una peste alta sint multumit de masinuta, mai am 1 an garantie si aproape de sf garantiei as vrea sa schimb tampoanele astea care dau batai de cap si poate si amortizorul stinga fata (cred ca el scirtii la denivelari). Oricum service-urile Porsche din buc. sint de tot kkt-ul si isi si bat joc de tine.

La denivelari scartaie de la bucsele de brat. sunt dintr-un plastic prost si se sparg repede. in mod normal ar trebui sa ti le schimbe daca masina e inca in garantie. mie imi scartaiabratul pe partea dreapta la frig de ma innebunea. am fost prin zece serviceuri si abia intr-un sfarsit s-a prins unu mai destupat de la ce e problema. toti ziceau ca e de la amortizoare. insa mie mi s-a intamplat asta pe la 95k km...

eu sunt destul de dezamagit de polouri... nu sunt prea grozave dpdv al calitatii care la vw era legendara... la 100k km masina e cam rablagita deja (polo 9N, 1.4 16v din 2002). motorul merge f bine inca dar plasticele si bucsaraia sufera...

Modificat de catgrig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

gata mi-au schimbat si al doilea tampon

cica-s numa 2, 1 la motor - ala a fost primul schimbat

si al doilea la cutie - al doilea schimbat

gata UFFF nu mai face galagie

ce usurare

rezolvat problema - altele nu mai sunt - doar un picior bagat in aripa de un nesanatos (nu pot sa-i spun altfel poate mai rau :D )

= infundat nasol aripa da asta nu tine de garantie ...

si traficul din bucuresti - sper sa nu se duca ambreajul de la atata frecus - pe mine ma cam doare piciorul pe ambreiaj oare l-o durea ? :huh:

in rest motorina (de la motorinarie ... nu ? e corect - ca si benzinarie e corect - hmm ) si drum fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

si pana la urma stie cineva cam cat costa un tampon motor ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am polo 1.4 benzina. tamponu l-am simtit in jurul a 2000km, la revizia de 30.000km am achizitionat 2(pe cele de la motor) dintre cele 3 tampoane(2 la motor stanga/dreapta si 1 la cutia de viteze). am platit in jur de 550ron pe ambele... nu mai stiu exact ca nu am foaia de varsamant in fata, cert e ca dupa montarea lor, am avut impresia ca sint intr-un polo nou. nu mai auzeam nici un zgomot stresant, deranjant... cert este ca ajunsese sa faca in ultimul hal si am decis ca merita masina sa-i scimb aceste 2 piese :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am schimbat al doilea rand de tampoane in garantie si se pare ca pe acestea le-am nimerit bune. Prima pereche a tinut cam 3000 de kilometri in conditii de exploatare atenta, fara demaraje, smucituri etc. Este interesant de studiat provenienta acestor tampoane, banuiesc ca cele cumparate din Germania ar putea fi mai fiabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul si ... inclin sa zic ca la masina mea ,SH de altfel, nu am probleme din asta de tampoane si are 136ooo km, eu facand 3ooo km cu ea. Insa acum o sa vad daca va incepe sa se masnifeste parnoia si sa inceapa sa mi se para ca se aude ceva :P

Sper sa nu postez vreodata pe aici cu probleme de genul tapmoanelor motor-cutie.

Eu ma gandesc totusi sa nu fie tapmoanele de vina mereu si sa aveti sunete diverse si de la bucsele bratelor. Eu pe astea cica le am uzate si faceau ceva zgomot.

Ar fi o idee sa verifcati si jocurile de pe la trenul de rulare.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci

eu pe polo meu am un zgomot care daca ma iau dupa topicul asta e acel nenorocit de tampon. e ca un zgomot infundat care se aude pe dreapta fata dar nu la toate denivelarile,doar la unele mai maricele.

aveam si un amortizor facut varza, le-am schimbat pe amandoua, bucsele de bascula la fel si bieletele antirului schimbate si alea ca alea aveau tacanitul lor aparte.

pivotii si capetele de bara sunt ok si atunci sa fie oare acel tampon? si daca e el cum as putea eu sa vad din afara ca sa stiu pe care service il omor ca pe aia de la reprezentanta parca i-as cam strange de gat.

aia ar cam fi singura problema de la polo meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu maine aflu exact care e problema...mi-a spus ca s`ar putea sa fie bucsele de bascula...va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa

sa revin

amortizoare schimbate, bielete antiruliu schimbate, bucse bascula schimbate, tampon motor schimbat si rezultatul

tot troncane dar mai tare. parca se amplifica si deja imi vine sa-i dau foc. are cineva vreo idee ce ar mai putea fi?

aia de la midocar au zis ca ei n-au gasit nimica si ca nu stiu de la ce e zgomotu masina fiind in garantie.

maine cred ca ma duc peste porche sa vad aia ce zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata oameni buni

s-a rezolvat problema cu masina

2 bucse de bara stabilizatoare. asta era pana la urma toata problema.

acum s-a rezolvat dar nu la porche sau midocar. la service-ul care a schimbat amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pentru vehementa dar le doresc tuturor imbecililor,limitatilor si incompetentilor pe care ii intalnim la tot pasul sa le dea si lor viata ce ne dau si ei noua.

In rest ... te felicit pentru reusita.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!