Jump to content

Tampon Motor - Trebuie Schimbat


Mitta
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa-l schimb :Driver:

deja face prea rau - clantzane cand merg pe piatra cubica

si cand dau in gropi

masina are doar 7000 km

am mai auzit plangeri de tampon se pare ca nu-s singurul

chiar asa de proaste sa fie ?

alte probleme n-am avut cu masina nici nu ma asteptam ca e doar de 5 luni luata

dar sa ma lase tamponul de la motor :P

si-a mai schimbat cineva tamon de motor ?

stiti cat dureaza ?

tre sa dea motorul jos sau e mai simplu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • constantinu

    19

  • Mitta

    17

  • Aditu

    17

  • dorneanucostel

    12

Eu am benzinar si este din 2003, nu am probleme al tau e diesel e eltceva nu pot sa te ajut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa-l schimb :lol:

deja face prea rau - clantzane cand merg pe piatra cubica

si cand dau in gropi

masina are doar 7000 km

am mai auzit plangeri de tampon se pare ca nu-s singurul

chiar asa de proaste sa fie ?

alte probleme n-am avut cu masina nici nu ma asteptam ca e doar de 5 luni luata

dar sa ma lase tamponul de la motor :lol:

si-a mai schimbat cineva tamon de motor ?

stiti cat dureaza ?

tre sa dea motorul jos sau e mai simplu ?

am mai auzit de acest tampon, l-am auzit live la un polo mai special sa- zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap din ce in ce mai multi cu problema asta

eu merg deja de vro 2000 km cu zgomotu

mi-e frica sa merg sa-l schimbe - (in romania)

e motoru - nu prea am incredere in ei ( sigur uita sa puna ceva la loc)

poate-s rautacios da - parerea mea - asta-i REALITATEA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am doar 6,000 km, incepe sa se auda si la mine. Din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

constantinu

Ok, deci din ce in ce mai multti avem problema asta re ra---. Azi, cateva mii de km. si zornaie/bate, pai nu credeam ca se poate intampla asa ceva.

Voi santeti fericiti, la mine face de la vreo 800 de km. :Driver:

NU ma intelegeti gresit, masina imi place froarte mult dar nu este admis sa faca asa probleme asa de repede. Fiecare zice ce vrea - unii ca nu e mare lucru, altii ca nu stiu ce, dar cert este ca e prea de tot. NU incepeti cu drumurile proaste ca am condus si alte masini ani buni, cand erau drumurile si mai proaste si nu se intampla ca la rah----ile astea de unica folosinta.

Scuzati limbajul dar cu greu pot sa ma abtin - pacat de forma si aspectul lor ca sant dragute masinutele.

Si mi-e frica si mie sa ma duc sa il schimb - este exact ca in spitale - cand a nascut nevasta-mea daca nu ma duceam cu o "atentie" consistenta era de rau (unii cunosc situatia). :blush:

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu inca merg cu ea asa - feresc gropile cat mai mult - acolo unde se poate

sper sa nu se agraveze - oare ce se poate intampla daca merg cu ea asa ?

oricum cand o sa-l schimb dau de stire :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

constantinu

Observ ca nu mai scrie nimeni nimic. Posibil si deoarece nu au multi de pe forum Polo si cei care au vor sa treaca cu vederea, in speranta ca asa o fi normal. Daca cineva considera ca este normal e treaba lui ... .

Eu vreau sa ma duc sa il schimb ca nu se mai poate - ma fac de ras de fiecare data cand iau pe cineva in masina. Si daca ma gandec mai bine o sa predau leasing-ul si ma las de Polo. Cati nervi mi-a facut aceasta masinuta nu-mi vine sa cred - si daca ati stii voi dupa cate sacrificii ca sa o putem cumpara si lungi planuri si socoteli si sa patesc asta de la nici 1000 km. !.

Este bataie de joc crasa !. Nimeni nu stie cam cat costa acel suport ?. O sa ma duc eu pana imi spuneti voi si o sa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inseli: sunt destui care au Polo, insa NU AU PROBLEME! Se pare ca masina ta este un unicat - ti-am urmarit posturile de peste tot in ultimele doua saptamani si vad ca ai probleme intr-una si de orice natura( unele nici macar nu sunt probleme sunt lucruri normale, dar ti se par tie aiurea). Nu stiu la ce te-ai asteptat cand ai dat 10000 de euro, dar trebuia sa constientizezi ca la banii astia nu poti avea o limuzina.

Masina din semnatura mea are 19500Km si nu are pana in prezent nici o problema - functioneaza impecabil si este exact ce mi-am permis la acel moment( asta nu inseamna ca nu as vrea un super-car).

Daca ai rabdare sa citesti in toate sectiunile o sa vezi ca la fiecare tip de masina exista si probleme mai mari sau mai mici; ar trebui sa te intrebi cate sunt din vina producatorului si cate din vina noastra sau a drumurilor si conditiilor in care exploatam masinile. Nu trebuie sa clasifici un model ca "bataie de joc crasa". Nu sunt un fan al motorului pe care il ai pe masina, insa ai garantie, nu stiu de ce iti faci atatea probleme: ia o foaie de hartie, scrie toate problemele pe care le ai cu masina si nu pleci din service pana nu esti multumit, doar sunt banii tai ( si fa asta cat mai repede, nu-ti mai bate capul sa intrebi pe aici cat costa tamponul sau alte preturi pentru ca nu platesti nimic in garantie, dar ai grija ca asta e valabil la calea de rulare, amortizoare,tampoane,numai pana la 10000Km)

Iti doresc succes si scuze pentru lungimea postului, dar si eu am avut muuulta rabdare sa le citesc pe ale tale :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

constantinu

ok, iti multumesc pt. ca ai citit posturile mele, dar nu era obligatoriu, probabil ai fost si tu curios.

In legatura cu garantia, treaba sta cam asa : am fost bineanteles si am plecat asa cum am venit. Da, garantia la calea de rulare este, dar este 6 luni SAU 10.000 km, care vine prima si am mai mult de 6 luni. Si chiar daca mai aveam garantie, acel suport mi s-a spus ca NU se inlocuieste pe garantie. DE AIA tot intreb eu cat costa, ca sant obligat sa il inlocuiesc eu. (Sau daca nu, cloncane in continuare).

Aici nu vreau sa o lungim prea mult ca ma satur repede, si asa vad ca am suparat pe un anume moderator cu multitudinea de posturi deschise, ca cica sant prea multe. Dar daca masinile astea sant facute din biscuiti uscati prinsi cu agrafe, eu ce sa fac ?.

Vreau sa intelegeti un lucru : eu nu sant impotriva marcii VW si daca anumite persoane s-au simtit atinse de faptul ca eu ma supar ca masinile astea au atatea probleme (mai mici sau mai mari), imi pare rau, dar ma asteptam la o calitate ceva mai mare.

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am polo din 2006, cu 12000 km la bord, cu vechime de peste un an, mai este in garantie, si am inlocuit ambele tampoane (motor si cutie) fara sa scot nici un leu din buzunar. Mi s-a spus ca am garantie la trenul de rulare 2 ani sau 30 mii de km. Tu stii sigur ca nu intra pe garantie, adica ai fost sa intrebi acolo, sau esti mai pesimist de felul tau? Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cataboss, tu spui sigur ?. Eu am fost de vreo 3 ori chiar si au inceput sa ma si repeada ca cica NU este in garantie. Si motivul lor a fost acela ca ei au scos piesa respectiva din lista de garantie ca shimbau prea multe !!!!!!. Si la plecare m-au si injurat. Daca nu eram cu cineva iesea urat rau ... :)

Mi-a venit o idee pot sa le cer lista cu piese in garantie ?. Asta daca nu cumva ma ia iar la misto cand o sa ma vada. Tu unde le-ai schimbat ???????. Eu am luat masina de la amabilii de la Cardinal Constanta. La Skoda pot sa a duc sa schimb pe garantie ?. Ca sant "rude" ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca se poate.Dar fa si tu altceva:vezi unde este un alt service(reprezentanta) autorizat VW si mai incearca si acolo.

Eu am observat pe acest forum ca difera foarte mult unde iti faci reviiziile, de exemplu.

Cu scoaterea anumitor piese de pe lista cu garantie este exclus.Toata masina este in garantie,diferenta este ca daca piesa nu este "terminata" nu ti-o schimba.Asa am patit eu cu bucsele de la bara stabilizatoare, reprezentanta a recunoscut ca sunt cam duse si fac zgomot,dar nu le schimba datorita faptului ca nu sunt terminate.Asta e contractul pe care l-au semnat si nu fac nimic in plus, daca o fac, o fac pe banii lor.E nasol, te simti frustrat ca chiar daca ai dat 10000 euro pe masina,banii nu i-ai furat .

Poate nu iti vine a crede, dar eu am platit 2 coliere(100.000 lei/bucata) pentru ca aveam scurgere de motorina pe la un furtun.Atunci mi-am dat seama ce inseamna la ei garantie.Ce-i drept, am folosi acest fapt in schimbarea pe garantie a claxonului care cand mergea, cand nu.

De cand citesc acest topic, ma astept sa aud zgomotul pe care-l descrieti, dar descopar altele,cand calc ambreiajul in exteriorul masinii se aude un scartiit, ca la Dacia lui tata.Asta e ! Astept revizia de 30.000 si atunci o sa le spun tot, si ma voi bate ,daca ma incarca la factura nejustificat !!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E, cu scartaitul acela nu cred ca e o problema. Depinde si cum mergi tu, depinde de mersul fiecaruia. Eu cateodata mai bruschez cand sant mai nervos sau ma grabesc ... .

La mine cand calc ambreiajul si il ridic, se aude un pac/tac :huh: de afara. Dar am vazut la inca cateva Polo-uri la fel.

Si de ce zici ca nu se poate, ca am un var care are Golf V si a facut revizia la Skoda, foarte bine (din aceleasi motive, ca si mine, fuge de acei domni amabili).

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu am polo, la ibiza am aceeasi problema cu tamponul motor. Se pare ca e problema comuna pentru platforma asta. O sa incerc sa il schimb si eu pe garantie, masina are deja 21.500 km si un an si o luna vechime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ieri am mers sa fac directia ca mi se parea ca nu e perfecta si dupa ce a facut-o, s-a redus destul de mult pacanitu`. De ce oare ?. Are vreo legatura ?.

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concluzie: clar ca la modelul asta tampoanele au probleme - din cate am vazut si la seat aceeasi problema ( aceelasi motor )

faza e : de ce WV nu accepta ca e un lot cu probleme si sa instruiasca service-urili sa rezolve problema cat mai repede si cat mai bine

ar scapa si de gura noastra (care de la mine fiind zis cam pune o pata pe numele WV)

oricum astept cat mai multi, sunt chiar curios cati au aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg altceva... nu stiu sigur, dar probabil defectul asta a facut obiectul unei rechemari. Bineinteles, in Romania nu te cheama nimeni sa-ti schimbe ceva la masina pe cheltuiala lor, sa mai si recunoasca ca a fost un defect de fabricatie. Poate doar la Logan, dar aia e altceva. Inca suntem vazuti ca o sursa de bani si nimic altceva, asa ca fraierii platesc, nu-i problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Polo a avut rechemari din 2000 pana azi doar pentru :

- brake vacuum supply pipe ;

- clutch operation may be affected ;

- tension cracks may occur on the vacuum pipe to the servo ;

- bolts of the tandem fuel pump cover may break ;

- heated cloth seats - seat may catch fire .

Iar Ibiza in aceeasi perioada :

- tension cracks may occur on the vacuum pipe to the servo ;

- bolts of the tandem fuel pump cover may break .

Daca vreti va dau si datele cand au fost rechemarile . :icon_cool:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si azi am facut un "studiu de caz", din care rezulta ca nu numai Polo, Ibiza si Fabia au probleme alstea, ci si alte marci la care nici nu va asteptati. Ca de exemplu : mergeam - pe jos - pe marginea unei strazi cu destul de multe denivelari si una din masinile care treceau pe langa mine (cam pe la cativa cm, asa), a fost si un Volvo S40, pe aceasta am pus ochii, ca imi cam place Volvo (dar asta-i alta poveste); si prima data am crezut ca mi s-a parut, dar mergand cam la aceeasi viteza ca mine, am observat ca pacanea identic cu ce vorbim noi aici, c utoate ca de afara se auzea foarte incet, mi-am dat seama. Apoi de "tupeist" ce sant, cand a oprit tipu la o scara mai in colo am intrat in vorba ca nesimtitu (ca chipurile am si io tot un S40 ...) si mi-a zis ca da si a lui bate pe drumuri proaste.

Pe urma, coincidenta sau nu, am luat un taxi spre casa, ca mi-era lene sa stau in soare in statie la tramvai si un Fiat Panda la fel facea (acum stiam deja ce sa ascult).

Acum ziceti si voi, sau mai aveti ceva de zis ?. Deci avem asa : Polo, Ibiza, Fabia, S40, Panda si poate mai sant. :) Macar nu santem singurii. :)

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum fara misto, sa stii ca am observat ca o buna parte din Loganurile pe care le-am condus nu au probleme de cloncanituri, batai si alte alea. Dar sincer, decat un dulap cu roti care nu cloncane, mai bine un Polishor care mai cloncane cand in doare de la gropi ... . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM UN POLO GTI LUAT IN MARTIE,AM ASTEPTAT 3 LUNI PTR EL, SI DEJA AM FOST IN SERVICE CU EL DE MULTE ORI. LA NICI O LUNA A TREBUIT SA SCHIMB TAMPONUL MOTOR SI ACUM TRONCANE IAR CEVA SI NIMENI NU STIE CE. E "NERVOASA" , E DESTUL DE STABILA DAR AM INCEPUT SA REGRET CA AM CUMPARAT-O

te rog sa renunti la CAPS LOCK. Michael_9N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

slv : dupa ce mai mi-au trecut dracii, am ajuns la concluzia ca este o masina mult prea buna ca sa regret ca am cumparat-o, numai pt. ca are unele piese care cedeaza la drumurile noastre. Asa ca te rog si pe tine sa incerci macar sa nu te mai superi, ca oricate ai schimba tot o sa sa bata intr-o luna. Si plus ca am vazut ca multe alte masini fac la fel, (Seat Ibiza, Skoda Fabia, pana si altele mai scumpe).

Spune-mi te rog frumos daca ti l-a schimbat pe garantie, pe CASCO sau ai platit tu si daca da, cat a costat. Si UNDE l-ai schimbat ?.

All the best.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007

Si la masina din semnatura aceleasi batai la tamponul de la motor, cu toate ca nu am decat 123 k la bord. M-am interesat si costa in jur de 320 lei. Dilema mea este ca nu stiu ce sa fac , sa-l schimb urgent sau mai pot circula asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!