Jump to content

Tampon Motor - Trebuie Schimbat


Mitta
 Share

Postare recomandată

Ok. Pai stai asa, a ta totusi are 123.000 km, dar a mea si inca cateva, fac de la 800 km, respectiv 2-3.000 km ..... .

Ok, iti multumesc foarte mult pt. informatie, ca chiar ma interesa cat costa. Poti sa imi spui de la ce service ti-a spus pretul ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • constantinu

    19

  • Mitta

    17

  • Aditu

    17

  • dorneanucostel

    12

OOO primul pret de tampon motor

e pret doar la piesa sau si manopera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, chiar daca nu ne mai spune eu am o banuiala ca este doar piesa, si-asa mi se pare ieftina, da`poi si cu manopera ... o ajunge la 5 mil. .... dar ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

constantinu:L-am schimbat pe garantie la P.B.N si acum astept sa-mi aduca alt tampon ptr k s-a mai rupt unul.E de asteptat sa mai troncane cate ceva mai ales k e masina rigida dar nu mi se pare normal k la 3600 km sa schimb 2 tampoane....si m-am cam saturat sa stau pe la Porche.daca dupa 3 luni am probleme cu ea,peste 1-2 ani cum o sa fie??!!

Modificat de slv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

It ispun eu cum o sa fie, sau it iimaginezi probabil si tu. O sa troncane ca o caruta.

Eu m-am jurat ca nu mai iau VW (Skoda/Seat). E bataie de joc in cel mai crunt mod posibil.

Nu stiu daca o mai tin un an si o sa predau leasing-ul (pe la 1 an jumate de folosinta) si iau un Seria 1. Imi pare rau, imi palce foarte mult masina, dar o teapa mai mare ca asta nu am luat in viata mea (si am luat destule ca stau in Romania). Asa ceva nici nu am crezut ca se poate intampla.

Mie imi pare foarte rau de chestia asta si pt. ca mie mi-a placut masina asta si planurile si visurile inainte de a o cumpara au fost de vreo 6-7 luni, deci va inchipuiti ca vreo 10 luni (plus asteptarea livrarii) am tot visat la ea si imi faceam aproape zilnic visuri si planuri si in sfarsit cand a venit nu am apucat sa ma bucur de ea decat cateva saptamani ca a si inceput sa bata.

SI cand am fost in service m-au chiorat in fata ca nu se aude nimic. Experienta asta asta m-a facut sa imi schimb radical viziunea asupra tot ce-i in Romania si mi-e scarba de oameni d`astia. Probabil daca incepeam sa numar hartii de 1 milion in poarta service-ului aveam tamponu' schimbat in juma de ora ..... .

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si eu ii dau dreptate lui Constantinu. Am cumparat o mizerie, nu o masina. Cred ca v-ati plictisi sa va spun cate piese am schimbat la ea intr-un an si 11.000 km. Pacat de aspectul masinii, care este dragut. In rest caruta in toata regula si multe alte probleme care trebuie sa le mai rezolv: tremurat motor de zici ca la dau in leagan la relanti, huruit de la motor la 2500 rotatii/min, troncanit continuu spate, fata, cateodata nici nu mai stiu de unde se aud zgomote, la franare pe piatra cubica am senzatia ca masina se dezmembreaza de la trepidatii ETC. Masina nu a luat niciodata vreo groapa serioasa si merg numai cu treapta intai pe drumuri mai denivelate sau peste linia de tramvai. Ii stresez pe toti la cat de mult incetinesc cand este vreo groapa. Imi pare foarte foarte rau ca am cumparat asa ceva...sunt foarte foarte suparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ne speriati rau pe cei care abia urmeaza sa ne vina masinile. Ce sa zic: sper ca a mea sa nu aibe nici o problema, dar cred ca si voi ati spus acelasi lucru. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja sunteti de mult off-topic: ati plecat de la schimbarea tamponului la motor si ati ajuns la concluzia ca ar trebui sa va schimbati masina pentru ca doi colegi de-ai nostri sunt total nemultumiti...Nici o masina nu este perfecta si indiferent de marca vor exista si nemultumiti( de fapt asta este valabil pentru orice produs). Intotdeauna vor exista clienti care realizeaza ca produsul cumparat nu este ceea ce au visat, dar putini dintre ei s-au interesat pe ce dau banii, inainte de a cumpara.

Si ca sa termin tot off, nu vand masini vw, nu lucrez la vreun dealer, chiar sunt multumit de masina din semnatura si atat!

Cer scuze daca am necajit, dar de ceva vreme sunt cativa printre noi care sunt suparati tare pe marca vw si pe masinile pe care si le-au cumparat singuri si nesiliti de nimeni, incat posturile lor de peste tot in care generalizeaza defecte m-au facut sa rabufnesc!

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am Polo din 2006, si 24.000 Km :blink: Nu am nici un greieras, si nu aud sa troncane nici un tampon la motor.. Pe langa astea mai am arcuri -35mm si roti 205/45 care au facut masina mult mai rigida si implicit scutura mai tare, dar pana acum in 24.000 km nu am facut decat revizile :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Aha! Incep sa scrie cei care printr-o exceptie au masina foarte buna si sunt multumiti. Propun sa nu mai poluam acest topic si cineva impartial sa deschida un pool Vw Polo 9N3 in care sa punem in balanta gradul de satisfactie pe care ni-l ofera aceasta masina, ceva de genul : tip motor si la fiecare tip trei optiuni( foarte multumit, atat dai- atat face, groaznic). Daca mai aveti idei, completati, va rog, dar nu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pareri pro si contra

da suntem nemultumiti, da nu cred ca de bug-urile masinii ci de felul in care suntem tratati la service

tamponul de la motor - sunt sigur ca-s probleme la lotul din care face si masinutza mea parte -

ca prea au multi la cateva mii de km aceeasi problema

- replica de la service - nu se aude nimic !

- ce spune clientul - dom'le troncane ceva !

cate service-uri sunt ? si cati au fost cu problema asta la service

da asta e enervant ...... raspunsul si tratamentul de la service

si faza ca nu o repara kum trebuie

da sunt si de acord cu faza ca prea criticam modelul asta - unii chiar nu mai vor vw

sincer - parerea mea - sunt inca foarte multumit de masinuta mea -

inca merg cu tamponul asa defect - parca m-am obisnuit cu "sound-ul" ...

si abia astept sa ies din tara sa rezolv si problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa te intreb ceva pe tine bridefo : in primul rand vreau sa zic ca cel putin pe mine nu m-ai suparat; DAR : nu poti sa spui ca eu cel putin nu m-am interesat ce masina cumpar. Am citit cu cateva luni inainte sa fac comanda forumuri romanesti de la mai toate marcile.

Dar vreau sa imi raspunzi cum de atat de multi avem problema aia c usuportu ala nenorocit la doar cativa km. si alte marci din afara vag nu au asa ceva.

Aaaaa si eu eram FERM convins ca expunandu-mi problemele (aparute prematur) o sa ating pe iubitorii marcii dar mi-am asumat riscul. NU e posibil ca dupa niste eforturi maricele sa o cumpar si sa imi faca asa probleme asa de repede.

Si eu am o presupunere interesanta : bridefo cand ai ridicat masina ?. Si tu Mitta ?. De ce spun asta, pt. ca eu stiu ca, cam din vara lui 2006 au inceput sa puna volan in trei spite si alte mici modificati. Si este posibil ca o data cu aceste modificari sa "modifice" si calitate anumitor piese, printre care si suportii aia.

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ne speriati rau pe cei care abia urmeaza sa ne vina masinile. Ce sa zic: sper ca a mea sa nu aibe nici o problema, dar cred ca si voi ati spus acelasi lucru. :)

da - ca asa am cautat si eu pe forum-uri inainte sa-mi iau masina

si nu-mi pare rau

lasa sa vada si altii ce probleme pot aparea - si sa puna problema cand vrea vanzatorul sa laude modelul

ca daca cei de la service nu au un cuvant de spus

atunci poate scaderea vanzarii la acest model sa conteze ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa te intreb ceva pe tine bridefo : in primul rand vreau sa zic ca cel putin pe mine nu m-ai suparat; DAR : nu poti sa spui ca eu cel putin nu m-am interesat ce masina cumpar. Am citit cu cateva luni inainte sa fac comanda forumuri romanesti de la mai toate marcile.

Dar vreau sa imi raspunzi cum de atat de multi avem problema aia c usuportu ala nenorocit la doar cativa km. si alte marci din afara vag nu au asa ceva.

Aaaaa si eu eram FERM convins ca expunandu-mi problemele (aparute prematur) o sa ating pe iubitorii marcii dar mi-am asumat riscul. NU e posibil ca dupa niste eforturi maricele sa o cumpar si sa imi faca asa probleme asa de repede.

Si eu am o presupunere interesanta : bridefo cand ai ridicat masina ?. Si tu Mitta ?. De ce spun asta, pt. ca eu stiu ca, cam din vara lui 2006 au inceput sa puna volan in trei spite si alte mici modificati. Si este posibil ca o data cu aceste modificari sa "modifice" si calitate anumitor piese, printre care si suportii aia.

da eu o am din octombrie 2006 - si in continuare sustin ca-i un lot cu probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai observat inca o chestie care diferentiaza loturile si vreau sa v-o spun si voua, daca va intereseaza, ca in trafic sa vedeti : Polo-urile de pana prin vara lui 2006 au stopurile de frana aprinse circular. La cele de dupa la frana, se aprinde numai semiluna de sus a stopului. Cred ca m-am facut inteles. Se vede usor la semafoare daca te uiti cu atentie.

PS. Pozitiile se aprind la toate Polo-urile circular in stop, dar frana deci la cela de dupa vara lui 2006 se aprinde numai in semiluna de sus.

Modificat de constantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai observat inca o chestie care diferentiaza loturile si vreau sa v-o spun si voua, daca va intereseaza, ca in trafic sa vedeti : Polo-urile de pana prin vara lui 2006 au stopurile de frana aprinse circular. La cele de dupa la frana, se aprinde numai semiluna de sus a stopului. Cred ca m-am facut inteles. Se vede usor la semafoare daca te uiti cu atentie.

PS. Pozitiile se aprind la toate Polo-urile circular in stop, dar frana deci la cela de dupa vara lui 2006 se aprinde numai in semiluna de sus.

topic = Tampon Motor - Trebuie Schimbat

are legatura? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are o legatura directa, dar are legatura cu loturile de care se vorbea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am masina din decembrie 2006. Am trocanitul la motor cauzat de tampon de cand aveam nici 10km facuti cu ea. Atunci am crezut ca mi s-a parut dar mi-am dat seama ca de fapt era bataia de care se tot vorbeste. Nu am timp sa umblu pe la service-uri si nu ma deranjeaza ca din cand in cand se aude decat foarte putin. Nu inteleg afirmatia ca "ma fac de ras cand iau pe cineva in masina".

Acum am 7000km oras+mare+munte si sunt multumit. La inceput motorul a fost mai zgomotos dar acum e ok. La fel si consumul a scazut odata cu nr de kilometri.

Ce necaz am e ca mi-a trasat pe capota un binevoitor o ditamai dunga cu cheia, super adanc (si eram pe locul meu de parcare :somnmare: deci a fost doar din rautate ) si geamul oglinzii crapat la o incercare de furt.

M-ar interesa si pe mine cei care s-au dus cu problema in service ce raspuns au primit si cat v-a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok....astia de la vw service sunt mai nesimtiti pe zi ce trece.

am fost de mi-am facut revzia la masina (494ron) si printre altele le-am spus de tampon(a doua oara).

de data asta au tinut in sus si in jos ca este de la toba sport ca e sudata teava gresit blabla. am stat de vorba cu ei...a tb sa ma iau rau de tot in gura cu ei pt ca la o inspectie pe la 7000km am fost in service si ei au sustinut ca este acel tampon , iar acum imi spune ca e toba. batuti in cap! trecand peste... la prima inspectie au dat baietii comanda de tampon si in intervalul de 1sapt cat tb sa vina piesa , am avut un incident rutier. am bagat masina la tinichigerie , tot la ei si mi-au promis ca vor schimba si tamponul cu ocazia asta ca sa nu mai vin o data. am scos masina din service, tamponul nu era schimbat si am zis ca ma iau de guleru lor la prima revizie. am facut 15000 km si am mers la ei, au zis ca e de la toba, am facut un tesdrive, au recunoscut ca e tamponu, au facut iar un proces al masinii si au trimis cererea de inlocuire a piesei la bucuresti. de la bucuresti vine raspuns: (tine-ti-va bine ca e buna asta) cerere d-voastra nu se poate confirma deoarece a-ti facut prea multe modificari la masina(ce legatura are tamponul cu evacuarea si cu bateria schimbata numa ei stiu) fapt ce a dus ca piesa sa se strice din nou.

imi cer scuze pt limbaj dar dobitoci ca la noi in tzara nu gasesti nicaieri. cred ca vw are cea mai proasta servisare din tzara!

si uite asa am ramas cu tamponul care nu a fost schimbat niciodata, imi .... si o sa modific motoru de acum ca indiferent ce se va mai intampla sunt sigur ca nu mai am garantie pt ca se pare ca femeia de servici ia deciziile astea si face legaturile astea inteligente intre piesele unei masini.

dragostea pt vw a ramas aceeasi in schimb!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Uite ca am intrat si eu in clubul celor care sufera de tamponul respectiv.Saptamana viitoare ma duc sa imi remediez problema.

De rest,nu am avut probleme cu masina.

Am 15 000 km cu ea si se aude de pe la 9-10 000,dar doar pe piatra cubica sau pe denivelari mai serioase.

Modificat de mocris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bigu : dinc ate am inteles t uai vrut sa il schimbe e ipe garantie sau pe casco, asa-i ?. :D Dar daca le ziceai frumos ca il platest itu oare nu se razgandeau cu pivire la afirmatiile facute si re cunosteau ca e tamponul si il schimbau ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da! contra cost cu cea mai mare placere faceau treaba! dar numa ca, costa vreo 5 mil unul nou si sincer mi-as lua unul aftermarket decat unul original si sa se panseze de cum il monteaza inaptii aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 mil cu manopera ?. Ca parca era vreo 3 fara manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca a-si putea sa merg la OPC si sa fac o reclamatie pt ca este inadmisibil ce sustin ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel.d.2007
Ok. Pai stai asa, a ta totusi are 123.000 km, dar a mea si inca cateva, fac de la 800 km, respectiv 2-3.000 km ..... .

Ok, iti multumesc foarte mult pt. informatie, ca chiar ma interesa cat costa. Poti sa imi spui de la ce service ti-a spus pretul ?.

Cam tarziu raspunsul dar am fost plecat! Pretul este numai al piesei si este pret de magazin. Craiova - mag. Autoteile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!