Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca exista 205/60/R16.... sincer nu am auzit niciodata de dimensiunea asta. La fel cum nu am auzit niciodata de 195/65/r16.

Daca stie cineva mai multe date sa ma informeze si pe mine, dar totusi eu cred ca nu exista asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat destul de mult dimensiunile jentilor pt Passat fiindca doresc sa cumpar si eu ceva second fara sa iau tapa. De fiecare data m-am izbit de pareri si informatii contradictorii.

Standard jantele de tabla sunt ET37 6J 15 H2 5x112. In acest topic am citit ca ET42 esta la limita in schimb am vazut pe niste configuratoare de jante pt Passa si ET47 cu 7J sau 7,5J.

Poate cineva sa-mi zica o valoare maxima refritor la latime care merge pe Passat?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anvelopele tale ai o raza mai mare cu 13 mm fata de dimensiunea standard 195/65/15,ziceai ca nu ai avut deloc probleme cu ele, te rog sa-mi spui daca is ok dpdv al stabilitatii,nu sunt probleme la viteze mai mari sau in curbe?

Stiam cu cat sant mai mari. Dar nu m-a deranjat. Imi ridica putin garda la sol si talonul fiind mai inalt, absorb mai bine socurile gropile astea frumoase de la noi nu-mi "imprastie" chiar asa toata masina, ceea ce e numai bine. Din punct de vedere al stabilitatii, n-a scazut cu nimic fata de cele standard.

Referitor la eroarea de viteza, dupa cum se stie, vitezometrele indica o viteza mai mica decat cea reala, iar cu actualele dimensiuni la cauciucuri viteza indicata pe bord e cat de cat cea reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt rapiditatea raspunsului si pt ca m-ai lamurit cu problema asta,eroarea de viteza nu ma deranjeaza,stateam pe ganduri din cauza celorlalte(zise) probleme.Cred ca pana la urma voi alege dimensiunea de 205/60/16,conteaza si 1 cm la garda de la sol pentru drumurile noastre dragi.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat destul de mult dimensiunile jentilor pt Passat fiindca doresc sa cumpar si eu ceva second fara sa iau tapa. De fiecare data m-am izbit de pareri si informatii contradictorii.

Standard jantele de tabla sunt ET37 6J 15 H2 5x112. In acest topic am citit ca ET42 esta la limita in schimb am vazut pe niste configuratoare de jante pt Passa si ET47 cu 7J sau 7,5J.

Poate cineva sa-mi zica o valoare maxima refritor la latime care merge pe Passat?

Multumesc

Eu am montat pe a mea ET42 pe 195/65/15, jante de tabla. Asta inseamna ca janta este mai ingropata decat standardul ET37, astfel ca marginea interioara a jantei este mai aproape de amortizor. Nu zic ca nu se poate mai mult, dar nu prea va recomand, caci aveti de suferit atat la aspect (rotile sunt mai in interior), dar si ca stabilitate prin micsorarea ecartamentului (distanta intre centrele celor doua roti de pe aceeasi punte). La jantele de vara am ET 37 cu 205/55/16 si sunt absolut ok, si ca look, dar si ca pozitie.

Daca vrei sa-ti iei jante, cauta ET37 sau ceva foarte apropiat. Daca e mai mic ET-ul o sa iasa in afara si risti sa atinga de aripa daca e prea mic, iar daca e prea mare, am povestit mai sus. Oricum, NU face proba doar cu janta goala, daca nu esti sigur, pune-i o anvelopa de dimensiunea pe care o vrei si monteaz-o pe masina. E o proba simplu de facut, si nici nu costa mult.

Eu am trecut prin febra cautarilor in primavara trecuta si crede-ma, e bine sa te grabesti ca deja vine caldura si cresc preturile.

Ca idee am gasit jante replica RS4, la second, dar arata foarte bine, cu 400 euro si sunt foarte multumit de ele. E bine inainte sa le iei, sa le pui ep o masina de echilibrat, chiar si daca sunt noi. E pacat sa iei jante dezechilibrate, pe care sa le umpli mereu cu plumbi...

Asadar, sper sa te ajute cu ceva, iar daca mai ai intrebari...suntem aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am jante aliaj OZ 5 Star Diametru 15 Latime 6.5 de unde stiu daca are ET37, pot pune pe ele cauciucuri 205/65/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdol -mersi de indicatii, eu as dori sa cumpara jante pe care sa mearga si cauciucuri de 205 ceeace este mai lata cu 10mm ca si ce ai tu. Ce parere ai, daca gasesc jante cu ET42 asa ceva ar merge anvelopa de 205?

Oricum eu as prefera ET37 ca cele de tabla pe care le am arata bine pe masina, ma refer la pozitia rotilor sub aripa.

dsf- trebuie undeva sa fie scris pe el si ET-ul

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clau07 a punctat foarte bine

eu am de iarna 205/60/15 ET37 7J(stock) aliaj

si vara 225/45/17 ET35 8J

arata mai sportiv cu ET mai mic si janta mai lata(7,5-8), dar te stropesti mai repede

de atins nu atinge in aripa si ma gandesc chiar la niste distantiere pe puntea spate- ar mai merge 15-20mm pe roata

la jantele de 17" tin sa va spun ca roata e la cca. 15mm(de abia trece degetul printre amortizor si cauciuc) de amortizor in spate(probabil datorita latimii de 8 inch) deci era mai bine un ET chiar mai mic - poate rezolva distantierele aspectul acesta- si e un must have daca puneti in combinatie cu o suspensie sport coborata 30-40mm dar totodata sa nu iasa de sub aripa ca altfel cand esti incarcat atingi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdol -mersi de indicatii, eu as dori sa cumpara jante pe care sa mearga si cauciucuri de 205 ceeace este mai lata cu 10mm ca si ce ai tu. Ce parere ai, daca gasesc jante cu ET42 asa ceva ar merge anvelopa de 205?

Oricum eu as prefera ET37 ca cele de tabla pe care le am arata bine pe masina, ma refer la pozitia rotilor sub aripa.

dsf- trebuie undeva sa fie scris pe el si ET-ul

Desi tind sa cred ca ar intra si 205, ca practic ai cate 5mm in fiecare parte, eu nu ti-as recomanda.

Cum spuneam si in postul anterior, sunt prea in interior.

Asadar, daca gasesti numai ET42, probeaza-le inainte, dar mai bine cauta ET37, ca arata mult mai bine, mai ales cu 205 si pe 16"

Spor la cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Zilele astea as dori sa-mi incalt si eu passatul cu alte jante, dar nu prea stiu ce sa-mi aleg.

Jantele care mi-au sarit in ochi ca a fi si frumusele si ok la pret ar fi Borbet LV5 post-26369-1238100143_thumb.jpg

La pret caliate mi s-au mai parut interesante si jantele OZ Hydra.

Dar cum nu stiu prea multe in domenii m-am gandit sa aplez la voi, poate stiiti ce de jantele astea, sau poate chiar imi recomandati altceva.

PS Masina este un Passat B5.5 culoare verde deschis, si ma intereseaza mai mult pret calitate (si sa aibe de preferat caracteristicile 7Jx16 ET37)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti OZ-uri, sunt mai bune si mai usoare. La cat ai gasit Borbeturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine daca gasesti jante OEM i-a chiar daca sunt mai grele, sunt forjate si nu mergi toata ziua la indreptat jantele

parerea mea- a doua oara i-au jante OEM- pe astea le-am indoit in prima suta de km, noapte, drum rau, viteza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc 235/45/17 de cand am masina. Ma doare sufletul cand dau in craterele de pe drum de altfel am si lasat ceva amprente pe jante. Senzatia de stabilitate pe drum este incredibila... sau poate Passat-ul e de vina? :lol:

Modificat de unick25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca si jantele dar si masina iti dau senzatia ca este stabila pe drum :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

V-am citit postuile si am lamurit ceva din cunostintele mele despre jante.

Am in "custodie" un Passat B5 Variant cu doua seturi de jante: iarna si vara.

Cele de vara sunt de la AUTEC pe 17 toli iar cele de iarna sunt cele originale pe 15 toli.

Acum vin sa va intreb ceva: stiti careva un atelier in Bucuresti care este in stare sa reconditioneze, verifice, echilibreze aceste jante de 17 toli (vezi foto)?

Am nevoie de patru/trei anvelope 225/ 45/ 17/ 91W pentru completare Firestone sau PointS (am unul bun din fiecare) sau toate patru la un pret decent (cu factura si descarcare pe firma).

Multzam'

Seb

post-34794-1238946510_thumb.jpg

post-34794-1238946516_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de niste jante. Am niste jante sport cu care am cumaparat masina si mai am un set de 4 jante originale. Iarna aceasta am schimbat acele jante sport cu jantele originale. Pe aceste jante sport am gasit niste distantiere (nu stiu sigur daca asta este denumirea lor, dar altfel nici nu stiu cum sa le spun).

Problema este ca mi-am pierdut un astfel de distantier si vroiam sa va intreb daca stiti cumva daca pot gasit in magazine auto si cum sa cer ^_^

Multumesc. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar nu am gasit ceva asemanator.

post-35567-1239444671_thumb.jpg

post-35567-1239444691_thumb.jpg

post-35567-1239444887_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se pare ca acelea sunt niste inele distantiere care se monteaza in gaura din mijlocul jentii. Flansele de la masina pe care se sprijina roata sunt de 57,1 mm iar tu jantele o ai cu alezaj de 70,4 mm. Nu prezoanele suporta greutatea masinii ci flansa, prezoanele numai fixeaza roata. Asa ceva nu se gaseste pur si simplu la primul magazin de piese auto mai ales o bucata nu, asa ca ar trebui sa incepi sa sapi dupa, deobicei au cei care se ocupa de jante.

Citeste aici ca sa intelegi mai bine.

Bafta

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o intrebare pentru cine stie: care este distanta intre prezoane la Passat (2006) ? incerc sa-mi caut jante si vreau sa stiu la ce masuratori sa ma uit. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distanta intre prezoane (PCD) 5 X 112 mm dar ar fi trebuit sa pui intrebarea in aria PASSAT B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc @msanyix. scuze pentru ca am postat aici, cu 'search' am gasit topic-ul asta, la Passat B6 nu era nici un topic...sau poate la ora aceea nu am mai nimerit eu butoanele :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
petru.tomsa

Sal Ballack...

Raspuns la intrebarea ta....

simplu ca buna ziua...mergi la un strung si ii zici sa ti le faca dupa dimensiunea scrisa acolo....

daca ti le face dintr-un metal mai moale si mai bine daca nu si din fier sunt ok....

Si eu am procedat la fel si e super bine...si fixeaza roata ok...

All the best....

P.S.

Daca esti din cluj an prieten strunga si te rezolva....

Numai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din Brasov...

O alta intrebare: daca nu pun distantierele acelea ce se intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista riscul de rupere a prezoanelor sau a jantei in jurul prezoanelor, mai pe intelese risti sa-ti rupi gatul cu masina. Dupa cum am mentionat cu 4 posturi mai inainte prezoanele doar fixeaza roata pe orizontala si nu au sarcina sa sustina roata pe verticala, treaba asta il face flansa de pe butuc.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Daca cunosti pe cineva in Buc., roaga-l sa se duca in targ in vitan, acolo eu am vazut astfel de inele dar sunt de plastic si sunt pe marimi, dimensiuni si culori. Eu am un set de jante prin casa pe care incerc sa le reconditionez si pun niste poze cu aceste inele..nu sunt cumparate din targ, asa am cumparat jantele dar cred ca tot la fel sunt si acelea, pretul..habar n-am ca n-am intrebat...

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scrie pe ele 57,1 / 70,4 si le aveti de vanzare, spuneti-mi va rog un pret

Am vazut in poze ca la dvs scrie 72,6 / 57,1.

Imi trebuie dimensiunile care se vad in pozele ce le-am atasat acum cateza post-uri

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!