Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Merg montate dar eu nu-ti recomand ET45 pe Passat. Arata ca o roaba.

Jantele care stau ok pe masina asta au macar ET 37, daca nu spre ET30 (nonOE).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa pun distantiere daca nu arată bine. Azi le montez . Ramane de vazut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat dai pe jante + cat dai pe distantiere... nu crezi ca mai bine cumperi niste jante potrivite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am pus . Într-adevăr sunt un pic spre interior dar momentan le las asa . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti aici toate modelele de jante pentru Passat, datele tehnice, marimile lor si cu ce anvelope trebuie echipate (de multe ori am vazut marimi de anvelope incorecte puse pe jantele OEM).

http://www.passatplus.de/arbeitshilfen/felgen/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa puna asa ceva pe passat b5.5? Are cineva idee cum ar arata? Am gasit pe 17", 7.5j cu ET 40 si nu stiu daca ar merita banii..

Webp.net-compress-image.jpg

Modificat de AlexVeron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad (in lik-ul de mai sus) ca un singur model de jante Lake Placid are ET40 dar este pe R16.....ma intriga "J" ala 7.5.
Este posibil sa ai nevoie de distantiere si prezoane mai lungi....le urci pe masina si faci proba cu ele!

 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt Lake Placid. Sunt jante dupa Phaeton dar nu am gasit cum se numesc oricat am cautat...

Doar ca sa iti faci o idee, aceste poze sunt de la un anunt din ro. Am intrebat in speranta ca poate a mai facut cineva asta, si ar avea niste poze, sau sa ma lamureasca daca am nevoie de distantiere/prezoane, dar vad ca nu am noroc :)

223696521_2_644x461_jante-17-et-40-phaeton-compatibile-audi-vw-skoda-seat-etc-fotografii.jpg

223696521_3_644x461_jante-17-et-40-phaeton-compatibile-audi-vw-skoda-seat-etc-autoturisme.jpg

223696521_4_644x461_jante-17-et-40-phaeton-compatibile-audi-vw-skoda-seat-etc-auto-moto-si-ambarcatiuni.jpg

Modificat de AlexVeron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa sau inainte de Phaeton, 40 nu e cel mai fericit ET pentru Passat B5.5. Luand in calcul si J-ul, mai mult ca sigur vei avea nevoie de distantiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contrar tuturor opiniilor ca ,, motorul ( 1,6)trage greu de jantele pe 17,, sau,, garda joasa iti distruge bucsaraia,, merg foarte ok cu OZ-urile de aproape 3 ani , stabilitatea e mult peste jantele OEM acelea in stea pe 15 , cu distantierele e mult de discutat , trebuie minim 20mm daca vrei o imbunatatire a stabilitatii si musai fata-spate , altfel cheltui bani degeaba .....sa nu cumva sa montati jante/distantiere fara inele de centrare , este adevarat ca roata se strange in prezoane , dar in acelasi timp se sprijina pe butuc in aceea fante exterioara , iar daca nu montati inele de centrare , riscati ca roata sa nu stea perfect pe butuc , ceea ce duce la batai/zgomote suspecte , in special la viteze mari , in plus de asta sunt ieftine si se fac la orice dimensiune aveti nevoie ........cam asa arata ale mele r17 , 225/45 cu distantiere 30 mm spate , 25 mm fata.

 

1zqxzs4.jpg

 

 

 

zojnmf.jpg

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am pus jantele mentinate anterior, de Audi A5 - ET28, cauciucurile sunt de iarna, Continental RunFlat. 

Prima impresie e una foarte buna. Datorita ET-ului mic pare ca e mai stabila in curbe. Dezavantaj sunt cauciucurile RunFlat care sunt cam dure si rigide. 

45879628_555194924940945_2874427869533044736_n.jpg

46033158_2212515372358380_827401758534795264_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,va rog care stie să-mi spună si mie dimensiunile capacelor centrale,la jantele road america,va multumesc.

Modificat de EDY-23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite codul OEM de la ele: 7D0 601 165 BXF...le gasesti la Midocar sau Porsche Romania undeva la 115Lei pe set, cu reducere 20% pentru orice piesa pe Passat B5.5.
Dimensiunea cu exatitate, nu ti-o pot spune...pe net vad ca sunt controvese...suna cel mai bine la dealerii de mai sus, le ceri o oferta pentru un set de capace cu o reducere de 20% si le spui sa iti dea dimenisiunea lor in milimetri interioara si exterioara.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut! Am jante aluminiu 205/55/16 la Passat B5. Una din ele a fost sudata in 2 locuri, si nu prezinta siguranta. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, de unde gasesc 1 bucata janta, identica cu cea din imagine? Va multumesc frumosjanta_alian.thumb.jpg.66b001e91e75b76800932026f2828130.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, tocmai am comandat jante pe 

– 17×7,5 / 5×112 / ET35 / 73,1 din ce am cautat pe internet s-ar potrivi, dar as vrea și părerea voastră și ca anvelope am văzut ca ar fi 2 variante 205/50/r17 și 225/45/r17 puteți sa veniți cu o confirmare, un sfat mulțumesc anticipat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
On 30.03.2021 at 23:51, DanMB a scris:

– 17×7,5 / 5×112 / ET35 / 73,1 ...  225/45/r17 

 

ET35 (sau 37) am avut si eu pe a mea n-am avut probleme cu anvelope 225/45/17.  Acum am tot 17 dar OEM si nu le stiu ET-ul.

 

Avantaje sunt la stabilitate, franare si eliminarea pietrelor de la rinichi :) iar ca si dezavantaje ar fi consumul crescut.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la cauciucurile runflat , sunt foarte tari mai ales cele cu ceva ani vechime, mai grele , si va vor scutura serios orice denivelare , sinele de tramvai nu mai spun......nu toate vulcanizarile pot scoate un asemenea cauciuc de pe janta , trebuie o masina de putere mare, intr adevar poti merge pe pana in jur de 100km cu viteza redusa dar oricum cauciucul va avea de suferit si nu va mai prezenta siguranta......intr-un cuvant , nu merita ,parerea mea ,am avut si cand am trecut la cauciucuri normale aveam senzatia ca am schimbat masina.

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!