Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Ms Cosmin, daca este asa atunci cred ca o sa renunt la ele si o sa caut altceva ... erau 250 EUR cu tot cu cauciucuri dunlop sport maxx si aratau chiar ok ...

Asta este .... ms inca odata :icon_thumright:

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pneurile pe 205/16 si ma gandeam sa pun pe 215 pe aceleasi jante .. ce parere aveti,merg puse ?

imagine0464.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg. Are un coleg de-al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin ... de jantele astea intrebam si eu mai sus ... oricum mai bine ca m-am razgandit ca mi-am luat Road America ... :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate stiu eu jantele din poza sunt de passat b5. Jantele road america sunt de passat b5.5. Oricum cred ca intre jantele de passat b5 si passat b5.5 numa ET-ul difera dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de B5 toate au ET45. Cele de B5.5 90% au ET37. Iar cele de B6 majoritatea au ET47.

Mad Cow, ai facut o alegere buna. Nu te vor dezamagi nici ca aspect nici ca stabilitate. Din clasa 16" parerea mea ca sunt ideale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat diametru jentii creste, si talonul cauciucului scade, socurile se transmit direct in bratele si componentele directiei. Un talon mai mic la cauciuc, nu mai absoarbe asa de mult din socuri, ca un talon mai mare. Masina va fi rigida, te va ajuta pe viraje, dar te va omora la gropi, denivelari. Ai grija, cele mai mari jante OEM sunt de 17. Daca astea de 18, su au ET si J ul corespunzator, s-ar putea sa atinga.

eu am avut jante pe 18"x8J et 45 si nu au atins nici in fata nici pe spate.

la passat 3bg merge fara probleme un et de 45,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna 91T , 91H , 97V , ...W ? ca am vazut ca difera pretu in functie de categorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Numarul reprezinta indicele de sarcina/greutate (91 -> sarcina maxima 615 kg/buc, greutatea maxima pe care o poate suporta o anvelopa ), iar litera reprezinta indicele de viteza (V -> 240 km/h etc, viteza maxima la care este proiectata sa ruleze in siguranta o anvelopa)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T,H,V,W.. indicele de viteza,adica viteza maxima la care rezista anvelopa...T-190kmh,H-210KMh,V-240KMh,W-270KMh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ! Nu stiu daca v-ati mai intalnit cu asa ceva dar ii multumesc neamtului care a comandat initial masina de la fabrica (Passat Variant 2003 1,9 TDI 96 kw) pt ca a echipat-o cu jante Phoenix pe 17.

Saptamana trecuta, venind de la Bucuresti la Constanta, in depasire, pe banda 2, la 160 kmh am ramas fara presiune in roata stanga fata (cred ca luasem un cui pe care l-am pierdut ulterior). Nu am avut nici o problema in a-mi mentine directia insa, hurducaiala aferenta m-a determinat sa trag usor pe dreapta unde am constatat ca aveam pana. Mai aveam putin si imi iesea janta prin anvelopa (Continental Sport Contact 2 ) care era noua. In afara de anvelopa respectiva, nu s-a intamplat nimica la janta sau directie sa nu mai vorbesc de siguranta mea. La vulcanizare nu le veneau sa creada ce mi s-a intamplat si mi-au zis ca daca aveam table sau jante mai slabe ca aliaj ma vedeau la televizor ! Nu degeaba costa o gramada de bani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele tale sunt cele mai frumoase jante cu care vine echipat passatul. Se potrivesc de minune, chiar daca drumurile noastre sunt cum sunt. Ai grija de ele si fi atent la borduri sa nu le julesti cand parchezi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de astea ce ziceti ? merg pe passat dar sa nu fie condus in Romania :)

post-68118-1287430710_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de astea ce ziceti..225/40/18 8j,et35 -de aratat si stat pe drum-excelent dar din cate am inteles nu prea sunt indicate...o sa le dau jos si o sa pun clasicele 195/65/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt frumoase .. dar cat e o guma pentru ele? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ele sunt pe R16 si undeva la 130 euro bucata ... acuma nu stiu cat costa sa le invelim cu guma :D

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare .... daca treci de la jante de 15" la jante de 16" trebuie facut unghiul de fuga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rotile 245/40 R18 de un an si cv si acum mi s-a pus pata pe ele si vreau pe 16, dar nu gasesc pe nimeni sa vrea astfel d dimensiuni :( ce e pus de fabrica e cel mai bun pt masina. Pt aspect poti pune orice, dar trebuie sa fii dispus sa faci multe compromisuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cosmin ai mai cumparat jantele alea pe 16?de alea as vrea si eu:D:D:D:D

Modificat de adrian_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am spus ca da, nu?. :icon_cheesygrin:

Mai gasesti pe ici pe colo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu o informatie, Jantele cu ET 47 sau mai mare nu se potrivesc la passat. Deci va trebuie jante cu ET < 47. Ating de amortizor cand iei curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad cine si-ar pune ET mai mare de 47. Mie si 35 mi se par prea inauntru. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici 47 nu e bun, de aia zic, 47 e standard pe golf 5 si jetta, deci jantele se potrivesc ca prindere dar nu ca si ET.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!