Jump to content

Cat am platit la service


Pompiliu
 Share

Postare recomandată

Inlocuit:

- ulei motor castrol magnatec 5w40 - 150ron

- filtru ulei mann - 50ron

- filtru benzina mann - 50ron

- filtru aer mann - 50ron

- tampon motor stanga - 150ron

- bieleta antiruliu - 150ron

Piesele cumparate de la Volksparts (filtrele si uleiul au pret aproximativ, nu mai tin minte exact; parca a fost mai putin)

Schimbul l-am facut la Plus Auto (service Ford) in Alexandria cu o manopera care a ajuns la 246ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imediat ce l-am cumparat, am schimbat:

-filtru aer

-filtru benzina

-filtru ulei

-4 litri ulei Divinol 5W50

Total(+manopera) 350 RON

Acum aproximativ 1 luna, am mai schimbat senzorul de la vitezometru, de pe cutie (scuzati denumirea "stiintifica", dar nu stiu sigur cum se numeste :offtopic: ) ; pret 250 RON (inclusiv manopera).

Lucrarile au fost efectuate la service "Vandra" din Dragutesti(la vreo 4-5 km Tg-Jiu).

Peste vreo 7000 de km trebuie sa-i schimb si distributia...are idee cineva cam cat costa ?(motorul e AXP, daca are vreo importanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr martini :am schimbat la un service al unui prieten are tarife super ok si mecanici buni , am lucrat si eu cu ei ptr ca eu am inchis activitatea de service mai de mult. daca vrei detalii suna -ma la 0723270902

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi.e mi.a intrat acum ceva timp unu in roata dreapta spate cu masina si mi.a strambat puntea.

piese:

punte spate noua

rulmenti noi

bucse noi

+manopera

totul a costat 40milioane iar tot atunci am schimbat placutele de frana pe fata care m.au costat 3.5mil si manopera inca 1mil

toate schimbarile au fost facute in reprezentanta NURVIL Ramnicu Valcea.

Modificat de ADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat astazi distributie si curea accesorii la 145.500 km. Piesele 700 RON (volksparts) si manopera 350 RON. Operatia facuta la LSG - un service bun, baieti de treaba, vi-l recomand. Total approx. 1100 RON. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Schimbat azi in service:

-filtru aer 39Ron

-filtru ulei 28Ron

-filtru motorina 80Ron

-filtru polen 51Ron

-ulei 5W40(Valvoline) 4L 148Ron

-rola distributie 96Ron

-intinzator curea 189Ron

-pompa apa 146Ron

-curea distributie 160Ron

-intinzator alternator 122Ron

-curea alternator 95Ron

-aparator praf(telescoape spate) 64Ron

-placute frana spate 89Ron

-completat antigel 1L 14Ron

-schimbat garnituira buson ulei 6Ron

-aditiv 22Ron(in ulei)

-spray curatare 20Ron(au curatat motorul dupa ce au terminat)

Total 1369 Ron plus manopera care a mai costat 357Ron. S-a lucrat efectiv 5 ore jumate la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute frina FERODO fata 108 lei.

Manopera schimbare placute de frina + test de frina, + diagnoza, + verificare distributie 262 lei ?!

In fine, data viitoare cred ca le schimb in parcare :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat:

-Filtru aer

-Filtru polen

Motorizare 1,4, 16v golf4 2001, pret 120 ron total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am achizitionat urmatoarele :

Baterie Caranda 56 Ah - 180 lei

Senzor Temperatura G2/G62 - 48 lei

Ulei motor Mobil Race Formula 5w 50 4L - 178 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat:

kit distributie+pompa de apa,

filtru de motorina,

curea alternator,

ulei+filtru de ulei

Manopera 180 ron[toate]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima vizita prin service m-a costat 200 ron si a constat in reglarea avansului si o scanare , cam scump , dar sunt bucuros ca masina merge mult mai bine . Reparatia a avut loc in service AUTO-FIX din Cluj

Modificat de mese_adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat:

-2 aparatoare praf spate,

-2 set rulment amortizor fata,

-2 pivoti fata,

-2 bucse trapez,

-1 bieleta directie,

-1 filtru polen,

Total manopera 200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

schimbat:

ulei castrol 5w40

filtru de ulei

filtru de aer

filtru de polen

filtru de benzina

+

reglat faruri

-------------------

320 ron

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit lichid frana, cu manopera inclusa-100 ron la TRACOM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara a specifica marcile pieselor care v-au fost schimbate si service-ul unde au fost facute operatiunile, precum si alte detalii, topicul este fara absolut nici un sens. Nu ajuta pe nimeni cu absolut nimic.

@dnysterian. Ce lichid de frana ai bagat ?

@il fane. Pretul include si pretul pieselor ? Ce consumabile ai cumparat ?

Scuze de :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

267 ron a fost numai pretul pieselor (inclusiv ulei)

25 manopera pentru schimbarea filtrelor de aer,polen si benzina

schimbul de ulei si al filtrului de ulei este gratuit deoarece magazinul X de unde am cumparat uleiul si filtrul de ulei, mi-au zis ca schimbul este gratuit in service-ul lor

25 manopera pentru operatiunea de reglaj a farurilor (care nu aveam cu s-o fac pe un perete)

rotunjit 320 ron

:)

Modificat de il_fane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichid de frana dot4, ca nu am putut descifra ce scria pe bidonul de 20 l care era montat pe pompa, ca nu se mai schimba cu stiai de la dacia

Modificat de dnysterian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va suparati ... am si io o mica intrebare. Mi-am spart baia de ulei la masina de servici - Golf IV Varianta 1.9 SDI. Tot deranjul se rezolva la TESS. Stiti cumva cam cat va costa MAXIM toata aceasta operatiune ? aproximativ macar ...

Va intreb pentru ca, s-ar putea sa mi se retina (de la servici) 15% din costul reparatiei si ... as vrea sa stiu macar cu aproximatie daca se poate ... la cat sa ma astept.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic sa te astepti la un pret foarte foarte umflat :Driver:

Ceva in jur de 1500-2000 de ron lejer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de unde scot unii preturile astea. domnu inginer afla ca o baie ulei costa pana in 500 ron + schimb ulei 180 ron si manopera250 deci totul la vreo 900 ron. nu ai spus nimic de scut dar ala scapa cu o spartura si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu cred ca e cazul sa-mi explici mie cat ar costa operatiunea asta facuta in garajul propriu cu piese cumparate la preturi reale. Stiu foarte bine. Dar vezi tu, Tess e reprezentanta si are preturi pe masura. 250 de ron manopera zici tu, dar sa vedem cat zic ei :salut:

Chiar il rog pe colegul cu problema sa ne spuna si noua cat a costat totul. Eu unul pariez pe 2000 de ron :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu cred ca e cazul sa-mi explici mie cat ar costa operatiunea asta facuta in garajul propriu cu piese cumparate la preturi reale. Stiu foarte bine. Dar vezi tu, Tess e reprezentanta si are preturi pe masura. 250 de ron manopera zici tu, dar sa vedem cat zic ei ;)

Chiar il rog pe colegul cu problema sa ne spuna si noua cat a costat totul. Eu unul pariez pe 2000 de ron :lol:

Revin cu detaliile cerute: operatiunea a costat 1050 ron (aproximativ) - reprezentanta TESS. Demontare / montare baie de ulei, baie de ulei cu senzor, nu stiu ce mastic de etansare, ulei + manopera.

Au fost super foarte operativi, s-au miscat foarte repede si sincer ... pretul nu mi s-a parut mare. Oricum era pe casco / pe firma ... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb kit distributie : 300 RON fara factura. Pt. Factura trebuia sa mai platesc TVA-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnu inginer se pare ca am primit amandoi raspunsul vis-a-vis de costul referitor la piese si manopera inlocuire baie de ulei. se pare ca am fost pe aproape cu estimarea chiar daca nu lucrez in reprezantanta vw. consider ca nu e corect sa ne dam totusi cu parerea gresit si sa umflam aiurea niste manopere care nu se justica ptr ca de fapt nu exista. e drept ca eu nu calc pe acolo din cauza manoperelor fata de alte ateliere poate la fel de performante si ca dotare si ca meseriasi. si golful 4 nu mai sta de mult pe preturi mari la piese chiar la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!