Jump to content

Cat am platit la service


Pompiliu
 Share

Postare recomandată

Schimbat curea de distributie si pompa de apa, ulei si filtre (aer, motorina, polen si ulei). Piese + ulei (aproximativ 400 de euro originale de la dealer VW din Germania) si manopera 300 Ron la BIF Service , loc. BACIU jud. Cluj Am primit garantie 60000 km pe schimbul de curea fara conditii de genul revizie la ei la X km. Recomand service-ul oricarui posesor de VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edyyy unde mai exact este acel service???? Si cat freon ti-au bagat, ca in functie de asta fac pretul. Ms

Este vis-a-vis de terasa aia Princess din regie daca stii.Iti baga in functie de cat mai ai in instalatie,de exemplu mie mi`a bagat vreo 650 de gr,totul se face pe calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

da eu am fost saptamina trecuta la servicul pentru aer conditionat linga fostul R2 din regie si desi am avut o defectiune la un papuc electric ma costat 180 de roni.(adica diagnoza, reparat mufa electrica, verificat freon) Sunt cam aglomerati cu clientii dar au aparatura specifica.Cit priveste calitatea ce sa spun ca acum (nu am climatronic) cu aeroterma la pozitia 2 pe aer conditionat si gurile de aer-ventilatie pozitionate in sus la o temperatura externa de 36 de grade in interior 18-19 grade. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat ulei (5 litri castrol)+ filtre aer, motorina (mann) , ulei- ma-au costat 330 ron + manopera = total 410ron

e mult ? e putin ? sunt primii bani pe care i-am bagat in masina, o am numai de o luna.

aaaa......si am mai schimbat cablurile de la frana de mana(2 buc) 40 ron fiecare + manopera 50 ron = total 130 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80 de ron schmbul de ulei si filtre de aer si motorina ? Cine practica preturile astea ? :D Sunt cel putin nesimtite. Cat despre manopera la schimbat cablurile la fel :D Poate ne spui si noua cine-s nesimtitii astia :lol:

Apropo. Filtrul de ulei nu l-ai schimbat ?

Stau si ma intreb oare cat iau pentru un schimb de pivoti sau bucse la BS :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mult si mie. Tocmai am schimbat si eu uleiul si a fost 40 Ron si tot mi s-a parut scump pentru o operatiune pe care o poti face si in fata blocului daca ai rampa sau aparatul ala de tras uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai nevoie de nici un aparat decat in cazul in care nu ti se desface busonul de golire. Chiar in fata blocului nu se poate ca nu poti demonta scutul si nici busonul nu-l poti scoate, dar sunt sigur ca in fiecare oras se poate gasi o rampa sau un canal. Deci operatia asta de schimbare a uleiului dureaza 10 minute. Pentru 10 minute atata manopera ? Asta e jaf frate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat curea transmisie, intinzator, fulie alternator - 470 ron la Adciel service Bosch Zarnesti.

Mi-a scos tva-ul de pe manopera in contrapartida nefacturatului - ce-mi trebuie mie factura?? mai economisesc 20-30 de lei pe faza asta :vaidecapulmeu:

In schimb la ei kitul de ambreiaj costa 800 ron - la volksmann costa 520 ron :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu masina din semnatura, cumparata de 1 sapt la un service sa vad ce probleme are. La bord are 117.000 Km. Rezultatul a fost urmatorul:

Directie - OK

Motor - OK

Cutie de viteze - OK

Test cu VAG-COM - OK (0 erori)

Reparatii necesare:

- placute frana fata (uzura la jumatate)

- discuri frana fata

- ulei motor

- filtre

- ulei CV

- ulei servo

- lichid frana

- freon instalatie clima

- curatat radiator si instalatia clima

- filtru polen

- set distributie (complet)

Estimare: 2000 RON piese + manopera

De la cine am cumparat-o mi-a aratat o factura din ianuarie ca s-a cumparat pentru ea curea distributie, rola curea, pompa apa, ulei motor, filtru motor. Probabil pe atunci avea 90k. Oare sa trebuiasca asa repede schimbata distributia, sau piesele care sunt trecute pe factura e posibil sa nu fi ajuns montate pe masina, sau sa fi fost de proasta calitate?

La service masina a fost verificata la sange, 5 persoane au lucrat la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil masina are mult mai multi kilometrii si cureaua e uzata !!! E singura explicatie care ti-o pot da. Nu ai putut citi la testul cu VAG-COM kilometrajul din ECU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, ieri am dus masina in service la o revizie mai mare. Este prima data cand m-am dus intr-un service pentru ca am masina doar de cateva saptamani. Sper ca n-am fost tras in teapa prea tare. Cam astea au fost schimbate la masina:

Piese:

  • Filtru ulei
  • Ulei motor 5W40 (4L)
  • Filtru aer
  • Filtru motorina
  • Filtru polen
  • Kit complet distributie
  • Pompa apa
  • Set garnituri filtru combustibil
  • Antigel (1L)
  • Ulei servo (1L)
  • Lichid frana
  • Placute frana fata
  • Discuri frana fata
  • Curea alternator
  • Ulei cutie viteze 75W90 (2L)
  • Spray clima
  • Bec far
  • Diluant

Manopera:

  • Schimbat ulei motor+filtru
  • Schimbat filtru motorina
  • Schimbat filtru polen
  • Schimbat curea distributie+role
  • Schimbat pompa apa
  • Reglat haion spate
  • Completat antigel
  • Schimbat ulei servo
  • Schimbat ulei cutie viteze
  • Curatat faruri
  • Incarcare clima
  • Schimbat broasca usa sofer
  • Test motor
  • Schimbat placute frane fata
  • Schimbat discuri frana fata
  • Schimbat lichid frana
  • Curatire instalatie clima
  • Schimbat bec far
  • Reglat faruri

Piesele au fost 1900 RON, manopera 900 RON -----> Total 2800 RON

Azi am mai cumparat 4 cauciucuri de vara Dunlop (Made in Germany) 195/65/R15 91H -----> 1400 + 50 Montat si echilibrat

Deci prima mea revizie la masina a costat 1350 Euro

Eu am fost multumit. Toate piesele schimbate le-am gasit in portbagaj.

Service: SC Motor Service Pireeli SRL, Arad Str. Padurii nr. 87

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 mil cauciucurile? 195/65/15

Sincer, mi se pare mult! Chiar mult prea mult! ce cauciucuri sunt? (Dunlop....?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.dunlop-tires.com/dunlop_roro/ty...er/sp_sport_01/

Cauciucurile sunt originale fabricate in Germania, cu toate codurile de fabricatie inscriptionate in relief pe cauciuc. Am inteles ca sunt anvelope si mai ieftine, fabricate pe vapor, sau care au doar sigla Dunlop aplicata pe ele. Eu am preferat sa iau din astea.

Modificat de Kitaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Spart baia de ulei in ungaria (hajduszoboszlo) : tractat, sudat in 5 locuri, ulei (ieftin), montat 15.000 forinti (aprox 200RON) la un garaj(sambata nu e nimic deschis). Am ajuns pana la iesirea din oradea spre cluj unde martorul de ulei sa aprins rosu cu inscriptia STOP. Problema: la baia de ulei pus silicon alb (nu rosu) :D rezulta: infundat sorb. Tras masina la "fosta dacia service" oradea, demontat baia de ulei, curatat (nu in totalitate) sorbul, pus silicon rosu, motat baia 115 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am schimbat asa:

- ambii pivoti - 90 RON (Febi si Frap)

- ambele capete de bara (Febi) - 55+49 RON - Atentie la ce va da vanzatorul, mie mi-a dat gresit si a trebuit sa lucreze de doua ori la o roata si in plus am fost nevoit sa iau ambele capete ca sa fie aceeasi marca.

Manopera: 140 RON.

Apoi reglare unghi de fuga la Donna Service Constanta - 50 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Saptamana asta am fost si eu la PBN la revizie :

inspectie service...............................209 ron

test 5051 -test gff..............................44 ron

dem/mont roti spate..........................22 ron

inlocuit placute frana spate............... .55 ron

inlocuit lichid frana............................ 77 ron

inlocuit senzor temperatura.................77 ron

verifict sistem franare pe stand............32 ron

materiale mici.....................................38 ron

ulei SLX 5W40 vrac..............................184ron

filtru ulei..............................................25 ron

filtru motorina......................................94 ron

filtru aer..............................................50 ron

filtru polen...........................................57 ron

buson baie...........................................3 ron

vaselina sintetica..................................3 ron

lichid frana Aral.....................................38 ron

placute frana spate................................260 ron

curatitor frana.......................................11 ron

senzor temperatura...............................78 ron

+TVA

TOTAL 1.505,79 RON (TVA inclus). :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi: masina din semnatura 1.6 8V

-schimbat distributie

-ulei, filtru ulei

-filtru benzina

-filtru polen

-curatat clapeta acceleratie, calibrat dupa

-verificare VAGCOM

-verificare toate lichidele plus jocuri plus tot.

Pret: 1322RON cu TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlade, spune si unde ai facut toate astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platit 48 lei la AutoGroup Constanta (reprez. Skoda) pentru o verificare/constatare la suspensie, directie si cam tot ce e pe sub masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry. IN bucuresti la un service unde lucreaza doi mecanici care au fost la PBN. Si-au deschis service acum.

Imi pare rau dar chiar nu stiu numele serviceului. E in spate la mc'donald-ul de la Dristor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry. IN bucuresti la un service unde lucreaza doi mecanici care au fost la PBN. Si-au deschis service acum.

Imi pare rau dar chiar nu stiu numele serviceului. E in spate la mc'donald-ul de la Dristor.

Salut tuturor.

Postez pentru prima data, m-am inregistrat doar de ieri. Pentru schimbarea bujiilor si a unei bobine (mergea in trei cilindrii) am platit 270Ron din care 80 bujiile, 120 bobina, si 70 manopera. Din manopera mi-a luat 40 pentru resetare! Asta la un service in Cluj pe str. Paris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Luni, pe 29 am programare la schimbat discuri Zimerman (sau cam asa ceva) pe fata, 320 RON si placute nu stiu de care cica-s din alea de se pun din fabrica (au un nume ciudat) 150 RON.

O sa se mai uite la turbina ca nu mai trage si a zis ca s-ar putea sa fie gripata nush ce supapa........sau trebuie curatata... curatatul a zis ca e 400 RON.

Manopera inca nu o stiu. Revin dupa lucrare

Service-ul e pe undeva prin Vitan pe langa targ

Sunt bune discurile astea Zimerman? Placute pe fata sunt scumpe la 150 ron?

Modificat de d_crisu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Schimbat placute (Paged parca se numesc) la 130 lei fata si supapa de la turbina 300 lei. Discurile merg, nu trebuie schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc te referi la placute frana , ieri m-am interesat si eu, la Ciclop, in TM, si la Golf4 1.6 16V 2001, motor AUS, placute frana cu senzor 110lei /set, si placute spate 70 lei/set.

oricum, deja ai schimbat, platit, o iei deci cel mult informativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La placute de frana ma refeream. Cica astea PAGED ar fi puse din fabrica de vw. M-am interesat si eu de Textar si altele si baietii care au mai pus au zis ca le-au schimbat ca scartaiau sau ca erau tari si tocau repede discul. Placute diferite, pareri diferite. Probabil altii vor zice ca sunt mai bune altele. Eu ma iau dupa mecanic pentru ca nu ma pricep.

p.s. cand ai spus pretul trebuia sa spui si marca, pentru ca no name italienesti am gasit si eu de fata la 700 de mii vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!