Jump to content

Cat am platit la service


Pompiliu
 Share

Postare recomandată

montare+echilibrare cauciucuri de iarna(cu anvelopele mele) 86 RON...vi se pare mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Golf4,2003,74kW,AXR

Ulei Castrol Edge 505.01,filtre ulei,polen,aer,motorina;kit distributie+pompa apa(originale);doua feluri de bucse(nu mai stiu numele);curea alternator,buson de sus de la ulei,borcan lichid de racire,antigel,ulei in cutie,3 becuri(pozitie,numar,panou clima),lamela stergator spate,coliere furtune+manopera 2150 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nimeni nu tine cont de ceea ce am spus eu mai sus. Repet. Daca vreti sa va ajutati colegii de forum, si nu vreti doar sa va laudati ca ati facut operatiunile fara TVA, cu ajutorul prietenilor sau de unul singur, dati toate datele. Ce marca de piese ati folosit, de unde le-ati cumparat, cu cat le-ati cumparat, cat a costat manopera, cat s-a lucrat la masina samd.

@Mibo, kit complet.......fabricanti sunt multi, cat a costat fiecare piesa in parte, de unde le-ai cumparat, samd....

@BvG filtru de aer .....ce producator ? Cat a costat doar filtrul ? Filtrul de polen ce producator ? Cat a costat samd....

Stiu ca nu sunt eu moderator, ca n-aveti de ce sa-mi ascultati mie parerea, dar ganditi-va logic ca fara toate aceste date, posturile voastre sunt o simpla insiruire de caractere care nu ajuta pe absolut nimeni !

Nu stiu cat a costat fiecare piesa in parte fiindca era un set complet. Din cate am inteles kit-ul fara pompa de apa e 600 RON comandate de undeva din Satul Mare. Partea proasta e ca o rola din kit-ul nou era cu defect, si s-au dus 2 supape la motor. Nu ma intrebati ce **/.. au facut aia acolo. Le-am lasat masina dimineata si la pranz au zis ca e gata. Pana m-am intors cu numerele noi era deja motorul desfacut si mi-au spus ca trebuie 2 supape. Firma respectiva a spus ca acopera ei toata cheltuiala reparatiei si ca toate piesele au garantie. Nu mi-au putut trimite toate piesele sambata insa mi-au garantat ca pana miercuri masina este gata. Mecanicul de acolo mi-a oferit masina lui pana face golful si apoi mi-l aducea el la Bucuresti.

Sper din tot sufletul ca sa nu am probleme cu ea si ca doar supapele si un kit nou sunt toate piesele ce trebuie schimbate.

Cand o recuperez vineri, voi avea garantie la piese si la manopera, si atunci vad exact de unde sunt piesele, si cat costa exact fiecare piesa si cine e firma asta care le-a trimis. Pana atunci nu am ce posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are mare dreptate inginerul in legatura cu ceea ce spune ca ar trebui sa spunem ce si cmj unde am folosit si in legatura cu supapele tale am si eu un prieten care a patit ceva asemanator dupa ce a schimbat distributia....mecanicul a strans o rola prea tare si a bulit motorul si nu cred ca era o rola bulita.nimeni nu cred ca se preteaza sa comercializeze piese defecte doar daca sunt ele de proasta calitate...e parerea mea si daca deranjeaza imi cer scuze dar eu zic sa cititi tot ce se poate de pe forum ...recomandari de service....de comercianti de piese s.a..m.d pentru ca se dovedesc a fi utile si baietii astia de aici chiar stiu ce fac sa tina "comuniunea" vag la curent cu ce e in "trend"(sa zicem asa).bafta cu masina si sa ne tii la curent cum se comporta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul respectiv a spus ca toata dauna o plateste firma care a trimis piesele, ca pe mine nu ma costa nimic. Ce-i drept, ar fi fost si absurd.

Partea buna a lucrurilor este ca omul este cel mai bun mecanic din oras si toata lumea are incredere in el. Pe langa asta, este si prieten de familie.

Ghinion banuiesc ca poate avea oricine. El mi-a spus ca una din role era mai mare in diametru.

Daca a spus adevarul sau nu, prea putin imi pasa. Masina este tot in service si maine a spus ca-i gata. Ofera garantie pe lucrare si nu-mi fac griji.

O sa va spun exact de unde sunt si piesele cumparate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai fost curios sa vezi cele doua role? cea de pe masina si cea mai mare din chit sa vezi si tu diferenta chiar daca nu esti mecanic. cred mai degraba ca atelierul suporta reparatia ta! magazinul nu plateste asa rapid fara sa cerceteze putin. si mecanicii buni gresesc, dar cine stie ce a fost acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service : cardinal motors constanta

masina : vw bora confort 2.0 benzina 2001

copiez de pe factura urmatoarele produse/servicii, preturile includ TVA:

service schimb ulei: 59,50

filtru motorina demontat si montat: 35,70

filtru aer demontat si montat: 59.50

filtru praf si polen demontat si montat: 23.80

service lichid frana: 83.30

bucsa brat suspensie demontat si montat: 83.80

brat suspensie inferior demontat si montat: 130.90

ATF verificat: 11.90

verificare tehnica generala: 71.40

interpoare VAS: 71.40

autoturism fata-spate masurat: 107.10

convergenta fata reglat: 35.70

cadere fata reglat:35.70

mat. mici: 45.00

ulei texaco 5w40(4): 184.32

filtru ulei: 25.59

filtru combustibil: 32.19

filtru aer: 54.53

filtru polen: 61.23

lichid frana 0,06=1L(0,09): 55.78

clema prindere scut(2): 2.22

bucsa post, bascula fata(2): 83.14

________________________________

total: 1610 RON

am fost multumit in mare, dar unele preturi mi se par cam trase de par... masina a fost lasata dimineata si ridicata seara.

Modificat de martini
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca le scoteai pe toate la vreo 10 mil la ateliere la fel de bune din oras incluzand si materialele desigur. stiu ce practica cardinal in materie de preturi. oare au schimbat tot ce scrie acolo ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimb ulei Castrol Magnatec 5W40 5 l + filtru ulei Mann pentru masina din semnatura 190 RON ...din fericire manopera a fost pe gratis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei Aral 5W40 5 litri 150 lei si filtru ulei MAN 28 lei manopera gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ct-19-tdy: ziceam ca te sun sa iti cer nr mecanicului tau, insa nu am mai apucat deoarece masina nu a stat la mine in ultimul timp ci la tatal meu, si el a zis ca se duce cu ea la reprezentanta vw. el a platit insa si mie mi s-a parut ca e prea mult. de schimbat sper ca au schimbat tot ce scrie acolo, oricum pastreaza factura, in caz de Doamne fereste, putem dovedi ca am platit sa fie schimbate.

acum insa pt distributie si transmisie ori te sun, ori o ducem la autogrup.

oricum ar fi, va tin la curent ;)

o duminica linistita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service : cardinal motors constanta

masina : vw bora confort 2.0 benzina 2001

copiez de pe factura urmatoarele produse/servicii, preturile includ TVA:

service schimb ulei: 59,50

filtru motorina demontat si montat: 35,70

filtru aer demontat si montat: 59.50

filtru praf si polen demontat si montat: 23.80

service lichid frana: 83.30

bucsa brat suspensie demontat si montat: 83.80

brat suspensie inferior demontat si montat: 130.90

ATF verificat: 11.90

verificare tehnica generala: 71.40

interpoare VAS: 71.40

autoturism fata-spate masurat: 107.10

convergenta fata reglat: 35.70

cadere fata reglat:35.70

mat. mici: 45.00

ulei texaco 5w40(4): 184.32

filtru ulei: 25.59

filtru combustibil: 32.19

filtru aer: 54.53

filtru polen: 61.23

lichid frana 0,06=1L(0,09): 55.78

clema prindere scut(2): 2.22

bucsa post, bascula fata(2): 83.14

________________________________

total: 1610 RON

am fost multumit in mare, dar unele preturi mi se par cam trase de par... masina a fost lasata dimineata si ridicata seara.

scuze, nu inteleg masina e benzinar si ai pus filtru motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu man ... ca deja m-ai "zapacit in detalii si intrebari" :)

Dar am o alta solutie ... iti citez esact pozitia din factura:

- BAIE DE ULEI CU SENZOR; 1 bucata; pret unitar fara TVA 451,61 RON; valoare lei 451,61 RON; valoare TVA 85,81 RON

Deci nici pe departe "700-800 RON" cat ziceai matale ca costa "doar sonda" cu pricina :D

Peace ... ca io unu nu mai am de gand sa continui discutia ;)

Pai zii asa. Ca scrie asa pe factura. Deci baie de ulei cu senzor. Nu ti-au schimbat nici un senzor mai ales ca nu apare ca pozitie separata pe factura. Si daca nu ma crezi pe cuvant, zic sa te duci sa intrebi cat costa ca sa nu ma mai contrazici aiurea.

@Inginerul - Daca pentru tine a spune un pret cu mentiunea ca a fost fara TVA inseamna lauda, e grav. Stimate domn si eu sunt inginer dar nu ma laud.

Stimate domn, m-am laudat eu ca sunt inginer ? Aveti cumva placerea de a-mi cita si mie din spusele mele, astfel incat sa reiasa asa ceva ?

Cred ca parerea mea este una foarte obiectiva si mai mult decat atat, ai stat cumva sa citesti atent ce-am spus sau te-ai grabit sa te lauzi repede ca si tu esti inginer ?

Peace brothers !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manu manu: ai dreptate, nu mi-am dat seama nici macar cand am scris, dar asa e trecut pe factura. sper ca nu s-ar potrivi filtrul de motorina la masina mea pe benzina.

eu mai am o masina diesel cu care am fost la revizie, deci termenul de filtru de motorina imi era proaspat si nu mi-a sarit in ochi cand am scris aici lista :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Schimbat numai pompa de apa, la dandon, Golf4 ALH:

- pompa Hepu: 205 RON

- manopera + antigel: 550 RON

Total: 755 RON

Avantajos, nu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi se pare asa avantajos...ai cam fost taxat cat pentru schimbare distributie completa...daca schimbi toate piesele de la distributie pe rand...nu stiu unde o sa ajungi

pe mine m-a costat (recunosc septembrie 2007) 400ron schimbare toata distributia si antigel...nu cred ca au sarit asa mult preturile :)

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai observat smiley-ul?

Evident ca mi se pare foaaarte mult, dupa ce preturi am vazut postate pe topicul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat urmatoarele pt masina din semnatura:

baterie Varta 74A ...............320ron;

kit distributie(si pompa apa) 820ron(volksman);

tacheti hidraulici(8buc)..........400ron;

senzor temp lichid racire.........50ron;

ulei+filtre(aer,polen,motorina,ulei)..360ron;

actuator turbina...................350ron;

manopera tacheti .....150ron;

manopera distributie..350ron(60 000km garantie);

Acum masina e inca in service..facuta bucati pt descoperirea unui zgomot la motor :banghead:

LA CE SERVICE PLSSS?MERCI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2007 pana acum, in mod sigur s-au actualizat preturile si nu mai sunt de actualitate :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat discuri fata/spate, placute fata/spate, bucse punte spate golf 4 - piese 1250 ron volksman, manopera 250 ron WEST SERVICE 2000, pe langa delea veche ( strada mieilor nr 12)- mecanicii sunt din echipa de raliu a lui Titi Aur.

Schimbare distributie la WEST SERVICE 2000 la un golf 1.6 16v 480 ron manopera. Azi am dat tel...cam scump nu?...hmmm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai observat smiley-ul?

Evident ca mi se pare foaaarte mult, dupa ce preturi am vazut postate pe topicul asta...

Am schimbat si eu la dandon...pe lacul tei...crima pe fata...o rola de alternator plus curea ,ulei si filtru=7.4 mil......comentarii?...si nici macar nu am fost rezolvat cu ce ma dusesem.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un suport lateral de motor si cel care tine cutia=100euro.manopera.40 de ron(la baieti)suportii sunt marca boge,e buna marca,nu stiti(sper sa nu fiu off topic)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat filtru ulei mann

schimbat filtru de polen

schimbat filtru aer

ulei castrol magnatec

cap de bara roata stanga

antigel

2 becuri de pozitie

+ manopera

590 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei Castrol TXT 505.01+ filtru ulei Bosch+filtru motorina Bosch+filtru aer Bosch+filtru polen carbon Bosch+placute frana Premier Ferodo fata&spate+bucse bara stabilizatoare+manopera = 600 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ??? Ciudat !!! Eu am dat pe aceleasi placute (fata & spate), in ianuarie, aprox 300 ron...uleiul Castrol TXT 5 x 50 =250ron...restul sa fie numai 50 ron ???

In fine...

Ulei - 4 l- Mobil Synt S Special V (mai aveam 1/2 l de la celalalt scimb)

Filtre - ulei, aer, motorina, polen

Manopera

490 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!