Jump to content

Zgomot Motor...


Komissar
 Share

Postare recomandată

Zilele astea am

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune-i si tu toba noua si abia dupa aia sa-ti mai faci probleme de zgomot ...

dar nu o sa mai oracaie asa garantat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cand te gandesti ca mai este un topic chiar de actualitate pe tema asta...

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=26349

Stiu topicul acela... dar exista cateva diferente intre acesta si ce intreb eu - pe mine nu ma intereseaza zgomotul din interior, ci cel de afara ( daca e prea mare se da si amenda, pt. depasirea unui anumit nr. de decibeli :) ) .

Si mai important de atat, ma intereseaza sa stiu daca zgomotul este cauzat ( sau poate fi cauzat ) de defecte mecanice...

Nu ma intereseaza f. mult izolarea lui cu material antifonic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, nu stiu cum e la broscute...defapt eu inca ma uit ciudat la motoarele boxer...dar la ascona meu am avut aceeasi problema...huruia si chiar si inauntru in masina se auzea groaznic... asta pana am ajuns in deva si cand a auzit tatal unui preten de'al meu care era mecanic, i'a strans tachetii si zgomotul s'a redus fantastic de mult...practic faceam mai rau ca un diesel turbat pe strada si dupa ce i'am strans tachetii si i'am si schimbat tobele cap coada mai tarziu mi'era si drag...torcea ca o pisicuta...

aaaa......si mai e o problema....am mai patit ca la un moment dat sa aud si eu sub capota "un tacanit de masina de cusut"...da exact asa imi facea...si mi'a zis un mosulet de la service (super meserias) ca sigur sigur e de la lantul de distributie... acum depinde, un om cu "ureche muzicala" la motorase de'astea te poate ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu topicul acela... dar exista cateva diferente intre acesta si ce intreb eu - pe mine nu ma intereseaza zgomotul din interior, ci cel de afara ( daca e prea mare se da si amenda, pt. depasirea unui anumit nr. de decibeli :) ) .

Si mai important de atat, ma intereseaza sa stiu daca zgomotul este cauzat ( sau poate fi cauzat ) de defecte mecanice...

Nu ma intereseaza f. mult izolarea lui cu material antifonic.

hmmm.. pai acuma sincer daca zgomotul facut de partile mecanice e atat de mare incat ar putea acoperi zgomotul de la evacuare (ceea ce nu imi vine sa cred) inseamna ca nu o sa il auzi mult de cateva zeci de secunde.... caci e normal sa fie asa :) .

legat de cata larma iti face evacuarea asta e deja alta discutie... in plus tu vrobeai de zgomote care nu par a fi suspecte. mai mult... un botac care sa faca zgomotul sau specific in soapta nu vei avea... daca gasesti o solutie sa il faci sa taca sa imi spui si mie ca sunt curios (tehnic vorbind) caci mie ce aud in spatele masinii chiar imi face placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi prinderea dintre toba si "incalzitoare"(nu stiu cum le cheama)

acolo da-i cu niste ata de azbest si apoi strange colierele bine si nu va mai huruii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surse de zgomot la motor sunt:

1. toba, sau mai bine spus tot traseul de evacuare. Sfat schimba toba, oricum nu e ce trebuie.

2. turbina. trebuie reglata altfel "elicea" freaca de carcasa turbinei si face zgomot foarte mare. Incearca sa invarti motorul la mana si vei auzi daca elicea se freaca de carcasa.

3. reglaj tacheti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci tuturor de sfaturi...

Toba desigur o s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi'a zis un mosulet de la service (super meserias) ca sigur sigur e de la lantul de distributie... acum depinde, un om cu "ureche muzicala" la motorase de'astea te poate ajuta...

asta e exclus la motorul de broasca :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

cum se face reglajul la tacheti? l-as putea face eu? sau trebuie sa merg la mecanici? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti explic eu ... pe messenger :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti explic eu ... pe messenger :)

 

Vreau si eu, doar ca ... eu... nu exist... pe messsenger sau pe feisbuc.

Se poate pe e-mail ?

cristobob@yahoo.com

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este un filmulet : 

In completare, sau in "inlocuire" mentionez ca eu pozitionez supapele in pozitia de reglaj un pic altfel ( mi se pare o metoda mai usoara, ce are si avantajul ca poate fi aplicata la orice motor cu cate 2 supape pe cil):

 

Aleg o supapa careia vreau sa-i fac reglajul.

Rog un amic sa roteasca motorul cu o cheie pana cand PERECHEA supapei pe care am ales-o este in punctul cel mai jos (apasare maxima).

In momentul ala, supapa ce am ales-o e in pozitia de reglaj ( e cel mai sus, fara nici o apasare).

Reglez supapa.

Trec la alta supapa si fac la fel.

 

Cam atat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

....Stii mosul ala cu lantul de distributie nu era tocmai prost , la noi sunt 2 roti dintate care daca au uzura fac zgomot infernal...

Modificat de SKULLMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!