Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

eu am o problema cu zgomotul de rulare la viteze mici (pana in 80km/h) si in special cand e cald (peste 30 grade). Am cauciucuri matador.

Masina are 17500 km (si 11 luni). Cand am fost la revizia de 15000 km i-am spus de problema asta mecanicului iar el mi-a spus ca ar putea fi de la cauciucuri (cica s-ar fi deformat din cauza gropilor). Este destul de enervant la viteze mai mici (30km/h) parca as avea cribluri intre rizuri. Masina este 1.9 TDI, prima data cand mi-am dat seama de asta m-am gandit ca e de la motor ca zgomotul ambiental devenise mai gros decat de obicei. In volan nu simt nici un fel de trepidatie.

Poate fi de la echilibrarea rotilor? Nu am schimbat cauciucurile intre ele la 10.000 km asa cum era recomandat. Are sens sa fac operatiunea asta acum? Sa ma gandesc sa-mi iau alte cauciucuri de calitate? merita, dat fiind ca locuiesc in Bucuresti care are multe strazi pline de gropi, linii proaste de tramvai si piatra cubica?

Multumesc!

P.S. Imi cer scuze daca problema mea nu se incadreaza in topic. Am cautat pe forum despre problema mea si n-am gasit nimic elocvent.

Modificat de andreiweb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge de pe butonul din mijloc functia de comfort la geamuri
pai stiu ca nu merge. mi-a mers o singura data. si eu am fost surprins. nush cum naiba. poate am visat. :D

:) La mine merge acel buton, se deschid si se inchid geamurile in functie de cum apasa pe buton, daca inchid sau deschid masina. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma deranjeaza grav PLASTICUL DE PROTECTIE AL PANOULUI DE BORD.

E foarte prost aleasa forma si pozitia si REFLECTA ORICE URMA DE LUMINA DIN MASINA IN OCHII SOFERULUI.

Nici la Dacie nu e asa prost proiectat acel geam.

Modificat de zil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie acest geam a inceput sa crape,parca a "imbatrinit" plasticul,am mai citit undeva pe forum despre aceasta problema la OC2,din pacate a iesit din garantie,e clar ca este un plastic de proasta calitate,oare cit costa acest plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

un posibil raspuns pt andreiO2 referitor la volumul care crestea

parerea mea pot fi ori ...un contact imperfect la butonul de volum ...care din vibratiile masinii se dadea din ce n ce mai tare

SAU

daca nu ma insel ,exista o functie care sa creasca volumul odata cu viteza , deoarece creste si sunetul din interiorul masinii

eu retin ca am butonat la navigatia mea ceva de genu asta.

Si mie mi s-a intamplat de foarte de curand acest lucru si retin ca acceleram destul de tare..si depaseam o coloana de camioane care faceau zgomot foarte mare

cam atat

C ya

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu rotile la o vulcanizare sa verifice; matador mi se par cele mai proaste, pe mine m-au tinut la o masina pe care o aveam, 5000 km :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stiu ca nu merge. mi-a mers o singura data. si eu am fost surprins. nush cum naiba. poate am visat. :blink:

FOUND IT :huh:

Cu cheia scoasa din contact, daca tii >3 sec pe inchis incepe sa ridice si geamurile. Dupa ce se misca geamurile poti trece pe deschis, si vor cobori imediat, fara sa mai astepti. Numai cu cheia scoasa din contact. Mie-mi convine, mai ramane uneori prietena prin masina si eu sunt in magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....daca nu ma insel ,exista o functie care sa creasca volumul odata cu viteza , deoarece creste si sunetul din interiorul masinii

GALA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o problema mica la masina.mi-a cazut curelusha aia de la haion de care tragi cand il inchizi,ca daca nu esti prea inalt...si nu am gasit surubel ceva prin portbagaj.daca stie cineva ce surub trebuie...

eu am o problema cu zgomotul de rulare la viteze mici (pana in 80km/h) si in special cand e cald (peste 30 grade). Am cauciucuri matador.

Masina are 17500 km (si 11 luni). Cand am fost la revizia de 15000 km i-am spus de problema asta mecanicului iar el mi-a spus ca ar putea fi de la cauciucuri (cica s-ar fi deformat din cauza gropilor). Este destul de enervant la viteze mai mici (30km/h) parca as avea cribluri intre rizuri. Masina este 1.9 TDI, prima data cand mi-am dat seama de asta m-am gandit ca e de la motor ca zgomotul ambiental devenise mai gros decat de obicei. In volan nu simt nici un fel de trepidatie.

Poate fi de la echilibrarea rotilor? Nu am schimbat cauciucurile intre ele la 10.000 km asa cum era recomandat. Are sens sa fac operatiunea asta acum? Sa ma gandesc sa-mi iau alte cauciucuri de calitate? merita, dat fiind ca locuiesc in Bucuresti care are multe strazi pline de gropi, linii proaste de tramvai si piatra cubica?

Multumesc!

P.S. Imi cer scuze daca problema mea nu se incadreaza in topic. Am cautat pe forum despre problema mea si n-am gasit nimic elocvent.

nu stiu daca e de la cauciucuri neaparat.in orice caz treaba cu acele cauciucuri matador e o smecherie facuta pt romania.eu mi-am luat-o din germania cu 15.000 si toate acolo erau cu bridgestone turanza.in timp totusi ar fi bine sa schimbi cauciucurile mai ales ca se aduc din germania cauciucuri rulate putin pe la vreo 150 de euro toate 4 si is in stare super...bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce curelusa? A mea are o maciuca de cauciuc (zici ca e bulan de politist) :Driver: Asa ai primit-o de noua, cu curelusa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce curelusa? A mea are o maciuca de cauciuc (zici ca e bulan de politist) :)) Asa ai primit-o de noua, cu curelusa?

nu stiam cum sa-i zic:)) intradever e mai degraba o maciuca de cauciuc;) e la fel ca la celelate o2,numai ca nu stiu acuma pe nimeni in zona sa vad ce surub trebuie acolo...

Modificat de tavi2tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am acum ~10.000 de km si am descoperit o problema minora. Cred ca asa a iesit din fabrica.

Lumina din plafon(pasageri spate) nu functioneaza, abia acum a incercat cineva sa o foloseasca in cei 10.000 de km. Am verificat sigurante (bloc motor si bord). Am identiicat siguranta de 7,5 amperi care are legatura cu lumina interioara.. nu are nici pe naiba...le-am verificat si pe restul-> nimic ars sau contact slab.

Ma gandesc la 2 variante ramase: ori nu au tras/mufat cablul corect din fabrica, ori becul s-a ars instant desi eu nu l-am folosit nicio data.

Stie cineva cum desfac lampa din plafon-spate sa verific daca e becul ars? Nu vreau sa fortez aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate usor geamul, vezi ca exista 2 locuri sub el in care poti baga ceva subtire sa faci parghie....

de becuri tragi usor, de fapt de bec ca e doar unu care ori nu e ori e ars :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema.

daca tin volanul drept sau iau mainile de pe volan masina o ia in dreapta.

a mai patit cineva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
am si eu o problema.

daca tin volanul drept sau iau mainile de pe volan masina o ia in dreapta.

a mai patit cineva ???

vezi la service unghiul de fuga si zine cum sunt tocite cauciucurile pe fata

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gabriel,

Am desfacut usor si a iesit frumos. Becul era ars.

Trebuie doar sa iau altul.. sa vedem daca gasesc prin magazine, daca nu - la dealer.

Multumesc inca o data :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte frustrant, masina de 3 ani si aproape 45miikm: am schimbat rulmentul stanga spate. norocul meu e ca a costat dor 350ron.

am auzit mai multi cu pb asta.

stie cineva in iasi vreun loc in care se pot lipi vase de spalator parbriz, se pare ca al meu e fisurat desi nu inteleg cum e posibil...

au lucrat astia la drumul de la tg frumos spre pascani la sosea si puneau griblura. mi-a intrat o pietricica (ditamai bolovanu') intre etrier si aparatoarea de metal a discului si am avut parte de niste zgomote de metal pe metal de am zis ca se rupe masina in 2: a trebuit desfacut etrierul ca sa poata fi scoasa.

acelasi drum, alta pietricica - a trecut un jmegher pe langa mine cu mai mult de 120/h si mi-a aruncat o piatra de am zis ca merg cu cabrioletul acasa... am o fisura naspa pe mijloc.

welcome in romania :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o problema... Am ramas fara lichid de parbriz si nu mi-a afisat nimic.din cate am citit in manual ar trebui sa afiseze. Ce o avea?

Modificat de Tzoni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele fara xenon stiu ca nu arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu de alta dar poate nu mai aman programarea la service:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie nimeni ce surub trebuie la maciuca aia de cauciuc de care tragi hayonul sa-l inchizi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
inca o problema... Am ramas fara lichid de parbriz si nu mi-a afisat nimic.din cate am citit in manual ar trebui sa afiseze. Ce o avea?

ai cumva si splator faruri pt ca numai atunci iti afiseaza sau te anunta daca nu mai ai lichid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavi2tdi: eu am incercat da caut pe net dar nu am gasit ce surub e ala, eu zic sa suni la un dealer sa intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare va rog : e normal ca in perioada de rodaj ( acum masina mea are 6000 km ) masina sa manance ulei ? Cand m-am intors din concediu mi-a aparut pe maxidot avertizarea de ulei... am mers am cumparat si am completat cu acelasi tip de ulei (ARAL) si martorul sa stins . E normal asa ceva ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!