Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

azi cand faceam receptia ,cel care cica ma introducea in tainele Octaviei :icon_thumright: vroia sa imi arate cum deschide ea geamurile din cheie si cum le inchide si le tot hataia el acolo cand la un moment dat geamul din spate dreapta a ramas deschis complet si oricat de mult se chinuia individul cu inchideri si deschideri repetate geamul a ramas deschis(klar masina asta are personalitate).Se duce omul vine cu electricianul cu vag comul sa caute eroare.Normal ca masina a zis ca e ok totul la ea, ori avea elctricianul wallpaper pe desktop cu totul ok? :) .

Am luat cheia de la individ care sa facuse verde la fata,si cauta explicatii,sincer ma stia de la masina alor mei ca nu prea sunt dus la biserica.Dar azi eram foarte calm,asa ca pana la urma mica bestie a ascultat de stapan si a inchis geamurile.

Incep sa cred ca Skoda se da pe chinezarii electronice.Vi s-a mai intamplat si voua ?Deci masina e varianta Elegance cu toate geamurile electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioans masina mea e MY 2008 si ocupa loc fruntas in topul manifestarilor mai "aparte" :icon_thumright:. Cred ca nu sunt lipsit de modestie daca afirm asta desi nu o fac cu bucurie :ceuameni:

Asta nu mi s-a intamplat dar asta probabil pt ca nu am dat de cazul respectiv. Spune-mi urmatoarele si verific si eu:

- ce geam e cel in cauza

- daca a fost lasat la maxim sau nu

- daca a fost lasat din cheie sau manual de la buton si de la care (de la sofer sau de la controlul sau)

O sa incerc cu aceste informatii sa testez si la mine. Clar electronica e cam varza nu stiu daca la VAG de la un timp sau doar la Skoda. Firmware-ul am inteles de pe acest post ca ar fi facut pe la Timisoara . Nu stiu daca e adevarat .Asta ar trebui teoretic sa fie de bine. Senzorul de lumina si ploaie e dement si la mine (desi e modelul ala "nou , mai bun"). Am ajuns la concluzia ca e mai dement cel de lumina decat cel de ploaie, care in afara ca mai da pe uscat o tura cand vrea muschiul lui cat sa zgarie parbrizul, in rest chiar merge si se opreste si se adapteaza la ploaie cel putin OK.

Daca esti exigent si tu ca si mine cu o masina care ai configurat-o spre 20.000Euro si care se presupune a fi gandita nemteste pana la detaliu o sa ai suprize....eu am inceput sa ma relaxez cat timp merge ok nu aud greieri "puternici" cu muzica la un nivel decent. Acum sper doar sa se mai lase consumul si sa constat ca desi am optat pt PDG (deocamdata nu regret) sa simt ca masina e OK cu PDG la 160-170 . La 200 nu ma intereseaza :blink:

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul in cauza este cel din spate dreapta.

Au fost lasate cu butonul de deschidere dupa cheie.La inchidere s-a incercat si cu cheia in usa si dupa telecomanda.

Dupa ce am inchis toate geamurile din consola sofer,am incercat iar si a mers,am repetat operatiunea de cateva ori si s-a comportat OK.O fi avut si ea o scapare.Geamurile au fost lasate complet prima oara,dar cel din spate a ramas deschis.Celelate functionau ok si la deschidere partiala si total.In vag com totul era OK.nici o eroare.Parca ar fi windows pe masina asta :)

Alarma este cea din fabrica,dar am observat ca e varza,am activat-o cand eram in masina si trebuia sa ma abuc sa dansez ca sa detecteze ceva,iar eu ma gandeam ca imi intra o musca si o sa sune toata noaptea. :icon_thumright: Iar butonul ala dupa stalpul din stanga pentru alarma parca e facut pe vapor,nu prea e sigur pe el si in manual este explicat foarte vag ce naiba face.

Alarma asta nu stie sa sune si ea mai tare la inchiderea usilor.Trebuie sa o asculti foarte atent

Deocamdata nu ma stresez dar sincer daca ajung la service cu electrica,o sa fiu cam suparat.Dealerul ma stie ca ma mai duc cu masinile parintilor care nu au figuri ca asta a mea. :)

Senzorii am vazut ca sunt razna,pe ala de ploaie nu lam testat dar cred ca e pe off momentan pentru ca Skoda face economie la solutie de parbriz se pare.cand o sa iau solutie o sa il dau si eu pe on sa vad ce ii debiteaza "mintea"

Apropo,Andrei, tot un singur electroventilator ai???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorii de interior "pazesc" lateralele masinii. am facut si eu experienta asta. poti sa dansezi macarena inauntru, nu se intampla nimic daca ramai pe centru insa daca iti itesti vreun degetel la cativa cm. de vreo portiera, c'est fini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma e standard cat se poate de simpla conform sandardelor din UE. Fara alarme de perimetru, socuri externe sau alte functrii mai deosebite de alertare.

- Armeaza cu geam incerca sa strecori mana inauntru o sa sune. Protejeaza de asemenea la deshicderi ale usilor , portabagajului , capotei si daca nu ma insel dar nu sunt sigur si la capacaul rezervorului

- Butonul ala asa am inteles si eu din manual (e mai complicat explicat) odata apasat si armat intr-un interval permite armarea masinii cu copii (catel) lasati inauntru fara sa declanseze alarma. Ma intreb daca sparge cineva un geam si baga mana ianuntru daca suna . Eu ma indoiesc. Cred ca modul exact de functionare imi scapa si mie exact...

- Nu-mi place la ea ca daca ai o zona deshisa (de obicei portbagajul daca nu-l trantesti) nu se armeaza si daca nu esti atent ca nu a clipit si a scosul acel zgomot discret o uiti asa. Din pacate nu te anunta ca ai zona deshisa dupa incercarea de armare cu o zona deshisa cum fac alte alarme. Te lasa iarasi sa armezi cu geamul coborat nu e considerat o zona de risc. Oricum din soft se poate implementa logica respectiva e doar soft sa te avertizeze cu o zona deshisa la esuararea armarii si sa nu te lase daca vrei sa armezi cand orice geam nu e inchis de tot. Poate unii armeaza cu geamurile intredeshise eu nu prea vad rostul :D S-ar putea ca unele din aceste functii sa se poata activa multi le-ar gasi utile pt alarma OEM

Oricum ce fac acum ca sa preintampin aceste "lipsuri" :

1. Sunt mereu atent sa aud piuitul si flashul cu luminile

2 Mentin apasat in timp ce ma indeparteze cel putin 3-4 sec pe inchis (ca eventual toate geamurile sa ajunga sus din orice pozitie s-ar gasi am calculat ii ia cam 3 sec de jos pana sus de tot la un geam-daca raman blocate e o problema super nasoala )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba, are rost sa armezi cu geamurile intredeschise. pe canicula, daca lasi geamurile asa, in loc de 80 de grade, gasesti doar 60.

daca apesi butonul si armezi alarma in termen de 30 de secunde sunt dezactivati senzorii de interior si raman doar cei care monitorizeaza deschiderea portierelor/capotei. poti lasa un animal in masina (sa nu mai spuneti ca lasati copiii ca vin si va zgarii masina :D. pentru alarmele care au si senzor de inclinare, se poate dezactiva si acesta, separat.

oricum, alarmele in general sunt extrem de inutile, iar asta de O2 este in plus atat de emasculata incat e buna doar de inchidere centralizata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de pe usa este solid (ca l-am apasat de 100 de ori pana am rezolvat problema senzorului de la alarma) si functioneaza perfect.

La mine sunt 2 butoane, exact cum a spus adso. Cand le apas, se aprind (portocaliu) si pot sa incui masina normal, alarma va dezactiva cei 2 senzori (interior si ridicare).

Evident, pana la urmatoarea descuiere/incuiere cand se vor activa din nou (evident daca nu am apasat intre timp din nou pe butoane).

Senzorul de interior este suficient de sensibil sa ma simta daca misc degete de la maini (cu cele de la picioare nu am incercat).

De asemenea la o tentativa de ridicat masina cu cricul, a inceput sa sune prompt si suficient de tare.

Cat despre cat de tare suna, eu sper sa fie standard sunetul si in Ro cat de curand si ceva amenzi babane pentru sirenele zgomotoase si mai ales acel obsedant si taranesc tic-tic-tic de la mersul inapoi :lol: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cele care nu sunt MY 2008 sunt 2 butoane,la astea noi e doar unul cu functie dubla.are 2 leduri portocaliu pt dezactivare senzori interior si rosu pt tractare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e MY2007 si are tot un singur buton. Nu stiam eu de ce schimba culorile ca semaforul cand apasam pe el. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm.. la mine cele 2 butoane sunt rosii in mod normal si se fac portocalii cand apesi pe ele (le dezactivezi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recunosc ca nu prea mi-am batut capul cu alarma asta, am luat-o mai mult pentru ca am oroare ca electricianul roman sa-si bage mana prin masina imediat cum vine de la producator pentru a monta o alarma after-market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-am alarma cu senzor de inclinare si am un singur buton. si e my2006. voi toti aveti alarma cu senzor de inclinare? care a fost argumentul?

ps: sa mutam discutia la jurnal O2, ca a deviat subiectul si chiar nu s-a plans nimeni de alarma. poate un moderator sa mute acolo ultimele posturi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema care a devenit chiar agasanta ... Am masina de 2 saptamani, are 1000 de km si a inceput sa zdrongane ceva in fata banchetei din spate, am verificat pe dedesubt, nu pare nimic sarit, zgomotele in interior nu sunt, cd-uri prin usi, centura de siguranta, numarul spate .. etc .. zgomotul suna pe canalul ridicat dintre cotiera si bancheta spate la drum putin denivelat ca o bila care zornaie intr-o cutie de plastic.. nu e extrem de deranjant dar sunt stresat cu el nestiind de unde vine la doar 1000 de km. Daca aveti ceva idei sau ati mai patit ceva in genul asta eu sunt dispus sa ascult. Credeti ca este cazul sa merg in service cu ea ? Se face pe garantie ? Multumesc.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa faci pe garantie un "greiere"? Pai daca ar face asta service-urile nu ar mai face altceva mai ales la O2 :lol: Posteaza mai bine in topicul de zgomote greieri etc acolo ii colectionam :). Asta imi pare mie cel putin nou. Nu vad ce ar putea zornai acolo sigur nu vine de SUB masina cand franezi sau mai stiu eu cand ? Poate il localizezi gresit de multe ori de poti insela clar unde e pitit greierolui. Si pe a mea e concert si asta din primii 500 km facuti cu ea numai pe asfalt...ba suportul de ochelari , ba nu stiu ce, ba tot bordul parca e posedat, usile...la un moment dat auzeam un zgomot prin stalpul dreapta si apoi am constat ca nu-mi mai merge geammul dreapta spate o fi fost coincidenta :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat ca vine de SUB masina dar aia e zona: in spatele cotierei in fata banchetei dar nu stiu ce ar putea sa vina de sub ea caci am urcat-o pe rampa si nu pare nimic desprins .. poate bate un colier, toba, ceva .. ca face urat mai tot timpul la denivelari dar e ciudat ca nu se aude intotdeauna :D Eu sunt cam terorizat cu ea ca nu vreau sa-mi cada rotile dar oricum e ciudat zornaitul asta de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian, in primul rand adauga si tu la datele tale de identificare meleagurile pe care traiesti. Nu de alta dar sa stim sa te indrumam catre un service anume. Bun. Cu asta o rezolvaram. Mai departe: musai sa mergi la un service ca sa vada oamenii de-acolo ce-i pe sub masina. Sa acorde atentie marita tampoanelor de cauciuc care sustin esapamentul.

P.S. mi-a placut comparatia cu bila in cutia de plastic. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. am sa merg cu ea cand voi ajunge acasa pentru ca momentan sunt in alt oras. Am sa postez apoi solutia (daca va exista una :unsure: - eu unul sper ca da. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. zgomotul suna pe canalul ridicat dintre cotiera si bancheta spate la drum putin denivelat ca o bila care zornaie intr-o cutie de plastic.. nu e extrem de deranjant dar sunt stresat cu el nestiind de unde vine la doar 1000 de km.

Exact acelasi "zgomot" l-am avut si eu (inca de cand am cumparat masina)....singurul de altfel... la revizia de 15000 km mi l-au identificat si rezolvat baietii de la ElcarGid...deci poti sa mergi la sigur...pe fisa mi-au scris: Repozitionat tubulatura evacuare......

PS...sa stii ca si eu tot ca o bila de plastic care se plimba pe acolo..le-am descris zgomotul.. :lol:

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ! am sa merg atunci in service cu ea . merci mult yang!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata spate dreapta pierde aer pe la valva; aceasta (valva) este fisurata undeva la baza ei; are cineva idee care e procedura de schimbare? Masina este noua, in garantie, jante de 16.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ti se zica ca e o oarecare pana...si nu iti face nimik pe garantie ;) te duci pur si simplu la o vulcanizare si iti schimba valva. pot sa-ti faca si ei acelasi lucru dar o sa platesti la ei o valva cat la o vulcanizare platesti la toate 4 rotile...ca deh..e valva skoda :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal....am o O2 4000 km si se aude la roata fata derapta(cred) ca si cum ar rula fier pe fier....se accentueaza mai ales in curbe.....are cineva idee ce este....la drq...e duminica si e inchis la service....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud ca ai astfel de probleme . Apropo, este mica si enervanta sau serioasa ; vezi ca mai exista un topic "jurnal O2", inca unul "intrebari O2", etc. scrie si acolo despre acesta problema ... sa nu ne plictisim :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...sigur nu e "greiere"....e enervat oricum.....se aude la rotzi si nu shtiu ce drq sa fak.....sa mai merg cu ea....sau sa ashtept o programare la service?....mai ales ca numai sambata am timp liber.

nush ce drq poate sa fie....gropi nu am luat (prea mari...:lol:)....fara demarari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!