Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Cred ca e o chestie "normala" cu apa in portiere la Octavia2...eu tin masina in garaj...si de fiecare data, dimineata, daca ziua anterioara am mers pe ploaie, din portierele fata curge cam 200-300 ml de apa..la deschidere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e o chestie "normala" cu apa in portiere la Octavia2...eu tin masina in garaj...si de fiecare data, dimineata, daca ziua anterioara am mers pe ploaie, din portierele fata curge cam 200-300 ml de apa..la deschidere..

200-300ml??? eu am tot mers si pe ploaie si pe vreme buna, dar dupa nici o ploaie nu am vazut sa-mi curga apa din portiere cand le deschid, o fi curs,nu zic, dar 200-300ml? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poate a estimat gresit! probabil a fost mai putina apa!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu e normal sa intre apa la usi,daca intra inseamna ca nu se lipesc chederele de geam,la mine dupa ploi multe,nu curge nimic pe la usi,iar orificiile de scurgere sint acolo pentru siguranta, ca in cazul in care se stringe apa in usi (daca e vreun cheder cu probleme)sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm.. eu inclin sa cred ca in usa exista 2 zone: una umeda in care poate intra apa, si una uscata (spre interior) in care (ar trebui) sa nu intre apa, separate de o tabla etansata. Dupa o ploaie, deschide usa soferului larg si uita-te in partea din fata-jos... imposibil sa nu iti curga un pic de apa pe acolo (200-300ml e exagerat). Ceva-ceva tot curge. Esti norocos daca ai nimerit un exemplar cu chedere perfecte :blink:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabiTdi poti sa descrii te rog zgomotul acela si cam unde il percepeai tu?cred ca am intalnit aceeasi problema, eu il aud undeva sub masina,ca si cum ar fi de la toba, asta e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. referitor la apa, cea care se strange dupa spalare de exemplu, in partea de jos a parbrizului, nu trebuie sa se scurga pe undeva?

2. azi am vazut (de fapt @Shkoda) ca partea buretele/tapiseria din partea de sus a masinii, la imbinarea cu parbrizul, este putin desfacuta si se vede buretul coborat (lasat putin in jos) din afara masinii. Care mai aveti aceasta problema? Este inadmisibil ca la o masina de 20K euro sa ai asemenea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.apa se scurge,in pozitie statica mai greu ...daca mergi cativa km ai sa vezi ca nu mai e (la fel si in cazul usilor,apa de care se discuta era apa stransa in timp ce masina statea si e normal sa nu se scurga toata)

2. am observat si eu "defectiunea" dar ce sa-i faci? asta e...

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa faci o poza? Ca eu nu inteleg unde sa ma uit. Mersi

PS: Poate trebuiau investiti 40mii ... cu 20mii eur nu prea mai primesti mare lucru pe piata in ziua de azi... :icon_cry:

Am vazut Fabia 2 TDI cu 18mii eur :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru: e simplu, te uiti exact in partea de sus a parbrizului, unde se imbina cu "tabla". In acea zona vei vedea... asta presupunand ca esti la fel de ghinionist ca si noi.@rvacaru: e simplu, te uiti exact in partea de sus a parbrizului, unde se imbina cu "tabla". In acea zona vei vedea... asta presupunand ca esti la fel de ghinionist ca si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garfield: la tine e pe o zona mai mica deci. la mine, e "lasata" partea de sus... cea de sub parbriz, acolo unde este "protectia" sau ce este pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va referiti la distanta (golul) dintre plafonul interior si parbriz? Daca da acest lucru il aveam si la vechea masina un Rover 25 2.0DTi an 2002 si este si la noua octavia, din cate mi-a zis o persoana la service cand am schimbat parbrizu la Rover toate masinile au (si mi-a aratat exemple acolo in service). Nu stiu exact motivul dar probabil pentru a asigura o desprindere mai buna a parbrizului in cazul inlocuirii acestuia (din cate am inteles geamul a fost taiat-decupat inainte sa fie inlocuit... sau cel putin asa m-a aburit cel de la service)

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu. N-am nici o problema. Doar undeva pe marginea stalpului a agatat cineva coltul si mi l-a tras putin afara. In rest, arata bine pe acolo... poate merita incercata o "realiniere"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inserat si poza. E facuta cu telefonul asa ca e calitatea cam proasta. A se observa in partea de sus a parbrizului.

post-3591-1190738782_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ai ridicat-o de la dealer? Sau asa a devenit in timp? E cam ciudat, chiar asa de neglijent sa lucreze cehii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum am ridicat-o.... dar nu cred ca asa. Probabil a devenit intre timp. Cui i-ar fi trecut prin cap sa o verifice de asemenea defect cand vine din fabrica? Am verificat sa fie cu optiunile cerute, sa nu fie busita/zgariata etc. Si eu sunt profund dezamagit de calitatea Skoda...

Aveti idee cum se poate repara asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hoho... aia nu e O2 "normala".. asa ceva nu am mai vazut pana acum. Esti sigur ca nu ti s-a umblat la capitonaj? Ai montat un handsfree, ceva, intr-un service? Fugi inapoi sa ti-o rezolve pe garantie. Din fericire nu "asa fac toate". Ca poate nu se aseaza fiecare colt, fiecare indoitura perfect e una, dar ce ai tu acolo e sarit de la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poate a estimat gresit! probabil a fost mai putina apa!!

...nu cred sa fi aproximat gresit ..cu siguranta s-ar fi umplut un pahar mare de Cola de la Mec...din ambele portiere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru: nu mi-au montat hands free sau altceva de genul in service. A stat in service doar cand a fost putin sifonata la spate.

Aveti idee cum se poate repara problema mea? La cat de "priceput" e dealerul de unde am ridicat masina ma pot trezi ca lipesc cu super glue :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!