Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns BLiTZ. Ma gandesc daca mai pun serviceul la treaba sau o las asa.... nu am chef nici sa le dau (alti) bani si sa nu ma rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ultima revizie am plecat cu niste zgomote la masina pe care le-am constientizat prea tarziu pt a ma intoarce.

Cand pun contactul se aude un fel de piuit mai slab (ca de alarma), dar f scurt. Cand turez un pic motorul (pe la 1000 rpm) iar se aude exact acelasi zgomot la fel de scurt.

Ce sa fac ?

Nu am stiut unde sa incadrez acest topic, nu tine nici de greierasi, nu o consider nici o problema serioasa. E doar o chestie stresanta.

Rog un moderator sa mute topicul unde crede ca se incadreaza mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la service ca sa iti greseze putin clapeta vacuumatica de la recircularea gazelor. Daca nu se descurca, explica-le ca este vorba nu de EGR, este clapeta care deschide/inchide circuitul gazelor arse prin racitorul de gaze. Daca esti si tu curios sa vezi despre ce e vorba, pune pe cineva sa iti puna/ia contactul si tu arunca o privire in spatele motorului, in dreapta (cum privesti din fata). Ai sa localizezi si tu acea clapeta.

Cheerz.

P.S. nu este nimic grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns. Cum ajung acasa o sa arunc o privire. Sper sa stiu unde sa ma uit :icon_thumright: Sa fac o programare sau sa ma duc direct ? Dureaza mult operatiunea ?

Din ce cauza s-a intamplat asta ? Banuiesc ca a fost o pura coincidenta cu vizita la service pt revizia de 10 000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nimic grav, este pur si simplu o capsula vacuumatica (din plastic) care face zgomot. Cu putin spray se rezolva in mai putin de 5 minutele. Este pura coincidenta cu revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pacaniturile din bord de la climatronic, se rezolva? Pe mine nu ma deranjeaza, ma amuza, ca stiu despre ce e vorba...dar sunt cam aiurea, citisem undeva ca se pot rezolva cu update soft climatronic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu niste pacanituri usoare , dar enervante in zona bordului .

Asta s-a intamplat dupa ce am lasat masina peste noapte la spalatorie sa-mi curete tapiteria cu aspiratorul cu spalare si aspirare ... .

Am luat-o cu odorizantul Am** P*r pus inapoi de ei cu sticluta in sus , cu lichid curs in Radio CD , si am zis ca asta e , am pus-o de un nou radio , nu e mult vreo 4-500 euroi .Bineinteles ca am aplicat metoda convingerii : am tras vreo doua palme peste bord - bei , te linistesti , sau ce ? !

Cu rusine va spun ca am descoperit dupa 30 de km sursa : aveam un bidonas de 0,5 l de apa in consola centrala cu gulerul de plastic care sigileaza dopul zornaind de la hopuri ...

Am aruncat bidonul la cos instantaneu , va dati seama !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pacaniturile din bord de la climatronic, se rezolva?

Da, cu update de software la modulul de climatronic se rezolv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Blitz, cand merg la prima revizie o sa ii rog sa faca acel update.

Restul "bubelor" par a fi rezolvate (n-am bubuit in boxe si nici suieraturi de la chedere la nici o viteza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu update de software la modulul de climatronic se rezolv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca plafoniera (mai precis butoanele de pe ea) la O2 (cel putin la a mea) NU este iluminata noaptea. Butoanele alea (inclusiv comanda trapa) stau cuminti in bezna. E o problema la mine sau asa e ea? Mi se pare foarte comic, pentru ca pana si butoanele de pe volan sunt luminate, mi-ar parea logic ca si plafoniera sa aiba ceva lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. nu sunt luminate. s-a mai discutat despre rabatul la detaliu pe care il face volkswagen pentru a iefteni skoda. gen manare plafon fara arcuri, butoane iluminare interioara neiluminate, bat la capota motor in loc de telescop... si alte detalii minore, dar care fac diferenta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclusiv la cele cu climatic? :D

[off] Yepp, la alea se poate face un update de ciocan :D

[on] Din cate stiu, la Fabia era procedura de readaptare a motoraselor de cald/rece si de recirculare (V154 si V157, parca). Posibil sa fie si la O2, n-am idee, n-am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa scriu si eu ce ma enerveaza de cateva zile, la plecarea de pe loc si la frane scaunul soferului are un mic pacanit ( insotit si de o mica miscare), am incercat sa ma dau si mai in fata si mai in spate si fenomenul se pastreaza.

In partea din fata in stanga la denivelari se aude un pacanit metalic (ca un fel de releu), dar nu este de la relee caci se aude doar la denivelari si masina nu are nici o problema.

In spate in portbagaj la denivelari mici se aude un zdranganit metalic, ca si cum s-ar lovi 2 profile de aluminiu. Am incercat bancheta, am incercat prinderile de la centuri, am golit portbagajul si tot se aude.

Oricum una peste alta cu tot concertul de greieri sunt multumit de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am declarat azi razboi alarmei. O sa incerc sa ii scot siguranta, trebuie sa o anihilez cumva. Azi stateam linistit la masa si o aud ca suna. Aparent fara nici un motiv. Iar daca era o musca/paianjen in masina e aiurea sa inceapa sa sune. Pana reusesc sa o setez cumva, incerc sa o anihilez. Incep cu siguranta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat. Cica de pe la inceputul lui 2006 exista un nou senzor pentru interior/ridicare. Cu asta nou se pare ca problemele de "alarme false" s-au rezolvat. La cel vechi (cum cred ca am si eu) degeaba se reduce sensibilitatea, alarme false tot exista. O sa caut codul noului senzor si ma prezint zambind in service si cer noul senzor (evident pe garantie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi forumisti, urmaresc cu interes de ceva timp parerile voastre si mi-au fost f utile datele pe care le-am gasit aici pana acum. Va multumesc anticipat si ptr eventualul ajutor de acum incolo. De sambata sunt posesorul unei Oct 2 pe benzina, rosie si focoasa (adica mi se pare ca papa cam multa benzina...) Impresiile sunt bune dar deja a aparut prima problema; la trecerea peste o linie de tramvai, nimic deosebit in asta, s-a aprins semnalul din bord ptr airbag si nu mai vrea sa se mai stinga de fel. Am cautat pe forum si am aflat din sectiunea VW ca nu ar fi f grav, dar mi se pare totusi inadmisibil ca dupa nici o saptamana sa apara astfel de probleme. Mai rau e ca nici nu am service skoda in oras...Credeti ca e grav, se poate circula asa cu el? Care ar fi rezolvarea? Va multumesc anticipat de ajutor! Sper ca totusi masina asta sa nu ma dezamageasca si sa fi meritat banii si cele 3 luni de asteptare nesfarsite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul airbag sta aprins din cauza unei erori stocate de unitate. Asta nu inseamna ca vor sari airbagurile pe nepusa masa sau mai stiu eu ce, dimpotriva, in cazul unui impact mai puternic, faptul ca martorul airbag este aprins inseamna ca acestea NU VOR SARI. Din cate stiu de la Passaturi, poate se aplica si in cazul tau, sunt cam sensibile mufele de sub scaune, asta inseamna ca poate la acea trecere, probabil mai brusca s-au miscat acele mufe iar unitatea nu a mai "citit" airbag-ul din scaun, fapt ce a dus la stocarea acelei erori. Singurul remediu este scanarea si stergerea erorii. Sa fii atent la care airbag iti da eroarea caci acolo e problema. Avand in vedere ca masina este noua, iti recomand sa faci un drum la primul dealer, pt ca masina este si in garantie si poate fi ceva mai grav acolo.

Nu te juca cu airbag-urile.

Multa bafta si tine-ne la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu, din contra, stiam ca atunci cand este o eroare la airbag... in caz de impact, vor sarii toate. nu te juca cu chestia asta. chit ca este doar o eroare stocata si in caz de "Doamne fereste", masina s-ar comporta normal.

Si eu stiu ca mufele de aribag laterale sunt pe sub scaune si ca poate s-au "desprins". Mergi in service ca masina este in garantie. In maxim 20 min ar trebui sa se rezolve problema.

ps: o sa fi multumit de masina. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este adevarat, cand este martorul aprins nu sare absolut nimic, indiferent in ce intri, cu ce viteza si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a ntamplat sa am aceeasi problema, cauzata de faptul ca a stat cineva foarta inalt pe bancheta din spate si a reusit sa ajunga cu picioarele la mufa de sub scaunul din dreapta-fata.

Am fost dimineata urmatoare la service si au pus testerul ca sa vada eroarea. Apoi, au impins scaunul din fata dreapta si au remufat. Eroarea a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie mica si enervanta sunt becurile de pozitie din spate :) Mi s-a ars unul din ala mic din colt si cand l-am scos am constatat ca in nici una din cele 2 truse de becuri de rezerva pe care le am ( :P ) nu am un astfel de bec. Asa ca a trebuit sa cumpar 2 bucati din magazin :)

Indicatorul de "bec ars" din bord cand se aprinde? Ca beculetul de la pozitia spate nu mi l-a "detectat" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile din faruri, becurile de stop spate (din cate stiu eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!