Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am o problema de cateva zile cu chederul (zic eu) de la usa portbagajului. Problema a aparut oarecum brusc, cand ploua intra apa in zona plafonului langa 'hayon'.

Cel mai usor imi este sa atasez cateva poze. In partea de sus(poza 3), chederul pare destul de imbatranit, iar portbagajul dupa ce il inchid, are un foarte mic joc daca mai apas pe el.

Nu ma deranjeaza sa schimb chederul dar nu as vrea sa o fac degeaba, iar motivul sa fie altul.

Masina este Octavia 2 - 2008.

Multumesc pentru ajutor

post-157149-0-96949100-1443131946_thumb.

post-157149-0-39527700-1443131947_thumb.

post-157149-0-85847400-1443131947_thumb.

Modificat de Eugen01m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar trebui sa faca acel test ? Sa se invarta acele cabd pui contact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Output test pe 17-instruments.

Ce ar trebui sa faca acel test ? Sa se invarta acele cabd pui contact ?

Aia e staging.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am o problema de cateva zile cu chederul (zic eu) de la usa portbagajului. Problema a aparut oarecum brusc, cand ploua intra apa in zona plafonului langa 'hayon'.

Cel mai usor imi este sa atasez cateva poze. In partea de sus(poza 3), chederul pare destul de imbatranit, iar portbagajul dupa ce il inchid, are un foarte mic joc daca mai apas pe el.

Nu ma deranjeaza sa schimb chederul dar nu as vrea sa o fac degeaba, iar motivul sa fie altul.

Masina este Octavia 2 - 2008.

Multumesc pentru ajutor

Te-ai uitat in portbagaj sa nu ai apa? ca azi am scos 2L din locasul rotii de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare...: la octavia 2 beculetele din tripla w3w sunt monitorizate? ca am unul ars si nu a aparut niciunde...nu ar trebui ? sau am codat eu ceva gresit cu toate ca nu am gasit nimic codat prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai pe bord eroare de bec ars, trebuia sa gasesti si DTC stocat pe 09- centrala electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe mine nu m-a avertizat in momentul in care s-au ars w3w din triple. Posibil sa nu fie monitorizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost avertizat de fiecare data ca s a ars bec pe tripla. De 3 ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si w5w e acelasi lucru, dar trebuie sa se arda ambele becuri w5w pe aceeasi parte ca sa avertizeze,

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare...: la octavia 2 beculetele din tripla w3w sunt monitorizate? ca am unul ars si nu a aparut niciunde...nu ar trebui ? sau am codat eu ceva gresit cu toate ca nu am gasit nimic codat prost.

 

 

da ai pe bord eroare de bec ars, trebuia sa gasesti si DTC stocat pe 09- centrala electrica.

 

eu am inteles gresit - am crezut ca ai martor aprins pe bord si nu gasesti eroare pe centrala.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, w3w. Intai s-a ars pe stanga si m-a avertizat, apoi pe dreapta, de doua ori, pe rand. Apoi le am inlocuit pe toate 4 de pe ambele parti cu w6w...ca nu am gasit noaptea altele, la o benzinarie.

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am si scos din soclu si nu apar arse , am cautat in codari si nu sunt diferite, am incercat sa vad daca are erori si nu are

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. De cateva zile, o data cu racoarea de afara, climatronicul meu a cam luat-o razna. Atunci cand este setat pe 29grd baga aer rece ca si cand ar fi setat pe 16grd. Singura modalitate de al face sa bage aer cald este sa il dau pe HI.

 

Am facut o scanare si am gasit urmatoarele doua erori, de la ce ar putea fi?

 

 

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: 1K0-907-044.lbl

   Part No SW: 1Z0 907 044 AC    HW: 1Z0 907 044 AC
   Component: ClimatronicPQ35 120 0600  
   Revision: 00120022    Serial number: 00000000000000
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 77F7F39C063385A6A59-8022
 
1 Fault Found:
00457 - Control Module for Network (J519) 
            013 - Check DTC Memory
----------------------------------------------------------------------
 
Address 46: Central Conv.        Labels: 1K0-959-433-MAX.clb
   Part No SW: 1K0 959 433 BT    HW: 1K0 959 433 BT
   Component:    KSG PQ35 G2  020 0204  
   Revision: 00020000    Serial number: 00000000000000
   Coding: 98801A085283407F3F04850500080F01807C00
   Shop #: WSC 01973 973 01973
   VCID: 830F174CC2EB5906091-80D6
 
   Subsystem 1 - Component:   Sounder n.mounted     
 
   Subsystem 2 - Component:       NGS n.mounted     
 
   Subsystem 3 - Component:      IRUE n.mounted     
 
1 Fault Found:
00457 - Control Module for Network (J519) 
            013 - Check DTC Memory
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101101
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 152
                    Mileage: 189008 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 18:10:24
----------------------------------------------------------------------
 
Un alt aspect ciudat pe care l-am observat este valoarea temperaturii interioare. HVAC - Interior Temperature. Oscileaza intre 60 si 80 de grade.
 
Masina in cauza este o Skoda Octavia 2 BKD - 2008.
 

post-157589-0-69633700-1443637922_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba panoul de comanda al climei, este defect senzorul cu infrarosu de temperatura interioara. bulina din mijlocul rotitei de ventilator. 

 

post-17228-0-17525900-1443642393_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta i-am spus si eu la telefon. 

Daca gaseste un alt climatronic, chiar cu alt defect sau zgariat, sa scoata senzorul din celalalt si sa-l puna in al lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ales cand dai pe AUTO se manifesta probleme, sufla ventilatorul de scoate ochii ca incearca sa reduca temperatura interioara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy, Merci de sfatul pe care mi l-ai dat la telefon, am vrut doar sa confirm daca nu cumva este si altceva, dupa ce am vorbit cu tine am vazut si eroarea de pe Central Conv.

 

Da, exact pe auto este cel mai mare deranj, ventilatoarele la maxim si aer de ingheti. Am sa testez zilele astea cu o alta unitate climatronic.

 

Ce tip de senzor de temperatura o fi? Din ce am vazut, dupa desfacere, pare a fi un senzor tip Dallas (http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf). Dar are o forma ciudata, greu de gasit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ala se duce, ci elementul cititor din panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu te complica , ia din dezmembrari alta unitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de curand o skoda 2, 2006, 105cp, bxe la care am schimbat pivotii, bucsele mari si mici de la brate, bieletele antiruliu si tot am o bataie pe fata,

- cand trec peste liniile de tranvai (care sunt ca de tren) - o fi de bucsele bara stabilizatoare?

- atunci cand sunt in acceleratie si ii dau drumul la perala se aude un clanc(la accelerati motorul merge inainte, iar cand las libera pedala parca se izbeste de masina), un suport la motor/ cutie poate fi?

- iar pe spate la unele denivelari parca imi raman rotile in urma (asa e senzatia)

Modificat de rTT2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul de cutie si cel antibalans trebuie schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!