Jump to content

Display-uri bord computer - probleme


Flatbone
 Share

Postare recomandată

Ultimul mesaj a fost popstat la nervi si la bautura.

Pentru Dl. Cata B nu am de ce sama supar si nici sa te consider suparacios ... mi se pare normal sa apostrofezi pe cineva cand greseste si apoi e vina mea c anus tiu sa ma exprim.

Poate ca daca vezi asa cele 2 afirmatii ale tale realizezi cat de cat lacunele din exprimarea ta. Iar cand spun "lacune" vorbesc eufemistic, sa stii.

Quod erat demonstrandum, domnule IulyKiller...

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul cred ca se refera in topic la faptul ca la intervale regulate ii apare o diferenta de intensitate luminoasa a afisajului Dot matrix si ca mai vede ca se mai plimba pe acolo ceva "liniute" :rolleyes:. Eu cred ca e normal ca m-am uitat atent la mai multe si toate fac la fel, inclusiv al meu. Nu stiu care e cauza dar s-a mai discutat pe forum aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...&hl=display . Te rugam sa folosesti functia "search" de pe acest forum inainte de a posta un topic, si doar daca nu gasesti informatii despre problema ta atunci sa deschizi un nou topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rugam sa folosesti functia "search" de pe acest forum inainte de a posta un topic, si doar daca nu gasesti informatii despre problema ta atunci sa deschizi un nou topic.

Functia "search" nu functioneaza in tocmai cum ar trebui sa functioneze.

Am dat si search dar nu am fos tmultumit de rezultate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IulyKiller, cu romana stai cam "pe linga". Cu zomotele de pe display? Pai daca esti electronist ar trebui sa stii ca daca ecranul este grafic sau alfanumeric :lol: si daca apar "zgomote" ar trebui sa iti dai seama daca acestea sunt date de un contact imperfect sau daca sunt erori de traseu de masa. Ar trebui sa fie suficiente aceste explicatii.

:rolleyes: Scuze dar nu ma pot abtine. Din cauza unei afirmatii de a tale de mai sus (aia cu popstatul la nervi si bautura) am si eu o nelamurire: "interferentele" le-ai vazut la "nervi si bautura" sau in afara???? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia "search" nu functioneaza in tocmai cum ar trebui sa functioneze.

Am dat si search dar nu am fos tmultumit de rezultate

Eu de ce am gasit?! Nu e acelasi lucru pe care l-ai postat tu si in topic-ul respectiv? Functia search functioneaza intocmai cum ii dai tu sa functioneze. Nu folosesti cuvintele cheie care trebuie. Am patit-o si eu si de aia te-am ajutat cu link-ul de mai sus. Iti recomand sa fii mai atent data viitoare cand postezi ceva ca sa nu mai fii luat la misto pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Scuze dar nu ma pot abtine. Din cauza unei afirmatii de a tale de mai sus (aia cu popstatul la nervi si bautura) am si eu o nelamurire: "interferentele" le-ai vazut la "nervi si bautura" sau in afara???? :lol:

Reed, geniala faza! :D Nota 10 din partea mea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de ce am gasit?! Nu e acelasi lucru pe care l-ai postat tu si in topic-ul respectiv? Functia search functioneaza intocmai cum ii dai tu sa functioneze. Nu folosesti cuvintele cheie care trebuie. Am patit-o si eu si de aia te-am ajutat cu link-ul de mai sus. Iti recomand sa fii mai atent data viitoare cand postezi ceva ca sa nu mai fii luat la misto pe forum.

Omul ala avea alta problema ... cu intensitatea ...

Problema Golfului meu este ca uneori am senzatia ca afisajul computerului de bord pulseaza(de
De fapt nu pulseaza ci isi schimba intensitatea ( sau contrastul ? ) .

Si la mine face la fel , dar pana acum n-am avut vreo problema cauzata de asta . :)

Acum intelegeti de ce am spus ca nu sunt multumit de functia "SEARCH" ?

Reed, geniala faza! :) Nota 10 din partea mea :lol:

Nu mai pot spune nimic la faza asta ... si mie mi-a placut ;)

Modificat de IulyKiller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti mai atent o sa vezi ca si tie iti pulseaza !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: De cu nu faci o poza sau un filmulet?

Asa totul ar fi mult mai clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IulyKiller, ai incercat sa dai de Electricu"? Da-i un PM daca nu reusesti altfel...imi pare rau ca nu pot sa te ajut si altfel, nu este o problema la care sa ma pricep direct sau despre care sa fi citit.

Si cred ca colegii mei au fost deranjati de modul cum scrii printre altele, mai degraba decat de exprimare... Folosesti cumva cand postezi un PDA, telefon mobil sau scrii foarte repede? Pt ca apar foarte multe litere mancate/schimbate sau pauze in cadrul cuvintelor, lucruri ce au darul de a face textul si mai greu de citit, pe langa expresiile ce pot sau nu fi intelese de colegii nostri. Iti recomand ca inainte de a da "submit" la reply-ul tau, sa mai citesti o data cu atentie intregul text si sa corectezi acolo unde este necesar.

Pentru ceilalti colegi... Fiti si voi mai ingaduitori...si pe mine ma pufneste rasul de multe ori cand citesc pe forum diverse chestii, dar intelegeti ca nu toata lumea poate sa se exprime astfel incat sa fie inteleasa de toti. Uite...eu am inteles ce vrea sa spuna IulyKiller, altii nu. Afirmatii de genul "cu romana stai cam pe langa" nu au darul de a solutiona problema ci doar eventual de a incinge spiritele...si pe caldurile de afara, numai asta nu ar trebui :P Hai sa vedem daca putem sa-l ajutam pe IulyKiller cu ceva, pt ca nu cred ca si-a expus problema de placere sau ca sa ne faca noua cititul mai greoi pe forum.

Reed... :icon_thumright: tare faza cu bautura.... acu, daca ma uit mai bine...parca si eu "aud" ceva "zgomote" la display ;) Sa fie de la bautura?...de la caldura?...mi se topeste creierul?

:)) Se poate ca un filmulet sa nu arate nimic daca frecventa cadrelor cu care este inregistrat filmul este mai mica decat frecventa "interferentelor" ce se doresc a fi inregistrate...Stiti voi, cum apareau in unele filme "dungi" pe ecranele televizoarelor/monitoarelor... datorita faptului ca filmele sunt inregistrate la un anumit nr de cadre/sec si rata de refresh la monitor este mai mare...aici s-ar putea sa fie invers si pe un film sa se vada normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Rapier, nu pot decat sa-ti multumesc. Forumul are nevoie de cat mai multi membri de genul tau.

Legat de scris: folosesc o idiotenie de tastatura ce are mai mult valoare sentimentala decat functionalitatea si nu prea ma indur s-o schimb.

Mi-am "admirat" si eu "capodoperele" :Driver: si aveti dreptate ... . Am promis cuiva ca am s-o schimb si asta am sa fac pana la urma.

Multumsc inca o data pentru intelegere si imi cer scuze pentru "scris"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D din postul meu vad ca a prins cel mai bine... Off Topicul. Mda, caldura mare monser... dar inainte de asta spusesem ceva EXACT pentru electronisti, care ar fi trebuit sa se orienteze deja spre diagnostic. Enjoy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat un Gol IV, 2002, iar ecranul computerului de bord a luat-o razna...se vad doar liniile de delimitare ecran, dar valorile nu...se vad doar seara sau daca protejez ecranul de lumina dar sunt sterse , abia se vad...stie cineva ce poate avea? Ecranul este luminta sau are leduri?Trebuie sa-l schimb?Se gasesc ecrane, cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi ceasurile de bord cu totul. Incearca totusi sa le dai jos si sa cureti contactele din spate, poate rezolvi ceva, daca nu, trebuie sa le schimbi. Ecran separat nu gasesti, decat ceasurile de bord cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o boala a lor. Partea buna este ca \la rece\ se vad bine adica noaptea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit la fel , dar am fost la cineva care mai facuse asa ceva si la desfcaut( ecranul) , la curatat si i`a pus niste burete subtire sa stea mai fix la montat la loc si merge perfect. acum ce mi`a mai zic ca a avut si ecran separat. asta acum un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ecranul este de tip LCD cu backlight. Faptul ca nu se mai vad prea bine caracterele se datoreaza unei prea slabe tensiuni de alimentare sau faptului ca blocul de cristale lichide se duce. Mai probabila e prima. Asa ca trebuie desfacut ecranul si curatate cele 2 lame de cauciuc plin care se transmit semnalele catre ecran. Se mai curara (cu alcool izopropilic) si contactele de pe ecran si de pe placa. Eventual, daca te pricepi trebuie vazuta tensiunea de alimentare (~1,5V).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Rezolvarea la aceasta problema este compensarea derivei termice a oscilatorului local, treaba nu foarte complicata dar care presupune cunostinte de electronica. Asa ca daca va pricepeti.. Enjoy.

Poti detalia un pic ce ai scris mai sus? Ma intereseaza sa rezolv problema. NU sunt as in electronica, mai mai pricep pe ici pe colo, dar macar sa stiu ce sa le spun la altii mai luminati.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ajungi sa dai jos lcd-ul !? Trebuie demontat bordul sau pe undeva prin partea de jos !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa demontezi ceasurile de bord. Vezi ca sunt niste topic-uri pe tema asta (a demontarii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ma pate ajuta si pe minecineva cu o prblema???

vw bora 2001 highline,6vit 131cp.....problema:pe displayul computerului de bord se vede foare vag si numai daca afara e frig....se poate repara???unii spun ca trebuie schimbat toate istrumentele de bord

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta mai bine si vezi ca s-a mai discutat pe tema asta, cred ca chiar in aceasta sectiune. Foloseste "Search"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La VW Golf 4 1,9 TDI tip motor AHF cu computer de bord, iarna cand da frigul aparent deodata, fara legatura cu consumatorii electrici aprinsi, afisajul computerului de bord dispare si se reaprinde dupa cateva zeci de secunde (mai mult sau mai putin , fara regularitate).

Pe VAG nu apare nimic neinregula si de aceea e o chestie f greu de reparat...

Ideea e daca cineva a mai experimentat asa ceva pe o mashina similara din gama: seat, skoda...

Stie cineva un centru , o persoana care sa se uite si sa incerce sa repare chestia asta?

Multam anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai patit asa. Am schimbat ceasurile de bord la ElcarGid Buzau si acum ttul e OK. S-ar parea ca este o problema cu afisajul cu cristale lichide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai asta cu schimbatul ar fi o solutie daca zici..sa schimb doar ecranul nu?

Are idee cineva unde se poate face asa ceva si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!