Jump to content

Display-uri bord computer - probleme


Flatbone
 Share

Postare recomandată

Legat de display am vazt si eu o chestie ciudata. Dupa ce a stat masina in soare puternic cateva ore ( ca sa urc in masina am lasat usa vreo 2 minute deschide ca era sauna) colturile de la BC nu mai erau asa vizibile.

Ii vreo problema, sa ma ingrijorez sau merge faza "asa fac toate la caldura"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Publicat (modificat)

Citind cele postate de colegi mai sus :)) as zice ca ... multe face asa ... :))

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Golful este o masina pentru clima Germana nici prea rece nici prea calda :D.

Totusi este cineva care a remediat problema in service sau cu manuta lui ?? Exceptand pumnii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Publicat (modificat)

Nu cred ca a remediat cineva asta cu manuta lui !

Cu ata mai putin la service , acolo unde baietii sunt DOAR schimbatori de piesa veche cu una noua .

La mine computeru' asta destept si-a remediat singur defectiunea .

Probabil ca pana la o noua incalzire excesiva .... :icon_thumright:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine ar fi nu ? Sa se remedieze asa de la sine....si totusi anul trecut cand am luat masina era in august si nu a facut deloc....iar acum de cand cu caldura si expunerea la soare oare intregi mi a facut de 3 ori figura . Prima oara am zis....neaaa cine stie ? se mai intampla , a 2a oara mi am dat seama ca era ceva legat de caldura .....pana azi cand era cuptor in ea si la punerea contactului statea displayul in semiiluminare fara a afisa ceva dupa 2 minte cu clima porinta a inceput sa palpaie si cum sa racit a revenit brusc la normal.

LE : cred ca ii trag niste ochelari de soare :icon_thumright: sau parasolar din acela cu suprafata din foaie de aluminiu !

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititind posturile voastre m-am mai relaxat, si daca face doar atat nu-i bai. ( sa nu se apuce sa arate un consum de `nspee litri la suta :( ). Om vedea cum a suporta caldurica din vara aceasta (anu trecut nu stiu sa imi fii facut probleme, sau nu am vazut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan Fizesan

Citind posturile voastre despre defectul care apare cand bordul este expus la soare (caldura) ma gandeam ca o rezolvare simpla este un paravan pe interiorul parbrizului pt a proteja bordul.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dane , nu numai cand sta la soare face asa ( vezi postul 16 ) .

S-ar parea ca nu-i place caldura excesiva de niciun fel . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan Fizesan

Greseala mea :icon_thumright:. Ce am spus ar fi o rezolvare partiala a problemei (pt cazurile cand sta la soare bordul si se incalzeste sau este ecranul BC direct expus la soare). Eu chiar ma gandesc sa imi iau, nefiind foarte scump. Inca la mine nu am vazut nici o problema a BC-ului, dar este mai usor sa previi decit sa repari.

Dan

Modificat de Dan Fizesan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara

am si eu o intrebare , de ce mi-se reseteaza kilometrajul !??

singur , fara sa-i fac nimic ......

cu BC -ul nu am probleme , doar cu cel din poza ...

buna seara

am si eu o intrebare , de ce mi-se reseteaza kilometrajul !??

singur , fara sa-i fac nimic ......

cu BC -ul nu am probleme , doar cu cel din poza ...post-10875-1180297417_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu impresii, din pacate triste. Dupa 4 luni a facut din nou :vaidecapulmeu:

Oricum, treaba cu caldura nu stiu daca influenteaza prea tare. Eu de cand am luat-o am folosit parasolar, plus ca imi facea si cand erau sub zero grade, nu numai cand era cald.

Astept cu interes sa vad cum se va manifesta in continuare. Acum pare sa-si fi revenit. Oricum, daca face odata la cateva luni asa, il las in plata lui, nu-mi mai bat capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea la aceasta problema este compensarea derivei termice a oscilatorului local, treaba nu foarte complicata dar care presupune cunostinte de electronica. Asa ca daca va pricepeti.. Enjoy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am si eu o "problema" cu BC-ul...

defapt cred ca ar trebui sa incep cu intrebarea: nu toate BC-urile au functia de "KM-distanta ramasa" ?

mie imi arata toate cele (km parcursi, timp parcurs, consum instant, consum mediu), dar nu mi indica km ramasi pana la epuizarea combustibilului.

care ar fi cauza?

norok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e_spidi nu ai nici o "problema". Doar alta generatie de BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Chestia asta imi aduce aminde de telefoanele nokia 5110 de acum citiva ani care isi pierdeau afisajul si problema era de la displei nu facea contact bine.La displeiul de la Golf i-am administrat un bobirnac in zona displeiului si o vreme nu a mai facut probleme.

Il bag in masa, cind se defecteaza il schimb in rest cite un bobirnac cind o ia razna.............. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Poate sa-mi spuna si mie ceva cum sa scap de "zgomotele" de la afisajul computerului de bord?! Sau de unde apar aceste agomote?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomote ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry sunt inginer. Imi apar niste linii electronicepe afisaj ... nistea "zgomote". Deranjeaza la ochi se plimba pe acolo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huh???? :offtopic:

Un pic mai explicit , sa inteleg si eu (si poate si restul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa zici ceva ca niste interferente? Ceva care "bruiaza" afisajul? Asta chiar ca e prima data cand aud de asa ceva... La problemele cu afisajul, am vazut pe forum diverse topic-uri si erau cauzate (problemele nu topicurile) de bateria masinii (tensiune mica), o defectiune a display-ului de la BC, lucruri de genul asta. Cum anume se mainifesta aceste "zgomote"? Sunt pe tot ecranul sau doar pe unele zone? Ai putea incerca sa dai un PM lui Electricu" de pe forum sau altor colegi care lucreaza in service-uri si sunt specializati pe partea electrica a masinii. Ei poate ca s-au intalnit cu astfel de manifestari, vazand multe la locul de munca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... poate m-am exprimat gresit, dar nici nu stiam cum sa descriu problemea. Acele mici interferente (zgomote) apar mai mult in partea stanga a masinii si cum am mai postat un topic legat de schimbarea unui buton de zezaburire sin rosu in portocaliu si nu-mie xplic cum poate o fi vreo problema la partea electrica.

De la baterie nus tiu dc poate fi ... e noua :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Tu pricepi ce vrei sa spui? Ca noi nu! Sant niste dezacorduri majore in afirmatiile tale. Opreste-te, ia o gura de aer, aduna-ti ideile si expune-le pe rand. Auzi zgomote in partea stanga a bordului (in spatele clusterului), sau ai probleme pe display-ul BC-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca am inteles eu bine , s-ar parea ca omul are probleme cu afisajul la IC .

Banuiesc ca ori ii dispar linii de pixeli din afisaj ori ii apar pe afisaj in locul literelor si cifrelor care ar trebui sa fie afisate acolo , niste semne fara niciun inteles . Dar numai el ne poate lamuri . :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IulyKiller, nu vreau sa crezi sunt rautacios pentru ca vazand ca esti proaspat inscris ti-am recomandat sa folosesti functia search si pentru topicul deschis de tine in legatura cu problema turbinei, DAR nu ar strica sa incerci sa explici pe romaneste problema pe care o ai si vei avea sanse mari ca ea sa fie rezolvata. Si inca ceva: faptul ca te scuzi spunand ca esti inginer este de-a dreptul hilar. La institutul de ingineri de pe strada Doaga, acolo langa Conti, in Pitesti, cursurile se tin in limba romana si, pe cale de consecinta, ar trebui sa te descurci in a explica in mod cat se poate de inteligibil care este exact problema la masina ta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa zici ceva ca niste interferente? Ceva care "bruiaza" afisajul? Asta chiar ca e prima data cand aud de asa ceva... La problemele cu afisajul, am vazut pe forum diverse topic-uri si erau cauzate (problemele nu topicurile) de bateria masinii (tensiune mica), o defectiune a display-ului de la BC, lucruri de genul asta. Cum anume se mainifesta aceste "zgomote"? Sunt pe tot ecranul sau doar pe unele zone? Ai putea incerca sa dai un PM lui Electricu" de pe forum sau altor colegi care lucreaza in service-uri si sunt specializati pe partea electrica a masinii. Ei poate ca s-au intalnit cu astfel de manifestari, vazand multe la locul de munca...

Mda ... :) pentru cei car enu stiu electronica tampeste.

Rapier a inteles si s-a exprimat mult mai bine decat mine. Ultimul mesaj a fost popstat la nervi si la bautura.

Problema zgomotelor apara mai mult in partea stanga a ecranului nu a masinii. Si aceste mici zgomote pot aparea de la un contact imperfect, de la deteriorarea afisajului. Ecronul afiseaza corect, se vede tot numai ca apar "zgomote" care deranjeaza la ochi si ca sa inteleaga toti este ca si cum te-ai uita la tv si din cand in cand se bruiaza semnalul TV si apar pe ecran pureci sau ceva de genul asta numai ca la mine apar mici nimii electonici sinusoidale sau cum vreti voi sa fie care nu avecteaza cu nimic informatiia de pe ecran dar este destul de suparator la ochi.

Pentru Dl. Cata B nu am de ce sama supar si nici sa te consider suparacios ... mi se pare normal sa apostrofezi pe cineva cand greseste si apoi e vina mea c anus tiu sa ma exprim.

Daca nici de aceasta data nu m-am facut inteles am sa rog sa-mi fie inchis postul si am sa vad eu la Service care e problema cu acele "zgomote" (si dc nu se observa om folosit "" de rigoare)

Astept sugestii ... si apostrofari :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!