Jump to content

Procedura Recuperare Talon


mmneg
 Share

Postare recomandată

Odata cu introducerea noilor taloane, nu mai exista rubrica pentru dimensiunea jantelor. Asta inseamna ca pot pune orice cauciucuri pe masina si cei de la circulatie nu o sa imi poate face nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mmneg

    4

  • draganuta

    4

  • Executron

    3

  • tracky

    3

Ar fi ceva sa nu mai poata sa se i-a de dimensiuni daca nu mai scrie in talon,dar gasesc ei o metoda ca intotdeauna ca doar nu si-au pierdut supranumele de ''militie''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceateodor

Salut,

Am talon emis in luna ianuarie 2009 pe care ,intradevar, nu mai apar dimensiunile jantelor si a cauciucurilor. Doar pe carte apar aceste date.

Ieri am observat ca pe carte am 4 dimensiuni trecute dar toate ".........R15". M-am dus frumos la RAR cu cartea si o copie dupa Brief in care apareau si cele de 16 si sa rezolvat in max 5 min. Au trecut pe carte : Alte mentiuni: "........R16".Fara sa platesc nimic deoarece e greseala lor.

Masina in cauza e un Golf IV GTI pe care insa am jante de 17' Santa Monica. In baza lor de date nu au omologate jante de 17 pe Golf IV . Ca solutie ar fi sa cer o hartie de la reprezentanta (informaria din baza de date costa) cum ca jantele se pot pune pe masina (serie de caroserie) si sa ma prezint la RAR cu ea si se va rezolva (si trecerea lor pe carte va costa " cateva sute de mii - inginer RAR ").

Nu pot sa iti treaca orice dimensiune de jante fara acte.

Daca la filtru e si echipajul RAR iar in baza de date nu apar dimensiunile de jante omologate pe tipul de masina probabil ca asa te pot prinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mirceateodor ai dreptate, dar e putin probabil sa aiba acces la baza de date si sa te si verifice cand esti oprit in filtru. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar foarte putin probabil sa aiba pe masinile de la rar baza de date cu cartile tehnice de la masini dar talonul are pe el un cod de bare si stati exista la fiecare echipaj . se poate verifica foarte usor daca e ok sau nu .

De cand a venit caldura am montat si eu pe masina din semnatura jante pe 17 cu cauciucuri 225/17/45 ( maximul autorizat de vw pe g 4 - modelul normal , nu r32 si altele ) . Am vorbit cu un inginer de la RAR si a spus ca am nevoie doar de o autorizatie de la reprezentanta VW si se autorizeaza fara probleme ( binenteles cu plata taxelor aferente ) , dar am mai vorbit si cu un politist care spunea ca as putea sa las si asa masina si sa am la mine autorizatia data de la reprezentanta dar daca politistul care ma opreste este putin mai sarit o sa am probleme . Asa ca urmeaza sa ma duc la RAR pt trecerea nilor dimensiuni in carte , si binenteles sa schimb si talonul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai spus de o mie de ori. tipul de jante care se poate pune pe o masina (golf 4 in acest caz) tine de codul motorului. importatorul nu va da hartie pentru alte jante decat pentru cele ce se pot pune pe motorul in cauza.

ganditi-va si la altceva, accident cu victima, jante cu dimensiuni neomologate => probleme mai mari.

si ma repet, faptul ca jantele au TUV, in romania, este frectie la picior de lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wileecoyote
Salut,

Am talon emis in luna ianuarie 2009 pe care ,intradevar, nu mai apar dimensiunile jantelor si a cauciucurilor. Doar pe carte apar aceste date.

Ieri am observat ca pe carte am 4 dimensiuni trecute dar toate ".........R15". M-am dus frumos la RAR cu cartea si o copie dupa Brief in care apareau si cele de 16 si sa rezolvat in max 5 min. Au trecut pe carte : Alte mentiuni: "........R16".Fara sa platesc nimic deoarece e greseala lor.

Masina in cauza e un Golf IV GTI pe care insa am jante de 17' Santa Monica. In baza lor de date nu au omologate jante de 17 pe Golf IV . Ca solutie ar fi sa cer o hartie de la reprezentanta (informaria din baza de date costa) cum ca jantele se pot pune pe masina (serie de caroserie) si sa ma prezint la RAR cu ea si se va rezolva (si trecerea lor pe carte va costa " cateva sute de mii - inginer RAR ").

Nu pot sa iti treaca orice dimensiune de jante fara acte.

Daca la filtru e si echipajul RAR iar in baza de date nu apar dimensiunile de jante omologate pe tipul de masina probabil ca asa te pot prinde.

In baza lor de date nu au omologate jante de 17 pe Golf IV. Trebuie sa aiba omologate aceste jante, la mine in cartea de identitate sunt trecute, asta inca din iunie 2007. Problema este ca in certificatul de inmatriculare, la dimensiunea anvelopelor s-a trecut doar 225/45 R 17 91W, omitand a trece de ex. 195/65 R15, ceea ce folosesc eu, si foloseam si in momentul intocmirii cartii de identitate si a certificatului de inmatriculare. Celor de la serviciul de inmatriculari fiindu-le lene probabil sa treaca toate dimensiunile acceptate de producator, nu cred ca e normal sa fie date sanctiuni din cauza neconcordantei anvelope talon / anvelope masina, sau in cazul in care nu se poate explica organului care este situatia, sper ca se poate usor demonstra in justitie ca "vina" apartine politiei. Nu de alta, dar nu este normal ca din cauza incompetentei altora (si partial neatentiei mele in momentul primirii talonului), sa fiu nevoit sa pierd timp cu recuperarea actelor sau sa platesc amenda si taxe, chiar daca ar fi vorba de 50 de bani

poate off-topic: in vreme ce la modelul meu de Golf viteza maxima este trecuta in cartea tehnica 195 km/h, poate cineva sa imi explice de ce pentru anvelope este indicat indice de viteza W, pentru 270 km/h? Eu folosesc indice H, pentru 210 km/h. H in loc de W poate fi motiv de sanctionare? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu cred si nu am auzit vreodata ca cineva ar fi fost sanctionat pt indice de viteza diferit :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu pina aseara, un amic de-al meu a fost cu un polo la ITP si l-au respins din cauza indicelui de viteza :P

Omul nici nu stia treaba asta, asa cumparase masina din afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pe Golf V cauciucuri de 225/45/17...care bineinteles au fost omologate. Dar cand am schimbat talonul, m-am uitat sa vad unde mi-a trecut omologarea si nu era trecuta, m-am intors la politistul care mi-a facut actele (un tip f ok) si ne-a zis ca nu se mai trec omologarile, ca nu mai conteaza, nu se mai sanctioneaza pt asa ceva....singurii care se mai uita la dimensiunile cauciucurile sunt cei de la ITP si RAR. Politia nu mai are nicio treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie cineva care sunt dimensiunile maxime trecute in acte la un Golf 3 GTI , spre exemplu ? Eu am 215/40/ZR16 pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca imi voi pune niste jante mai mari decat cele maxime prevazute in talon cu niste cauciucuri mai late si mai subtiri ca balonaj, adica in prezent am 175/80R14 si vreau sa pun cele originale din tabla de VW Golf, de 205/55R16 ce se va modifica la masina in afara de faptul ca va fi mai stabila?

Va creste consumul sau km in bord v-a arata cu o eroare mai mare

Merci anticipat de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Consumul poate va creste posibil ca noile roti sa fie mai grele plus ca sunt si mai late .. din ce am calculat aici http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html

vitzea din bord va fi mai mare cu 0.41 mile pe ora decat ai tu in realitate deci f putin .

Off topic Ciudate roti 175 cu 80 cu r14 la un G4 cu motor de 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe noile "taloane" nu mai este rubrica in care apar dimensiunile anvelopelor...asa ca putem ramane linistiti! :(

Modificat de wolfvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai avem probleme la opririle pollitiei, dar problema ramane atunci cand faci ITP-ul. Eu am fost intors din drum ptr ca nu aveam inca rotile 225/45/17 trecute in talon. Deci ptr 70 ron cat costa omologarea nu cred ca merita sa schimbi de fiecare data rotile. Problema ramane in cazul celor care merg cu dimensiuni neacceptate de producator. :( Insa din cate stiu in caz de accident la unele firme de asigurari nu se accepta plata daca masina era echipata cu anvelove la dimensiune necorespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cum imi recuperez talonul de la politie daca am cumparat o masina care nu are motorul trecut in carte si la care proprietarul e de negazit chiar si in baza de date a politiei el nu figureaza decat cu masina asta. masina a fost pus pe ea un motor de 1,6 diesel exact ca cel dinainte kw,sursa de energie,cmc is la fel ca cel dinainte doar ca din auzite am inteles ca ar fi foarte mare remotorizarea si din start cand se vinde o masina se face identificarea la care RAR va vedea ca nu este motorul ei . deci nu o pot trece in niste costuri moderate pe numele meu , pica. acuma prb este daca imi ia talonul eu ce fac? cum recuperez talonul. daca spun de fiecare data cand ma opreste la politist ca am uitat talonul ma poate pune sa ma prezint cu el la politie in termen de ... sau imi da amenda pentru acte. am pe talon 155/70 r13 niste dimensiuni de ras:)) pot in vreun fel sa imi schimb talonul cu unul nou daca nu sunt proprietar dar detin cartea? normal cel ce are cartea e si proprietar nu?:biggrin: multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

la motor n-o sa te verifice nimeni de la rutiera iar legat de talon , daca te sti cu bube`n cap nu dai actele.Le-au uitat acasa.Iti da amenda pt neprezentarea actelor si cu asta basta.EU am folie neomologata pe fata , xenon after market jante pe 17" etc.

Scuze de OFFtopic.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am 205/55/r16 si n-am avut probleme, dar am impresia ca's trecute in talon :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu problema mea . Am un golf 3 1.6 101 cai si am jante de 215 40 R16 . Pot sa omologhez dimensiunea asta avand in vedere ca exact dimensiunea asta s-a pus pe 1.9 diesel de 110 cai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare ...

la bora cod motor ASZ 96kw credeti ca pot omologa dimensiunea 225/45/r17?

un pret stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ASZ se poate 225/45/17;).

Citeste aici si aici.

Legat de preturi nu mai stiu ...eu am facut-o in 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pe mine m-a ajuns 70 ron trecutul noilor anvelope in carte, iar in talon nu le-am trecut ca circul cu o copie dupa carte. Oricum pe noile taloane nu se mai trec dimensiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea . Am un golf 3 1.6 101 cai si am jante de 215 40 R16 . Pot sa omologhez dimensiunea asta avand in vedere ca exact dimensiunea asta s-a pus pe 1.9 diesel de 110 cai ?

revin cu intrebarea mea.ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

asl pls dlt

(am mutat postul pe un alt topic, aici era cam offtopicareala :tomato: )

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scuze pt moderatori de off topic- tocmai mi-a fost luat talonul (daciei) pentru folie geamuri neomologata. Procedura o cunosc, intrebarea mea este daca se verifica masina din bara in bara (adica am parbrizul fisurat, alte probleme tehnice- absolut niciuna) sau se verifica doar daca mai exista acea folie?

Multumesc

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!