Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

....deci mai bine ii lasi in pace sa stea cat doresc si tu platesti locul si o pui in strada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era o concluzie, as fi vrut sa vad cum se apara de idioti. Nici nu am zis ca nu as suna la politie in locul lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-e frica ca o sa gasesti masina zgariata dupa astfel de evenimente?

 

Da, e o problema pe care o consider si mi-o asum. Pe langa cele 2 incidente, am mai avut nenumarate probleme cu gasti si gascute care beau si-si bagau .... in gura mare cu fundul pe masina mea etc. Am ales sa iau atitudine totdeauna, uneori mai dur, alteori mai diplomat, desi nu sunt vreun smardoi. Ma gandesc ca, daca stau si tac, dupa ce aia fac ce vor cu masina mea vor veni sa-mi ia nevasta, TV-ul, portofelul... 

 

Au fost cazuri cand le-am facut poza diversilor care se aciuau pe la masina mea - e ceva cu masina mea, atrage homelessi, idioti, toate categoriile defavorizate - avertizandu-i ca daca gasesc cauciucurile taiate sau ceva stiu pe cine sa caut :) Nu e usoara viata in Bucuresti.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

vreau niste pareri de la voi:

 

am un vecin cu loc platit (cred ca e platit, locul are placuta cu P si nr de inmatriculare) dar 90% din cazuri parcheaza masina la 20 m langa, pe un loc public.

am parcat pe locul platit si imi pune bilet in geam.

care-i faza?! de ce nu pune masina pe locul lui ?

cred ca are 2 masini si o parcheaza pe cealata acolo.

 

am intrebat la ADP si mi-au spus ca toate locurile sunt ocupate dar in bloc sunt cateva apartamente cu 0 persoane trecute (nu locuieste nimeni acolo).

din cate stiu, pt a avea un loc trebuie sa faci dovada ca locuiesti la adresa si ca folosesti o masina. 

se poate ca astia de nu locuiesc sa isi piarda locurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radeai de mine ca ma cert cu lumea pe locul de parcare:))

E irelevant ca sunt apartamente cu 0 persoane...pentru ca locurile de parcare nu sunt cate apartamente sunt...la mine de ex sunt peste 250 garsoniere in bloc...si locuri de parcare de resedinta niciunu...

Nu ai vazut si tu cine e a doua masina de parcheaza acolo? daca e tot el?

Este corect...pentru a avea un loc de parcare trebuie sa faci dovada ca locuiesti acolo si ai o masina...si cel mai important sa il platesti...eu de ex...si banuiesc ca si tu inca mai platesti locul de parcare de unde ai stat...desi o parchez acolo cateva ore cat mai trec in vizita...dar e locul meu platit si am dreptul sa bun biletele sau sa sun la comunitara in caz ca il gasesc ocupat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai inteles...daca e loc platit luat de ap. 28 si acolo nu locuieste nimeni? Nu e normal sa ii rezilieze ctr. ?

cealalta masina cred ca e tot a lui. 

 

cu locul vechi, in caz ca avem noroc sa luam in noua adresa, cel vechi nu mai ai cum sa il pastrezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala cu locul nu cred ca ai ce sa ii faci...daca e tot masina lui...sa zicem de serviciu si o parcheaza pe aia acolo...e treaba lui...

Locurile de parcare in mod normal se reziliaza cand nu le mai platesti...pana atunci nu intereseaza pe nimeni ce masina parchezi tu acolo...asta in practica...deoarece in teoarie ai vazut si tu pe autorizatie ce zice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are "intrare" la adp s2 sa imi lae un mesaj ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai inteles...daca e loc platit luat de ap. 28 si acolo nu locuieste nimeni? Nu e normal sa ii rezilieze ctr. ?

 

ca sa isi pastreze locul trebuie sa vina cu buletinul. cu buletinul faci dovada ca locuiesti acolo nu cu numarul de persoane trecute la intretinere. desi e ceva adevar in ce spui tu, ca si procedura nu cred ca se leaga aia de la parcari la cap sa tina cont ca la intretinere sunt trecute 0 persoane.

de fapt poate omul sta doar 5 zile pe luna acolo, de aia nu apare nmeni la intretinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ca sa aplic pt un loc trebuie sa aduc de la administratie hartie stampilata care spune ca locuiesc acolo.

daca sta 5 zile acolo, nu este trecut la intretinere dar cu siguranta figureaza in alta parte, unde sta 25 zile. undeva tot trebuie sa aiba domicilui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai pe cartea de identitate trecuta adresa, inseamna ca acolo ai domiciliul. Admistratia iti da adeverinta, ca nu are cum sa nu iti dea...apoi unde dormi tu ...asta ii treaba ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai CI pe adresa si stai cu chirie in alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi in piatra ce mafie e cu locurile de parcare...

 

in zonele unde e cerere mare, cei de la parking pastreaza cate un loc liber (asa pentru o spaguta) cu un numar de inmatriculare fantoma care nici nu exista.

 

ex la blocul parintilor mei si acum exista 2 locuri de parcare, care in fiecare an sunt reactualizate, niste numere din bucuresti, dar in 3-4 ani cat am urmarit eu acolo nu a parcat nimeni, n-am vazut niciodata acele masini cu numerele respective...

 

sau poti sa-ti cumperi cate locuri vrei daca sunt disponibile, dar dupa primul contract, al doilea si urmatoarele au cate o clauza adaugata, care spune ca daca exista cerere pe acel numar, trebuie sa-l cedezi, ti se returneaza banii.. etc

 

asa ca te duci la parking stiind ca vecinul are 2 locuri platite, si vrei si tu unul, si ti se zice ca locul acela nu mai disponibil...

 

pai cum dar numerele de inmatriculare sunt asemanatoare.. NT-08-ION NT-09-ION

pai poate au vandut masina unui vecin si a pastrat numarul... deci ca la prosti, noroc ca nu sunt genul de om care se cearta inutil :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai CI pe adresa si stai cu chirie in alta parte?

Parcare poti cere doar la adresa de domiciliu trecuta in CI. Pentru cerere de parcare trebuie sa atasezi (cel putin in Cluj): copie CI si copie talon (cu ITP valabil), care sa aiba adresa acolo unde ceri parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"(cel putin in Cluj)"

aici ma iau dupa forumularele puse pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Jetta20tdiHLDSG6

ca forta juridica actele normative emise de autoritatile locale, cum ar fi HCL au putere doar in aria lor jurisdictionala.

sadar verifica HCL din sectorul respectiv. dar practica cu domiciliul am observat ca e unitara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu înțeleg ce vrei sa spui la partea cu domiciliu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

faptul ca desi HCL S1 sau HCL Cluj sunt incomparabile, la nivel de tara, mai toate autoritatile locale cer ca solicitantul sa aiba domiciliul stabil acolo unde solicita locul de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

ai citit foarte bine intrucat in link-ul pus de tine la conditiile de indeplinit (necesare, cumulativ) scrie foarte clar adresa de domiciliu.


aceasta adresa de domiciliu este ulterior detaliata inclusiv ca fundamentata pe chirie, comodat, etc.

 

dar nu e o regula generala.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa , bun. in Cluj se poate sa trebuiasca domiciliul stabil si roti de lemn pentru a primi loc de parcare. cum am observat in Bv ca se poate bloca de catre om cu o capra cu lacat (lucru ce nu se face in Buc).

dar cum stau in S2, ma intereseaza regulile de aici.

deci nu trebuie sa am buletin pe adresa aia sau masina pe numele meu. doar contracte de comodat si aviz de la administrator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ii mai simplu in cazul asta sa dai un telefon la primarie si sa intrebi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

in linkul de mai sus sunt toate informatiile, nu mai e nimic de intrebat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Stati sa auziti alta. La mine in bloc (sector 6 Buc.), un vecin plateste loc de parcare de 4-5 ani la primarie. Fiind la distanta de cca 30 metri de scara noastra, i s-a parut ca este cam departe, avand copil mic. Pe locul lui parcheaza alta persoana de la o scara mai apropiata, cam din aceeasi perioada de cand plateste el. Acum 2luni s-a mutat la casa si m-a intrebat daca vreau eu locul lui de parcare. Ma bate gandul sa-l iau, pt ca stau in fiecare zi sa ma invart cu masina pana gasesc un loc (nu vreau sa ocup un loc inchiriat, chiar daca este liber), dar nici nu as vrea sa am batai de cap cu cel care s-a obisnuit sa parcheze pe locul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!