Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

in piatra e mai usor, suni la parking, vin aia si daca numarul scris in pe asfalt nu corespunde cu masina parcata, ii blocheaza roata

nu trebuie sa stai dupa ei, nu trebuie sa semnezi nimic, numai daca nu vine nimeni dupa masina aia, suni iar la parking si vine si o ridica

deblocatul rotii e 53 lei, recuperarea dupa ridicare e 500 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argument/sustinere legala pt ce spui?

In Bucuresti, auto parcate ilegal pe locurile rezervate nu se ridica.

Procedura pe scurt: vi acasa - locul tau de parcare este ocupat - telefon la politia locala (intri pe site-ul institutiei sa identifici care este accea de proximitate). Ti se cer: identificarea ta, identificarea auto. care este parcat ilegal - agentii politiei locale sosesc (in sect. 2, de obicei cam in 15' min.) - se "taie" proces-verbal cu amenda de 1.500 lei sau, cu avertisment si mentionarea amenzii in caz de recidiva, asa cum de obicei insist.

Un singur comentariu - In Bucuresti nu exista conceptul "pana la ora 20.00 este liber sa parchez unde vreau". Reglementarile in vigoare si contractul de inchiriere al locului de parcare nu prevad asta. Cei care nu cred asta si continua sa parcheze fara macar sa lase un nr. de tel. pe bord, sa isi verifice casuta postala de la domiciu/resedinta. Va asigur ca veti primi recomandata sa ridicati p-v-ul de la posta. Ce scrie in acesta am relatat mai sus.

argument legal exista??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unuia nu mi se pare buna raspandirea ideii de a "imparti " pe ore si pe etape din zi parcarea care si asa este o mare problema...Observ ca unele pareri inclina spre aceasta si am mai vazut ca majoritatea celor ce locuiesc in capitala o raspandesc, no offense,dar am trecut de cateva ori prin postura de a-mi ocupa locul de parcare vara, cate un musafir bucurestean cu replica in coltul gurii ca "pana la ora X are voie "...Va asigur ca la Constanta nu exista specificarea de ore, minute, secunde, in care sa ai voie sa folosesti dreptul aceluia care a platit rezervarea unui loc de parcare !

Eu imi desfasor serviciul in contra-tura cu cel al sotiei ptr a putea asigura continuitatea activitatii scolare a copiilor, casei, etc, si sotia parcheaza masina ei pe acelasi loc de parcare cand masina mea este cu mine la munca, oare ce m-as face daca in putinele minute cand sotia duce copii la scoala, se duce la cumparaturi ar mai parca si altcineva,pe temeiul faptului ca eu vin dupa ora 20 ??

Poate n-ar fi rau atunci cand nu suntem acasa sa ne stim mai atenti, poate nu strica si putin bun-simt si dorinta de a nu ne mai certa, sau poate ca n-ar strica un pic de mers pe jos parcand acolo unde nu avem probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......locul de parcare de resedinta NU ESTE UN DREPT si taxa pentru acesta NU ESTE UN IMPOZIT, este doar o chirie.....

Asa zici? Acum 20 de ani cind am cumparat apartamentul m-am orientat spre o zona linistita cu mult spatiu in jur cu locuri de parcare pentru de 3 ori numarul apartamentelor. Costurile de achizitie au fost pe masura. In timp s-au construit ( a se citi ingramadit ) alte constructii asfel ca am ajuns sa-i stiu meniul vecinului din blocul alaturat, au aparut firme la parter, fiecare cu masinile proprii, locurile de parcare care au mai ramas mai tot timpul ocupate. Cum ar trebui rezolvata problema? sa vina primaria si sa-mi puna taxa pe locul de parcare? Cand am semnat contractul de cumparare a locuintei si am platit suma ceruta, in caietul de sarcini sau de prezentare a apartamentului erau trecute si locurile de parcare ( nenominalizatate) si cele de zona verde. Ce vina am eu ca niste arhitecti tampiti si mai ales corupti au dat avize de construire aiurea. Pe o strada vecina s-a ridicat un bloc care are la parter inglobata o statie de transformare 20/0,4 kv cu 2 posturi, acces direct din trotuar, iar pentru parcare 0 zero mp. Cu toate astea s-au gasit destui care sa contracteze locuinte in respectivul bloc ca deh... zona buna..., care pe linga alte neajunsuri acum zbiara ca n-au loc de parcare. Nu domnilor... solutia nu este locuri de parcare cu plata, nu imbogatirea consiliilor locale, ci repsectarea normelor privind constructiile de locuinte in zone urbane. De ce nu fac constructorii parcari subterane la blocurile pe care le inalta pe fiecare loc liber ramas in buricul targului? Ar creste costurile foarte mult si ar scadea profitul, asa cu o spaga mai mica decit costurile suplimentare se drege proiectul, se aproba, se ridica, se muta locatarii care apoi spre bucuria autoritatilor locale se incaiera si liciteaza sume din ce in ce mai mari pentru locul de parcare. Am calatorit peste hotare si in mari metropole , fiecare bloc sau zona rezidentiala avea parcare subterana pentru toti locatarii. Ironia este ca cei care ofera solutia prin plata locului de parcare stau in cartiere "private" unde acesta problema este exclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari! Am o dilema cu locurile de parcare, chiar astazi am avut o discutie cu un tip care mi-a ocupat locul de parcare, masina lui avea insigna de Politie in fata. Am sunat la Politia comunitara sa le comunic numarul de inmatriculare, ca poate fiind coleg de a lor. Dupa vreo 15min. apare tipu si imi face semn sa il las sa plece, ca am parca langa el. Am coborat si l-am intrebat de ce nu a lasat un nr. de contact ca il sunam, am claxonat un timp, dar fara rezultat. Tipu foarte iritat de acesta intrebare mi-a zis ca eu nu am nici un drept, deoarece masina nu este de judetul Cj si ca el este cel care elibereaza locuri de parcare, asa ca nu am nici un drept de a parca. I-am explicat ca locuiesc in bloc, am acte si parcarea este pe apartamentul unde stau. Oricum, nu m-am asteptat, mai ales ca fiind 'omul legii' sa imi vb de 2lei.....

Ca idee, eu ca chirias cu acte in regula, am sau nu drept de parcare ca un proprietar?! M-am mai interesat de treaba aceasta, da nimeni nu mi-a dat un raspuns clar, cei de la Politia Comunitare mi-au spus ca daca locuiesc si am acte e oki....

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a primi un raspuns la intrebarea ta, trebuie lamurite cateva aspecte:

- "parcarea este pe apartamentul unde stau": asa ceva nu exista. Pentru locul de parcare de resedinta se incheie un contract de inchiriere intre o persoana si ADP. Posesia se exercita prin parcarea auto. precizat in contract de care titularul dreptului;

- "eu ca chirias cu acte in regula, am sau nu drept de parcare ca un proprietar?!": 1."chirias" pe ce anume esti? Daca ai locatiunea apartamentului (ai inchiriat ap. respectiv de la cineva, acel cineva nu iti poate subinchiria tie locul de parcare fara acordul ADP); 2. Nu exista conceptul de drept de parcare ca proprietar, e domenuil public, etc. nu complic discutia inutil.

Pentru a nu lungi prea mult: daca ai tu (personal) un contract de inchiriere pentru locul respectiv si intentionezi sa parchezi auto. specificat (nu altul) in contract la orice ora din oricare din zile saptamanii/lunii/anului - in perioada prevazuta in contract - atunci raspunsul este da, este un drept pe care il ai si, indiferent de poeziile spuse de cei care iti vor ocupa locul respectiv, poti solicita asistenta politiei comunitare.

Btw: ref. la "insigna" de Politie - nu Politia Locala "elibereaza" locurile de parcare ci ADP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bang,bang ,bang.Aseara un vecin de cartier(locuieste la 3 blocuri de noi si o distanta considerabila),isi cauta locul de parcare la noi in fata blocului.Spune ca sa dus la primarie si i-au repartizat loc in parcarea noastra.Ma rog,cine are curajul sa ia un loc de parcare in alta locatie apropiata de blocul lui,e foarte curajos.Locurile din parcarea blocului sunt 90%platite.Al meu personal este platit(la zi) de un vecin care inca poseda un apartament la mine in bloc,dar nu mai locuieste de 3 ani in el si apartamentul e folosit de copiii lui.Oricum locatarii care au platit locurile respective(4 la numar),si-au strans masinile in asa fel sa mai incapa 2.Concluzie:pe 4 locuri sunt parcate foarte bine si lejer 6 masini.Imi pare un lucru normal si firesc de bun simt. ;) Acum intervine problema,daca respectivul isi vrea locul...deranjeaza toate aranjamentele,si cum am specificat in un post anterior,nush cata viata buna va avea in parcarea respectiva.Acum judecand la rece,are in felul lui dreptate...dar cum spunea un coleg de forum,nu e corect si cinstit omeneste ca cineva din cartier care sta la o distanta destul de considerabila...sa vina sa ocupe un loc de parcare la 3 blocuri distanta.Unde e dreptatea?Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa vroiau si mie sa imi dea la vreo 2 blocuri distanta, dar nu am vrut nu pentru ca nu as fi avut viata in parcarea respectiva ci din pur si simplu respect pentru locatarii din blocul respectiv. Am avut rabdare si am prins un loc chiar in parcarea din fata blocului si sunt super multumit. Nu prea avem ce sa facem cand nu sunt locuri de parcare vor fi intotdeauna situatii neplacute, important este sa le rezolvam amiabil nu cu amenintari, batai si omoruri cum s-au intamplat deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori sunt eu in urma ori nu stiu ce. dar din cate stiu eu s-a dus faza cu locurile de parcare platite . s-a bagat o taxa in impozitul anual al masinii si fiecare parcheaza unde e loc . (ori in moldova e diferit )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, inca se plateste locul,pe 1 an de zile.Ma refer strict la sectorul 3 din bucuresti.Mai mult ca sigur si la restul de sectoare mecanismul de plata e identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e la fel am platit la inceput de an cu chitanta separata fata de impozitul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se plateste la inceput de an, sau poti plati si pe parcusul anului, daca locul respectiv nu este ocupat. Referitor la resedinta, eu stiam ca fiecare bloc are un numar repartizat de locuri si doar acolo poti inchiria. e total anapoda sa vina unul de la un bloc vecin si sa parcheze sub geamul tau si tu sa te duci 2 blocuri mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simmy,incearca sa spui lucru asta si ''zdrentelor'' care se ocupa cu locurile de parcare.Daca sari cu ceva de pe dreapta,iti dau loc liber si la gara de nord..indiferent ca tu stai in militari. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea inteleg logica ta cu "corect si cinstit omeneste".

Adica unui vecin de la 3 blocuri distanta ii este repartizat un loc in parcarea din fata blocului tau (deci libera, neplatita) si tu spui ca "nush cata viata buna va avea in parcarea respectiva". Pentru tine ar fi evident mai bine ca omul ala sa se descurce cum poate pe langa blocul lui in timp ce lucurile libere din parcare sa fie impartite de locatari (chiar daca nu le platesc).

Incarca sa vezi situatia si din perspectiva omului respectiv sau a "''zdrentelor'' care se ocupa cu locurile de parcare".

Pentru ADP exista un loc de parcare neplatit la 3 blocuri distanta, dar nu ar trebui sa-l repartizeze cuiva care-l vrea, doar pentru ca vecinii au ei un aranjament prin care-l folosesc. Nu spun ca la ADP nu se fac ilegalitati, dar situatia pe care o descrii nu mi se pare ca are vreo legatura cu asta.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK,atunci..tu parchezi pe un loc platit de 2-3-4 ani.Uiti sa platesti o saptamana,sau cand vrei sa platesti auzi fraza:pai locul dvs a fost dat unui vecin.Cum iti pica sa vezi ca vine un vecin de cartier de la 3-4 blocuri distanta si parcheaza in fata blocului tau,pe locul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu in Cluj ai termen de plata trei luni...doar dupa va repartizat la altii. Pai daca intr-un astfel de timp nu platesti....ce vina are altcineva!

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK,atunci..tu parchezi pe un loc platit de 2-3-4 ani.Uiti sa platesti o saptamana,sau cand vrei sa platesti auzi fraza:pai locul dvs a fost dat unui vecin.Cum iti pica sa vezi ca vine un vecin de cartier de la 3-4 blocuri distanta si parcheaza in fata blocului tau,pe locul tau?

3 luni ai timp sa platesti in Bucuresti. Din moment ce nu l-ai mai platit nu mai e al tau. Si de fapt iti era inchiriat pe o perioada, nu era al tau. Si parcarea din fata blocului tau nu apartine blocului ci e domeniu public.

Evident nu-ti pica bine (nimanui nu i-ar pica), dar vinovat nu e nici vecinul caruia i-a fost repartizat acum si nici ADP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Voi reinvia acest topic cu aceeasi problema de mai sus, dar cu o Fiesta in rol principal. Am plecat la 8 dimineata, iar la 9jumatate cand m-am intors locul era ocupat. Avand de facut alte drumuri am zis asta e, poate are ceva de rezolvat la politie. Revin la 15:30 aceeasi fiesta nemiscata fara numar in geam, pura nesimtire.

Am decis sa scriu aici si in urma unui PM primit de la rusuvitali:

"Citeam pe forum ca ai probleme cu parcarea de resedinta. Din cate stiu incepand cu anul 2011, primaria a dat dispozitie cum ca locul de parcare trebuie sa fie disponibil celui care l-a inchiriat 24 din 24. De altfel un "smecheras" cu bmw din omieoptsutetoamna a luat amenda ca a parcat in mijlocul zilei pe locul meu si al vecinului.

Anul trecut era in vigoare aceasta hotarare a primariei."

Ii multumesc si pe aceasta cale si va intreb daca chiar asa este?

Cu precadere m-ar interesesa ADP sector 6. Acum am de cautat contractul sa vad ce este stipulat acolo.

Deja problema asta se repeta de prea multe ori.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la sectorul 2 astia de la primarie zic ca este valabila regula conform careia tu ca platitor al locului ai exclusivitate pe el doar in intervalul 22PM - 6AM. In cursul zilei cica poate sa parcheze orice pe el fara sa riste amenda..Asta e raspunsul pe care l-a primit tatal meu la o problema similara...Avea la fel un cocalar din asta de se mutase de curand prin zona si n-avea nici o greata; parca pe orice loc gasea liber la ora 17:30 cand venea de la munca. Cum taica-miu aparea de regula pe la 18:30...ramanea pe langa. A sunat la ADP sector 2 si aia i-au zis ca pot sa dea amenda si/sau sa ridice masina cu pricina doar daca sesizarea se face dupa ora 22. Pana la acea ora cica ei nu au ce sa-i faca respectivului...Dupa ora 22 evident ca nu mai raspunde nimeni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego in sectorul 3 parcarea inchiriata de la Primarie (la noi in sector Primaria inchiriaza locurile) iti apartine 24/24. Amenzile sunt uriase si se ridica masina + amenda daca si a doua oara de la primirea avertizarii parchezi pe un loc platit. Bine, se trece cu vederea o sedere de scurta durata sau daca are bun simt si lasa telefonul in geam.

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So unde suni in sectroul 3 pt astfel de probleme?

Stiu ca masinile de ridicat au program pana la 20.00.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in sectorul 6 pe Prelungirea Ghencea si locul de parcare este pe o strada care intersecteaza Prelungirea. Primul loc este al meu si in zona sunt: un restaurant, o florarie, 2-3 magazine, o gogoserie etc. Evident ma confrunt cu problema locului de parcare. Cand gasesc masina pe locul de parcare si este pe avarii sau are numar de telefon nu ma impacientez dar cand o vad parcata si nimeni in preajma imi sare tandara... Prima oara cand am chemat politia locala (ea este cea care se ocupa de astfel de probleme; pentru sectorul 6 am salvat numarul de telefon direct al celor care se ocupa de parcari - cu permisiunea adminului si moderatorilor il voi afisa) am fost dezamagit. Politistii, de altfel amabili, mi-au comunicat ca nu pot interveni in nici un fel deoarece parcarea nu este marcata si semnalizata. Am bagat la cap, si a doua zi am cumparat 1 cutie de vopsea galbena regulamentara, am tras 2 semne si am notat numarul locului. Urmatoarea interventie a politiei locale s-a lasat cu amenda 2500 de ron ( ca de, omu era cocos si nu s-a multumit cu amenda minima). Mare atentie! Taxa de inchiriere trebuie sa fie achitata la zi. De altfel politistul local iti cere dovada ca esti indreptatit sa parchezi si ca ai achitat taxa. Daca contraventia este semnalata pana in ora 20:00 se poate chema si serviciul de ridicare masini (eu personal consider prea dura aceasta metoda dar daca omu se incapataneaza asta e!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale se suna la Politia Locala Sector 3. Cei de la Politia Locala Sector 3 ii suna pe cei care ridica masinile in Sector 3 (Rosal daca nu ma insel). Intradevar se lucreaza pana la ora 20:00 pentru ridicat masina.

Dupa ora 20:00 si/sau noaptea am sunat chiar si la sectia de politie de care apartin cu domiciliul adica suni la Sectia de Politie de care apartii cu domiciliul/parcare si pe baza numarului masini care iti ocupa locul il gasesc pe proprietar. Sa vezi ce repede apare la masina cand il suna Politia noaptea ca sa se prezinte la masina de urgenta + amenda de rigoare de data asta fara avertisment daca tot s-au deranjat. :)

L.E.

Este recomandat ca locul de parcare sa fie inscriptionat cu numarul din contractul cu Primaria de sector si cu placute de avertizare (daca exista posibilitatea sa le afisezi undeva la loc vizibil, nu pe asfalt) de genul Loc Platit si/sau Nu Parcati (cel putin asa am eu locul de parcare inscriptionat ca sa nu mai comenteze eventuali terti, ca nu au stiut)

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee, la sectorul 6 cum se poate pune un panou din cel cu parcarea inchiriata LEGAL ? Caci la parcarea pe care o platesc, nici macar asfalt nu este, a fost acum multi ani un spatiu verde si locatarii i-au cam schimbat destinatia ca sa isi puna masinile. Nu s-a asfaltat , nimic, dar ADP cand le-a vazut, a facut proiect si a cerut chirie, chiar daca iti trebuie cizme sa ajungi la masina cand ploua mai tare.....Evident, nici macar nu poate fi delimitat

Modificat de Valeriu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers - lipsa circumvolutiunilor de pe creierele a 80% din bucuresteni face ca parcatul masinii sa devina un calvar.

Incep prin a-i enumera, si a-i saluta in acelasi timp, pe cei care parcheaza (sau mai bine zis isi uita) masina pe locul INCHIRIAT de alt concetatean, si incepe sa faca scandal in momentul in care, din intamplare sau nu, primeste un repros vis-a-vis de parcatul masinii pe tarlaua altuia. In acelasi timp, ii salut si pe cei carora dupa le-au fost ridicate autoturismele sau dupa ce au fost nevoiti sa plateasca amenzi, s-au intors la locul cu pricina si au desenat table de sah si au scris nuvele intregi pe capota masinii proprietarului locului.

Din fericire, sunt scapat de evenimente de genul, avand in vedere ca intr-o luna ma plimb maxim 1000 km prin oras. Locuiesc si intr-o zona destul de aerisita, unde sunt locuri de parcare la discretie dupa ora 18 - dar, cu toate astea, anumiti vecini s-au considerat indreptatiti sa fure bidoane pline cu nisip de la cei care executa lucrari la drumuri si sa le lege cu lant de un tarus batut in pamant, special pentru a-si "rezerva" locul de parcare, cat timp sunt plecati. Am avut cu ceva timp in urma neplacerea de a parca pe un loc la 5 metri de intrarea in scara, cam la aceeasi distanta de intrarea in scara alaturata, pe un loc de parcare folosit (NU INCHIRIAT) de un vecin cu un Passat. Am lasat masina acolo la ora 18 seara, iar la 7 dimineata aveam 3 biletele in parbriz, in care eram, in ordine - instiintat ca locul de parcare ii apartine, amenintat ca daca-mi las masina acolo pana dimineata o sa mi-o zgaraie, anuntat ca in 3 ore o sa-mi traga dungi pe ea, daca n-o mut.

Asta e, din pacate traim in Romania, intr-o tara in care toti fostii securisti au complexe superioritate, de demizeu, tara in care oamenii considera ca locul de parcare e un bun sacrosanct ce se transmite pe cale ereditara, din mosi-stramosi, tara in care daca chemi militia sau pe distinsii domni de la ridicari, si vinovatul primeste o amenda crasa, tot vine si-ti deseneaza amintiri din copilarie pe masina, ca ai avut tupeul sa "ii provoci o paguba".

As vrea sa spun ca cel mai simplu sfat e: hai sa ne luam toti bicle, sa nu mai murim de inima sau de nervii pricinuiti de altii. Dar nu e. Din pacate trebuie sa supravietuim, sa convietuim cu tot felul de ..... (as fi vrut sa spun animale, dar consider ca le-as fi adus un compliment) specii de nesimtiti.

Mea culpa daca postul are prea mult offtopic sau daca are iz de flame, iar pentru clarificari - daca se percepe vreo aluzie, nu este nicidecum facuta la adresa colegilor de forum.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!