Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

Mai bine platesti in continuare pe numele lui. Nu verifica nimeni daca el mai sta acolo sau nu. Dupa ce-ti schimbi CI si implicit adresa, poti face demersurile necesare.

si cand merg apoi la primarie ca noul CI primesc acelasi loc sau sunt pus pe acea lista de asteptare ca orice solicitare noua? normal ar fi sa preiau locul vechiului proprietar si doar sa se schimbe titularul.

intreb acest lucru deoarece zona este destul de aglomerata si nu as vrea sa pierd locul de parcare.

Modificat de vali_locco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pierzi nimic, o sa preiei locul proprietarului fara nici o problema.

Dute cu proprietarul la serviciul parcari si nu cred ca o sa intampini greutati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali locco este ok sa platesti pe numele vechiului proprietar asta pana afla un vecin binevoitor care vaneaza locul tau de parcare (al fostului proprietar) si se duce

frumos la primaria de sector zice ca nu mai sta ala acolo da o atentie si hop ai ramas fara loc de parcare si cu masina in balarii / trotuar in cel mai fericit caz, sau la 'nspe

km de bloc in cel mai rau caz. A patit un prieten chestia asta. Alegerea iti apartine

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...io zic ca nu mai e nimic normal, in tzara asta, referitor la ce zicetzi voi...la un coleg, broscar, a venit o firma, a trasat dungile in parcarea de langa bloc si le-a lasat bilete, ca daca vor loc, sa vina sa faca (. :Driver: .) contracte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la varianta asta ma gandeam si eu ca se gaseste unul mai cu tupeu si spune ca s-a mutat respectivul din bloc si raman fara parcare.

ideea era sa stiu care este procedura sa preiau locul respectiv pe numele meu, dupa ce imi schim CI cu noua adresa. din ce am inteles de la D@ny cred ca ar trebui sa se rezolve treaba daca merg la primarie cu vechiul proprietar si preiau eu locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am explicat anterior in postul #223 care este procedura.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun cum am procedat eu.

Eu am stat cu socramiu in apartament si cum el nu avea masina in perioada cand s-au facut locurile de parcare, am luat lucul pe nmasina mea.

Cand i-am vandut masina lui soctra-miu ne-am dus la primarie amandoi la serviciu parcari si i-am zic ca ii cedez locul meu de parcare, la care tipa de acolo a zis ca nu se poate, ca daca eu renunt, locul il da altuia de pe lista, in nu stiu ce ordine. Dupa ce i-am explicat ac suntem ginere-socru si ca masina nu-si schimba decat proprietarul a inteles cum sta treaba siu a trecut locul pe numele lu socra-miu.

Asa ca vezi ce grad de rudenie ai cu fostul proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy spune-i ca asta se intampla in sectorul 2. Fiecare sector are modalitatile lui de preluare sau cedare de contract pentru locul de parcare.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am explicat anterior in postul #223 care este procedura.

stii sigur sau dai cu presupusul?

ce spui tu e logic, dar nu stiu daca si legal.

...

Cand i-am vandut masina lui soctra-miu ne-am dus la primarie amandoi la serviciu parcari si i-am zic ca ii cedez locul meu de parcare, la care tipa de acolo a zis ca nu se poate, ca daca eu renunt, locul il da altuia de pe lista, in nu stiu ce ordine. ...

din pacate, asa se procedeaza si la primaria Cluj. trebuie sa faci cerere depusa impreuna cu copie dupa CI sa se vada ca locuiesti IN ZONA si dupa talonul masinii in care sa se vada ca ai ITP valabil, si ...asteeeepti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte legal. Pentru ca am facut asta personal cu un vecin din bloc caruia i-am cedat un loc de parcare pentru ca eu aveam 2 locuri si nu utilizam decat unul. Repet, asa se

procedeaza in sectorul 3.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca este putin pe langa subiect insa totusi va intreb: ce se intampla cu locul de parcare platit la primarie daca proprietarul vinde apartamentul. Ma intereseaza acest lucru deoarece doresc sa cumpar un apartament si proprietarul mi-a zis ca ii pot prelua eu locul de parcare, insa nu stiu cum trebuie procedat in mod legal si daca e asa.

Ca sa intri in posesia unui loc de parcare trebuie mai intai sa depui o cerere la ADP de sector. Daca ai ghinionul ca inaitea ta sa fi depus si alte persoane cerere pt. un loc de parcare in zona cu pricina, cel care a depus primul cererea aceluia i se va atribui locul (asa se procedeaza legal). Daca ai ceva relatii...cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adib1973 la ADP nu se mai depune cerere de ani buni. Totul se face la primarie. Administratorul locurilor de parcare, care se pot inchiria, aflate pe domeniul public

sunt primariile de sector conform legii. Cel mai bine este sa se duca la primaria de sector unde se afla locul de parcare si sa intrebe acolo daca mai are nelamuriri.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macristian1 ar fi bine sa nu inducem oamenii in eroare si sa umble aiurea.

Eu am obtinut loc de parcare de la ADP S2 anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca ma lupt pentru un loc de parcare de un an de zile. In primul rand trebuie sa ai cerere depusa la ADP(o gasesti pe siteul lor) sectorul de care apartii cu semnatura si parafa administratiei blocului. Apoi dupa ce o lasi la ADP si o depui la registratura iti da un numar de inregistrare si iti spun ca in momentul in care se vor crea noi locuri de parcare vei fi instiintat(ceea ce nu este adevarat) de noile locuri de parcare. Noile locuri de parcare se ocupa in ordinea cronologica a vechimii cererilor depuse. Neoficial spaga este de 1mil in functie de concurenta. La mine sunt vreo 250cereri si luni sunt gata 25locuri. Cel mai bine este sa iti faci o relatie dar cel mai bine se lucreaza cu doamnele de la ghiseu(la ele ajung schitzele cu locurile de parcare trasate si numerotate dupa ce firma contractata a terminat lucrarea).

PS: Daca aveti o relatie la ADP2 dati-mi si mie un PM. Multumesc frumos.

Numai bine!

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sectorul 5 inca se depun cererile, asa ca poate in alte parti e doar la primarie, la noi in 5 se face totul la ADP!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sectorul 3 contractarea unui loc de parcare aflat pe domeniul public se face la sediul primariei aflat in Lucretiu Patrascanu.

adib1973 eu am mentionat si in posturile anterioare faptul ca faceam referire la sectorul 3. Tu cand ai postat nu ai mentionat despre ce sector este vorba asa ca nu

am indus pe nimeni in eroare si rugaminte mare usor cu limbajul folosit si nu mai fi asa categoric in afirmatii. Asa cum au mentionat si alti colegi suntem aici ca sa

impartasim informatii si sa ne ajutam intre noi nu sa creem polemici. OK ?

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca locurile de parcare sunt legate de Biroul de Parcari. In cazul sectorului 3 acest Birou de Parcari se afla in Lucretiu Patrascanu. Probabil asta este o exceptie la restul sectoarelor biroul de parcari fiind la sediul ADP al sectorului respectiv!

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa iau legatura cu cei de la ADP sect 2, ca acolo trebuie rezolvata treaba, si dupa ce am un raspuns o sa va tin la curent, poate mai intereseaza si pe altii.

P.S. Oricum cred ca in final, oricare ar fi raspunsul lor, treaba se rezolva cu o cunostinta pe acolo si o mica (sau nu) "atentie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se procedeaza in obtinerea unui loc de parcare in Bucuresti? Trebuie sa ma duc la primaria sectorului de care apartin? Si ce acte imi trebuie? Multumesc P.S Cat a mai ajuns sa coste pe an acest privilegiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde in ce sector stai. Te duci la serviciul parcari al sectorului respectiv si intrebi acolo ce acte ai nevoie ca sa inchiriezi un loc de parcare. Daca stai in sectorul 3

urmaraste posturile mele anterioare si o sa te lamuresti. In sectorul 3 pretul difera in functie de zona in care stai la fel ca la impozitarea casei / imobilelor. Costa intre 47 lei

si 100 si ceva de lei locul de parcare inchiriat pe un an de zile calendaristic.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sectoarele 5 si 6 se merge la ADP Serviciul Parcari si acolo se solicita un loc de parcare. Ca si act important este CI/BI ca sa dovedesti ca locuiesti la adresa unde faci solicitarea pt locul de parcare. Locul inchiriat este al tau 24/24h si daca este ocupat abuziv suni la Pol. Comunitara si se aplica amenda de 1500 lei pt sect. 6 si 2500 lei la sect. 5, nu au voie sa se atinga de masina omului si nici s-o ridice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,deci din pacate sunt din sectorul 4 Piedone..poate este cineva din acest sector. Cica ar trebui sa depun cererea tip pe strada Straduintei semnat de catre presedintele Asociatiei de proprietari, unde solicitantul isi are domiciliul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,astazi m-am trezit cu locul de parcare ocupat de un vecin de la alta scara care si-a pus in geam documentul de la adp ca este locul lui

ok,asta e.problema mea este ca eu nu am platit anul asta si s-a anulat contractul meu(banuiesc)

adp-ul nu trebuia sa ma anunte ca daca nu platesc se anuleaza contractul?stau in sectorul 4.

cum contest actul vecinului,mai ales ca este de la alta scara.pot sa mai fac altceva sa-mi recuperez locul?legal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai poti face nimic. ADP nu e obligat sa anunte. Scrie in contract ca daca nu platesti se reziliaza contractul. tu aveai termen 3 luni de la 1 ian sa platesti.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!