Jump to content

Trapa pe O2


GC5
 Share

Postare recomandată

Total: aproximativ 760
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu nu am renuntat. Am renuntat doar la a pune trapa after...adica sa tai din plafonul care`l am acum. Nu voi putea niciodata sa o pun decat sa fac f mari improvizatii cu tapiseria din interioro. Stii ca am fost impreuna si ne`am uitat cum vine.

Ramane planul B, caut plafon cu tot cu trapa si o tai :P

O sa ziceti ca nu sunt sanatos....stiu :)) dar oricum pun :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

un alt dezavantaj la cele aftermarket, chiar si cea webasto, vad ca este faptul ca nu ai capacul acela netransparent care acopera trapa cand este inchisa. asta inseamna ca in zilele insorite o sa iti blestemi zilele cand te va batea soarele in cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie asta o problema. Sticla trapei oricum ar trebui sa fie fumurie.

Eu inca astept un curajos care sa-si puna o astfel de trapa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un alt dezavantaj la cele aftermarket, chiar si cea webasto, vad ca este faptul ca nu ai capacul acela netransparent care acopera trapa cand este inchisa. asta inseamna ca in zilele insorite o sa iti blestemi zilele cand te va batea soarele in cap...

Are ceea ce zici tu. Are un capac pe interior care se trage. ;)

Crede-ma ca m-am intereset de absolut orice :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios? dar cum se trage acel capac, intra intre tapiteria si plafon, sau cum?

vad ca exista si trape webasto care gliseaza intre plafon si tapiterie, exact ca la cele ddin fabrica, dar nu se vand si in romania...

Modificat de Bacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa se vanda trebuie sa le si monteze cineva?

Din cate am inteles de la Calin nimeni in romania nu este instruit sa monteze asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Monteaza cei de la Webasto. Deja m-am imprietenit cu ei :angry: Cand eram kitit sa fac operatiunea baietii erau la specializare pentru montaj...intre timp...vazand ca nu pot sa pun trapa datorita tapiseriei de interior...m-am lasat la mana mea.

Montajul nu e greu deloc. Il poate face orice tinichigiu bun. Ideea e ca la noi nu merge datorita tunelului.

Mai postez 2 filmulete cu trapa si cu montajul.

http://www.youtube.com/watch?v=M0DJzdmuQLE - montaj

http://www.youtube.com/watch?v=5V-Ft8ZB_NM - trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Guest jepcarusam

omu din filmulet care face montajul pare super profesionist ..... a gasit cineva un echivalent pentru "chirugul" din imagini in Romania ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Salutari.

Cautand de ceva timp informatii legate de trapa la Octavia 2(trapa simpla,nu panoramica) si intampinand niste probleme,negasind un topic despre trapa,l-am deschis pe acesta.

Voi fi primul nefericit care are prezinta problema sa cu trapa mai....speciala.In afara de vestitele infiltratii si scurgeri infundate,problema mea se refera la functionarea electrica a trapei.

Ca sa nu ametesc prea mult cititorii,pe scurt,trapa nu prezinta nici o problema pana cand am fost nevoit sa scot bateria de pe masina.Functiona corect,se inchidea,se deschidea,etansa,etc.Dupa ce am montat inapoi bateria am observat ca nu se mai deschide cat se deschidea inainte.Pe pozitia de culisare(cand se ascunde in plafon),golul este mai mic iar pe pozitia de basculare,se ridica mult mai putin decat inainte(are un unghi mai mic).

In ideea ca nu e totul in capul meu as ruga daca poate cineva cu trapa sa imi faca niste masuratori(cat e gaura cand o culiseaza si cat e de inalta fata de cupola).

Gasind cateva diyuri pe net,am incercat resetarea din buton dar aparent nu am reusit,.....sau nu am facut eu ce trebuie(aparent ar fi ca la audi a5 dar acolo parca difera butonu,avand inca o pozitie in care se apasa).

Pe Vcds nu am nici o eroare.Este vreo resetare din Vcds.La panoramica am inteles ca ar fi.

Masina in cauza este O2 Fl 2012 break.

Multumesc anticipat.

 

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Setare de baza cu vcds-ul.

Nu. Cauti sunroof.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apelez azi la cineva cu interfata sa ma ajute.Gasesc undeva procedura?

Update

Am pus Vcds,nu gasesc legat de trapa(sunroof) nici o adresa....ce am gasit legat de "roof" sunt 2 adrese inaccesibile:auto roof si roof electronics....

 

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!