Jump to content

Trapa pe O2


GC5
 Share

Postare recomandată

As dori impresii de la posesorii de O2 care au trapa.

- daca se aud zgomote provocate de trapa (in mers)?

- daca sunt probleme pe timp de ploaie sau la spalatorie?

- daca este cuplata la telecomanda alarma (se inchide automat la activarea alarmei?)?

- impresii personale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trapa pe octavia 2...? rara avis in terris! dar sper sa fie vreun forumist cu asa ceva!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand este inchisa nu se aude absolut nimic. Este perfect etansa si nu ploua inauntru pe langa ea nici la spalatorie.

Cand trapa este deschisa la peste 60 km la ora curentul isi face simtita prezenta in interior indiferent de pozitia in care este deschisa trapa. Apropo trapa este dublu-rabatabila, cred ca asa se zice...

Da, trapa este cuplata cu sistemul de inchidere centralizat al masinii. Astfel atunci cand ai cuplat alarma si se inchid automat si geamurile se inchide si trapa.

Un lucru care mie imi place este ca daca afara incepe sa ploua si ai trapa deschisa aceasta se inchide automat, fapt care cred ca este in legatura cu senzorul de lumina-ploaie.

Ca si impresie Trapa chiar si la O II este ceva aparte. Eu zic sa-si merita toti banii chiar daca sunt cam multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe OI si nu am nici o problema in functionare sau cu apa.

Functioneaza exact cum zice spiddy cu exceptia inchiderii automate pe timp de ploaie deoarece eu nu am senzorul in cauza.

In schimb o consider insa bani aruncati pentru ca nu stiu daca am mers de cinci ori cu ea deschisa.

Tot AC-ul e sfant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acreasta trapa pe OII, daca o tii deschisa la viteze de 130-140 km/h, face galagie in masina insuportabila, sau e suportabila, asta in comparatie cu geamul deschis, acolo e oglinda, si pe autostrada daca vreau sa fumez, trebuie sa incetinesc la 100-110 km/h ca sa nu-mi sparg urechile. Vreau sa cumpar o masina (Octavia sau Golf), si vreau si neaparat trapa, sa scap de bataia asta de cap, merg mult in afara orasului. Deci scade zgomotul cu mult, sau e aceeasi mancare de peste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca la viteze mari produce zgomote stresante.

dar in oras mai scap de fumul de tigara fara sa imi zboare curentul in ochii si in plus devine habitaclul mult mai luminos,cea ce imi place.

Totusi nu inteleg cum este aceasta trapa dublu rabatabil!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai banuiesc ca trapa se baga si spre spate in plafon, si lasa o gaura imens deasupra, si se poate si rabata, adica se ridica putin partea din spate. Sau nu se poate?? ar fi chiar culmea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai banuit bine Test driver. Trapa intra si in plafon in dreptul locurilor din spate lasand deasupra gaura goala si are si pozitia in care trapa ramane la locul ei si se rabateaza in afara numai din partea din spate a trapei ca aici picture010bd3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am saltat masina, si cum pe masina veche am avut trapa am luat trapa si pe OII, este super,

putin mai mica decat pe masina veche dim: L/l 40/23 nu am masurat, nici nu am cautat dimensiunile, am aproximat :icon_thumright: dar daca vrei masor

semiopaca culoarea gri/maro

trei pozitii: inchis/deschis/deschis in unghi (deschiderea spre spatele masinii)

destul de silentioasa

nu este curent in masina daca nu deschizi geamurile

parasolar opac se trage sub trapa manual in pozitia inchis/ se trage automat in pozitia deschis cand se deschide trapa

se inchide se deschide cu senzorul de ploaie/ se inchide se deschide cu centralizata

pe scurt Super Misto

Modificat de Stefunk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca trapa e din sticla , dar exista si acel parasolar sub ea - daca iti bate soarele in cap il tragi si ar trebui sa fie ca si cum n-ar fi trapa (complet opac)....Am dreptate? Daca-i asa e super, o pun pe lista de optionale :P.

Modificat de qdonline
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu deschid trapa prea des dar imi place foarte mult lumina care intra prin ea (fiind transparenta). Acum cand ma urc in masini fara trapa am impresia clara ca lipseste ceva.

Trapa e la fel ca la Octavia.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am mai avut un post da` nu a raspuns nimenit.

VA ROG mult raspundeti`mi si mie STRICT la intrebare :) Nu comentati pe langa :P

Vreau sa pun trapa, dar, nu vreau sa tai plafonul cum se taia la dacie After. Vreau sa gasesc plafonul cu totu. Sa desfac plafonu de pe stalpi si sa-l schimb cu totul :D

Comentarii? Vin sudurile bine? Imbinarile... Aveti idee de asa ceva? Lasati comentariile ca nu sunt sanatos ca stiu asta :))

SALUT! :P

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau asa ceva dar nu am gasit decat una care avea plafonul facut varza deci si trapa....

Merge fara probleme, sunt sigur de asta ca am intrebat si pe deasupra am auzit ca nu se cunoaste nimica dupa finisari, acuma depinde de pret.

Daca gasesti ceva sa stii ca vreau si eu una :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine bine. Nu se cunoaste nimic, dar se prinde bine?:D poate o ia vantu la 150-180 km/h :(

Am gasit plafon, dar de Tour cu 300 euro. Cat poate fi unu de o2... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caline ... caroseriile sunt sudate robotizat si cu roboti de sudura industriali (profesionali) .. esti sigur ca e asa de utila trapa incat sa te increzi in sudura manuala a meseriasilor de pe la noi? ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie sper sa nu ma injure nimeni . Trapa ce sa zis este super mega jmechera mie imi place la nebunie nu am pe masina din pacate dar nici nu vreau sa fac vreo inventie sau cum a zis si calin eu am stat un pic de vb cu el . La noi nu sunt asa buni meseriasi ptr asa cva eu zis k odata de tai plafonu din stalpi trebuie dupa accea trasa la linie . Am vazut eu cum se lucreaza pe la noi prin service uri de meserie sunt tinichigiu-vopsitor si am facut practica prin mai multe service uri si am vazut cum se lucreaza + ca am vazut o masina care fusese rasturnata facuta si nu era ca pana sa fie data cu rotile in sus . Daca e din fabrica este ok dar nu improvizatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era varianta la care ma gandeam cu taiatu plafonului.

Nu stiam ca exista trape after. Am gasit Webasto, trape after. F interesante

http://www.youtube.com/watch?v=5V-Ft8ZB_NM...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=M0DJzdmuQLE...feature=related

I-am sunat pe cei din Ro dar monteaza din MAI, Iunie. Ce-i drept am aflat ca reprezentanta e deschisa in Ro de nemti si ca oamenii ar fi trimisi in nemtia la specializat.

Le-am dat mail in germanica, astept raspunsul. Eu oricum plec in Germania in aprilie...asa ca...daca e ok si-mi convine... ma duc s-o montez la mama lor. :D

Last Edit: Mihai bine ai venit intre noi. Nu te sfii sa ne intrebi ce nu stii :P Salut

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar arata frumos daca ai gasii o varianta care sa intre intre capitonaj si tabla ,nu in afara..arata urat rau iesita asa pe masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost contactat de cei de la Webasto. Pretul modelului 300 este 381€ fara TVA. Adica aprox 450€. Montajul costa in jur de 100-150€. Garantie 2 ani de zile.

Au zis ca spera ca in 3 saptamani sa se apuce de treaba. Inca nu a semnat contractu cu firma care le monteaza.

Eu personal nu cred ca s-ar juca pt ca firma mama e in Germania si stiu cum sunt firmele acolo. Nu cred ca si-ar permite sa se gafeze.

Am gasit trapa si la 250 euro pe eBay, dar: garantie?

Eu as fi vrut sa ne strangem mai multi si sa "negociem" pretul sau sa ni se asigure montajul..ceva de genu...avand in vedere ca suntem si oarecum "cobai"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deeeeci... ieri am fost si am vazut trapa after Webasto. F tare :)

Nici nu ma gandesc sa NU pun :)

Singurul impediment....tapiseria de pe interior cu tunelul de pe mijloc. Trebuie retapitat ca sa vina bine. Dar..am rezolvat-o si pe asta :) am gasit plafon fara tunel.

Deeeeci....cam in 2 3 saptamani maxim o sa am trapa pe masinaaa \:D/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
Deeeeci... ieri am fost si am vazut trapa after Webasto. F tare :)

Nici nu ma gandesc sa NU pun :)

Singurul impediment....tapiseria de pe interior cu tunelul de pe mijloc. Trebuie retapitat ca sa vina bine. Dar..am rezolvat-o si pe asta :) am gasit plafon fara tunel.

Deeeeci....cam in 2 3 saptamani maxim o sa am trapa pe masinaaa \:D/

o intrebare, aceasta trapa after se poate inchide din telecomamanda de pe cheia briceag de ce intreb pt ca cea originala o poti inchide ,asta in cazul cind incepe sa ploua si nu esti in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 nu mai da quote la mesajul anterior tie

2 da, se poate inchide din telecomanda, in momentul in care incui masina si sesizeaza, se inchide automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna trapa... cand e inchisa... aduce un spor de lumina :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma, pentru a monta trapa after... trebuie muuuulti nervi si este ffff costisitor.

Deci:

- Trapa 450€

- Montaj 100-150€

- Plafon interior (tapiserie) trebuie schimbata deoarece avem acel tunel pe mijloc. Si pentru a reface tapiseria pe interior... 700 ron

Total: aproximativ 760 € - 3300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!