Jump to content

Calitatea materialelor


AdiG01
 Share

Postare recomandată

@dragosul - ai tendinta de a trata acest forum ca pe un canal Irc; discutiile de acest gen, te rog sa le porti cu cei interesati pe PM. Nu este singurul topic in care te manifesti in acest fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • audi_fan

    16

  • rvacaru

    9

  • DArtagnan

    6

  • xxfiles

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Manerele de interior (folia aceea) e slabuta, se zgarie usor... ar fi super daca "colegii" cehi ar avea ceva manere metalice, cromate (ca la Fabia). As pune imediat.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot referitor la materiale, am descoperit ca nu-mi merge bricheta :blink:

nu sunt fumator, si dupa 1 an de nefolosinta, am vazut ca nu ramane apasata, si trebuie s-o tin cu degetu in jos pana se incalzeste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit la fel cu bricheta, nu mai sta deloc singura.

dar stiu ca e din cauza incarcatorului de la telefon/pda pe care l-am tot frecat in soclul brichetei, astfel departand acele 2 cleme de jos.

scoti siguranta de la bricheta, si cu o surubelnita se rezolva imediat problema (apropii clemele).

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci!

nu stiu unde sunt sigurantele si care-i cea de la bricheta, asa ca o sa folosesc ceva de lemn :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manerele de interior (folia aceea) e slabuta, se zgarie usor... ar fi super daca "colegii" cehi ar avea ceva manere metalice, cromate (ca la Fabia). As pune imediat.

la mine nu s-au zgariat deloc.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine, si maciulia e cromata si nu are nimic, e ca noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 8 luni si 40k km si nu au aparut urme de oboseala nici pe maciulia schimbatorului, nici pe manerele de interior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca batranelul meu de la care am luat masina avea inele :lol: Ca numai manerul de la sofer are cateva zgarieturi. Schimbatorul vad ca se tine bine. Masina are 18mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verigheta se poarta pe stanga... => mana cu care deschizi usa. iar pe maciulie am si eu un mic semn de la un inel de-al surorii mele ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Apropo de inele si verighete :marea majoritate a nemtilor poarta verigheta pe dreapta , asa ca proprietarul din Germanica a masinii lui rvacaru probabil ca purta ghiuluri :D

Asa mi-au spus si mie la service cand i-am intrebat de unde ar fi putut apare ciupiturile de pe muchia spate a capotei portbagaj !

E adevarat ca port verigheta la stanga , dar nici chiar asa :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
cmghostbuster

eu am o O2 elegance de 2 saptamani si pot spune ca plasticul e f prost ,s-a crapat( de la sters la spalatorie probabil) a doua zi am obs si incepe sa se exfolieze:| f f f proaste materialele . vreau sa stiu daca cumva plasticul acela il pot schimba pe garantie deoarece nu e posibil sa cedeze asa usor:| :angry:

post-15779-1206313878_thumb.jpg

post-15779-1206313886_thumb.jpg

Modificat de cmghostbuster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil cel care a sters la spalatorie a fost un mare dobitoc.A folosit o solutie care ataca plasticul.Eu nu am nici o problema,chiar nu stiu cu a reusit sa sparga ornamentul de la stream.Un sfat, incearca sa iti cureti masina pe interior singur nu o mai lasa pe mana la toti ciobanii.Ce iti faci cu mana ta e sfant.Un prieten a venit cu pielea patata (culoare Bej) de la spalatorie.era seara si nu a vazut ce au facut idiotii

Eu cred ca materialele sunt bune,doar trebuie sa ai grija de ele

offtopic : pt curatat bordul foloseste servetele umede din comert,termini in 10 minute

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu n-am mai vazut/auzit de asemenea incidente. O posibila problema (mostenita de la VW) sunt manerele interioare de la usi, imbracate in cauciuc foarte subtire, care se vor exfolia mai devreme sau mai tarziu. Dar sa se rupa plastice "din senin" ma indoiesc amarnic :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cmghostbuster

aha ms pt sfatul cu servetele am sa incerc :( ..acum oricum banuiesc ca e cam tarziu ;) ma intreb doar daca se poate sa-mi schimbe plasticul pe garantie :rolleyes: la o masina de atatia bani ar cam trebuii sa "trag" de ele din greu sa se strice :( :lol:

Modificat de cmghostbuster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ceva "tupeu" si niste timp de pierdut, ti le vor schimba pe garantie. Spun asta pt ca la inceput or sa zica ca ai dat tu cu ceva coroziv si de aia s-au exfoliat. Poate ca asa si este. Atata timp, insa, cat nu pot dovedi asta, vor trebui sa le schimbe. Mai nasol e cu crapatura aia. Acolo chiar s-ar putea sa ai ceva de furca...

Modificat de Valix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de aceea imi fac singurul interiorul asa cum am citit pe forum. Doar cu apa si putin detergent in ea care nu face spuma. Am fost o singura data la spalatorie si desi am stat langa ea am constat ca mi-au tras o zgaritura fina pe volan in centru (unghie, piatra de la vreun inel). Atunci ma grabeam si nu am avut timp de ea. Nu cred ca o sa mai fac interiorul curand la spalatorii. Nu stii cu ce iti dau pe plastice, daca esti atent la detalii nu o lasa pe mana altora. Aceeasi problema si cu service-ul . De la prima vizita in service m-am ales cu urmatoarele (constate ulterior) . Zgarieruta pe fina pe selectorul de lumini si zgarietura fina pe capul schimbatorului argintiu de Elegance :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o O2 elegance de 2 saptamani si pot spune ca plasticul e f prost ,s-a crapat( de la sters la spalatorie probabil) a doua zi am obs si incepe sa se exfolieze:| f f f proaste materialele . vreau sa stiu daca cumva plasticul acela il pot schimba pe garantie deoarece nu e posibil sa cedeze asa usor:| :icon_thumright:

Legat de crapatura aceea, am vazut la AVia intamplator exact acel plastic de vanzare; era uitat pe masa de la piese de schimb si m-am uitat un pic la el; am fost surprins sa vad ca era argintiu ca la vRS. Precis ca au si pe negru. Este de fapt o rama care imbraca streamul si climatronicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai climatronic (si nu ai navigatie) codul ramei de plastic este

1Z0 858 069 A sau

1Z0 858 069 E

Costa circa 7 euro

Daca nu ai climatronic codul ramei este

1Z0 858 069 D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cmghostbuster
Legat de crapatura aceea, am vazut la AVia intamplator exact acel plastic de vanzare; era uitat pe masa de la piese de schimb si m-am uitat un pic la el; am fost surprins sa vad ca era argintiu ca la vRS. Precis ca au si pe negru. Este de fapt o rama care imbraca streamul si climatronicul.

daca tot voi fi nevoit sa il schimb pe acesta... pot sa mi-l pun pe cel de la rs? :lol: ar fi o chestiee :blink: multumesc mult pt sfaturi am sa vad ce rezolv sunt programat pentru sambata la constatare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat cu exfolierea si craparea aia. La mine dupa mai bine de doi ani totul este impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

eu am probleme la materialul de pe volan [nu este piele]. se vede tocit ca si cand ar fi fost FOARTE folosit dar nu este cazul, masina are 37K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Toate au aceasta problema..... Matizul la 150de mii de km avea volanul in stare mult mai buna decat skoda la 57000km :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!