Jump to content

Calitatea materialelor


AdiG01
 Share

Postare recomandată

Salutare! Sunt nou pe aici si as vrea sa aud niste pareri in legatura cu calitatea materialelor dintr-o O2.

De curand am fost un dealer skoda sa studiez masina. (vreau si eu una)

Prima impresie a fost f placuta. Interior generos, ergonomie, finisaje bine puse la punct.

Dupa ce am luat-o la puricat, am observat ca in portbagaj este un material textil ceva mai mare, care acopera tabla la o distanta de vreo 5 cm. eu am un opel astra caravan si in portbagaj gurile acealea in care ai acces la becuri din spate sunt frumos lucrate, din plastic, nicidecum din material textil. ca sa nu mai zic ca roata de rezerva este acoperita tot de un material textil ceva mai gros ; adica in cazul in care doresc sa transport ceva mai greu si nu f voluminos se indoaie "podeaua".

Nici materialul de pe scaune nu mi s-a parut excelent. Parca se destrama. As dori sa stiu de la posesori daca materialul de pe scaune e ok sau nu.

Nu in ultimul rand plasticul de la lampa centrala fata mi s-a parut f prost iar manerele de sus, unde se pot tine pasagerii, daca trag de ele si le dau drumu revin instantaneu inapoi si se lovesc. parca sunt si f firave.

in rest masina este super ok. aparatorile de la bara din spate se pot scoate? ca arata cam urat cu alea.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • audi_fan

    16

  • rvacaru

    9

  • DArtagnan

    6

  • xxfiles

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

sa iti rapsund eu pe rand mai ales ca tata are opel astra h caravan si stiu sa ti le compar :D. (ma gandesc ca stii mai curand cum arata materialele dintr-un astra h :P )

1. aparatorile spate se pot da jos foarte usor.

2. calitatea materialelor (in principal a plasticelor de bord) este peste opel astra h. nu cu mult, dar se simte o mica diferenta (e putin mai moale si mai placut la atingere bordul octaviei, desi ca aspect strict vizual pare acelasi tip de material).

3. manerele de la plafon sunt chiar enervante. nu se rup, nu se strica, dar e pacat ca la o masina ca octavia nu au pus un mic arc opritor. h-ul are si e placut :P

4. textilul din portbagaj este rezistent si nu o sa ai probleme cu el, indiferent ca te referi la cel de la stopuri sau la cel de la roata de rezerva, care ore un material dur sub el. la fel este si la h deasupra roatei de rezerva. (nu inteleg de ce ti-ar pasa cum e "usita" de la stopuri, pe care oricum nu o sa o folosesti prea des si care oricum nu se vede. sincer nu vad ce e asa urat la ea). ps: eu nu am schimbat un bec in 34.000 km si 1 an jumate de cand am masinutza.

5. textilul de pe scaune e foarte rezistent. nu am avut probleme. comparand-ul cu cel de pe astra h, pare mai predispus la tocire, insa nu am avut nici o problema pana acum si nici nu da semne de genul acesta.

6. nu am nimic cu plasticul de la lampa fata. eu am elegance si poate tu te-ai urcat intr-un ambiente la care poate e atfel, nu stiu. (am si suport ochelari). singurul inconvenient e ca nu are butoanele luminate ca la h. (sunt mici detalii de finete pe care le am la h si nu-s pe octi si invers, dar nici o masina nu e perfecta :P)

sunt super incantat de ambele masini. (cand ajung pe acasa, iau h-ul la ture :P )

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspund si eu, n-am opel dar am octavia de un an.

referitor la podeaua 'fragila' peste roata de rezerva: am carat in portbagaj 3 jante otel, alta data 3 anvelope, o data saci cartofi, bagaje....jur ca e inca dept...:-)

textilele din masina de la scaune sunt rezistente.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o astra g :P , ca daca era h nu cred ca vroiam s-o schimb. intr-un elegance am intrat.

si inca o chestie: nu are oglinzile din parasolare luminate. la un vw polo de 12 mii euro gasesc chiar 2 buc si un elegance nu are asta? mi se pare zgarcenie curata.

in rest alte neplaceri legate de finisare? se plang cam multi de greierasi.

masina mea este plimbata zilnic si fatzaiala la greu. la peste 120,000km si fara huse scaunele arata impecabil. masina e din germania.

:P merita 2.0 tdi 2000euro in plus? ma sperie pretul total : aprox 21mii. (cu xenon, 16" etc). merita banii astia avand in vedere ce am observat eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La minunatia de maciuca folosita ca sa tragi hayonul in jos te-ai uitat? :P Mie aia mi-a sarit prima data in ochi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinzi luminate la parasolare: sincer? astea sunt mofturi...doar sotia se foloseste de oglinz :P io zic sa te axezi pe chestii serioase...

motor 2.0: vezi ca e un thread imens pe tema asta, la fel si eu am avut problema asta insa drive test a fost decisiv, 2.0 clar mai silentios si mai puternic, dar si papa motorina/ulei (nu exagerat, dar comparativ cu 1.9)...cauta pe aici pe forum...

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu tine. chiar e zgarcenie. nici mie nu imi plac manerele de la plafon si nici oglinzile de la sofer si pasager din parasolare, pentru ca nu au iluminare. de asemenea puteau sa lumineze si butoanele luminilor din plafon. toate lucrurile astea le are si golf IV. zgarcenie sau inconstienta.

sunt mici detalii care te pot stresa la un momentdat, insa am avut atatea satisfactii din partea masinii in 1 an jumate de cand o am, ca nu regret alegera facuta. + fara "neglijentele" astea... era mai dificila alegerea: golf... octavia...

nu am avut huse, nu am huse, nu o sa imi pun huse pentru ca sunt urate. e urat sa ai huse. e ca si cum pe canapeaua de acasa as tine un pled. atunci la ce naiba mi-am mai luat-o. nu iti mai face griji cu tapiteria ca nu o sa ai probleme.

referitor la ce a zis colegul d'artagnan, si eu am carat 4 jante si 4 cauciucuri in portbagaj. (pe rand... nu toate odata :P ).

greieri greieri si iar greieri... toata lumea e obsedata de greieri. eu nu am greieri. si daca stai sa citesti pe forumuri ce scrie x sau y despre masina z... mai bine iei metroul. si pe astraclub.ro la h... are greieri. ce greieri ca tata nu are nici un greiere pana acum. si drumurile in bz sunt ca vai de ele. sunt convins ca o sa apara 1, 2. ii rezolv pe garantie la revizii. si mie mi-au mai aparut. unii au tacut singuri repede altii i-am rezolvat pe garantie in service. insa nu am avut nici o data macar un greiere care sa zic ca da... m-a stresat ca apare mereu si face mereu si nu il mai suport. nu am avut. cred ca exagerati cu zgomotele astea interioare. si nu ma refer doar la tine ci la 90% din forumisti. am mai zis-o si ma repet. bucurati-va de masina fratilor! (na ca iar ma enervez :P )

@rvacaru: maciulia aia din portbagaj e foarte utila si chiar nu e atat de urata. si pana la urma trebuie sa fie rezistenta nu estetica, ca nu mergi cu portbagaju deschis. asta mi se pare moft (nu vreau masina ca are maciulia de tras portbagajul pusa in stanga si e cam... urata). asa pot sa zic si eu ca la octavia 1 tragi portbagajul in jos cu ajutorul "unei carpe". :P

e bine 21.000 cu xenon jante pe 16 si motor 2.0 tdi. a mea a fost 20.300 cu 1.9 si fara xenon (am jante pe 16).

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru, ai dreptate. mi-am adus aminte si de ce spui tu. e urata in draci. nu puteau sa puna altceva?

de chestiile astea vorbesc. dai o gramada de bani si ... nu-i la fel ca la alte masini.

si-a dat jos cineva aparatorile de la rotile din spate? sunt curios daca stropeste urat roata din spate bara.

masina e f aratoasa (mai putin cu pachetul drumuri grele, care inalta masina). imi place la nebunie. dar parca as vrea sa dorm noaptea linistit, sa stiu ca totul e ok la ea.

in privinta materialelor este oare un fel de logan al celor de la vw? adica s-a facut rabat la tot ce au prins? eu nu am descusut masina bine bine ca daca mai stateam acolo cred ca se luau aia de mine. dar voi posesorii de o2 stiti mai bine ce anume va deranjeaza.

ca sa nu mai zic de cauciucurile matador pe jantele de 15" de la elegance

pai matador aveam pe dacie.

asa iese oare pretul asta? pastrezi 70% dintr-o jeta (motor, cutie, sasiu), ii dai alta forma si in rest pui ieftinaturi?

sper ca ma insel ca mie chiar imi place masina asta in comparatie cu golf5, care la aceleasi dotari nu-i cu mult mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am zis ce are minus din punctul meu de vedere. insa se poate trai fara ele lejer. le repet: lipsa arcurilor la manere plafon, lipsa iluminare butoane plafon si lipsa iluminare oglinzi. atat.

maciulia portbagaj e moft total.

cu cauciucuri matador vine in dotare si noul passat. am vazut zilele astea. daca iti iei jante pe 16 vine cu dunlop sau bridgestone. nu ai nevoie de drumuri grele si e urata cu pachetul respectiv.

orice masina stropeste rau fara aparatorile spate insa nu o sa iti zgarie bara.

ca sa iti zic sincer si sa stai linistit. luata la bani marunti... este peste astra h. cel putin asa simt eu. are acel ceva care nu se poate descrie in cuvinte si care te faci sa zici la una da si la alta ba. sper ca ma intelegi.

ps: foarte proasta si neinspirata comparatia cu rabatul de materiale si logan.

later: d'artagnan :P ... m-am exprimat gresit: pe rand, adica intai 4 jante tabla si apoi 4 cauciucuri, nu cate o bucata pe rand :P :P . (alea de iarna ... stii tu :P )

later2: ce se incinge topicul asta. 11 membrii il citesc la 12 noaptea :P

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Opel Astra H la 34000km era ros materialul de la scaunul soferului. Probabil a avut posteriorul mai abraziv neamtul :P , sau portofelul mai umflat!

Sper sa nu fie probleme cu materialele de pe scaune si la Octy. Oricum eu am stricat o husa la vechea masina din cauza unor pantaloni care aveau buzunare cu scai :P

Deci atentie la neatentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil neamtul nu a mers doar 34.000 km ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantez 110% ca erau km reali. Masina avusese o avarie si a stat cam 2 luni, avea carte service cu revizia facuta de 30.000km, plus ca istoricul a fost verificat la o reprezentanta Opel. Scaunul era tocit sau mai bine zis scamosat doar in partea stanga, probabil de la un buzunar sau un portmoneu.

Oricum masina era perfecta in rest, mirosea a cauciuc nou si a avut un singur proprietar , o femeie de 55 de ani.

On topic, a avut cineva probleme cu exfolierea manerelor cromate de la usi sau a schimbatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca au fost cateva cazuri... la primele octavii. insa nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu manerele portierelor. cu schimbatorul am mai auzit sa se fi inverzit... ;) . oricum eu la 34.000 km nu am nici scaunele scamosate nici ornamentele exfoliate. doar o mica zgarietura pe schimbator din cauza inelelor soramii. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de zgarieturi, am vazut o Skoda Octavia 2, taxi la care se acoperise locasul de la manerele portierelor cu autocolant. Arata oribil, dar probabil omul nu vrea sa faca taxi toata viata. ;)

In mod normal exfolierea manerelor de la usi sau a schimbatorului ar trebui acoperite de garantie, ca nu sunt consumabile ;)

Aici ma refer la o exploatare normala, nu in regim de firma sau taxi.

Pentru mine in alegerea Octaviei a decis, confortul si senzatia care o ai in interior. Cealalta varianta era un Seat Cordoba, la care materialele erau la nivelul Logan, iar confortul si pozitia la volan erau la nivelul unei Solenza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt de acord cu ce ai spus tu referitor la seat cordoba. nici pozitia nu este ca la solenza si nici materialele nu sunt asa de slab calitative ca la logan. iar referitor la exfolierea manerelor portierelor... nu ai de ce iti faci griji.

ps: ca idee... va ganditi prea mult la "prostii". ca in povestea cu drobul de sare... ca daca pica. BUCURATI-VA DE MASINA OAMENI BUNI, CA DAIA ATI CUMPARAT-O, CA SA VA FACETI TREABA CU EA, NU GRIJI. sincer... nici nu ti-a venit masina si deja iti faci griji pentru o eventuala exfoliere a cromului de pe manerele de la portiere. :icon_thumright: :lol:

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in rest masina este super ok. aparatorile de la bara din spate se pot scoate? ca arata cam urat cu alea.

va multumesc

Salut,

Mie nu mi se pare deloc ca ar arata urat cu aparatori de nori spate. Ba din contra, mi se pare ca arata bine, in plus sunt foarte utile daca vrem sa traim intr-o lume civilizata. Gindeste-te cum se simt cei care vor merge in spatele tau daca tu nu ai aparatori de noroi. Uite ce masina frumoasa are si in ce hal ma stropeste pe mine.

Eu nici n-as concepe o masina fara aparatori noroi spate, si mi se pare de prost gust ca unii producatori pun doar ca optionale aceste accesorii. Dar ma rog...asta e doar opinia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere O2 este mult peste Astra, care se stie ca este cea mai slaba masina facuta la nemti, pe cand O2 face parte din grupul VW si este foarte apreciata de catre posesori, de curand iesind pe locul I in Marea Britanie in clasamentul TOP GEAR. Materialul din care e facut bordul de exemplu la o astra, chiar modelul nou, (classic are materiale chiar foarte slabe ..comparabile cu logan dupa parerea mea..) este clar net inferior fata de cel al octaviei.. (un prieten are la vanzare 2 buc si le-am anallizat destul de bine zic eu) una peste alta, dupa parerea mea, octavia are materialele la la fel cu cele de pe VW G5 care eu zic ca sunt de o calitate f. buna si de care eu sunt foarte multumit.

dragosv@ si mie imi place cum ii sta cu aparatori de noroi... fara cred ca e chiar nasol.. vezi megane 2 care vine fara aceste aparatori.

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi place cum arata fara aparatori. nu le-am dat jos, dar arata mai bine fara. la astra h caravan nu am aparatori spate si arata super bine fara. parerea mea. si orice masina stropeste indiferent ca are aparatori sau nu.

ps: cum cea mai slaba masina... adik un polo e mai bun??? ;) parerea fiecaruia, eu am elegance si simt diferenta intre octi si astra h, insa nu e diferenta atat de mare pe cat spui.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care aparatori? are octavia 2 aparatori de noroi la rotile din spate? a mea n-are. cu proxima ocazie arunc o intrebare la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care aparatori? are octavia 2 aparatori de noroi la rotile din spate? a mea n-are. cu proxima ocazie arunc o intrebare la dealer.

da...are!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ps: cum cea mai slaba masina... adik un polo e mai bun??? :salut: parerea fiecaruia, eu am elegance si simt diferenta intre octi si astra h, insa nu e diferenta atat de mare pe cat spui.

Am vrut sa zic firma opel :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu ti-a venit masina si deja iti faci griji pentru o eventuala exfoliere a cromului de pe manerele de la portiere. :salut: :D

Chiar daca par un pic paranoic , merg pe principiul mentenantei preventive. Mai bine sa stiu la ce sa ma astept , decat sa ma trezesc in fata faptului implinit. Desi ai dreptate cu atatea griji, ne omoara stresul, daca nu cumva apuca sa ne faca felul traficul ;)

Eu vreau sa pun aparatori si in fata, nu de alta dar nu este simetrie, plus ca in timp vor aparea pete si ciobituri la vopsea.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu o sa apara :D . iti garantez. da deja o dam in :offtopic:

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doriti sa continuati cu comparatii (cu alte marci), mutam topic-ul la versus. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!