Jump to content

Calitatea materialelor


AdiG01
 Share

Postare recomandată

...da care-i problema cu materialele(interior)? o masina de 15-20000 e are materiale pe masura! nu cred ca ar trebui sa ne punem astfel de probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • audi_fan

    16

  • rvacaru

    9

  • DArtagnan

    6

  • xxfiles

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut si masini mai "de marca" si nu mi se pare ca O2 in comparatie cu altele din clasa ei ar avea materiale de calitate inferioara, bordul este ergonomic si montat din materiale bune. Singurele materiale ce ma deranjeaza pe interior sant plasticul cu care este imbracat stalpul, pragurile(interior) si clapa portbagaj, plasticul asta recunosc ca e rahat si asa si arata la mine dupa 33k km, stalpul e tot zgariat de la nasturii sau capsele din spate de pe pantaloni sau geci(in momentul imbarcarii) si plasticul de la praguri si de la consola mijloc spate e zgariat de la copii.

In interior, sant dupa parerea mea singurele chestii care te fac sa te simti intr-o masina low-budget in rest, jos palaria! Daca ma puneam si eu s-o compar cu alte marci care ar avea materiale mai de calitate atunci nu-mi mai luam O2 ci luam una care mi se parea mai calitativa si n-ar fi trebuit sa ma vait incontinuu aici pe forum(am studiat masina inainte de a o comanda :rolleyes: )!

Singurele chestii care mi-au sarit in ochi(inainte da a comanda masina) unde Skoda a dovedit ca a economisit prosteste sant lipsa unui telescop la capota motor, izolatie fonica la capota motor si un scut/o tehnica care sa impiedice intrarea mizeriei intre radiator si capota motor, dupa prima iarna arata jalnic motorul(pe la noi se da iarna mai in fiecare noapte cu sare pe drum) dar dupa cum zicea un coleg mai sus, "Shit Happens", asta e, sa ne bucuram de ea si sa incercam sa ignoram(in limita posibilului) micile defecte, masina perfecta inca nu s-a construit!

Drum Bun in continuare si concentrativa la drum cand conduceti, nu la materialele din interior :rolleyes: !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca Skoda face parte dintr-un concern si fie ca ne place sau nu are locul ei bine definit.

Cine nu vrea plastic in stalpi sau vrea telescop la capota sau manere interioare cu amortizor sau vrea antifonare mai buna sau vrea materiale mai bune pe scaune sau multe atele sa "urce" pe scara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta incercam sa explic mai sus, am fost constient de micile defecte cand am comandat-o si "chestiile" de mai sus nu le-am enumerat din motive de nemultumire ci doar ca observatie!

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Materiale care ma deranjeaza pe mine:

1. plasticul care acopera butucul volanului care trosneste la apasare deci si la gropi / schimbari de temperatura

2. plasticul de la baza schimbatorului, cand pun/tin mana pe schimbator materialul care il acopera se intinde nitel, se trage de suportul de plastic si se aude un zgomot deranjant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragosv@ si mie imi place cum ii sta cu aparatori de noroi... fara cred ca e chiar nasol.. vezi megane 2 care vine fara aceste aparatori.

RS-ul nu are aparatorile, si arata bestial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat jos aparatorile din prima saptamana, le-am incercat intai pe ploaie sa vad cum se murdareste masina, apoi le-am scos, rezultatul este similar :)

la interior mi se par ok materialele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu tine. chiar e zgarcenie. nici mie nu imi plac manerele de la plafon si nici oglinzile de la sofer si pasager din parasolare, pentru ca nu au iluminare. de asemenea puteau sa lumineze si butoanele luminilor din plafon. toate lucrurile astea le are si golf IV. zgarcenie sau inconstienta.

Nici zgarcenie, nici inconstienta... ci locul foarte clar stabilit pe scara Skoda-Seat-Vw-Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si scara se repeta dar in ordine inversa cand vine vorba de satisfactia cumparatorului :)

clasament producatori

Si asa cum am mai amintit, calitatea interioarelor si a finisarilor este peste Seat la Skoda. Fata de Vw si Audi , ramane o diferenta care tine mai mult de perceptia fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. In ultimul timp Skoda e peste Seat la materiale.

Peste restul ce sa zic. Eu percep telescopul de la capota ca un telescop si "batul" de la O2 ca un bat. And so on :)

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma... sa stam sa analizam si sa comentam tot... fiecare isi ia ce masina vrea. si oricum toata lumea stie ca cea mai buna tot a fiecaruia ramane. pot sa fie 2 masini identice pana la cel mai mic detaliu. tot "a ta" e cea mai buna. nu mai despicati firul in 4 ca nu are rost. si opel astra h are telescop la capota si cu toate astea este putin sub octavia 2. asa ca nu mereu detaliile fac diferenta. (desi conteaza foarte mult)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Solutie pt cele 4 manere din plafon. :) Daca vreti sa revina ushurel la loc , ungeti arculetzul existent cu "vaselina cu memorie" (are densitatea mai mare).Se dadea cu asa ceva la ushitzele de la casetofoane, remember? :D

Modificat de dodoskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...parerea mea e ca ar trebui sa fie schimbat arcul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijorator este ca telescoapele de la haion au inceput deja sa se lase (in cazul meu), dupa foarte putine cicluri de operare. Daca inainte trebuia sa il apas (usor) pana la capat, acum "cade" pe ultima bucata. sper sa nu continue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa continue. stai calm. si nu inteleg ce vrei sa spui prin cade. e si normal sa "cada" usor pe ultima portiune, pana la aproape de inchis. dupa... ce faci cand ai mainile ocupate? te lupti cu portbagajul? tu sa vrei sa il inchizi, el sa vrea sa stea deschis. :P

ps: si asta poate fi incadrata la probleme mici si enervante sau jurnal octavia 2. pentru ca sunt pure observatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi_fan sa sti ca nu mai adevaruri ti-a iesit din tastatura.

am si eu octavia 2 elegance 1.9 tdi ( e deja la moda tdi :D ) cumparata anul acesta in ianuarie si vreau sa va zic ca stiam toate probleme si toate chichitele masinii, pe care bine inteles le-am aflat de pe acest forum, chiar il speriasem pe nenea de la skoda pt ca nici el nu stia cate stiam eu..in fine..

cine vrea sa isi ia o2 sa o faca........

mariale sunt moi, bine finisate, plasticile nu sunt dinacelea ieftine nici macar la casetofon ( pe mine unu ma dispera butoanele de la casetofonul de pe g5), ce sa mai cititil pe 'nea audi_fan ca a exlicat el destul de bine.

si baietii cu mofturi sa mai stranga niste bani si sa isi ia jeta ca aia e mai buna ( beahhhhh :D ) sau passat.

Modificat de dedeye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce am patit eu tine doar oarecum de calitatea materialelor si mai mult de modul cum sunt ele folosite.

Fara sa fac comparatii si scriind doar ca avertisment, iata 2 poze care spun destule:

dsc06508rf1.th.jpg dsc06510wy9.th.jpg

Prin urmare, daca mergeti cu usile incuiate, aveti grija cum faceti cand pasagerii vor sa deschida usa...

Ori sunteti rapizi de mana si deblocati usile, ori ii atentionati prompt cand stiti ca vor / trebuie sa iasa.

Maine ma voi interesa de cat costa si in ce conditii se poate inlocui - din pacate, nu intra pe garantie (masina are doar 27 de zile)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra pe garantie?! :) Pai doar nu te-ai apucat sa o tai cu mana ta incuietoarea, sau sa dai cu ciocanul in ea. E clar ca a fost un lucru de doi lei (vechi), care trebuie inlocuit (si cu scuzele de rigoare). Cred ca este jenibil pentru o firma care are pretentii sa se intample asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia cum ca nu intra pe garantie vine de la cineva care lucreaza pentru alta marca de masini.

De aceea o sa vorbesc astazi cu cei de la Skoda sa vedem cum apreciaza ei problema.

Mai mult ma deranjeaza ca va trebui demontata usa si ca odata desfacuta cea din fabrica nu va mai fi la fel de "inchegata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti face probleme ca usa nu va mai fi la fel de inchegata. mi-au scartait geamurile (fata sofer si dreapta spate) si au fost rezolvate pe garantie si nu am avut probleme cu usile.

si mie mi-a tras cineva foarte tare de maner (deh... persoana mai in varsta, care nu stia ca poate sa mai traga inca o data) dar nu mi s-a rupt manerul :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manerele alea sunt de plastic imbracat in folie???

Nu pot sa cred... la Fabia, manerele cromate sunt la fel ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de metal... cum sa fie de plastic ?

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cum naiba s-au rupt? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!