Jump to content

Toba de esapament


tibimakai
 Share

Postare recomandată

tucumbere fara toba nu am - asa ca daca nu o vrei, eu tin mai departe, poate imi fac din ea una de inox...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • UVeul

    10

  • MikeRG

    7

  • tipatescu

    7

  • alex_7

    7

o vreau si eu cu imprumut sa vad de unde vine problema la toba mea.....vineri plec la mosie asa ca duminica vin cu ea inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stimati domni,

Sunt cel mai nou pe aici.

Am si eu o rugaminte. Cine are o schita expandata, sau un interior de toba de esapament?

A mea era goala si i-am pus eu niste site, dar este foarte zgomotoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa sunt tobele de broasca...

asa era si a mea pana cand i-am pus niste tevi mai subtiti (pipes)... si era tot goala pe dinauntru... :(

las-o asa...te faci remarcat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt goale pe dinauntru, au "site". Eu mi-am reconstituit-o pe a mea de la Gogo si a ieshit f bine. Problema e ca sitele alea sunt dintr-un mat ciudat, rezistent la conditziile dure la care e supus dar e greu sudabil...

Sitele au inclusiv rolul de a egaliza lungimea evacuarii tuturor cilindrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt goale pe dinauntru, au "site". Eu mi-am reconstituit-o pe a mea de la Gogo si a ieshit f bine. Problema e ca sitele alea sunt dintr-un mat ciudat, rezistent la conditziile dure la care e supus dar e greu sudabil...

Sitele au inclusiv rolul de a egaliza lungimea evacuarii tuturor cilindrilor.

Astea mai recente si oarecum braziliene sunt asa, cu tevi perforate... am vazut o toba originala, de la mama ei, de acu 40'j de ani; ce mai industrie era inauntru .... prin primavara bag si eu flexul in aia veche a mea, originala si de la mama ei, am sa fac poze ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, imi pare rau ca nu am facut poze cand am refacut-o.

Vezi ca pot sa-ti fac carcasa din tabla groasa in uzina, cu un 5 RON acolo la baietzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea mai recente si oarecum braziliene sunt asa, cu tevi perforate... am vazut o toba originala, de la mama ei, de acu 40'j de ani; ce mai industrie era inauntru .... prin primavara bag si eu flexul in aia veche a mea, originala si de la mama ei, am sa fac poze ;)

sint si astazi tobe germane(ce am pe masina), crezi ca nu ar fi ca si cele vechi? la greutate cred ca sint cel putin de doua ori mai grele decit cele braziliene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca as pune in toba niste span, ce credeti?, nu i-ar atenua zgomotul?

Trebuie sa-i fac neaparat ceva ca e foarte zgomotoasa.

I-am pus tevile de iesire de 1"1/2.

Sunt prea groase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca as pune in toba niste span, ce credeti?, nu i-ar atenua zgomotul?

Trebuie sa-i fac neaparat ceva ca e foarte zgomotoasa.

I-am pus tevile de iesire de 1"1/2.

Sunt prea groase?

Si cum convingi span-ul sa ramana inauntru ?

Pai tevile originale sunt ele insele niste amortizoare de zgomot, au site, etc, nu teava simpla

Uite, spre exemplificare, tevile pe care le-am pus eu, se vad inauntru peretii ca nu-s simpli ci dublati cu sita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau popate mai tineti minte:

Inauntru avea pereti despartitori?

Oricum voi face zilele astea niste teste, sa ved ce iese.

da, am vazut ce fel de tevi ai pus, dar alea sunt tevile exterioare.

Pe mine ma intereseaza interiorul tobei.

Ceea ce stiu este ca sunt 4 intrari si 2 iesiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
daca aveti putintica rabdare pe la primavara o sa ma ocup de asa ceva ( tobe inox , turbocompresoare , sablari , aprinderi multiscanteie , consumuri de 4 ; 5 litri benzina , tinichigerie fara flacara , etc )

CAM TOT CE VA DOARE PE VOI (si pe mine )doar aveti rabdare :censur:

Cum stai cu consumul 4 - 5 ? Ceva noutati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

am toba noua de la BOSAL cica firma germana, nu am pus-o pe masina dar pare firavioara . flansele de conectare la chiulasa sunt mai subtiri in carne , mufele in care intra incalzitoarele la fel si pare usurica fata de aia veche care e si corodata masiv deci usurata. ma consolez cu idea ca o fi materialul ceva refractar sau cum io zice si rezista mai bine , a avut cineva asa ceva? ca deja imi pare rau ca am dat banii pe ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stai cu consumul 4 - 5 ? Ceva noutati?

poi consum de 5,2 in oras cu motor de 1,3 am realizat ... problema e ca nu stiu daca ai de unde lua o piesa esentiala si anume o aprindere rusesca de prin anii 70 ...

de restul inca nu m-am apucat....

timpul bata-l vina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e bine si 5,2 in oras :lol:

ai detalii la piesa aia ruseasca? nu se poate reconstitui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

:D :wub: :D ma mir, in slobozia nu sunt drumuri in panta.

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

l.e. aprinderea ruseasca din 70 era cu descarcare rezonanta a unui condensator pe bobina de inductie , aia de lada cu doua tranzistoare pe cutie si priza pt aparatul de ras?da se poate copia dar cu alt oscilator pt obtinerea tensiunii de incarcare a condensatorului, tiristoare gasim ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprinderea ruseasca din 70 [...] de lada cu doua tranzistoare pe cutie si priza pt aparatul de ras?

:lol: :lol: Aia mai rid si-acuma mult, o fi buna priza aia si pentru noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: :Driver: Aia mai rid si-acuma mult, o fi buna priza aia si pentru noi?
asa imi zicea un mos caruia i-am reparat asa ceva prin 88-90 si in tradevar priza exista pe carcasa, stiu ca pare hilar.scuze era fimiu logat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e bine si 5,2 in oras :Driver:

ai detalii la piesa aia ruseasca? nu se poate reconstitui?

da am detalii . aprinderea e cea descrisa de misu ploiesteanu .

l.e. aprinderea ruseasca din 70 era cu descarcare rezonanta a unui condensator pe bobina de inductie , aia de lada cu doua tranzistoare pe cutie si priza pt aparatul de ras?da se poate copia dar cu alt oscilator pt obtinerea tensiunii de incarcare a condensatorului, tiristoare gasim ...

am doo bucati arse amandoua . Nu functioneaza cu alt oscilator decat sa modifici si bobina

original avea tranzistori cu germaniu dar din pacate nu se mai gasesc ...

priza aia debiteaza 110 volti

cu oscilator cu tranzistori cu siliciu nu poate da mai mult de 80 de volti in gol si cu bobina pe ea scade in 4 volti deci ... nu mere ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

am eu niste ad-uri si niste asz-uri si parca si niste eft212, da tre modificata prinderea pe radiator. asa ca mai vorbim, vreau si eu consum5% :) :P

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca aprinderea .. de oricare tip ar fi ea .... nu influienteaza miraculos consumul... din factorii care influienteaza un consum mare aprinderea are cam 10%.. nici macar a pune multiscinteie sau a mari tensiunea la bujie catre 60.000V, Nu vor influienta major consumul..

revenind la topic .. am vazut mishule ca ti-ai luat mig.. ce faci cu el??.....spuneai ca e cam subtzirica toba pe care ai luat-o.. o foaie de tabla 2000X1000 de 1mm grosime este 60ron foarfeca de tabla presupun ca ai, ciocane si menghina nu se mai pune problema... mai ramine ceva legat de proiectarea tobelor.. poate voi pune eu aici ceva daca e cineva interesat .. si mai ai nevoie de bunavointa + o dimineata si gata toba.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

la mine acum este diferenta intre vorbe si fapte, am luat mig-ul dar nu am sudat niciodata, inca mai imi fac curaj si poate la primavara cind nu mai am scuze vine si ziua cea mare.a da, si toba mea fusese cirpacita monstruos. eu stiu ce gaseam in ea daca o deschideam si era pacientul mort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la http://vwforum.ro/index.php?showto...amp;hl=sectiune a pus victori un link bun, sectiuni prin diferite "chestii" de broasca si e si toba: http://www.vwdcqinc.org.au/vwdcqimages/ins...deamuffler.html

\

niq .. exista o schema de calcul a tobei.. nu stiu daca folosind aceasta schema mai obtinem sunetul inconfundabil al broscutzei .. formula se aplica tinind seama de viteza pistonului si diametrul supapei de evacuare si se aplica la tobe care suprima o gama si armonicile .... eu caut sa obtin sunetul de motor de avion al broastei... si imaginile din link sint edificatoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!