Jump to content

"variante" Ciudate De Beetle Si Bus :)


Komissar
 Share

Postare recomandată

pai nu cred ca se va opri asta, pana cand nu schimbi eventual titlul topicului... cand citesti Variante Ciudate, deja incepi sa scormonesti hardu' de poze gen ce s-a pus deja.

Te consumi degeaba, la fel cum am facut eu un topic unde vroiam sa se puna magazinele de piese de broaste (fizic, cu vitrina, rafturi, adresa postala) de pe afara, si toata lumea a inceput sa puna linkuri gen cip1, HS etc :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • asterics

    16

  • Komissar

    15

  • KRAKEN

    10

  • silviustan

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit ceva interesant pe net.

Planurile pentru conversia pe HolzGas din timpul razboiului.

post-8329-1265830393_thumb.jpg

post-8329-1265830416_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit special pt. nenea Liviu un articol despre 4x4 de la T2. Am zis "syncro" ca sa-l asociez cu ceva cunoscut.

post-14820-1265833104_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice documentatie pe subiectul asta (4x4 pe T2) ma pasioneaza asa ca daca e cineva care gaseste asa ceva il rog sa puna aici. L-am vazut live, si in functiune si pe cel original din muzeu si altul home made dar prea multe informatii n-am gasit despre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta are motor de avion? Eu asa citesc. Sau este o masina dintr-aia care degriveaza avioanele?

post-14820-1265904385_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva interesant pe net.

Planurile pentru conversia pe HolzGas din timpul razboiului.

masina care a fost echipata cu holzgas a fost prototipul nr 3 care e acum in muzeu. l-au gasit convertit pe gaz, si au schimbat tot prin portbagajul fata cu piese de masini mai noi in anii 80. insa recent masina afost refacuta cam cum trebuia.

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa wikipedia gasturbine este un turboreactor. In poza se vad: conul de admisie, 2 trepte de compresor, camera de ardere, cred ca sunt 8 trepte de turbina si dispozitivul de evacuare. Este un turborector clasic, care echipeaza majoritatea avioanelor azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2hxoi0h.jpg

vflan8.jpg

Un hibrid bay-split produs intre 1976-1978 in Africa de Sud cu componente braziliene .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2akdwkj.jpg

23kzrrt.jpg

1zppm48.jpg

Beutler produs in 1950 in trei versiuni, nu se stie in cate exemplare.

Productia a incetat odata cu cresterea in popularitate a busului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai..e o varianta ciudata, X-urile de la roti nu-s paralele. E evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lwd94.jpg

14t24y0.jpg

Poate una dintre cele mai frumoase masini construite pe platforma de broasca Rometsch Beeskow poreclit si "banana".

Produsa intre 1950-1957 masina avea caroserie de aluminiu, oglinzi, parbriz si alte elemente de broasca.

Au existat doua versiuni una coupe si una cabrio.

Optional la motorul de 1192cc se putea comanda kitul Okrasa.

In total au fost produse 253 de exemplare din care 19 au fost comandate la prima aparitie a masini la un targ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va plac bruacsa?

post-784-1266490101_thumb.jpgpost-784-1266490247_thumb.jpg

Mai mult ne plac daca-i a lu' dannenhauer si-a lu' strauss

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, dar chiar cred ca acest topic nu are nevoie de "sorcove" - mai ales ca aici nu e sectiunea "modificari si tuning" .

As vrea ca aici sa fie un "compendiu" de variante oficiale aircooled, nu de alta, dar pe thesamba sunt 1000 de pagini pline cu creeati facute "cu flexul" , care nu aduc nimic nou sau informativ pentru cineva ce incearca sa "documenteze" istoricul aircooled.

Retro, citeste si tu putin topicul, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Herbii Foarte fain filmuletul se observa un doka si un Karmann Ghia printre masinile din trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14ng1tg.jpg

Ascort, produs in 19 exemplare intre 1958 si 1960 in Australia avea caroseria construita din fibra de sticla sustinuta de un cadru metalic. Masina era un coupe de 4 locuri care avea cele doua rezervoare de benzina in cotierele locurilor din spate asfel putand oferi un portbagaj foarte incapator.

Modificat de asterics
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!