Jump to content

Inchidere Geamuri Din Alarma


Cosmo17
 Share

Postare recomandată

Salutare. Nu am gasit niciun topic referitor la aceasta nelamurire. Am un Golf V CL. Pot sa inchid geamurile deschise tinand apasat pe butonul de "incuiat" de pe telecomanda. Vroiam sa stiu daca si-a facut cineva sau stie cineva cum sa fac sa se inchida printr-o simpla apasare(fara a se tin apasat). Adica, cand am incuiat masina sa se inchida automat gemurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai alarma afer-market probabil se poate. (prin adaugarea unui nou modul sau reprogramare)

Daca e alarma originala, aici nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am alarma originala, geamurile se inchid tinand apasat continuu butonul de inchidere si se deschid tinand butonul de deschidere. cand se inchid toate 4 face din semnale un "clip-clip" si se poate lua degetu de pe buton, daca se ia degetu inainte de "clip-clip" raman deschise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma after si cand inchid masina se inchid si geamurile si nu trebuie mentinut apasat butonul. Insa nu e practic asa... vara daca vrei sa lasi putin geamul deschis sa nu se faca efectul ala de sera cand intri, sa nu te prajesti, ce faci? (sa nu imi spuneti ca exista AC-ul :) sau ca intra gazulite :P)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La alarma originala nu merge treba cu o singura apasare pt geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E alarma originala pe ea...Cei de la Midocar mi-au zis ca se poate pune un modul, dar ca se poate activa din computer...faza e ca trebuie stiuta pozitia (bitii pe care tre sa-i schimbe). Daca a facut cineva asta pana acum, please let me know.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am auzit de la un prieten ce are asa ceva la masina lui, aceasta facilitate l-a costat pana acum 1 motoras fata si un altul pe spate. Pt ca, crede el, de fiecare data cand armezi masina, aceste motorase primesc impulsuri de inchidere, chiar daca in cele mai multe cazuri geamurile erau deja inchise, fapt ce a daunat in timp.

Cum crezi si tu...dar atentie ce-ti doresti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E alarma originala pe ea...Cei de la Midocar mi-au zis ca se poate pune un modul, dar ca se poate activa din computer...faza e ca trebuie stiuta pozitia (bitii pe care tre sa-i schimbe). Daca a facut cineva asta pana acum, please let me know.

Se poate activa prin modificarea codarii lungi a calculatorului de confort, dar se obtine ridicarea automata a geamurilor doar daca se mentine butonul de incuiere apasat pentru mai mult de trei secunde, dupa care chiar daca se elibereaza butonul, geamurile vor urca pana la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functia confort exista oricum, si e activa din stock.....din pacate nici cu modificarea codarii lungi nu ai cum sa faci sa dai doar impuls din telecomanda si masina sa inchida geamurila fara ca tu sa mai tii apasat butonul...vrei asa ceva ..pune-ti o alarma after-market....dar mi se pare un moft...

@laszlo....in 3 secunde eu am impresia ca geamurile sunt deja sus :P....deci poti klar sa eliberezi butonul :blink: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok guys. Got the point. Cred ca ma las pagubas cu asta in acest caz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma after si cand inchid masina se inchid si geamurile si nu trebuie mentinut apasat butonul. Insa nu e practic asa... vara daca vrei sa lasi putin geamul deschis sa nu se faca efectul ala de sera cand intri, sa nu te prajesti, ce faci? (sa nu imi spuneti ca exista AC-ul ;) sau ca intra gazulite ;))

Asa aveam si eu pe sharan. Vara cand vroiam sa las geamurile putin deschise, inchideam masina din cheie (desi se putea dezactiva functia din alarma - spyball). Bineinteles nu se mai arma nici alarma, dar aceasta era cea mai mica grija a mea, mai ales ca noaptea nu lasi niciodata geamurile deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laszlo....in 3 secunde eu am impresia ca geamurile sunt deja sus ;)....deci poti klar sa eliberezi butonul ;) ;)

Gresesti cand afirmi asta. Iti recomand sa faci inainte o verificare si apoi sa contrazici.

Modificat de laszlo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La alarma pusa din fabrica pe care o am pe masina "alarma antifurt Plus" merge sa inchizi geamurile din telcomanda, tinand apasat butonul de inchidere mai mult de 2 secunde. De deschis nu am incercat dar o sa incerc si va spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot alarma Plus am. Geamurile se pot deschide si inchide din cheie, dupa o apasare de cine stie cat (probabil 2-3 secunde). Daca in timpul actionarii incetezi apasarea butonului, geamurile se opresc in acel moment, indiferent in ce pozitie se afla.

Modificat de cda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar la plus e valabila functia asta? sunt in ceata...sau si la simplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@all...merge si fara sa ai alarma e masina....functia confort (coorarea geamuri din telecomanda sau din rotirea cheii in butuc usa sofer) e disponibila cam la toate modelele mai noi...

@laszlo....m-a intrigat raspunsul tau si am verificat.....iar acum te contrazic : am cronometrat : cca 4 secunde dureaza sa fie geamurile inchise/deschise complet....aaa si inca o treaba....poti sa dai drumul la buton dupa 3 secunde.....ramane fix geamul, nu mai urca.... (si asta e valabil la toata platforma PQ35)...deci pot sa iti raspund la fel :

Gresesti cand afirmi asta. Iti recomand sa faci inainte o verificare si apoi sa contrazici :)

sper sa nu te superi p mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tazzz, am spus ca trebuie modificata codarea calculatorului de confort ca sa obtii ridicarea geamurilor dupa apasarea pentru aprox. trei secunde pe butonul de incuiere. Tu nu ai cum sa verifici asta pentru ca banuiesc ca nu ti-a facut nimeni aceste modificari, masina venind din fabrica fara ca aceasta functie sa fie activata. Tu ai numarat secundele din momentul in care au inceput sa se ridice geamurile, iti recomand sa numeri din momentul apasarii butonului, ca vei remarca o diferenta. Nu vreau sa ne contrazicem pe aceasta tema dar te rog sa accepti ca mai bine studiem putin inainte de a face afirmatii. Nu de alta, dar riscam sa ramanem la acest nivel al cunoasterii potentialului masinilor pe care le conducem. La fel se spunea si despre Passat-ul B6 ca nu se poate activa functia confort din telecomanda alarmei, pentru a constata ca de fapt se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC @Laszlo: Sa traiti :)...nu incerc sa aprind flameuri pe aci....vezi ca ai PM. :P....mai vorbim :P

PS...sa inteleg totusi ca vorbim despre alarme stock sau aftermarket?...ca daca e a doua varianta....am tacut :P

Modificat de tazzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu vorbim de alarme aici, ci incercam sa raspundem la intrebarea daca din telecomanda originala a masinii se pot ridica geamurile automat fara a fi nevoit sa tii apasat butonul pana la ridicarea completa a acestora. Sau am inteles eu gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, dati si voi un search pe forum, era cineva care a reusit sa faca asta. Dar spunea cineva ca problema este ca in timp se vor rupe ghearele de plastic care tin si ridica geamul, deoarece la fiecare armare se vor forta un pic. In clin sa-l cred, am avut inainte un Audi A4 care ridica geamurile automat si mi s-a rupt acea piesa de plastic dupa o vreme. Rezultat: cumparare macara noua, cost aprox 100 EUR. Asa ca boieria si prostia se platesc, daca voi credeti ca merita... atunci e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand geamul ajunge pe capat calculatorul de portiera recunoaste pozitia prin cresterea de curent absorbit...si decupleaza....deci....daca se rupe ceva la macara...ghinion :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deci pana la urma chiar daca nu ai alarma, geamurile se pot inchide si deschide din telecomanda apasand 3 secunde pe buton? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tazzz Geamurile electrice au un sistem de protectie (de ex. daca iti prinde mana sau altceva sa se opreasca). La fel cred ca functioneaza si la inchiderea automata. Cand intalneste un obstacol peste un anumit prag de forta, decupleaza automat motorasul.

@Bozz La mine chiar si cu alarma nu functioneaza decat din cheie (bagata in yala si tinuta invartita).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma chiar daca nu ai alarma, geamurile se pot inchide si deschide din telecomanda apasand 3 secunde pe buton? :cheers:

Nu la toate , eventual poate cu cheia in usa, dar de la buton nu prea cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!