Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

Asta cu lungimea tijei e asa pt tine daca vrei sa compari cu cele vechi.Daca sunt comandate dupa vin nu ar trebuii sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Sachs si alte gainarii. Cele originale au scrisul incastrat in metal.Alea, da. Ce se gasesc pe piata, sunt turcisme ieftine de 2 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare dupa preferinte,buget...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si preferi sa arunci niste bani pe niste facaturi de amortizoare si in 6 luni sa fie mai proaste ca cele vechi???

Sau sa mai strangi niste banuti si sa-ti cumperi ceva mai de Doamne ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, Borisake a scris:

Nu Sachs

Sa nu exageram.Eu am folosit Sachs/Boge si nu sunt deloc proaste.Multi au senzatia ca daca schimba amortizoarele ,gata are masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man sa ne intelegem. Ai Sachs/Boge stantate, sau cu eticheta albastra? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maverickblue

Am comandat amortizoare de fata KYB care o sa le primesc curand.As mai avea nevoie de o lamurire legata de felul cum se strang bratele dupa ce umbli la ele.Merg stranse pe elevator sau trebuie o alta procedura?Pot proveni zgomote de la faptul ca au fost strinse pe elevator cu masina ridicata?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomote nu, dar bucsele se vor strange intr-o pozitie si cand lasi masina pe roti se vor torsiona. Gandeste-te ce se va intampla cand dai in groapa. Usor usor se vor rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maverickblue

Salutare!

  Am inlocuit amortizoarele si bucsele de la bara stabilizatoare.Nu mai am niciun zgomot pe fata,parca este alta masina!

Multumesc Borisake pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti fie de bine! Ce amortizoare ai pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,vreau sa reconditionez si eu un set de amortizoare la un passat b5,5,stie cineva nr.lui Nea Amortizor de la Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

b5 1,6 1998 sedan.........vreau sa schimb amortizoarele ........intrebari:

1.pot folosi amortizoare de pe motorizarile diesel , sau e musai sa fie de benzinare?-practic e diferenta de forma-volum pt diferite motorizari?

2.pot folosi amortizoare de b5,5 ?

3. vreau stabilitate mai buna , ce marca recomandati?gaz-ulei?

4.ce sa mai cumpar pe langa ele?- suporti,etc......

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Amortizoarele cred ca sunt la fel. Arcurile sunt diferite, fiind mai dure la diesel.

2. Poti pune amortizoare si de pe B5.5.

3. Toate sunt gaz-ulei. Marca... Sachs, Bilstein, Kayaba... ce gasesti. Important e sa nu fie contrafacute.

4. Cumpara protectiile. Cel mai probabil sunt obosite /rupte cele de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc pt raspusuri.......am intrebat de compatibilitate  pentru ca am gasit la cineva 2 SACHS noi noute , respectivul avea b5,5 2003 si zicea ca le-a cumparat gresit de b 5  si nu se potriveau la el .......asa stiam si eu ca nu sunt diferente intre b5-5,5 , si de asta m-a derutat putin raspunsul respectivului , probabil altul este motivul vanzarii .........

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Ele fizic sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edypro eu iti recomand- Sachs fata-557839 si spate 290167

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, imi dati si mie un cod de amortizor Kyb sau Bilstein care au tija scurta ? Eu nu am gasit la magazin nici dupa codul de pe amortizorul ce l-am dat jos de pe masina. Acum am amortizor cu tija mai lunga cu vreo 2-3 cm si masina e saltata de bot. Ms fain

P.S - careva binevoitor sa imi dea si mie nr de telefon al lui Nea'Amortizor ? 

Modificat de adyasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

???? Mașina câștigă garda la sol din flanșe sau din arcuri.

Amortizoarele nu ridica mașina că nu au cum. Pt mașina mea am aceleași amortizoare și pt suspensie sport și pt cea standard. Ai arcurile greșite sau flanșele monta te prost. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, se poate. Au patit si altii. Amortizoarele nu-s cele care trebuie.

Adi, ai PM cu numarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb amortizoarele spate la masina din semnatura dar sunt cam indecis ce sa iau ca am vazut si monotubulare si bitubulare. Ca si marca m-am gandit la Sachs sau Kyb , poate imi faceti si voi o recomandare, as vrea sa fie putin mai rigida masina dar nici sport . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KYB. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, trebuie sa schimb amortizoarele fata si arcurile spate la masina din semnatura (1.6, 102 cp, BSE). La arcuri ma gandeam sa pun Lesjofors iar la amortizoare KYB sau Sachs. Ce imi recomandati pentru a nu ma trezi cu masina ridicata de fata/spate sau dreapta/stanga? Multumesc anticipat.

Capture.PNG

Modificat de vossen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar mai sus in pagina am spus ce mai trebuie pe langa amortizoare si tu intrebi iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Am un Passat an 2004, 1.9 TDI- model Trendline( modelul sport). Auto achiziționat din Germania, sunt al 2- lea proprietar. Nu am schimbat nimic la auto, până când mașina a devenit ,, barca,,. La o constatare, mi s.a spus sa schimb: kit.ul de brațe față, amortizoare fata+ flanșe, amortizoare spate. Fiind modelul sport, are gardă cam joasă la sol. Ce îmi recomandați: 

1. Să schimb amortizoarele cu unele noi???, ce îmi recomandați ???

2. Din citirea topicului, am văzut că rectifica un domn la București (un Nr de telefon daca se poate!!)

3. Să schimb amortizoarele și implicit arcurile cu o serie de VIN de Comfortline, întrucât nu îmi prea place aceasta gardă joasă la șoselele ( gropile) de la noi.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!