Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

Ai bratele inferioare cu pivot drept, nu conic.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa cumpar un set de brate,si toti ma intrebau de conus,de16 sau 20?Asta e dilema!Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am nevoie de o lamurire,baieti!Doresc sa achizitionez  4 amortizoare sachs pentru un passat 5.5, sau cum il gasesc 3b6.ce ar fi indicat sa mai cumpar pe langa ele:chit de protectie praf,sau saibele de prindere etc,etc? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit protectie praf, metahoane...

3b3 daca e berlina

3b6 pt variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr raspuns,dar nu m-am exprimat bine.Daca cumpar amortizatoarele,ce ar fi indicat de schimbat odata cu ele,tot referitor la partile ce compun tot ansamblul de amortizare,sa le comand impreuna,si am enumerat;chit protectie praf... si ce ar mai fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am schimbat amortizoarele, am schimbat si tot ansamblul brate... se  poate citi si invers: cand am schimbat bratele, am schimbat si amortizoarele...  liniste de vreo 40k incoace...

 

sa-ti iei si flansele de la amortizor, daca tot umbli acolo..... cele de sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Protectiile anti-praf pentru amortizoare (unii nici nu dau garantie daca nu le schimbi si alea)

- Flansele de la amortizoare (pe fata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Pentru cei cunoscatori, difera amortizoarele + arcuri la un passat 4 motion (puntea spate) fata de varianta clasica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,

Vreau sa pun ceva amortizoare si arcuri SH de fata spate, de pe passat tot TDI cu mai putin cai si de pe masini de anglia. B5 sau B5.5 Difera?Conteaza?

Cum stiu daca is bune, si care ar fi culorile ptr arcuri cat mai confortabile. Faza ii ca eu le iau mai mult ptr arcuri, ale mele sunt gata, telescopul nu prea are importanta ca o sa le schimb intr-un an,doi. Vreau "OEM" SI confort maxim.  Sunt de pe masini din 2003-2004. Sau B5 .   Tipul are mai multe passaturi cu diferite graduri de echipare, de exemplu conteaza daca le i-au de pe un High line sau basis?

 

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza echiparea. Cauta ceva cu verde/verde/albastru. Sau o alta combinatie din culorile astea. Garantat vei avea cea mai confortabila masina.

Tu parca ai 4motion, trebuie acelasi tip.

Daca e de anglia, o sa se lase masina mai tare pe dreapta.

Glumesc, nu conteaza. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmin,

 

Da vreau confort maxim :) , nu nu am 4motion.  Deci Verde pe arcuri = confort la passat. Trebuie sa fie verde si pe telescop, sau ceva inscriptie ?

 

M-am gandit la faza asta cu lasatul pe dreapta  :lol: .   Flansele sa le iau noi? Sunt scumpe?   Faza ii ca nu vreau sa investesc in second ca la anu o sa pun noi ceva mai bun. Sunt in studiu pana ce se strang bani.

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele o sa fie cele potrivite pentru arcurile alea. Banuiesc ca nu le stocheaza separat.

Flansele cumpra-le noi, ca nu-s scumpe. Si le pastrezi chiar daca pui alta suspensie ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut cea mai tampita alegere sa imi iai kyb pe gaz...ma zdruncina la transeele din oras de-mi ajunge in stomac..

deci verde verde albastru...drumu si primaru lu pamant..a aprobat verificarea conductelor de apa si gaz acu iarna si au facut astia orasul praf...

 

multam' cosmin de informatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim de feedback,

Nu de mult am vb cu un prieten ce a lucrat intr-un supermarket in rayon auto, si imi zicea ca au aparut si in magazinele de mare surfata kyb-urile. Zicea ca nu sunt ce au fost acus 2-3 ani cand erau mai bune ca si sachsurile. Acum de cat "dau din nou" garantie cei de la sachs kyb-urile au cazut rau.

 

Ii adevarat ca sachs-urile super touring sunt mai bune ca Biesteinlurile B4?

 

Cine a mai pus ?  Sau altele?

 

 Si deci codurile verde verde albastru sunt "tata lor" :))

 

Have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt bune e pomana. Am schimbat eu acum vreo 2 saptamani la un amic amortizoarele fata cu unele KYB 250 de lei buc. Avea din astea rosii si distanta dintre aripa si roti (225/45/17 jante OEM Donington) era de 2 degete. Deci suspensie sport

 

PS: doar un arc SH e 100 de lei

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prêt cam mult, nu?

Glumesti, nu?

 

Confirm ca sunt de S line. Sunt confortabile, am un vecin cu S line si suspensie identica. Doar garda la sol e cam mica.

 

Dar parca spuneai ca ai la alegere la nu stiu cine. Nu mai sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da am normal posibilitatea de a cumpara OEM passat din 2003-2004 dar am dat de astea si ma gandeam ca poate sunt mai bune. Acuma nu stiu cat m-ar tine astea, ca mai as pune inca pe atata si as lua Sachs nou super-touring, care ii cu mult peste astea, nu?  

Si problema cu garda mic la sol, asta ma c-am incurca, deja am schimbat un set de "blindaje"...

 

Nu stiu ce sa fac...

 

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai... pana la urma ce vrei?

Cine crezi ca poate sa-ti spuna cat te vor tine niste piese sh?

De unde concluzia ca un Sachs super touring e cu mult peste astea? Daca e OEM nou, poate. Daca e pe producator, e o loterie.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ii simplu ce vreau, am alte prioritati dar vreau sa schimb suspensia  fata/spate cu tot cu arcurii. Am o marca slaba pe fata si arcuri foarte obosite, pe spate cred ca sunt tot acele din 06.2001 deci vreau ceva mai bun si confortabil in asteptarea unor suspensi noi.

 

Nu stiu ce nu intalegi, am gasit astea pe net si ma gandeam daca mi se potrivesc, daca sunt bune pe passat, si daca ma tin cat de cat avand in vedere ca costa jumate din pretul unor suspensi aftermarket daca vrei, Sachs care sunt mai bune cu siguranta ca cele din anunt.  Second Hand  VS NOU.  La asta ma referam eu.

 

Acum daca ai zis ca ai avut o cunstinta care si-a pus asa ceva pe passat si ca a fost ok, ma tenteaza si pe mine sa pun.

 

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Un vecin are pe A4 S-line.

Eu am pus sachs souper touring noi si am fost super dezamagit. Am scris asta in topicul de fata.

Sh nu ai de unde sti cum sunt. Daca nu cunosti vanzatorul, e o loterie. Eu as lua de la tipul cu multe passaturi de Anglia.

Asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si chiar daca-l cunosti, tot e loterie, ca nici ala nu poate sa stie cat mai duce. El il vinde de bun, dar daca-ti pica in 10k, ce-ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine la Nea Amortizor, daca vrei ceva destul de bun si ieftin

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!